Skocz do zawartości
IGNORED

Uniamp by Irek czemu go tu niema.?


smerfetek13

Rekomendowane odpowiedzi

>KrzysiekA, 13 Sie 2010, 08:50

Widzę że ciężko cie przekonać :)

Powtórzę po raz n-ty nie chodzi mi o słuchanie z ciągłą mocą setek wat.

Tylko odtwarzanie skoków dynamiki trwających kilka - kilkanaście ms.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekA:

 

Nikt nie pozapominał o gałkach. Co gałki mają do rzeczy?

 

Powiadasz, że z 20W i efektywności 88dB uzyskamy natężenie 96dB a nie 86dB.

A ja mam efektywność 82dB, wytłumione duże pomieszczenie i z 20W uzyskuje w odległości 5m 86dB.

Długo będziemy przerzucać się liczbami?

Podałem pewne zależności. Może rzeczywiście przesadziłem dla podania prawidłowości. Zawsze mogę chcieć posłuchać z mocą nie 98dB lecz 101dB i znowu musze podwoić moc, do 320W.

 

Aby Was przekonać:

No to jeszcze dodam, że chciałbym dobrze posłuchać niskich basów, tak z 30Hz z obudowy zamkniętej (aby otwór nie wprowadzał zamętu).

I tu muszę już dawać porcje mocy na poziomach kilkudziesięciu-kilkuset W!

 

Poszukaj w literaturze i przelicz jakie ciśnienie akustyczne uzyskasz w zakresie basów przy mocach 20W ;).

SUBwoofery nie na darmo mają po 400W.

 

Moja teoria się nie zawaliła.

 

I co Ty z tym tłumikiem? To tylko 90dB (jednak pewnie mierzone na otwartej przestrzeni). Ucho ma jeszcze możliwość słyszenia do 120dB to jest dźwięków 1000 razy głośniejszych!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jest wiele wzmacniaczy na rynku zasilanych stosunkowa wysokim napięciem np.+/-55V.

>Zasilacz jest w stanie dostarczyć prąd np. nieco powyżej jednego ampera, dane tylko przykładowe.

>Dostarczenie przy 100W/ 4Ohm 7A jest niemożliwe zasilacz nie dostarczy VA, napięcie zasilania

>drastycznie siada .

 

Mylisz kolego pojecia!! Przy zasilaniu +-55V to wzmacniacz bedzie mial ok 200W/4omach to po pierwsze.

7A o ktorych wspomnialem to szczytowy prad a sredni wynosi ''tylko'' 2,25A! I to przy mocy znamionowej. To o czym piszesz ze zasilacz ma tylko 1A to dotyczy sredniego pradu ciaglego czyli sredniej mocy ciaglej. Moc czy prad impulsowy moze byc dowolnie duzy bo jest czerpany z kondensatorow zasilacza a nie samego trafa. Trafo doladowywuje tylko kondensatory w waskich przedzialach czasowych z czestotliwoscia 100hz.

 

No i nie ma znaczenia czy napiecie zasilacza siadzie bo wzmacniacz i tak utrzyma zadane napiecie na wyjsciu. Tylko przy mocy maksymalnej siadanie napiecia ogranicza moc wyjsciowa. Gdyby siadanie zasilania mialo tak duze znaczenie to wszystkie w szczegolnie lepsze wzmacniacze mialyby zasilacze stabilizowane a jak wiemy jest to wyjatek bo tak naprawde duze pieniadze to kosztuje a kozysci zadne!

 

Zeby bylo smiesznie to najnizsza wydajnosc pradowa maja wzmacniacze pracujace w klasie A a to niby najlepiej brzmiace wzmacniacze? Jesli mowimy o ekstremalnej klasie A w ukladzie SE to wydajnosc pradowa jest z gory okreslona i wynika z mocy znamionowej i ani miliamper wiecej nie poplynie chocbysmy robili zwarcia!!

 

Wydajnosc pradowa to wymysl audiofili nie majacy nic wspolnego z rzeczywista wydajnoscia pradu danej koncowki mocy a jest ona ograniczona ukladem zabezpieczen.

 

Jesli wzmacniacz ma 100W/4 to szczytowo plynie max 7A wiec zabezpieczenie usatwia sie na min 10A i nie ma prawa nic wiecej poplynac. Jesli ktos uwaza ze uslyszy wyjecie tego zabezpieczenia to zapraszam na odsluchy, jest chetny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ano taki że lepiej zrobić wzmacniacz mniejszej mocy ale z zasilaczem o większej wydajności prądowej >niż większej mocy który będzie się dławił przy pierwszym lepszym uderzeniu perkusji.

 

A to ciekawe bo wszyscy producenci robia calkiem odwrotnie. Bo sprzedaje sie moc!! A ta musi byc duza na 8omach czyli daje sie zasilacz o wysokim napeiciu. Dobiera sie go tak aby na 4omach jako minimalnym obciazeniu napiecie tak mu siadlo zeby wyprodukowal moc nie mniejsza niz na 8omach.

