Skocz do zawartości
IGNORED

NOWOCZESNOŚĆ CZY TRADYCJA-BIPOLAR KONTRA UNIPOLAR


laa83

Rekomendowane odpowiedzi

Taka mała sugestia-jeżeli chce ktoś tanim kosztem ocenić jak grają fety niech porównają tda7294 do lm3886 i się wypowie który jets lapeszy

 

Mam pytanko-chciałbym zbudowac dwa proste układy wzmacniacza na jednym tranzystorze,jeden na irf drugi na zwykłym bipolarnym i podać na wejście sygnał z generatora mierząc prąd wejściowy w jednym układzie i drugim,zmieniając oczywiście częstotliwość.

Prosze o jakiś prostą propozycje układową,,,pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety laa83 wybrałeś strasznie źle do tych porównań ... a może porównamy sobie np ...

fiata 125 do Łady 2103 ? ;p ...

 

wybacz ale topologia ukladu jest ważniejsza ;p niż sam fakt co na koncu jest heh

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bawolek, 2 Lip 2010, 10:23

HECA jest praktycznie gotowa czeka na nową płytkę (niestety będzie musiała jeszcze troch poczekać nie samymi wzmacniaczami człowiek żyje :) ) myślę jednak że do końca wakacji zostanie do zrobienia tylko obudowa :) Do wzmacniacza doszło kilka rzeczy jak konwerter XLR->SE proste zabezpieczenie m.in. ultasonic itp. drobiazgów. Płytka ma 5x20 cm i mieści się na niej jakieś 250 elementów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej ciekawych rzeczy wymyśli Japończycy: Yamaha, Sansui, Denon, Luxman czy Technics właśnie w modelach SE-A3,-A5. Niestety większość ciekawych rozwiązań było wsadzanych do modeli z końcówek katalogów, serii limitowanych, pewne modele były też produkowane wyłącznie na rynek japoński stąd są u nas w ogóle nieznane.

Na forum jest wiele różnych klonów nie wiem dlaczego nikt nie klonuję rozwiań faktycznie wartych uwagi tylko jakieś badziewne Accuphase-e.

Z ciekawszych rozwiązań Sansui (wszystkie to dzieło dwóch Japończyków Pana Sunsumu Takan-y i Sunsumu Takasashi) Schematy wzmacniaczy są dostępne na sieci (ewentualnie mam je ja łącznie z patentami)

- Układ "Diamond Differential" (US patent #4229705) umożliwiający uzyskanie SR na poziomie 300V/us

stosowany był praktycznie we wszystkich wzmacniaczach Sansui po 79r wspólnie z układami poniżej:

- Układ non switching utrzymujący tranzystory wy. cały czas w przewidzeniu czyli klasa A bez wielkich strat mocy (US patent #4401951) co ciekawe praktycznie identyczny układ zastosował Madrigal w ML No. 33 stosowany np. w modelach AU-D7 i AU-D5 i być może będzie w mojej hybrydzie :)

- Układ Super Feedforward (US patent #4367442) np. AU-D9

 

Yamaha miała własną implementację korekcji Hawksford-a ZDR (Zero Distortion Rule)

np. M-70

i własny układ non switching HCA "Hyperbolic Conversion Amplification" np. modele MX-1000 i prawdziwy rodzynek MX-10000

 

Ta strona co są te SIT-y to też strona zakręconego Japończyka jest tam mnóstwo (jego autorstwa) wzmacniaczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) OTL-a na 6c33c robiłem działał ale lampy wytrzymywał koło 100h :) Na forum jest jego D-NFB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie,po co tworzyć nowe nie sprawdzone twory skoro można skopiwać np se a5 czy se a3,wszytkie części są dostepne(nie które trzeba zastąpić nowszymi zamiennikami),ale topologia układowa jest najważniejsza.Są to spradzone klocki i nie trzeba się bać stopnia zaawansowania bo tak naprawde są banalnie proste....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz sie Laa83, to ''tylko'' wg Ciebie ten Technics jest idealem. Ludzie zawsze potrzebowali i beda potrzebowac nowosci czyli zmian i dlatego to wszystko sie kreci.

