Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pomieszczenia


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rochu

(Konto usunięte)

Życie zmusiło mnie do przeprowadzki i wszystko wskazuje na to będę budował dom / technologia tradycyjna, ew. prefabrykat keramzytowy/.

Chcę już na etapie planowania i budowy dokonać adaptacji jednego z pomieszczeń na odsłuch.

Dlatego szukam informacji i podpowiedzi na ten temat. Informacje jakimi posiadam dotyczą jedynie adaptacji istniejących juz pomieszczeń a nie budowy od podstaw.

Jaki kształt i proporcje pomieszczenia? Jakie podłogi i izolacja akustyczna - drewno, panele, kamień? Z oknem czy bez? I wiele wiele innych...

 

Będę wdzięczny za linki i wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to czego szukasz ;) ==>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>rochu

Albo kontakt z firma ktora to robi, albo wizyta w bibliotece - moze macie wydzial zwiazany z dzwiekiem na uczelniach w Krakowie. Moze cos znajdziesz w ksiazkach z budownictwa, ale ciezko bo bardziej o wytrzymalosciach pisza niz o akustyce ... ale zawsze watro szukac.

 

Gdzies bylo o dobrych proporcjach pomieszczenia chyba w Audio. Bez okna musisz pomyslec o dobrej wentylacji

wiec - moze lepiej z oknem to nie jest wielki problem a i nie zabija funkcjonalnosci pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

no to Rochu mozemy sobie podac reke. Wlasnie zaczynam budowe domu. Z tym, ze wymyslilem sobie parterowy z uzytkowym poddaszem, ktore to poddasze z kolei bedzie moje i wykorzystane do zorganizowania duzego pokoju odsluchowego (70m2). Ma to pewne zalety. Po pierwsze skosy, wiec nie trzeba martwic sie za bardzo o proporcje. Po drugie swiety spokoj. Caly kipisz na dole. Latwo wygluszyc skosny sufit. Na razie martwie sie o strop, ktory najlatwiej i najszybciej wykonac drewniany, ale ja chce cos porzadnego, zeby nie gralo. I bedzi to pewnie terriva. Cala technologia domu do cegla ceramiczna, pewnie porotherm. Bez regipsow. Wszysko w sroku tez z cegly. Na razie to faza wstepna i nie rozgladam sie za materialami wykonczeniowymi, ale kiedys bede musial. Wiec z przyjemnoscia posledze watek. Zastanawiam sie tylko co polozyc na podloge na strychu. Najlepiej jakas wykladzine bezposrednio na beton, ale nie jest to zbyt atrakcyjne. Postanowilem tez zrobic cokoly na ktorych postawie zestawy glosnikowe, ktore na pewno beda staly lub nawet beda zalane w podlodze. Czyli bez warstwy posredniej typu deska, parkiet itp.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ... jest taka gazerta "Akustyka" ktora ma stronke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ... ostatnio cos ogladalem w empiku

o sufitach - troche za kolorowa i za malo rad [wiadomo za to trzeba placic] ale zawsze mozna zerknac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

TeQuila>

Też mysle o dużym patrerze z użytkowym poddaszem, nie mniej zastanawiam się czy pokój do odsłuchu zadoptować na poddaszu z racji izolacji akustycznej stropu. Moja koncepcja raczej prowadziła do adaptacji wewnętrznego garażu / ok.42 m2 /. Myślę że powierzchnia do zaizolowania byłaby w tedy mniejsza/ jedna ściana - nad garażem nie ma już innych pomieszczeń/.

Ale nie wiem jeszcze co zrobie. Jestem jak to sie mówi jeszcze "w proszku". Decyzja sprzedaży dotychczasowego domu i budowy nowego narodziła sie niedawno i jestem na etapie zamęczania architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujac kiedys dom, zarowno w tomowym biurze, jak i w pomieszczeniach przeznaczonych na instalacje urzadzen audio wizualnych, zdecydowalem sie na proste rozwiazanie modularnej/szkieletowej podlogi - popularnie stosowanego rozwiazania w studio postprodukcyjnych. Po kilku latach uzytkowania, metoda 25cm przestrzeni pod latwo zdejmowanymi kwadratowymi panelami podlogowymi okazala sie nieprawdopodobnie wygodna i ekonomiczna przy zmianach okablowania i jej nieobecnosci na powierzchni. Panele sa zazwyczaj pokryte wykladzina, badz welniana, badz syntetyczna lub, ale rzadziej, naturalnym drewnem. Stelaz podlogowy/panele, zamiast importu drogich systemow np z USA, mozna (?) powielic przez prywatnego podwykonawce w kraju. Z perspektywy kilku lat, szczerze polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy może być artykuł "Building a House Dedicated to an Audio Room" by Ryohei Kusunoki wspomniany na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - niestety nie posiadam. Ma może ktoś do niego dostęp?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wykładzinę (moze być bezpośrednio na beton lub folię parizolacyjną) polecam położyć płyty izolacyjne jakie zaleca sie do paneli (można kupić np. w obi lub castoramie). Są to płyty ze sprasowanych włókien drzew iglastych (często barwione na zielono -ochrona drewna) o grub. ok 0,5 cm. W panelach mają głównie wytłumiać odgłos chodzenia oraz są takze ilolacja termiczną. Producent podaję wsp. tłum. coś ok. 30.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Temat trochę przykurzony, ale myślę że warto odświeżyć. Rozmowa o niuansach brzmieniowych kolumn czy wzmacniaczy, które mogą różnić się o - powiedzmy - max kilka dB w jakichś częściach pasma, nie ma za bardzo sensu, jeśli przeciętne pomieszczenie audiofila ma tak poszarpaną charakterystykę o dziesiątki dB że żaden zestaw nie ma tam najmniejszych szans zabrzmieć. Myślę że warto wydać najpierw trochę pieniędzy na pomieszczenie zanim wstawimy tam zestaw za parę tysięcy. Dla zainteresowanych na początek mały artykuł pokazujący temat z lotu ptaka:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Aczkolwiek, z tego co się zdążyłem zorientować, uzyskanie naprawdę dobrze brzmiącego pomieszczenia wymaga fachowego projektu, który kosztuje ok. 3 - 4 tys. W Polsce jest chyba tylko parę osób, które wykonują takie projekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