 

Oczywiscie sa piece co podwajaja moc schodzac do 1oma w praktyce przy pomizrach sa to tylko marzenia konstruktora i czysty marketing. No i cena takowych jest raczej tylko do poogladania. Sa to wyjatki ktore potwierdzaja powyzsza regule.

 

Jesli ktos woli przewymiarowany zasilacz z malym napieciem dajacy skromna moc i z samej swiadomosci czuje ze lepiej on brzmi to nie mam nic przeciwko.

 

Amator robi 500-100W na prace tranow i daje zasilacz 200W a zawodowiec robi na tych samych elementach prawdziwe 200W i kto ma wieksze szanse na rynku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Amator robi 500-100W na prace tranow i daje zasilacz 200W a zawodowiec robi na tych samych

>elementach prawdziwe 200W i kto ma wieksze szanse na rynku?

 

tu jest zakładka DIY robimy dla siebie nie dla rynku i księgowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 13 Sie 2010, 12:17

 

>KrzysiekA:

>

>Nikt nie pozapominał o gałkach. Co gałki mają do rzeczy?

>

>Powiadasz, że z 20W i efektywności 88dB uzyskamy natężenie 96dB a nie 86dB.

>A ja mam efektywność 82dB, wytłumione duże pomieszczenie i z 20W uzyskuje w odległości 5m 86dB.

>Długo będziemy przerzucać się liczbami?

 

1. Efektywność głośników mierzy się w komorach bezechowych co znaczy że w pomieszczeniu wartości natężeń dźwięku będą o wiele większe niż podałem. Praktycznie trzeba do tego doliczyć jakieś 3 do 6 dB.

2. Głośniki o efektywności 82 dB to głośniki najczęściej małej wielkości a co za tym idzie małej mocy. Wynika to z wymiarów samego napędu. Oczywiście można zrobić duży głośnik o małej efektywności ale parametry TS takiego głośnika będę po prostu bezużyteczne. Głównie Qts powyżej jednośći. Można też zrobić głośnik mały o dużej efektywności ale już przy kilku watach cewka będzie uderzała o nadbiegunniki. Zapomnij o podłączeniu do kolumn o efektywności 82 dB wzmacniacza 100W. Po prostu przy pełnej mocy będziesz miał frędzle z membrany.

3. Ja nie przerzucam się liczbami ale jedynie pokazałem że ty swoje liczby wyciągnąłeś z kapelusza.

n.p.

>Podałem pewne zależności. Może rzeczywiście przesadziłem dla podania prawidłowości. Zawsze mogę

>chcieć posłuchać z mocą nie 98dB lecz 101dB i znowu musze podwoić moc, do 320W.

 

(zapomnij o kolumnach z efektywnością 82dB o mocy 320W tej mocy to już estradówki a te maja po 95 do 100dB)

 

Znowu wyciągasz jakieś liczby z rękawa nie zdając sobie sprawy co oznacza natężenie dźwięku o poziomie 101 dB.(Młot pneumatyczny) Minimalna zmiana natężenia dźwięku rozpoznawana przez człowieka to 1dB. Wszystkie zmiany poniżej są niesłyszalne.

Cały haczyk w tym że jest tak dla normalnych natężeń dźwięku i to dla zakresu najwyższej czułości słuchu dla niskich tonów nie usłyszysz 3dB. Teraz pytanie. Po co ci zwiększać dwa razy moc wzmacniacza skoro efektu i tak prawie nie usłyszysz? Do subiektywnego dwukrotnego zwiększenia poziomu dźwięku trzeba go faktycznie zwiększyć o 10dB czyli innymi słowy co to za różnica czy wzmacniacz ma 50 czy 100W

 

4. Co mają gałki do tego wszystkiego? Ano bardzo dużo ludzie kręcą gałkami i zdaje im się że jak gałka jest w połowie to wzmacniacz najprawdopodobniej oddaje połowę mocy. Oczywiście bzdura. Stąd biorą się całe te nieporozumienia.

Podejrzewam że przy potencjometrze na godzinie 12 wzmacniacz nie oddaje w impulsach nawet 5% swojej mocy nominalnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości policzyłem stałą czasową kondensatora 10000uF(typowa wartość w zasilaczu) na rezystorze 4 ohm. Powinienem być złośliwy i policzyć dla 2 Ohm tak jak podawane jest w tekstach powyżej, które udowadniają sensowność wzmacniaczy 200W.

Tak swoją drogą to tego co zaprojektował kolumny w których impedancja spada do 2 Ohm wysłał bym do szkoły. Niech się od nowa nauczą projektować zwrotnice.

Wynik dosyć ciekawy.

Wyszło mi 40 ms.(okres drgania o częstotliwości 25Hz) Czyli że w ciągu 40 ms napięcie na zasilaczu spada do wartości 63% napięcia nominalnego.

Ciekaw jestem jak długo trwa uderzenie w duży bęben razem z werblem i na ile spadnie napięcie na zasilaczu przy pełnej mocy. Zdaje mi się że taki bęben to ma rezonans przynajmniej z 50 Hz. A jak się na to nałoży jeszcze werbel i inne instrumenty? Już nie mówiąc o tym że przez pierwsze kilka ms napięcie spada bardzo gwałtownie. A do tego trzeba by jeszcze w niektórych wzmacniaczach uwzględnić prąd spoczynkowy.

