Skocz do zawartości
IGNORED

Uniamp by Irek czemu go tu niema.?


smerfetek13

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nawet pewną teorię jeżeli chodzi o wydajność prądową. Oczywiście jest to tylko teoria i mogę się mylić.

Otóż żeby zrobić zasilacz który może dostarczyć dużych prądów do obciążenia potrzebne są duże pojemności filtrujące i dużej mocy transformatora.

Teraz pytanie: co jest lepsze? Mamy dwa transformatory tej samej mocy przy czym jeden jest na wyższe napięcie ale potrafi oddać mniejszy prąd do zasilacza a drugi na niższe napięcie ale za to z większym prądem obciążenia.

Mój wniosek jest taki że problem w wypadku wzmacniacza przy dużych głośnościach nie polega na przesterowaniu końcówki bo zakresy dynamiczne w muzyce popularnej są naprawdę bardzo małe ale na niezdolności zasilacza do dostarczenia odpowiedniej ilości prądu wynikającej z napięcia wyjściowego na wzmacniaczu i impedancji obciążenia.

Jaki wniosek z tego wszystkiego?

Ano taki że lepiej zrobić wzmacniacz mniejszej mocy ale z zasilaczem o większej wydajności prądowej niż większej mocy który będzie się dławił przy pierwszym lepszym uderzeniu perkusji.

Czyli inaczej mówiąc mając do wyboru dwa transformatory o tej samej mocy lepiej wybrać jest ten o niższym napięciu wyjściowym ale z większą wydajnością prądową.

Inny wniosek jest taki że zazwyczaj to wzmacniacze dużej i jeszcze większej mocy mają problemy z prawidłowym przetwarzaniem impulsów z powodów podanych powyżej a nie wzmacniacze małej mocy w których o wiele łatwiej zrobić zasilacz o wystarczającej wydajności prądowej.

Nie będę już wspominał o tym że we wzmacniaczu małej mocy można stosować tranzystory o mniejszej mocy co zazwyczaj wiąże się z szerszym pasmem a co za tym idzie z lepszymi parametrami całego wzmacniacza.

Oczywiście jest to tylko teoria która na chłopski rozum wydaje się prawidłowa.

Dalsza dyskusja na ten temat i odmienne opinie mile widziane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A66, 9 Sie 2010, 23:42

hehe guru dobre :)

Poprzyglądaj się jak wyglądają wątki o wzmacniaczach na forum, same klony a cała dyskusja kręci się przeważnie wokoło kolorowych "audiofilskich" części sprowadzanych z drugiego końca świata, parowania tranzystorów itp. jak nawet pojawia się jakaś techniczna sensowna dyskusja to zaraz zamienia się w kłótnie kto lepiej słyszy co lepiej brzmi. W tych dyskusjach umykają rzeczy ważne które mogą rzeczywiście coś poprawić i na nie chcę zwrócić uwagę.

 

To nie moja idea tylko prof. Hawksforda oczywiście nie zadałeś sobie trudu przeczytania artykułu ?

Jeśli miało by to zmniejszyć zniekształcenia głośnika o 30dB to czemu nie.

 

Nie wierzysz RE podałem linki do pomiarów w AC AC też nie dobre ? Pewnie co ten facet może wiedzieć o wzmacniaczach i elektronice ma tylko doktorat. Zrób pomiary we własnym zakresie ja zrobiłem, oczywiście jak twój 40W piecyk je wytrzyma i z hukiem się nie rozleci.

Wytłumacz mi dlaczego Krell, Mark Levinson, Macintosh i inni HiEnd-owi producenci robią wzmacniacze o mocach setek wat ?

40W wystarczające może i jest jak masz głośniki o efektywności 90 parę dB tylko jak zawsze nie ma nic za darmo wysoka efektywność większości wypadków == wysokie zniekształcenia.

Już pisałem kilka razy dlaczego 40W to mało i dlaczego 400W to wcale nie tak dużo jak się wydaje.