I znow odswiezam watek sprzed lat... :)

Jurek ma calkowita racje - jak wazna jest adaptacja pomieszczenia, przekonalem sie po ukonczonej wlasnie przeprowadzce. Zestaw, ktory kiedys 'gral', teraz przez chwile zupelnie 'przestal'... Po kilku zabiegach adaptacyjnych jest lepiej.

Ktos kiedys probowal procentowo szacowac wplyw pomieszczenia, wzmacniacza, zrodla, kolumn na jakosc dzwieku. Po dotychczasowych doswiadczeniach nabieram pewnosci, iz pomieszczenie to 50% sukcesu i w efekcie spora oszczednosc pieniedzy (wady akustyki pomieszczenia nie kompensuje nawet najdrozszy sprzet, jaki by w nim mial grac).

 

Pozdrawiam

L.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z lete. pomieszczenie - to podstawa.Walczę z tym dwa lata i dopiero teraz coś się wyłania - jakiś logiczny hotyzont.Pozdrawiam - Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Na zdjeciu adaptacja ktora zauwazyle w ogloszeniu na Audiogon:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-49-100002175 1212075576_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Bożeszzz Ty mój. Jak ten czas leci.

Wątek założyłem w dniu w którym zdecydowałem się wybudowac dom.

Mineły cztery lata, dom stoi, pokój odsłuchowy odszedł do niebytu... a ja zmieniłem przekonania.

 

Wyleczyłem się z pomysłu dedykowanego pomieszczenia, bo uważam że jest to wyjście nie praktyczne i czasmi mocno ważące na tzw życiu rodzinnym.

Dalej uważam, że akustyka pomieszczenia jest ważna ale nie powinna ona przekreslać innych funkcji pomieszczenia.

Uważam jednak że sprzet który wymaga szczególnej adaptacji pomieszczenia, szczególnego uplasowania w pokoju odsłuchowym, czyli inaczej taki który wymaga szczególnej troski, jest to sprzet nie wart wogóle zainteresowania.

Jeżeli system odsłuchowy ma przesadzac o ustawieniu np mebli w salonie to jest cos nie tak.

Dlatego jestem wrogiem wysmukłych kolumienek, potrzebujacych min. 1m przestrzeni od ścian, wzmacniaczy ze sceną dla krasnoludków, żyłowanych 18cm niskotonowców z duzym skokiem membrany, etc, etc.

Sprzet audio to jest kolejny mebel i jezeli nie potrafi współgrać z pozostałą resztą - nie jest wart swojej ceny.

Nie mozna dac się zwariowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parsec, 29 Maj 2008, 17:39

 

>Na zdjeciu adaptacja ktora zauwazyle w ogloszeniu na Audiogon:

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jak milusio ;)

i jak kogoś przyciśnie to tylko wiadro musi znaleźć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>rochu

 

Z tego co napisałeś wynika, że powinieneś mieć w zestawie jakiś aktywny korektor. Niby jakim cudem kolumny lub wzmacniacz mają "dopasować" się do pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Aktywną korekcje miałem, nawet dość precyzyna. Zabijała prawie cały realizm przekazu.

 

Napisałem "współgrac" a nie dopasowac.

Pewna różnica.

Jest kilka sposobów na konstruowanie sprzętu o którym pisałem.

Zamknieta obudowa, duzy litraż skrzynki b-r, szeroka scianka, open back i wiele innych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - fajnie że temat odżył :-)

 

Mówiąc o pomieszczeniu odsłuchowym, trzeba pamiętać że my - Panowie - jesteśmy w większości wzrokowcami. To oznacza, że warto, oprócz dobrze grających i ładnych kolumn, zadbać o fajny klimat - meble, oświetlenie, widok z okna. No i żona wtedy z przyjemnością się dosiądzie :-)

 

A wracając do tematu - ten teścik da przybliżone pojęcie o tym co się dzieje z niskimi częstotliwościami w naszym pomieszczeniu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla przecierających oczy i niedowiarków proponuję porównać wynik ze słuchawkami :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.