Skocz do zawartości
IGNORED

Hybryda MOSCODE


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A Twoje wrażenia?

Można je poznać?

 

Zmiany są subtelne i zależne od wielu czynników.

Nie podejmuję się ich opisywania.

 

Pisałem wcześniej ale chyba nikt nie spróbował- warto też spróbować dodać bootstrap.

Trzy minuty roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś się zastanawiał nad zastosowaniem tranzystorów semelaba alfetów np. ALF08N16V i ALF08P16V są raz droższe od 2sk1058 i 2sj162 ale też lepsze

 

wlasnie je wlozylem. graja inaczej niz sk/sj. jeszcze nie wiem, na czym ta innosc polega, bo sluchalem tylko kilka dni a potem zaczalem zmiany. jak juz poradze sobie z zasilaniem, to dam znac.

 

a tak a propos zasilania. ile waszym zdaniem wynosi niezbedne minimum pojemnosci filtrujacej?

Probowalem transformator EI (niestety przy glosniejszym graniu siada napiecie i dosc mocno sie grzeje, ale to jedyny mankament) z 4x3300uF - gralo - jak na moj gust - dobrze. Podkusilo mnie i podlaczylem toroid (7A/70V) i z cala pewnoscia brakuje czegos. Czy podwojenie pojemnosci, tak do 8x3300u cos da (pytam, bo nie musialbym zamowic dopiero dodatkowe sztuki)? A moze brakuje na wyjsciu? Na razie samo 4700u mi wystarczalo.

 

j.

j.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile masz napięcia z toroida po wyprostowaniu na kondensatorach filtra a ile na wyjściu tranzystora opóźnionego załączania napięcia do lampy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
<br />Na razie samo 4700u mi wystarczalo. <br />

 

U mnie było konieczne dołożenie jeszcze jednego takiego (4700uF/ahs) kondensatora, plus mkp 3,9 uF - wtedy dźwięk był taki, jak trzeba.

Co do zasilacza, to też mam tam dwa 4700 uF włożone z definicji, ale nie sprawdzałem, czy oby jeden nie wystarcza - muszę to kiedyś nadrobić, mam dual mono.

W Haiku (AS 2016) mieli na wyjściu 10000uF bez żadnych dodatków mkp.

 

 

 

 

 

<br />a czy ktoś się zastanawiał nad zastosowaniem tranzystorów semelaba alfetów np. ALF08N16V i ALF08P16V  są raz droższe od 2sk1058 i 2sj162 ale też lepsze<br /><br />

wlasnie je wlozylem. graja inaczej niz sk/sj. jeszcze nie wiem, na czym ta innosc polega, <br />

 

Można je kupić - Farnell.

Fajna zależność Id = f(Ugs).

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile masz napięcia z toroida po wyprostowaniu na kondensatorach filtra a ile na wyjściu tranzystora opóźnionego załączania napięcia do lampy?

 

 

Wydaja sie OK.

 

Dla EI (2x35V nie moge rozszyfrowac typu, ale pochodzi ze wzmacniacza 2x50W):

Uzas=70-72VAC

UC4=98,7-104VDC

UQ2e~92-94VDC

UR4=0,75VDC -> 5mA

 

Dla Toroida (1x70VAC 7A)

Uzas=74-77VAC

UC4=104-106VDC

UQ2e~91-92VDC

UR4=0,70VDC -> 4,6mA

 

Cyferki pochodza z kilku pomiarow z kilku dni, widac wplyw napiecia w sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
<br />Probowalem transformator EI (niestety przy glosniejszym graniu siada napiecie i dosc mocno sie grzeje<br />

 

Masz za słaby prądowo transformator, po stronie wtórnej zbyt cieńkim drutem zrobiony ;-(

To klasyczne objawy.

A Moscode potrzebuje dużej podaży prądu z zasilacza, żeby trzepnąć membraną głośnika niskotonowego, w końcu to hybryda lampowa.

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

a tak a propos zasilania. ile waszym zdaniem wynosi niezbedne minimum pojemnosci filtrujacej?

.....A moze brakuje na wyjsciu? Na razie samo 4700u mi wystarczalo.

 

 

4700 uF starczy do zasilacza (to jest klasa AB)

4700 uF wystarczy też spokojnie na wyjściu- nawet przy obciążeniu 4 omowym spadek będzie w okolicach kilkunastu herców.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
<br />4700 uF starczy do zasilacza (to jest klasa AB)<br />

Wyglada logicznie.

 

<br />4700 uF wystarczy też spokojnie na wyjściu<br />

Q-cze, Jurek, tu teraz stoisz w opozycji do doświadczenia wszystkich osób, które Moscode zrobiły -

wszyscy na wyjściu mieli postawione 8 - 9 mF I O TYM PISALI, że to było konieczne!