 

Kolejna sprawa to koszty, technika dazy do minimalizacji kosztow a maksymalizacji efektu. Rozwiazania ukladowe sprzed wielu lat sa dzisiaj nieekonomiczne. A w sumie to chodzi o rozwiazania techniczne-mechaniczne. Kiedys warszawa byla wyginana chyba z 2mm blachy i to byl czolg a teraz blache samochodowa rwie sie kombinerkami. Ale za to samochody sa lzejsze i tansze. Tak samo jest ze wzmacniaczami ma byc jedna mala plytka i malo drogich i ciezkich elementow. Jak myslisz dlaczego wchodzi klasa D ze niby lepiej gra? Tylko dlatego ze latwiej i taniej bedzie ja produkowac. Ale to dopiero za wiele lat jak wygasna drogie patenty ukladowe.

 

Porownaj sobie bambusowy kondensator technisca z dzisieszym 10-20razy mniejszym!? W dodatku technics stosuje te kondensatory na zewnatrz plytki (bo byly ogromne) podlaczyl je ceiniutkimi kabelkami psujac ich parametry! To byla najwieksza glupota konstrukcyjna ale za to ten bamus w reklamowkach sprzedawal sie wysmienicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm

możliwe że taniej było by kupić jak zrobić se a3 i efekt końcowy kupnego napewno będzie lepszy,ale ile to frajdy przy własnej konstrukcji.....zresztą se a3 to tylko przykład i to nie najlepszy,lepiej i bardziej oplłacalne było by kopiowanie se a1 aniżeli kupno.Dla mnie se a3 nie jest ideałem,nie raz pisałem o jej wadach ale i tak gra wybitnie...

Nie wiem z jakimi technicsami miałeś do czynienia ale w zadnym z moich kondy nie były łączone kabelkami,większość jest na płyktach(nawet w sa 1000 kondy o pojemności 4*18 milifaradów/105v są na płytce

W se a3 kondy są osobno,ale są połaczone bednarkami miedzianymi,a ich wielkość spowodowana jest tym że w jedej obudowie jest 5 mniejszych kondów,co ma wpływ na brzmienie

Z resztą nie wiem czy współczesne kondy wytrzywają 30 lat w ciężkich warunkach(w se a3 jest temperatura około 60stopni,często więcej),a nie zdażyło mi się żeby jakiś był padnięty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie większość tych rozwiązań jest niepraktyczna bo wymaga regulacji na etapie produkcji lub jakiś nietypowych części. No i fakt że żeby była sprzedaż musi być nowość.

Z punktu widzenia DIY-owca to bez znaczenia bo wykonuje jeden wzmacniacz dla siebie.

Obecnie wzmacniaczy analogowych nikt już nie rozwija, zresztą ich parametry dawno przekroczyły możliwości naszego słuchu bardziej opłacalny jest tzw. marketing a wzmacniacz można zrobić na 6 tranzystorach i tak jego parametry nikogo nie obchodzą przecież liczy się brzmienie. To kwestia czasu kiedy wzmacniacze analogowe podzielą los wzmacniaczy lampowych.

Klasa D to przyszłość tak samo jak Power delta-sigma na razie nie ma niestety wystarczająco szybkich tranzystorów ale to na pewno się zmieni. Boję się tylko że przeciętnemu DIY-owcowi zostanie co najwyżej wlutowanie scalaka w płytkę jeśli w ogóle.

>laa83

W tych technics-ach stosowane było dodatnie sprzężenie zwrotne do zwiększenia głębokości głównej pętli sprzężenia zwrotnego. Jak by dzisiaj jakiś producent napisał że w swoim wzmacniaczu stosuje bardzo głębokie sprzężenie zwrotne to na starcie był by bankrutem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SE-A5.

 

Ciekawostka, nowy stopień wy. E.Stuart-a auto-bias + E.C i tylko kilka tranów :) i przykład jak można sobie poradzić ze sterowaniem MOSFET-ów push-pull driver.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie wszystkie technicsy w laboratorium audio mialy wysmienite wyniki. THD zcesto na granicy mozliwosci pomiarowych. Niestety z brzmieniem bylo juz znaczaco gozej, to wlasnie konstrukcje z bardzo glebokim sprzezeniem zwrotnym ktore w tamtych czasach bylo ''modne''.

 

Oczywiscie te topowe konstrukcje z przewymiarowanymi elementami wytrzymuja i 30lat. Dzisiaj jest to nie potrzebne bo sprzet jest starociem po 5-10latach, po prostu bardzo szybko starzeje sie moralnie. Techniscy ktore byly dostepne u nas w kraju to byly same smieci ale mialy duzo swiecacych bajerow i niskie ceny jednak nie utrzymalo to firmy i juz jej nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nie miłym nie smakiem przyznaje wam po części racje,ale wszytkie firmy produkowaly podobnie,yamahy mają takie same sprzeżenia,a nikt tego nie neguje....