Sam nie wiem co o tym myśleć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tych dywagacji twoich o 1 dB w tym tu kontekście.

Gałki nic nie mają do rzeczy. Ludzie nie gamonie. Wiedzą o logarytmicznej skali odczuwania procesów.

Zajrzyj do danych dotyczących ekspozycji pracowników na hałasy.

W jakimś wątku podawałem jakieś dane.

Pracownicy chlewni to aż ponad 110dB.

Muzycy narażeni są na ekspozycję (wartość średnia) prawie 90dB. To nie chwila stania przy motocyklu, lecz wiele godzin pracy.

A ty podajesz jakieś motocykle.

 

Stanąłeś na swojej pozycji aby udowadniać swoją tezę. O tyle przyczepiłeś się tych skuteczności głośników.

A mnie chodzi o postrzeganie logarytmiczne dźwięków i co z tego wynika.

A wynika tyle, że jak 20 W gra głośno, to aby zagrać głośniej trzeba wciąż dokładać mocy, i to znacznie.

 

A jak jesteś taki kuty na cztery łapy to podaj jakie natężenia dźwięku w zależności od mocy mamy z głośników w zakresach basowych. Przecież znasz się jak widać dobrze na głośnikach.

I zobaczymy, czy trzeba mocy, czy nie trzeba. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy jeszcze sobie pofilozofować.

Oto słucham z magnetofonu. Sygnał nominalny to nie tak jak CD 2V, lecz nieco ponad 200mV.

I owa gałka trzeba nieźle podkręcić aby uzyskać te sama głośność. Więc nie dyskutujmy o gałkach.

Jak Ci idzie z tymi mocami w zakresie basów?

A może basy są nieważne. Jak się słucha 20W wzmacniaczy to nie widzę możliwości basów, no chyba, że się ma głośniki o dobrze ponad 90 paru dB efektywnościach. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 13 Sie 2010, 14:22

>Nie rozumiem tych dywagacji twoich o 1 dB w tym tu kontekście.

 

Chciałem ci uświadomić że dwukrotne zmniejszenie mocy wzmacniacza nie spowoduje istotnej zmiany głośności.

 

>Gałki nic nie mają do rzeczy. Ludzie nie gamonie. Wiedzą o logarytmicznej skali odczuwania

>procesów.

Nie gamonie? A kto prze chwilą pisał że słucha sobie z natężeniem dźwięku 86 dB to znaczy z mocą wzmacniacza 20W.

>Stanąłeś na swojej pozycji aby udowadniać swoją tezę. O tyle przyczepiłeś się tych skuteczności

>głośników.

Bardzo mi przykro ale to od skuteczności głośników zależy jak głośno zagra. Ja się nie przyczepiłem tylko ci wyjaśniłem jak ma się moc wzmacniacza do uzyskiwanych natężeń dźwięku w pomieszczeniu. To nie moja wina że zależy to od efektywności głośników.

 

>A wynika tyle, że jak 20 W gra głośno, to aby zagrać głośniej trzeba wciąż dokładać mocy, i to

>znacznie.

 

Stwierdzenia na tyle trafne co takie że krowa ma ogon i cztery nogi. Tylko co z tego wynika?

 

Spróbuję wytłumaczyć jeszcze raz tylko troszkę inaczej.

Dla muzyki klasycznej przeciętna dynamika nagrania wynosi 20dB załóżmy że ma 24dB i jest to absolutne maksimum aczkolwiek takie nagrania zdarzają się rzadko.

 

Poziom hałasu w normalnym mieszkaniu to około 30dB biuro to około 40dB. Żeby usłyszeć najcichsze nagrane instrumenty muszą być one przynajmniej 3dB głośniejsze od poziomu hałasu w mieszkaniu czyli otrzymujemy 40dB dla biura.

Najgłośniejsze miejsca na płycie mają poziom o 24 dB wyższy czyli 64 dB.

Z 20W mocy przy kolumnach przeciętnej efektywności 88 dB/1m uzyskamy w pomieszczeniu 20 metrów kwadratowych z odległości powiedzmy 2.5 m natężenie dźwięku około 96 dB. Dotyczy to komory bezechowej a w mieszkaniu będzie to praktycznie około 100dB

Czyli że mamy jeszcze 36 dB zapasu.

Wiem niektórzy mają uszkodzony słuch potrzebują większych natężeń dźwięku żeby w ogóle został przekroczony próg słyszalności. Wtedy wszystkie te liczby przesuwają się w górę.

Ale przynajmniej z litości dla sąsiadów zamiast sprawiać sobie mocniejszy wzmacniacz sprawcie sobie aparat słuchowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że jesteś mocniejszy ;).

 

>Cyt: „Chciałem ci uświadomić że dwukrotne zmniejszenie mocy wzmacniacza nie spowoduje istotnej zmiany głośności.”

 

O tym że znaczne wzrosty mocy to niewielkie przyrosty głośności to akurat mój argument!

Jakoś błądzisz w postawieniu na swoim. Twoja linia to niewiele mocy a bardzo głośno.