To tylko 2 wzrost głośności !

Nie wierzysz zmierz !

 

W którym miejscu krytykowałem tak strasznie Ugodę ?

 

>Doczekam się UniAmpa mono PCB, mam takie obudowy do monobloków.

Typowa roszczeniowa postawa na forum. Może jeszcze kupić części i polutować ?

Zaprojektuj własną. Nie umiesz ? Jaki problem się nauczyć ? Może jak zobaczysz ile zajmuje to czasu to zaczniesz inaczej pisać.

 

>KrzysiekA

10 Sie 2010, 11:04

Skąd wiesz że te 25W Ci wystarcza ? Masz w tym Nad-ie wskaźnik clip ?

 

Z broszurki NAD:

 

"NAD’s product philosophy can be characterised in one phrase: “high-value engineering.” The compact

and economical 7225PE receiver is an outstanding example of that approach; it contains much of the

same circuitry as the 7240PE, with less output power and a substantial saving in cost

In budget-level stereo receivers, performance and power often are compromised to reduce production

cost. But NAD combines high production efficiency with superior performance by using the same circuits

in both separates and receivers. The 7225PE contains the entire 3225PE integrated amplifier plus a

sensitive, wide-range digital tuner."

 

i dalej:

 

"The 7225PE is conservatively rated at 25 watts/ channel of steady-state power for sine-wave test tones

But with +4 dB of IHF dynamic headroom, its effective power for musical transients is considerably

greater. Power Envelope design produces bursts of up to 60 watts/channel at 8 ohms and 8 0

watts/channel at 4 or 2 ohms, ensuring clear and authoritative reproduction of the impact and sparkle

of live music. If you ever overdrive the 7225PE, Soft Clipping™ will prevent the harshness and gritty

distortion that is caused by hard clipping in conventional amplifiers.

NAD’s impedance selector allows optimum performance to be delivered into any speaker impedance

The 7225PE produces up to 15 amperes of peak current, delivering full power to impedances as low as

2 ohms."

 

W skrócie: oszczędzili na mocy aby zmniejszyć koszty ale dzięki przełącznemu napięciu zasilania możliwe jest uzyskanie mocy muzycznej 60W/8om i poprawne sterownie impedancji tak niskiej jak 2 omy (Układ jest dość prosty są tam 2 komparatory jeden monitoruje prąd pobierany z zasilacza drugi napięcie wy. wzmacniacza. Jak na wyjściu jest napięcie bliskie niskiemu napięciu zasilania to końcówka jest przełączana na wyższe zasilanie ale tylko wtedy kiedy prąd nie jest za duży :) Podobne rozwiązanie stosował np. Technics czy Yamaha ).

Zniekształcenia związane z clipem są łagodzone przez układ soft-clipping.

 

 

>KrzysiekA

10 Sie 2010, 11:43

Pisałem już o zasilaczu wielokrotnie pisał też Irek.

Moc transformatora jest rzeczą drugorzędną najważniejsze jest utrzymanie niskiej całkowitej impedancji zasilacza - a więc odpowiednia konstrukcja trafa, grubość drutu, duża pojemność kondensatorów bo z nich wzmacniacz pobiera energię i od ich pojemności zależy o ile spadnie napięcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA

10 Sie 2010, 11:04

Skąd wiesz że te 25W Ci wystarcza ? Masz w tym Nad-ie wskaźnik clip ?

 

Nie nie mam. Ale mam parę uszu i jeżeli ta parka akceptuje to co wydobywa mi się z kolumn i to przy sporych głośnościach to ja też nie mam nic przeciwko.

Mam płytę z testami audiofilskimi i między innymi solo perkusji które przy dowolnej głośności przechodzi gładko i bez zająknięcia. Czysto jak łza. Prawie że namacalne. Jedyne zająknięcie które słychać to wzbudzająca się płyta pilśniowa z której zrobione są drzwi do pokoju. Więcej mi nie trzeba.