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4700 uF starczy do zasilacza (to jest klasa AB)

 

Zgoda. Ale kilkudniowe odsluchy ze zmiana 2x300uF na 4x3300uF (Iripple 4,05A) pokazaly, ze dzwiek wyraznie sie otwiera przy zwiekszeniu filtrowania. Myslalem, ze to sprawa mostka (zmiana 8A na 35A), ale nie. Wyrazna poprawa jest slyszalna jedynie przy podwojeniu ilosci kondensatorow. Stad moje pytanie poprzednie pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w zasilaczu siedzi 10000uF a na wyjściu 4700uF. Na brak dynamiki nie narzekam wręcz przeciwnie braki odczuwam na wyższym basie i na precyzji na górze. Lampy EL34RFT, w zasilaczu diody mur860 za nimi 10000uF BC Comp zbocznikowany 4,7uF czerwonym Jantzenem a na wyjściu 4700 BC Comp zbocznilowany 12uF czerwonym Jantzenem. Na wejściu SSM a na wyjściu tranzystory z Allegro zgodnie z projektem. Alfetow nie przetestowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w zasilaczu siedzi 10000uF a na wyjściu 4700uF. Na brak dynamiki nie narzekam wręcz przeciwnie braki odczuwam na wyższym basie i na precyzji na górze. Lampy EL34RFT, w zasilaczu diody mur860 za nimi 10000uF BC Comp zbocznikowany 4,7uF czerwonym Jantzenem a na wyjściu 4700 BC Comp zbocznilowany 12uF czerwonym Jantzenem. Na wejściu SSM a na wyjściu tranzystory z Allegro zgodnie z projektem. Alfetow nie przetestowałem.

 

Mam podobne spostrzezenia. Cos jest nie tak wlasnie z wyzszym basem. I to niezaleznie od tego, czy sa Alfety czy nie.

 

Jak masz mostek diodowy? I moze durne pytanie, ale dlaczego uzyles na wyjsciu bocznika 12uF. Chodzi mi o te wartosc. Czym to bylo podyktowane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie miałem w szufladzie.

Stosowałem lampy 6ca7 EH, EL34 Tesla, RFT i niestety brak wyższego basu to nie zasługa lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br /> I moze durne pytanie, ale dlaczego uzyles na wyjsciu bocznika 12uF. Chodzi mi o te wartosc. Czym to bylo podyktowane?<br />

 

Ja mam na wyjściu 6800 i jest ok.Z boczników wyrosłem ,u mnie wygrał bi-wiring ( bas przez 6800,wysokie bezpośrednio-UWAGA TRZEBA BYC W PEŁNI ŚWIADOMYM,ŻE WIESZ CO ROBISZ).

Ale bocznik na wyjściu MKP im większy tym lepiej ( logicznie biorąc w granicach do ok 15 uF)

W zasilaniu próbowałem dodawać pojemności ,ostatecznie gra 10 000.Próbowałem boczniki MKP,wpływu nie stwierdziłem.

 

 

Co do napięć,masz wyższe U na lampę niż wcześniej to powinno być dobre,jeśli dźwięk jest gorszy to przyczyna może być gdzie indziej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Z boczników wyrosłem ...

Spoko,jeszcze wrośniesz - nie ma nic lepszego od dobrze zaaplikowanego bocznika mkp (zwykle metodą prób).

Prawa fizyki są nieubłagane w tym względzie.

 

... u mnie wygrał bi-wiring ( bas przez 6800,wysokie bezpośrednio-UWAGA TRZEBA BYC W PEŁNI ŚWIADOMYM,ŻE WIESZ CO ROBISZ).

To jest pomysł!

Rzeczywiście, po co (mulisty dla wysokich) elektrolit na drodze sygnału do tweetera, którego zwrotnica zawiera w szeregu trzy kondensatory typu mkp na 800V ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie miałem w szufladzie.

Stosowałem lampy 6ca7 EH, EL34 Tesla, RFT i niestety brak wyższego basu to nie zasługa lamp.

 

Spróbuj dodać równolegle tranzystor. Lampa będzie sterowana większym prądem.

Możesz też zamienić lampy na bardziej pasujące do tego układu- na przykład na ecc88,12b4,6s19p.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Spoko,jeszcze wrośniesz - nie ma nic lepszego od dobrze zaaplikowanego bocznika mkp (zwykle metodą prób).<br />Prawa fizyki są nieubłagane w tym względzie.<br />

 

dotyczyło to konkretnego miejsca w konkretnym układzie-tu gdzie najlepszym kondensatorem jest brak kondensatora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

najlepszym kondensatorem jest brak kondensatora

 

Oj, z tym się zgadzam, jak najbardziej!

 

braki odczuwam na wyższym basie

A puszczałeś próbki dźwiękowe (wav) z całego zakresu basu, średnich tonów i trochę z zakresu wysokich?

Słyszałeś wyraźny spadek natężenia dźwięku w tym newralgicznym przedziale?