 

W moich komentarzach jest napisane:

„. . .to aby zagrać głośniej trzeba wciąż dokładać mocy, i to znacznie.”

 

 

I nie wiem skąd wziąłeś te 24dB (ba 20dB) dynamiki nagrań? To jakiś absurd!

 

 

 

Masz ton mentora. Ale dobra. Wyjaśniaj mi dalej:

 

Najlepiej wyjaśnij ile mocy musisz podać na głośnik basowy aby zagrał liniowo z tonami średnimi?

Przyjmijmy Twoje 20W w zakresie 100Hz do 20KHz. To wyjaśnij mi ile mocy trzeba aby 30Hz zagrało tak samo jak 1kHz.

Ach. Przyjmijmy identyczna efektywność wszystkich głośników w zespole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 13 Sie 2010, 16:03

>I nie wiem skąd wziąłeś te 24dB (ba 20dB) dynamiki nagrań? To jakiś absurd!

 

No widzisz. Nie wiesz wielu rzeczy.

Otóż żeby zniekształcenia spowodowane kwantyzacją sygnału nie były słyszalne musi mieć on rozdzielczość przynajmniej 12 bitów co odpowiada 4096 poziomom ponieważ płyta ma rozdzielczość 16 bitów czyli 65536 poziomów innymi słowy najciszej grający instrument na płycie nie może być cichszy niż 12 bitów a najgłośniej grający nie może być głośniejszy niż 16 bitów. Czyli międy nimi jest różnica 4 bitów. Ponieważ na jeden bit przypada 6 dB to dają nam to różnicę 24 dB. Ma to jeszcze inny praktyczny powód. Mianowicie gdyby stosowano większe dynamiki to w skrajnych przypadkachy żeby usłyszeć najcichsze instrumenty musiałbyś podchodzić do kolumn i przystawiać ucho do głośnika natomiast najgłośniejsze były by po prostu nieprzyjemnie głośne i musiałbyś podchodzić do wzmacniacza i go ściszać. W praktyce stosuje się dynamikę nagrania na poziomie 20 dB dla Jazzu i muzyki klasycznej i około 15 dB dla muzyki rozrywkowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu odpowiedź na twój problem basu. To jest widmo nagrania Paparazi Lady Gaga około trzydzieści sekund. Jak widać niskie tony odstają od średnich zaledwio o 3 dB a więc nie widzę tu żadnego problemu. Sprawdzałem inną muzykę jest podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj panowie o czym wy w ogóle mówicie dB moce motory po co to ?

Muzyka to nie jednostajny ton, sinusoida, odkurzacz, piła mechaniczna czy co tam jeszcze.

To dynamicznie zmieniający się sygnał w jednej chwili jest 0.01W w w innej 0.1 za chwile 10W a w jeszcze innej 250W ! a zaraz potem 0.001W. Moc średnia pozostaje na poziomie 1-2W.

 

>Chciałem ci uświadomić że dwukrotne zmniejszenie mocy wzmacniacza nie spowoduje istotnej zmiany głośności.

No właśnie !

>Minimalna zmiana natężenia dźwięku rozpoznawana przez człowieka to 1dB. Wszystkie zmiany poniżej są niesłyszalne.

Nieprawda. Naukowo udowodnione jest że minimalna słyszalna zmiana w głośności to 0.3-0.2dB u przeciętnego człowieka. Niektórzy potrafią ponoć wychwycić różnice rzędu 0.1dB.

Co ciekawe takie zmiany nie koniecznie są interpretowane przez nas jako zmiana głośności.

 

>Po co ci zwiększać dwa razy moc wzmacniacza skoro efektu i tak prawie nie usłyszysz? Do >subiektywnego dwukrotnego zwiększenia poziomu dźwięku trzeba go faktycznie zwiększyć o 10dB czyli >innymi słowy co to za różnica czy wzmacniacz ma 50 czy 100W

A zniekształcenia clip słyszysz czy nie ? (Jak masz NAD-a to pewnie nie bo ma soft-clip)

 

>Spróbuję wytłumaczyć jeszcze raz tylko troszkę inaczej.

>Dla muzyki klasycznej przeciętna dynamika nagrania wynosi 20dB załóżmy że ma 24dB i jest to >absolutne maksimum aczkolwiek takie nagrania zdarzają się rzadko.

Niech i będzie że 24dB.

Rozumiesz co oznacza dynamika 24dB ?

Okręcasz swoją gałę we wzmacniaczu na optymalny poziom głośności tak że średnio masz powiedzmy moc rzędu 1W, co przykładowo odpowiada napięciu (średnio) 100mV na we. wzmaka ale w najgłośniejszy moment na płycie ma napięcie o 15 razy większe czyli 1.5V co przekłada się na moc na wyjściu wzmacniacza 250W. Co się dzieje jak wzmacniacz ma tylko 40W ?