Co do reszty to pozostańmy może przy tym że od mocy ważniejsza jest wydajność prądowa wzmacniacza. Z tym jestem w stanie się zgodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja twierdzę, że moc jest ważna.

Wcześniej można przeczytać mój komentarz dlaczego.

 

I nie ma tu kompromisów.

Zdolność do dużego wydatku prądowego to duża moc. Nie chodzi o to aby wzmacniacz (zasilacz) zaspokoił wydatkiem prądowym pojedynczy transjent w sygnale. Chodzi o to aby był „sztywny” i zdolny na niewygodne sygnały.

Wierzcie mi, że słuchałem ostatnio na dobrych sprzętach utworów, gdzie stopka była gęsta i mocna. Jednocześnie dużo działo się w średnich i wysokich.

 

Nadzwyczajne było jak wiele z tych wzmacniaczy nie radziło sobie. Natomiast w muzyce łagodnej były prawie nierozróżnialne.

 

I abyście nie denerwowali się tak, sami przyznajcie; dlaczego powszechnie naśmiewacie się z podawanej mocy w amplitunerach. Słynne 7 razy 100W a trafo 200W. . .

;)

Otóż te twierdzenia o wystarczalności 40W są oparte na podobnym zjawisku; czasami zdarzy się jakiś transjent a tak średnio niewiele się dzieje.

 

I oczywiście nie zgadzam się z twierdzeniem, ze trafo jest nieważne.

Zasilania nie będzie „sztywnego” jak nie będzie solidnego fundamentu; transformatora.

Nie budujmy następnych mitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Znajomych, również z Forum proszę o nie utożsamianie moich komentarzy z jakimś jednym konkretnym spotkaniem, na którym byliśmy razem.

Było ich ostatnio wiele. Wszelkie analogie mogą być mylące. . .

Szczególnie proszę aby nikt nie poczuł się dotknięty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>raven1985

 

dużo wypowiedzi, sporo teorii, ale jaką końcówkę słuchasz?

Może jaką byś chciał słuchać.

Zapodaj schemat i uzasadnienie.

Jestem przekonany, że czas konkretów nastał. Na nowsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Typowa roszczeniowa postawa na forum. Może jeszcze kupić części i polutować? •Zaprojektuj własną. Nie umiesz? Jaki problem się nauczyć? Może jak zobaczysz ile zajmuje to czasu to zaczniesz inaczej pisać.<

No nie umiem i nie mam takich ambicji. Zawsze wychodziłem z założenia, że lepiej być dobrym kucharzem, gotować w oparciu o ksiązki kucharskie niż marnym autorem tych, że. Tu poprawka raz policzyłem wzmacniacz i wykonałem na podstawie artykułu z RE.

Roszczeniowa postawa, nie tylko namawiam autora do publikacji co więcej nie chcę tego za darmo, autor może zarobić, a ja zapłacę. Forma, wola leży tylko po stronie autora,a je decyduje czy skorzystam. Mimo że to jest nie wyobrażalne tak działa rynek diy-audio na planecie ziemia, Polska jest na marsie to wiadomo.

Krell itp. Powszechnie wiadomo Ameryka do duży kraj i wszystko tam jest duuuże, salony też jak pisałem 250m2 to minimum, odpowiednie części ciała mają także największe jak kiedyś bywało w kraju Rad tylko gdzieś nam Audio Note się zgubiło?

Co do doktoratów to nie brak i w tej grupie społeczno zawodowej wariatów, dowód TV i programy o tym i o tamtym.

Zniekształcenia i co z tego jak ich nie słyszę, ponieważ jestem głuchy na zniekształcenia, niektóre. Czego dusza nie słyszy, oczy nie widzą to nie przeszkadza i tyle.

Piecyki to owszem mam, grzeje SET 6S33S ma z 12W w porywach a zniekształcenia szkoda gadać i choć to nie możliwe ładnie gra. Co gorsza mam sąsiadów, nie mam zamiary ich irytować do 22 odpowiednio głośno po 22 to trzeba cicho grać i taki SET to potrafi, cicho cichutko, wszystko słychać i stereo jest, i barwa, i emocje to muzyka jest, Pat Metheny Group, Klaus Schulze i coś jeszcze.