Firma technics od zawsze była wytworem panasonica,tak jak lexus toyoty,porostu troszke bardziej luxusowa wersja...

To że technics produkował od cholery chłamu wszycy wiemy,ale są wyjątki np su v8x,mało znany,a naprawde dobry

Co do trwałości to nie stety ja wole stare graty,dzwiękowo grają jak grają,nie zawsze najlepiej,ale są nie do zajechania i mają to coś czego nowe sprzęty nie mają i mieć nie będą bo znim to zdobędąnie będą działąć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo ! ale dla E.Stuart-a :)

Teraz musi się znaleźć jakiś człowiek kto odwali burdą robotę i to zbuduję, dopracuję, pomierzy itp.

Ja wcale nie twierdzę że głębokie nfb to coś złego wręcz przeciwnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal sa zwolennicy i przeciwnicy glebokiego sprzezenia zwrotnego. Nalezy jasno powiedziec ze dobrze zaprojektowane sprzezenie zwrotne czyni wzmacniacz idealnym. Klopot w tym ze obecnie ludzie nie szukaja idealu wzmacniajacego sygnal tylko wzmacniacza ktory doda do sygnalu wlasne brzmienie czyli znieksztalci sygnal w specyficzny sposow odbierany jako polepszenie dzwieku. Na takiej zasadzie ''dzialaja'' wzmacniacza lampowe.

 

A ze technics mial ambitne konstrukcje to w to nie watpie tylko u nas byly te tanie na scalonych koncowkach mocy. Teraz sa problemy z ich naprawa bo to byly hybrydy ktorych nei ma juz w produkcji i teraz jest walka o kiepskie zamienniki lub bardzo drogie oryginaly. Z tranzystorowcami niby jest latwiej bo latwiej znalezc zamiennik tranzystora choc jak sam Laa83 wiesz zastapienie kosmicznych oryginalow nawet dobrymi dzisiejszymi tranzystorami moze popsuc brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie popsuć,ale zmienić

Nie wiem jak dla was ale kocham sprzęt z duszą,wiem i cenie to że robiono najlepsze klocki w latach 75-85,dzisiaj się już tak nie robi.Mam podejście mocno sentymentalne do niekturych sprzetów,popatrzcie na to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jagby w Polsce były takie modele nie pisalibyście o technicsie nic złego:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wsprawe wzmacniaczy,porównywałem stare amplitunery,tunery dzisiejszymi flagowymi modelami i te nowe są bez szans,można powiedzieć że taka firma kewood cofneła się w rozwoju,dajmy na to tuner KT-990SDL kenwooda,jest to 2 z najwyższych modeli a sa 500 technicsa odbiera bez anteny lepiej stacje,czyściej i bez szumów....a co dopiero taki tunerek by zrobił z kenwoodem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze czasy wymagaja innych rozwiazan ukladowych bo sa inne oczekiwania. Juz nikt nie szuka czulego radia bo teraz kablowka i satelita rzadzi gdzie mamy sygnal cyftrowy. Juz od dawna nikt nie produkuje samych tunerow radiowych a od zcasu wejscia kina domowego osobne komponenty audio tez staly sie nisza i malo kto je kupuje. Priorytety sie zmienily teraz zyjemy w czasach MP3 gdzie wazna jest wygoda i minimalizm a wielkie drogie pudla co niby lepiej graja sa jak stare samochody. Fajne popatrzec ale po co to komu. Audiofilski rynek to ulamek procenta a producenci zeby zyc wchodza w sfere hi-tech aplikujac coraz wiecej technicznych nowinek, wszystko zmierza w strone integracji z komputerami PC i nic tego nie zatrzyma. Purystyczny minimalizm nie ma juz szans bycia.

 

Wiec sie ciesz Laa83 z tego co mozesz jeszcze posluchac bo jestes ''dinozaurem''.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jestem dinozaurem,ale jeszcze nie wiginołem,mam zaledwie 26lat i bardzo konserwatywne poglądy na tema sprzętu....kupiłem ostatnio chwalonego przezemnie su v8x,k.....a jak się zgrywa z heco,poprostu mmiód

Tak poruszając temat wątku,jakie trany byś polecił z dostępnych i jaką konstrukcje stopnia mocy na tranzystorach unipolarnych ????Zrobiłbym sobie dla porównania

Wytłumacz mi dlaczego opampy na fetach grają słabiej od tradycyjnych???(to nie jest moja tylko opinia)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.