 

Cały czas mówię o dobrze nagranej muzyce wykorzystującej pełną dostępna dynamikę CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>irek2, 13 Sie 2010, 13:23

No właśnie wydaje mi się że jak mówimy o wydajności prądowej to mamy na myśli że wzmacniacz będzie nam prawie podwajał moc przy dzieleniu impedancji przez 2 :)

 

Zawodowiec spojrzy jeszcze na wykres wzmocnienia prądowego w funkcji prądu kolektora i zobaczy że liniowy jest tylko do 5A a potem leci w dół i zastanowi się czy nie warto dać 2 pary :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA, 13 Sie 2010, 14:20

To proste. Że 10mF to za mało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wielką ciekawością "przysłuchuję "się tej dyskusji i niektóre jej fragmenty bardzo mnie dziwią

 

>Rozumiesz co oznacza dynamika 24dB ?

>Okręcasz swoją gałę we wzmacniaczu na optymalny poziom głośności tak że średnio masz powiedzmy moc

>rzędu 1W, co przykładowo odpowiada napięciu (średnio) 100mV na we. wzmaka ale w najgłośniejszy

>moment na płycie ma napięcie o 15 razy większe czyli 1.5V co przekłada się na moc na wyjściu

>wzmacniacza 250W. Co się dzieje jak wzmacniacz ma tylko 40W ?

 

Może się dziać kilka róznych rzeczy zalezy od konstrukcji wzmaciacza,a raczej zasilacza.

 

>Cały czas mówię o dobrze nagranej muzyce wykorzystującej pełną dostępna dynamikę CD.

 

jesteśmy na forum adiofilskim,czyli takim które szuka maksymalnej jakości dźwięku a nie wzmacniacza do kotleta,więc ten ostatni wpis był chyba niepotrzebny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z KrzysiekA:

 

„No widzisz. Nie wiesz wielu rzeczy.

Otóż żeby zniekształcenia spowodowane kwantyzacją sygnału nie były słyszalne musi mieć on rozdzielczość przynajmniej 12 bitów co odpowiada 4096 poziomom ponieważ płyta ma rozdzielczość 16 bitów czyli 65536 poziomów innymi słowy najciszej grający instrument na płycie nie może być cichszy niż 12 bitów a najgłośniej grający nie może być głośniejszy niż 16 bitów. Czyli międy nimi jest różnica 4 bitów. Ponieważ na jeden bit przypada 6 dB to dają nam to różnicę 24 dB. Ma to jeszcze inny praktyczny powód. Mianowicie gdyby stosowano większe dynamiki to w skrajnych przypadkachy żeby usłyszeć najcichsze instrumenty musiałbyś podchodzić do kolumn i przystawiać ucho do głośnika natomiast najgłośniejsze były by po prostu nieprzyjemnie głośne i musiałbyś podchodzić do wzmacniacza i go ściszać. W praktyce stosuje się dynamikę nagrania na poziomie 20 dB dla Jazzu i muzyki klasycznej i około 15 dB dla muzyki rozrywkowej.”

 

Człowieku!

Weź dokształć się nim zaczniesz pisać na Forum!

Co to są zniekształcenia kwantyzacji?

Masz w ogóle wiedzę, że był również standard zapisu w 12 bitach? Znaczy nie mogli nic zapisać bo było zniekształcone?

 

Pomyliłeś dB dla skal liniowych (napięcie – 20lg) od „kwadratowych” (moce – 10lg). Raz podajesz dynamikę w skali napięć raz w mocy akustycznej.

 

Wykres:

Nie prosiłem o wykres źródła muzyki.

Prosiłem abyś mnie pouczył ile mocy trzeba podać na woofer aby bas 30Hz był tak słyszalny jak średnie!

 

Krótko mówiąc opowiadasz jakieś brednie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Moc czy prad impulsowy moze byc dowolnie duzy<

Nie moc przy prąd w impulsie nie może być dowolnie duża.

>bo jest czerpany z kondensatorów zasilacza a nie samego trafa.<

Ok., ale tylko tyle energii ile jest zgromadzone w kondensatorach

minus sprawność zasilacza, wzmacniacza, kolumn głośniki zwrotnica itp.

Ilość energii w kondensatorach jest skończona i zależy od sieci zasilającej

transformatora , prostownika i ich samych. Nawet zakładając, że czas trwania impulsu będzie dowolnie mały . Sprawność, dowolna maszyna nie odda więcej energii niż poprała.

Zasilacze impulsowe i wzmacniacze też mają sprawność poniżej 100%.

Końcowym ograniczeniem może być sieć zasilająca, też ma określoną moc, przypadek teoretyczny.

Na czym polega wzmacnianie sygnały audio, przemiana energii elektrycznej w energie akustyczną , bardzo ogólnie.

Na czym polega samochód, przemiana energii chemicznej paliwa przez syntezę węglowodorów z tlenem w silniku cielnym spalania wewnętrznego plus układ przeniesienia mocy. Nie ma i nie było silnika o sprawności >100%.

Silnik nie odda w impulsie , chwilowo, krótkotrwało dowolnej mocy po nie ma dowolnej energii. Rozleci się, przy jakim poziomie obciążeń, mechanicznie. Struktura półprzewodnika może dodać dowolna moc ? Ogólne zasady fizyki i jej części mechaniki.

>7A o ktorych wspomnialem to szczytowy prad a sredni wynosi ''tylko'' 2,25A!<

Moc, jaka: stała, w impulsie, w jakim zakresie częstotliwości lub, o jakiej częstotliwości.