Pozwolę sobie napisać, że do nirwany audio wiedzie wiele dróg są proste, są też kręte, ponieważ mamy takich pacanów jak ja, co idą zygzakiem za nic na świecie nie potrafią iść prosto po drodze megawatów bez zniekształceń czysto higienicznie krystalicznie.

Mamy SET Tube 5, 10, 15 wat i PP Tranzystory po 100, 500, 1kW do tego dawno się przekonałem, bom stary, że do szczęścia potrzeba jednego i drugiego.

NAD, Naim, Quad jak posłuchasz to zrozumiesz, dlaczego ludziska dalej to użytkują.

Cała dyskusja sprowadza się do wałkowania wyższości jednych świąd nad innymi,dodając, że zgadzam się w całej rozciągłości z krytyką mojej osoby dla tego składam auto i audio krytyką w dodatku w stereo bez koloru, kina domowego nie uznaję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Grzegorz7, 10 Sie 2010, 17:37

Ja wcale nie twierdze że trafo jest nie ważne już pisałem. Przez 80% czasu wzmacniacz pobiera prąd tylko z kondensatorów zasilacza. Diody mostka przewodzą ładując kondensatory zasilacza tylko przez krótki czas dużymi impulsami prądu. Fundamentem zasilacza są kondensatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA, 10 Sie 2010, 16:30

Jeśli Ci odpowiada to OK.

Ja tam jestem zdania że ważne jest jedno i drugie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka teoria ? Większość tego co napisałem to znane fakty :)

 

Używam wzmacniacza lampowego PP DIY obecnie 6p3c-e od 5 lat.

Schemat już był. Uzasadnienie częściowo chyba też.

Jakiego wzmacniacza chciał bym słuchać ?

Słuchać nie chciał bym żadnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był na

>Waldi_06

10 Sie 2010, 21:03

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>A66, 10 Sie 2010, 22:19

Nie rozumiem o co chodzi Ci z tym "rynkiem DIY" ?

 

Jak słuchasz na SET to OK :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven1985, 11 Sie 2010, 18:12

 

>>KrzysiekA, 10 Sie 2010, 16:30

>Jeśli Ci odpowiada to OK.

>Ja tam jestem zdania że ważne jest jedno i drugie :)

 

Ja po prostu słucham cicho.

Właśnie składam małe kolumienki na szerokopasmówkach Tang Banda i jakby do nich podłączyć wzmacniacz 40W i dać na maksa to by mi plunęło membranami w twarz.

A dźwięk z tych tytanowych szerokopasmówek jest naprawdę przedni. Niejedne kolumny dwudrożne tej wielkości mają się czego przy nich wstydzić i niejeden głośnik wysoko-tonowy wysokich tonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób to sam do biznes w koło sklepy diy typu dom i ogród, mam w okolicy kilka.

W PL to mamy bakterie rachityczną jednokomórkową to jest „rynek diy-audio PL „

Na największy targowisku na świecie jest tego trochę głównie z CHRLD. Kopiowanie przez ludność dobrych urządzeń audio jest racjonalne, środki przeważnie są ograniczane, czas też warto pozyskać dobry projekt, było tak i jest są projektanci i wykonawcy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek. Gdzieś czytałem, że między PP i FF jest jakieś 90dB. Powiedzmy, że słuchamy cicho, ze wzmacniacza wydobywa się 3WRMS. Piano pianissimo (przjmuję na pałę to będzie 0,1W), dla forte fortissimo wzmacniacz będzie więc musiał dostarczyć o k.... Wyszło mi, że 100kW PMPO da nam dynamikę 59dB. Czy ja coś źle liczę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

januss73, 11 Sie 2010, 21:49

Nie jest tak jak tu to przedstawiasz. Ponieważ płyta CD ma dynamikę 96dB oznaczało by to że fragmenty utworu o głośności pp musiały by być odtwarzane z rozdzielczością paru bitów. Nie było by to już muzyka ale charczenie. W procesie nagrywania dynamika utworu zostaje świadomie skompresowana aby zapewnić wystarczającą ilość bitów dla najcichszych pasaży w muzyce co ma zapewnić wystarczająco niski poziom zniekształceń.

