Skocz do zawartości
IGNORED

Bias - wzmacniacze tranzystorowe


Parsec

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos moze prosto wytlumaczyc problem ustawienia bias w konstrukcjach tranzystorowych. Glownie chodzi mi o wzmacniacze pracujace w klasie A, a w szczegolnosci wzmacniacze powiedzmy vintage (Threshold, Forte, Plinius,etc), ktore prawdopoobnie beda wymagaly wymiany niektorych elementow na nowsze.

 

Jakie beda fizyczne/elektryczne symptomy zle ustawionego bias, oprocz temperatury samego wzmacniacza?

 

Jaki jest wplyw zle ustawionego bias na dzwiek we wzmacniaczach w klasie A i w klasie A/AB?

 

Dzieki,

Pozdrawiam,

Parsec

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/63325-bias-wzmacniacze-tranzystorowe/
Udostępnij na innych stronach

Fizyczne symptomy to właśnie przegrzewanie się wzmacniacza, przyspieszone zużycie tranzystorów, przepalenie/wysycenie któregoś złącza PNP/NPN.

 

Ogólnie w audio gloryfikowana jest klasa A. Im wyższy bias, tym dłużej (do większej mocy) wzmacniacz w klasie AB gra w klasie A.

Wpływ na dźwięk - wyższe zniekształcenia.

 

Co do klasy AB oraz A, to nie jestem pewien czy jest słuszne stwierdzenie "Im wyższy bias, tym dłużej (do większej mocy) wzmacniacz w klasie AB gra w klasie A". Zmniejszenie zniekształceń przy przejściu przez zero za pomocą bias w klasie AB jest bardzo duże w porównaniu do klasy B. Ale zasada wzmacniania połówek sygnału pozostaje, jak również zniekształcenia powstające podczas przejścia przez zero. W czystej klasie A takich znieksztaąłceń nie ma w ogóle. Czy mam rację? W mieszanych konstrukcjach A/AB chyba chodzi o wykorzystanie (chyba że udawanie) klasy A dla słabych sygnałów oraz AB dla mocniejszych, a nie na odwrót. Może źle rozumiem zasady działania wzmacniaczy, to proszę o fachowy komentarz.

Parsec,

 

polecam Ci lekturę na audiokarma.org. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt wyprodukowany 20-30 lat temu. Znajdziesz tam niemal szczegółowe opisy i instrukcje dla niektórych modeli. A jeśli czegoś nie znajdziesz od ręki, to zawsze możesz zwrócić się z konkretnym zapytaniem, i w 99% otrzymasz odpowiedź.

Troszkę może naświetli temat :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gatto: Zasadniczo masz rację.

Dodam tylko, że układy komplementarne (symetryczne, czy jak je tam zwał; zasilane napięciem symetrycznym komplementarnymi tranzystorami) mają wielką zaletę: obie „połówki” przebiegu mogą polegać na jednakowym wydatku prądowym.

W układzie klasy A, tak jak to sobie najczęściej wyobrażamy; jeden tranzystor i rezystor (lub źródło prądowe) do zasilania, jest mocno niesymetryczny względem możliwości dostarczania prądu do obciążenia (gałąź z tranzystorem jest w stanie dostarczyć/zabrać więcej niż gałąź z rezystorem).

Wynika z powyższego, że wzmacniacze w klasie A konstrukcyjnie nie musza różnić się od tych w klasie B. Różnica to oczywiście prąd spoczynkowy (bias).

Płynnie regulując „bias`em” można przejść płynnie z klasy B poprzez AB do A. I płynnie można obserwować cechy poszczególnych klas. Gdzieś po drodze w zależności od głośności jest już klasa A. Gdzieś po drodze nie da się już usłyszeć przewagi brzmieniowej klasy A.

Podobne rozważania można snuć co do wzmacniaczy lampowych. W stopniach wyjściowych „jednolampowych” z transformatorem mamy tam do czynienia z „czystą” klasą A.

Dzieki za odpowiedzi. Z lektury linkow wynika, ze wielu milosnikow vintage moze grac na rozregulowanych wzmacniaczach, nawet tego nie wiedzac. Ze wzgledu na duza liczbe takich osob na tym forum, ten temat powinien ich zainteresowac.

 

W moim przypadku interesuje mnie czysta klasa A i po tych urzadzeniach mozna spodziewac sie po pewnym czasie odstepst od parametrow , skoro pracuja w ekstremalnych warunkach i wysokiej temperaturze.

Ogólnie rzecz ujmując im wyższy prąd spoczynkowy tym wyższa moc a jednocześnie zniekształcenia w szczególności nieliniowe.Wyjście z biasem poza zakres nasycenia tranzystora powoduje jego uszkodzenie także uwaga i ostrożność podczas prób regulacji.Projektant układu dokładnie określa wyliczony optymalny prąd spoczynkowy i odstępstwo in plus może się skończyć zgonem układu.(pomijam w rozważaniach końcówki na tr. polowych).

Powiem jak to sie to ma u mnie od strony dźwiekowej.

Ostatnio trochę sie tym bawiłem. Rzeczywiście po pewnym czasie może dojść do rozregulowania. Zwłascza między kanałami. Duży wpływ na to moga mieć również potencjometry regulacji biasu. Część z nich jest b. podatna na rozregulowanie pod wpływem np. wstrząsu. U mnie zwiększenie biasu o 10-20 % sonicznie powoduje efekt większego nasycenia, namacalności dźwięku, zwiększa się też oczywiście głośność (wzmocnienie). Bas staje się bardziej poluzowany, ale ogólnie jest "magicznie".

Odwrotnie zmniejszenie o 10-20 % powoduje pogłębienie sceny dźwiękowej, dźwięk bardziej detaliczny, przestrzenny, ale mniej nasycony, bardziej "tranzystorowy", mniej angażujący.

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Dzieki za opis dzwieku.

Swojego czasu Coda produkowala wzmacniacz, ktory byl oferowany byl w tzech wersjach bias: mniejsza moc, ale dluzej w klasie A az do najwiekszej mocy, ale najkrocej pracujacy w klasie A.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.