Wiadomo, że moc oddawana w impulsie będzie większa od oddawanej stale przez wzmacniacz. W 90% zastosowań można czarować z mocą wzmacniacza .

Są takie kolumny i głośniki 3,4way skan lub nawet 2way ss8545, ss8535 nie wysteruje wzmacniacz, który nie jest wstanie oddać odpowiedniej mocy z zakresie częstotliwości akustycznych pracujący pod charakterystyką obciążenia tych kolumn.

Każde obciążenie ma swoją charakterystykę zespoły głośnikowe też, są obciążenia łatwiejsze i trudniejsze. Tu jest pies pogrzebany , może sprawdzić tylko moduł impedancji w funkcji częstotliwości. Dwa zespoły głośnikowa efektywność taka sama

moduły inne dwa różne obciążenia. Jeden zespół łatwy do wysterowania inny nie.

Wzmacniacz musi nieć możliwość oddania niezbędnej mocy przy trudnym obciążeniu.

To jest urządzenie o dużej wydajności niech będzie mocy. Jednostki Hz, A, V, s.

>No i nie ma znaczenia czy napiecie zasilacza siadzie bo wzmacniacz i tak utrzyma zadane napiecie na wyjsciu.<

W określonej jednostce czasu. Naprawdę są drogie wzmacniacza, które siadają po podłączeniu do odpowiednich kolumn. Posłużę się cytatem :

>Zeby bylo smiesznie to najnizsza wydajnosc pradowa maja wzmacniacze pracujace w klasie A a to niby najlepiej brzmiace wzmacniacze? Jesli mowimy o ekstremalnej klasie A w ukladzie SE to wydajnosc pradowa jest z gory okreslona i wynika z mocy znamionowej i ani miliamper wiecej nie poplynie chocbysmy robili zwarcia!!<

>Wydajnosc pradowa to wymysl audiofili nie majacy nic wspolnego z rzeczywista wydajnoscia pradu danej koncowki mocy a jest ona ograniczona ukladem zabezpieczen.<

Nie będzie, masz racje. Tylko to forum, dla audiofila i on jest zły i głupi , ciągle się myli , nic nie wie. To tak jak pisać w forum dla fanatyków religijnych, że ich wiara jest nic nie warta , boga nie ma i propagować na tym forum ateizm. Życzę powodzenia.

Jednak audiofil coś wie, szanowny irek2 pisałem wystarczy posłuchać i usłyszy różnice w brzmieniu kondensatorów na wejściu wzmacniacza. Ja słyszę a mam słuch poniżej przeciętnej, prawdopodobieństwo, że usłyszysz jest, więc duże.

Irek2: ma racje z praktycznego punktu rzeczywiście w 75-90% przyzwoity wzmacniacz odda wystarczająco dużo mocy, Technika to podstawa a WuuDuu jest w audi dużo,

co do tranzystora bipolarnego w tym 2SA1943/2SC5200, Toshiba tak mała za tak wiele?

i inne.

Irek2: nie masz racji tu jest forum dla amatorów i warto przewymiarować zasilacz, można pozwolić sobie na eksperymenty z częściami, podstawa audiofila to osłuchanie polecam artykuł z magazyny audio, wydawany w Gdyni, początek lat 90, pisałem poprzednio jesteśmy biologiczni a nie maszyną , zgoda PRAWIE wszystko można zmierzyć opisać matematycznie, audiofil czy jak to to nazwać w większości nie są pacany .

 

>>200-400W klasa AB, jaki prąd spoczynkowy i ile zapłacimy zakładowi energetycznemu.

W klasie AB do osiągnięcia takiej mocy wystarczą 4 pary tranzystorów<

Jakiej mocy? Przykłady wzmacniaczy audio dla domu 200-400W:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ile jest tam par tranzystorów. Zaraz przeczytam, że to są wzmacniacza nic nie warte.

 Krell, Mark Levinson, Macintosh i inni HiEnd-owi producenci robią wzmacniacze<

z iloma parami na wyjściu? np. Mc252 2SA1943/2SC5200 i tylko 250W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tu są 3 pary, 55w, bardzo naciągane 200W przy ilu Ohm.

Zaraz przeczytam, że to są wzmacniacza nic nie warte.

To jest tak: kupujemy auto sportowe segmentu C , udajemy, że mamy auto sportowe,

chcesz mieć auto sportowe to 911 inne z tego segmentu rynku.

Wiesz jest tak masz i4 ZI 2l turbo 300KM i v6 3l 300KM ciekawe jak to chodzi w praktyce? Niech będzie oba napęd na tył.

Dobrze jest lato kończę gadkę proszę mnie nie pacyfikować, nikt i tak nikogo nie przekona, spór o 3dB.

PS słuchajcie na maksa są teraz w części PL organizowane darmowe padania słuchu

przychodniach specjalistycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 13 Sie 2010, 17:19

>Człowieku!

>Weź dokształć się nim zaczniesz pisać na Forum!

>Co to są zniekształcenia kwantyzacji?

>Masz w ogóle wiedzę, że był również standard zapisu w 12 bitach? Znaczy nie mogli nic zapisać bo

>było zniekształcone?