Z pomiarów i odsłuchów okazało się że najwyższy poziom dynamiki dla płyty CD żeby nie były jeszcze słyszalne zniekształcenia związane z kwantyzacją sygnału dla najcichszych partii utworu to 24dB i jest to absolutne maksimum.

CD z muzyką klasyczną mają najczęściej dynamikę 20dB. Dla muzyki pop wartości te są jeszcze mniejsze i wynoszą około 18 dB a w najgorszym wypadku nawet spada do 14dB w wypadku muzyki łubu-dubu typu Techno i Disco Polo.

Tutaj możesz sobie poczytać więcej na ten temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA, 12 Sie 2010, 12:12

OK. Teraz policz moc potrzebną do odtwarzania dynamiki 24dB (podpowiedź: moc jest proporcjonalna kwadratowo do napięcia np. jak zwiększysz napięcie dwukrotnie to moc wzrośnie 4 krotnie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętna płyta z muzyką klasyczną ma dynamikę 20 dB czyli napięciowo 1 do 10 mocowo 1 do 100.

Czy to dużo? No to zobaczmy najpierw ile to jest 1W. Kolumna o efektywności 86dB z odległości 2m przy dostarczonej mocy 1w wytwarza natężenie dźwięku o wartości 80 dB. Czy to jest dużo?

 

Według Wikipedii

80 dB – głośna muzyka w pomieszczeniach, klakson.

Osobiście próbowałem jak brzmi sinusoida 1W przy pomocy generatora.

Wierz mi to raczej nieprzyjemne.

I radziłbym ci zrobić ten sam eksperyment. Usłyszeć to uwierzyć.

 

Załóżmy teraz że podłączamy do takiego głośnika wzmacniacz 100W. Otrzymamy natężenie dźwięku 100dB.

Co na to mówi Wikipedia?

100 dB – motocykl bez tłumika

Teraz pytanie kto o zdrowych zmysłach słucha motocykla bez tłumika?

Ja ci odpowiem. Wieloletni użytkownicy mocnych wzmacniaczy.

Tylko czy nie taniej będzie sobie sprawić aparat słuchowy? W końcu na receptę. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka to nie sinusoida i natezenie odbieranego dzwieku jest calkiem inne. Zdenerwowac halasem mozna czlowieka puszczajac mu bateryjne radyjko na przyslowiowego maksa ale nie zagluszysz ludzkiej rozmowy subem z wielkim glosnikiem i wzmacniaczem.

 

A propo wydajnosci pradowej wzmacniacza to jest to termin audiofilski okreslajacy brzmienie i nie ma nic wspolnego z pradem plynacym ze wzmacniacza. A tego plynie dokladnie tyle ile ciagnie kolumna i zalezy on od impedancji kolumny. Jesli wzmacniacz ma 100W/4omach to plynie w szczycie 7A i nic wiecej. Zadne kondensatory zasilacza czy trafo nie maja tu nic do rzeczy.

 

Kazdy wzmacniacz podwaja moc na dwa razy nizszej impedancji obciazenia ale tylko ponizej mocy znamionowej czyli tak jak sie slucha.

Wiec wzmacniacz moze miec slaby zasilacz i np 100W/8omach i tyle samo na 4omach ale przy sygnale 1W/8omach po podlaczeniu 4om bedzie oddawal dokladnie 2W. Przykladem takiego wzmacniacza jest struss140.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele wzmacniaczy na rynku zasilanych stosunkowa wysokim napięciem np.+/-55V.