Jaki to przedział częstotliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem, gdzie tkwil problem. Po dolozeniu pojemnosci do zasilacza 6x3300uF, zmianie mostka na 35A braki nadal bylo slychac (trafo toroidalne). I powrot do SK/SJ zmienil wszystko. Co jest zatem nie tak z ALFET-ami? Dlaczego brakuje tego czegos? W nocie aplikacyjnej producent sugeruje, ze rezystory bramki maja miec rozna wartosc. Inne projekty zawieraja dodatkowe kondensatory pomiedzy bramka a drenem. Czy ktos pomoze mi zrozumiec ich role?

Dzieki.

 

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

I powrot do SK/SJ zmienil wszystko. Co jest zatem nie tak z ALFET-ami?

Moscode jest układem szczególnym i dlatego żadna firma nie będzie go produkować - jak lampa trzyma parametry to układ działa, jak zmieni sie z różnych przyczyn zakładany prąd lampy to doopa, układ się rozkracza.

Z tranzystorami jest tak samo,chociaż w drugą stronę, ustalony rozkład napięć jest właściwy dla 58 i 62, zmiana na alfety jak najbardziej byłaby pożadana bo nowsze i lepsze własności audio, ale należy zrobić to w sposób świadomy, wiedząc jak układ pracuje.

Gdybyś miał parę przeciwsobną we wtórniku Haiku p. Krzaka, to pokręcił byś jednym potencjometrem i po sprawie.

Ale, to Moscode, gdzie realizowane jest galwaniczne sterowanie tranzystorami przez lampę - i stąd jego wyjatkowe właściwości audio, za to kocham ten wzmacniacz!!!

 

 

Po dolozeniu pojemnosci do zasilacza 6x3300uF

Przesada, na pewno masz słabą górę.

 

 

zmianie mostka na 35A

Sorry, to nie spawarka!

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, to nie spawarka!

 

Przyznaje, guzik wiem o elektronice i dzialania przypominaja raczej malo udalne nasladownictwo. Ale... za dwadziescia lat obiecuje wiedziec wiecej :-)

Spawarka moja! I pieknie gra. Dziekuje za ten watek :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />zmianie mostka na 35A<br />

 

jak dajesz taki mostek to sprobuj pobocznikowac kondensatorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można pożartować?

Wyluzuj Waść!

 

? Ta uwaga mi sie podobala, nie odebralem jej jako przytyku. Nawet mi to do glowy nie przyszlo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Jublem. Po dolozeniu pojemnosci do zasilacza 6x3300uF, zmianie mostka na 35A braki nadal bylo slychac (trafo toroidalne). I powrot do SK/SJ zmienil wszystko. Co jest zatem nie tak z ALFET-ami? Dlaczego brakuje tego czegos?z wiem, gdzie tkwil pro W nocie aplikacyjnej producent sugeruje, ze rezystory bramki maja miec rozna wartosc. Inne projekty zawieraja dodatkowe kondensatory pomiedzy bramka a drenem. Czy ktos pomoze mi zrozumiec ich role?

Dzieki.

 

J.

 

Różne wartości rezystorów bramkowych wynikają z różynch wejściowych pojemności fetów.

Kondensatory to "przyspieszacze" stromch sygnałów.

 

Jeśli ktoś bawi się jeszcze Moscode to w ramach eksperymetów można podpiąć sygnał wejściowy w katodę lampy.

Wzmocnienie pochodzi wtedy wyłącznie od lampy.

Do tej próby potrzebny jest raczej mocny preamp.

 

Dzięki za odpowiedź.

I tak muszę kupić jakieś lampy, bo do prób kupiłem 6P3S. Docelowo skłaniałem się ku 6CA7 EH, ale KT66 ładniejsza a różnica w cenie niewielka.

 

Do Moscode pasują lampy: wszystkie pochodne EL34 (6L6. 5881, KT66, KT77, 6CA7)- pracują na ok. 10 ma

12B4A- pracuje na ok. 20 ma

6s19p, 6as7, 6080- ok. 40 ma

Nie pasują: 6V6, EL84, ECC82,3,8)- hulają na prawie zerowym prądzie.

Ciekawostka- dobrze sprawowałyby się 2a3,300B ale trzeba pokombinować z sygnałem w katodzie ( bezpośrednie żarzenie)

 

Ważnym czynnikiem jest różna transkonduktancja w/w lamp ale w układzie tranzystorowej kaskody nie jest to krytyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie byłbym sobą , gdybym czegoś nie wykombinował, bo bardzo mi tego brakowało na wejściu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie byłbym sobą , gdybym czegoś nie wykombinował, bo bardzo mi tego brakowało na wejściu

 

Pokombinuj z drugim sprzężeniem zwrotym zza kondensatora wyjściowego na pierwszą lampę.

Można trochę wykorzystać reaktancje tego konda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.