 

Nie do mnie te pretensje nie ja to wymyśliłem.

Tu link do literatury z której możesz się dokształcić na temat masteringu płyt CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>Pomyliłeś dB dla skal liniowych (napięcie - 20lg) od "kwadratowych" (moce -

>10lg). Raz podajesz dynamikę w skali napięć raz w mocy akustycznej.

Oczywiste jest że jak mówię o poziomach napięć albo o bytach to mowa jest o 6dB dla podwójnego poziomu a dla mocy o 3dB. Czy za każdym razem muszę to podkreślać?

 

>Wykres:

>Nie prosiłem o wykres źródła muzyki.

>Prosiłem abyś mnie pouczył ile mocy trzeba podać na woofer aby bas 30Hz był tak słyszalny jak

>średnie!

 

A kto ci powiedział że Bas ma być tak samo słyszalny jak średnie tony.

Wkleiłem ci widmo nagrania (a nie harakterystykę. Chyba wiesz co to jest widmo? ) dla 30sek przypadkowego nagrania z którego wynika że poziom basu czyli amplituda napięcia jest taka sam jak amplituda dla średnich tonów.

Gdyby realizator nagrania uważał że bas musi być tak samo słyszalny jak średnie tony to by podbił to pasmo a z widma tego nagrania nic takiego nie wynika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ilość energii w kondensatorach jest skończona i zależy od sieci zasilającej

>transformatora , prostownika i ich samych.

 

Chyba technicznej szkoly to Ty nie konczyles? Poczytaj sobie co to jest ladunek Q zamiast pisac takie brednie!

 

Ilosc energi w kondensatorze wynika ze zgroamdzonego napiecia i pojemnosci kondensatora.

 

>z iloma parami na wyjściu? np. Mc252 2SA1943/2SC5200 i tylko 250W.

 

Ile ludzi na swiecie kupuje ich produkty? 0,00001%? Zaraz napiszesz ze to jest forum hiajendoifili.

To ja Cie zapytam czy kiedykolwiek kupisz sobie Krella czy Lewinsona?? Zejdz czlowieku na ziemie!

 

Co z tego ze audi, mercedes itp to sa bardzo dobre samochody jak ludzie najwiecej kupuja fiatow?

 

Struss 140, zaliczany do haj-endu ma 2x140W/4 i 8omach bo ma dwa trafa zasilajace kazde po 100W. I czy przeszkadza mu to w byciu dobrym wzmacniaczem??????? Na[pisz do nich ze sie myla i ze Ty wiesz jak nalezy konstruowac wzmacniacze. Zycze powodzenia. Ciekawe ile ich skonstruowales bo chyba tylko ogladales a ze te najdrozsze to wyrobiles sobei takie a nei inne poglady. Jak kiedys w co watpie ograniesz caly rynek konstrukcji audio to bedziesz mogl cos obiektywnego powiedziec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>7A o ktorych wspomnialem to szczytowy prad a sredni wynosi ''tylko'' 2,25A!<

Moc, jaka: stała, w impulsie, w jakim zakresie częstotliwości lub, o jakiej częstotliwości.

 

Klaniaja sie podstawy matematyczne.

 

100W/4omach jest mierzone dla sinusoidy co daje amplitude napiecia na wyjsciu +-28V co daje amplitude pradu +-7A bo 28V/4omy=7A. Wartosci skuteczne wyjda ci po przemnozeniu przez 0,71. Co da napeicie ok 20V i prad 5A. Poniewaz zasilanie wzmacniacza jest symetryczne a pard plynie napzremiennie z kazdej polowki to sredni prad zasilania wyniesie ''tylko 2,25V. To jest prad szczytowy podzielony na dwa (dwie szyny zasilania) i pomnozony przez wartosc srednia 0,636. 7A/2=3,5, 3,5*0,636=2,23A

 

Wysterowany wzmacniacz do mocy 100W/4 oddaje 7A pradu szczytowego, 5A skutecznego i pobiera 2,23A sredniego pradu z zasilania w szczycie 7A. Stosunek szczytowego pradu zasilania do sredniego wynosi dla sinusoidy 7/2,23=3,1 czyli ok.3:1 Zatem zasilacz jest obciazony szczytowo 7amperami ale srednio tylko 2,23A.

 

Pewnie i tak malo kto te proste wyliczenia zrozumial.

 

Ja jestem czlowiekiem technicznym, projektuje wzmacniacze dla ludzi a takze audiofili, nie interesuja mnie dydrymaly co jak brzmi, to zostawiam audiofilom bo tylko to potrafia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irek2, 13 Sie 2010, 18:16

 

>Pewnie i tak malo kto te proste wyliczenia zrozumial.