Zasilacz jest w stanie dostarczyć prąd np. nieco powyżej jednego ampera, dane tylko przykładowe. Dostarczenie przy 100W/ 4Ohm 7A jest niemożliwe zasilacz nie dostarczy VA, napięcie zasilania drastycznie siada . Później pisze się, że kolumny są za trudnym obciążeniem. Nie piesze ze to dobra wzmacniacza, ale takie są i czasem dobrze się sprzedają. Mowa tylko o obciążeniu krótkotrwałym objawy to najczęściej siadanie basu w kolumnach przy odpowiednim wysterowaniu. Kolumna ciągnie prąd, którego wzmacniacz nie jest w stanie dostarczyć, winny nie jest końcówka, stopień wyjściowy tylko zasilacz wystarczy wymienić zasilacz i urządzenie działa. Zasilacz mysi mieć odpowiednia moc, wzmacniacz ma sprawność poniżej 100% klasa AB znaczenia poniżej. Proszę samemu poszukać takich konstrukcji niektóre były i są dość popularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>KrzysiekA, 12 Sie 2010, 16:04

 

Przecież nie każe nikomu słuchać z macą KW. Wzmacniacz musi mieć tylko zapas mocy aby poprawnie otworzyć skoki dynamiki. Przeważnie w domowych warunkach powinno wystarczyć 100W ale jak ktoś dysponuję większym pomieszczeniem lub/i kolumnami o mniejszej skuteczności to będzie mu potrzebne 200W-400W. Przeciętnie moc średnia wynosi 1-2W.

Mówimy cały czas o CD są obecnie nowe formaty które dysponują dynamiką większą niż 120dB.

 

Słuchałem sinusa 1 i więcej Khz z dużo większą mocą i żyje :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>irek2, 12 Sie 2010, 18:07

Jest to pewien umowny termin.

Ale trzeba też uwzględnić przesunięcia fazy przecież głośnik to nie rezystor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te 100W, wartość dość mocno przeszacowana. Jak jest OK. tylko do domowych warunków starczy mniej, Sam używasz lampy, ile ma mocy?

200-400W klasa AB, jaki prąd spoczynkowy i ile zapłacimy zakładowi energetycznemu.

Dla tego zrezygnowałem z klasy A w półprzewodnikach plus gigantyczne radiatory.

Oceniam doświadczalnie dla 10-20m2 przy około zespół około 88dB PP półprzewodnik 30-50W watów dla około 0,5% 1khz inaczej brak słyszalnych zniekształceń. Przy 84-85dB >50W. A jest tak 18,5m2 86-88dB głośność spora i ciągnie SET 12-15W 1% jeżeli nie więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Tutaj możesz sobie poczytać więcej na ten temat.

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przecztałem, i dochdzę do wniosku, że im człowiek więcej wie tym bardziej pwinien być nieszczęśliwy.

 

W muzce wysokie tony, które dają szczegółowość scenę i smak, są najcichsze, a próbkwane są z rozdzielczością nie 16 a 12 bit. Zakładając, że słuchmy z nośnika w standardzie CD jaki jest sens rozwodzić się na temat ofsetu wejścia opampa, czy kondziołka kompensującego w NFB I/V. Chyba mamy dużo większy problem.

Chyba też rozumiem skąd boerze się zachwyt nad NOS DAC. Takie coś musi grać inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Nie wiem skąd te 100W, wartość dość mocno przeszacowana. Jak jest OK. tylko do domowych warunków

>starczy mniej, Sam używasz lampy, ile ma mocy?

Stąd że (przykładowo) jak słuchasz z mocą 1W i nagranie ma dynamikę 20db to do otworzenia bez zniekształceń najwyższej amplitudy potrzebne jest 100W mocy. Jeśli masz wysoko efektywne głośniki i mały pokój to słuchasz powiedzmy z mocą 0.1W i 10W mocy jest wystarczające :)

 

Ma 15W przy THD mniej niż 1% 25W w porywach ale zniekształcenia już kilka %.

Wzmacniacza tranzystorowego nie da się wtedy słuchać :)

Wzmacniacze lampowe mają naturalny soft cliping :) łagodnie wchodzą w przesterowanie i mocą nie trzeba się przejmować :)

 

>200-400W klasa AB, jaki prąd spoczynkowy i ile zapłacimy zakładowi energetycznemu.

W klasie AB do osiągnięcia takiej mocy wystarczą 4 pary tranzystorów z prądem spoczynkowym 40mA i zasilaniu 70V daje to 22W strat :) twoja lampa pewnie więcej bierze do żarzenia :) Moja żre 40W

(oba kanały) :) i koleje 60W na lampach bez sygnału i jeszcze 20W na radiatorze stabilizatorów.

(Tak ogólnie to tranzystorów nie powinno się porównywać z lampami :) )

 

>Dla tego zrezygnowałem z klasy A w półprzewodnikach plus gigantyczne radiatory.

Klasa A to tylko marnotrawstwo energii :)

>Oceniam doświadczalnie dla 10-20m2 przy około zespół około 88dB PP półprzewodnik 30-50W watów dla

>około 0,5% 1khz inaczej brak słyszalnych zniekształceń. Przy 84-85dB >50W. A jest tak 18,5m2 86-88dB

 

No doświadczalnie zmierzone, 89dB efektywności spory pokój i wyszło że 250W to mało :)

 

>głośność spora i ciągnie SET 12-15W 1% jeżeli nie więcej.

Raczej 10% :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchamy z jakichś głośników i wzmacniacza.

Powiedzmy moc 20W.

Jest głośno; powiedzmy 86dB.

 

Żona wyszła na zakupy. Słuchamy nowej płyty. Chcemy poszaleć; podkręcamy gałkę.

Robi się naprawdę głośno, jak w dyskotece (98dB).

 

Te 12dB, to w mocy doprowadzonej do zespołów głośnikowych 8-krotnie więcej!

Czyli moc na poziomie 160W.

 

Podane cyferki są typowe.

Przekonałem kogoś?

 

Nikt nie daje czadu? ;).

 

A potem jesteśmy na odsłuchach, fajne zacne zespoły głośnikowe w dużym salonie i jakoś nie można ich usłyszeć. . . Bo wzmacniacz ma z 60W. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówimy jedynie o średniej mocy.

A jak pojawią się transjenty w płycie nagranej z dobrą dynamiką?

To co?

Ano elektrolity zdechną, wydatek zasilacza nie podoła i zrobi się bryndza. . .;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz7, 13 Sie 2010, 02:08

 

>Słuchamy z jakichś głośników i wzmacniacza.

>Powiedzmy moc 20W.

 

I tu cała twoja teoria się wali.

1. Różnica między 20 W a 120 W to przekręcenie gałki głośności o około 5 stopni.

Pozapominaliśćie panowie że potencjometry mają charakterystyki logarytmiczne.

2. Żeby uzyskać nateżęnie dźwięku 86 dB przy przeciętnych głośnikach potrzebna jest moc o wartości około 2W-3W a nie 20 W.

3. 86 dB to wcale nie jest cicho. Fortissimo orkiestry osiąga natężenia dźwięku 90dB, klakson samochodu to 80dB i to z mocy 2 do 3W.

4. Z 20W mocy przy kolumnach przeciętnej efektywności powiedzmy 88 dB/1m uzyskamy w pomieszczeniu 20 metrów kwadratowych z odległości powiedzmy 2.5 m natężenie dźwięku około 96 dB a nie 86 dB.

Dla przypomnienia. 90 dB to motocykl bez tłumika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups.. Motocykl bez tłumika to oczywiście 100dB.

A tu dla uświadomienia sobie jakie dynamiki mają współczesne nagrania artykuł o wojnie głośności jaką prowadzą wytwórnie płytowe. W ekstremalnych wypadkach zdarzają się realizacje o dynamice 2-3 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.