Gratuluję skromności. Trochę to zabawne zważywszy na prostotę wywodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven1985, 11 Sie 2010, 18:26

a wcześniej -

 

zawsze uczyli, że elektrolit ma filtrować zasilanie

krzemowcy zrobili sobie z niego rezerwuar energii

jakie masz pojemności w zasilaczu do tej lampki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę na wpis:

>Moc czy prad impulsowy moze byc dowolnie duzy<

Mam co chciałem. Irek2 człowieku :

>Ilosc energi w kondensatorze wynika ze zgroamdzonego napiecia i pojemnosci kondensatora.<

Ja człowiek pytam z kąt w tych kondensatorach ta energia, napięcie? dodam, że pisałem: i ich samych. Jak jest wielkość tej energii równa impulsowi energetycznemu towarzyszącego wielkiemu wybuchowi lub równa wypychowi gwiazdy średniej wielkości może ilości energii wyemitowanej przez pulsar w danym kierunku? Każdy z tych impulsów energetycznych ma wartość skończoną i jest w stanie dokonać unicestwienia planety ziemia. Dobrze wiedzieć, że mogą wzmacniaczem audio zniszczyć całą planetę. Dodam, że pisałem: i ich samych.

>Ile ludzi na swiecie kupuje ich produkty? 0,00001%? Zaraz napiszesz ze to jest forum hiajendoifili. <

Jestem pewien, że więcej niż UniAmp-a, kilka z tych firm przynosi zyski z sprzedaży wzmacniaczy.

>To ja Cie zapytam czy kiedykolwiek kupisz sobie Krella czy Lewinsona?? Zejdz czlowieku na ziemie!<

Tak. Mamy rynek wtórny zachęcam do lektury ogłoszeń.

>Co z tego ze audi, mercedes itp to sa bardzo dobre samochody jak ludzie najwiecej kupuja fiatow?<

Też, ale Skoda, KIA. Producent meroli przynosi zyski, grupa vw Audi ma zyski.

>Struss 140, zaliczany do haj-endu ma 2x140W/4 i 8omach bo ma dwa trafa zasilajace kazde po 100W. I czy przeszkadza mu to w byciu dobrym wzmacniaczem??????? Na[pisz do nich ze sie myla i ze Ty wiesz jak nalezy konstruowac wzmacniacze. Zycze powodzenia. Ciekawe ile ich skonstruowales bo chyba tylko ogladales a ze te najdrozsze to wyrobiles sobei takie a nei inne poglady. Jak kiedys w co watpie ograniesz caly rynek konstrukcji audio to bedziesz mogl cos obiektywnego powiedziec.<

Miałem kilka samochodów żadnego nie konstruowałem i nie zamierzam, ale mogą je oceniać, jestem ich użytkownikiem i mam podstawy powiedzmy teoretyczne i praktyczne.

Nigdzie nie pisałem, że dobre są tylko najdroższe, proszę znaleźć gdzie.

>7A o ktorych wspomnialem to szczytowy prad a sredni wynosi ''tylko'' 2,25A!<

Moc, jaka: stała, w impulsie, w jakim zakresie częstotliwości lub, o jakiej częstotliwości.

Klaniaja sie podstawy matematyczne.

Jestem złośliwy i niegrzeczny jak irek2: Klaniaja - pytanie, co to za wyraz nie ma go w słowniku.

To jest wpis irka2

>7A o ktorych wspomnialem to szczytowy prad a sredni wynosi ''tylko'' 2,25A!<

Pytałem, jaka jest to moc: ciągła, tzw. Muzyczna, jaka impedancja, jaki poziom zniekształceń. W jakich warunkach był dokonany pomiar.

>Pewnie i tak malo kto te proste wyliczenia zrozumial.<

Zrozumiałem

I do czego to doprowadzi ? Następna kłótnia Polaków. Człowieku, chłopie, szanowny kolego w pełni doceniam, co zrobiłeś, mały światek,sadzawka, bajorko pod tytułem audio-diy, z wielu przyczyn UniAmp Twojego autorstwa jest bardzo ciekawy.

Cena jednak zaczyna być wysoka w praktyce można milczeć lub zostanie się spacyfikowany z różnymi formami epitetów, poniżania. To jest częściowa

odpowiedz na pytania wątku. Jesteś autorem publikacji i jesteś cenzurowany, oceniany jak produkty innych. Można napisać, że mam to, pewnych ludzi, mnie gdzieś i co to daje.

Zostanę delegowany z diyaudio.pl ? Będzie mi przykro, lecz czasami zajrzę.

Kończą ku uciesze mimo wszystko SZANOWNYCH PANÓW wpisy w tym wątku. Uznaję się za mało kompetentnego i tyle, co jest stwierdzeniem autorytarnym i jako takie nie podlega ocenie i dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem za co przepraszam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>mamel, 13 Sie 2010, 21:15

>zawsze uczyli, że elektrolit ma filtrować zasilanie

>krzemowcy zrobili sobie z niego rezerwuar energii

To jedno i to samo.

We wzmacniaczu mam 470uF + stabilizator.

Zauważ że we wzmacniaczu lampowym jest napięcie rzędu 450V a prąd zaledwie 0.2-0.3A. A we wzmacniaczu tranzystorowym są niskie napięcia a duże prądy. Policz ładunek na kondensatorze gromadzony w obu przypadkach Q = C*U.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A66, 13 Sie 2010, 21:32

Jak czytam takie wpisy to mi się wszystkiego odechciewa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z łaski swojej niech Ci się odechce na dobre. Z pożytkiem dla wszystkich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.