Skocz do zawartości
IGNORED

Kiedy koniec analogowego radia?


ricon

Rekomendowane odpowiedzi

To , że ten czas nadchodzi to pewnik.W jakim kierunku to pójdzie i od kiedy definitywnie.

Czy sieci kablowe zachowają sygnał w formie analogowej.A może będa konwetery D/A dla sygnału.

Zbierane analogowe "klunkry" będą tylko gadżetami.Niskie relatywnie ceny amplitunerow,nie sa odbiciem tendencji schyłku radio-analogu.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/76915-kiedy-koniec-analogowego-radia/
Udostępnij na innych stronach

W UPC na terenie Wrześni już od dawna nie ma sygnału radiowego w gniazdku.Co prawda i tak nie był najlepszy (przesterowany), ale lepsze to niż nic.Obecnie można odbierać kilkanaście stacji za pośrednictwem dekodera tv cyfrowej.Cóż to jest za jakość, już wolę być wsteczny i słuchać analoga.

W UPC na terenie Wrześni już od dawna nie ma sygnału radiowego w gniazdku.Co prawda i tak nie był najlepszy (przesterowany), ale lepsze to niż nic.Obecnie można odbierać kilkanaście stacji za pośrednictwem dekodera tv cyfrowej.Cóż to jest za jakość, już wolę być wsteczny i słuchać analoga.

U mnie na Chrobrego w gniazdku kilka lat temu sygnał był - w MONO to jest kpina. Zwykła antena na balkonie w porównaniu z tymi kablówkami to jest hi end

There is no dark side in the moon, really. As a matter of fact it's all dark

Większość sieci kablowych już zrezygnowała z transmisji analogowej stacji radiowych. Ale nie z przyczyn związanych z postępem technicznym, tylko z powodu uniknięcia opłat dla ZAiKS-u z tytułu reemisji muzyki do iluś tam tysięcy potencjalnych słuchaczy, a jednocześnie nikłego zainteresowania tych słuchaczy. Pomijając złodz...ską działalność ZAiKS-u, takie tłumaczenie to typowy polski absurd (Bareja wiecznie żywy, ale teraz ten Bareja jest słuszny, bo kapitalistyczny). Od kiedy to kablówkom nie zależy na liczbie abonentów? Przecież to naturalne, że usługa radiowa w kablu jest dodatkiem do telewizji i sama w sobie "nie interesuje" abonentów. Skoro "nie interesuje" to na jakich zasadach ZAiKS pobiera tantiemy? A od cyfrowego radia z dekodera kablówki to już nie pobiera? Kompletne pomieszanie z poplątaniem, w dodatku w dziwacznie i krótkowzrocznie pojętej ekonomii.

Jeżeli po podłączeniu tunera do sieci kablowej, występuje słaby lub bardzo słaby odbiór stacji UKF, to przeważnie są to po prostu przecieki z nadajników naziemnych poprzez kable.

Natomiast naziemnej radiofonii UKF na razie nic nie grozi. Harmonogram "analog switch-over" dotyczy wyłącznie telewizji, likwidacja analogowej radiofonii naziemnej do 2020 roku raczej nie nastąpi. Owszem, powstanie naziemne radio cyfrowe, ale będzie ono przez dłuższy czas obok analogowego i na zupełnie innych częstotliwościach (prawdopodobnie zajmowanych teraz przez TV analogową).

To się zagada i stworzymy analogowe radio "Audiostereo" z mocą na cała Polskę i z koncertem życzeń czyli utwory na życzenie bez reklam,

myślę każdy chętnie się zrzuci na coś takiego ? :-)

Analogowy Tuner to potęga, nie wyobrażam sobie tego, żeby nagle zmienili wszystko na cyfrowy... przecież wszystkie dotychczas sprzedawane tunery i amplitunery, nawet bardzo wysokiej klasy obsługują wyłącznie sygnał analogowy, i co? Za parę lat wszystko na szrot? A ciekawe jeszcze jakie będą koszta "dobrego tunera" z dobrym dacem... pewnie tyle co dobrego CD... bezsens

Ja się zastanawiam co na to kierowcy, przecież w samochodzie jest chociażby ograniczony dostęp do informacji. Radio to medium, które można odebrać prawie wszędzie. Nie wiem nawet, czy są jakieś odbiorniki samochodowe z tunerem do cyfry.

Spokojnie, radio analogowe będzie funkcjonować jeszcze bardzo długo, co najmniej dziesięć lat, a pewnie znacznie dłużej. W przypadku telewizji analogowej głównym katalizatorem zmian jest chęć zwolnienia sporego pasma częstotliwości, które jest potrzebne do czego innego. W przypadku radia to tylko wąski zakres 88-108 MHz, zysk z tego żaden, a koszty masowego przejścia na radio cyfrowe wysokie. Nadawcy radiowi w większości nie są tak zamożni, jak stacje TV.

 

Nasze analogowe tunery jeszcze długo będą miały co odbierać. Bardziej martwi mnie, że coraz mniej jest w eterze dobrej muzyki do słuchania. Cokolwiek się pojawi ambitnego, zaraz jest wypierane przez masową sieczkę z sieciowych stacji, nadających według komputerowej playlisty. Coraz mniej audycji, za którymi stoi prezenter z osobowością, który nie jest tylko głosem do zapewnienia zgodności z koncesją (bo oprócz "hitów" i reklam trzeba też nadawać trochę żywego ludzkiego głosu).

. Bardziej martwi mnie, że coraz mniej jest w eterze dobrej muzyki do słuchania. Cokolwiek się pojawi ambitnego, zaraz jest wypierane przez masową sieczkę z sieciowych stacji, nadających według komputerowej playlisty. Coraz mniej audycji, za którymi stoi prezenter z osobowością, który nie jest tylko głosem do zapewnienia zgodności z koncesją (bo oprócz "hitów" i reklam trzeba też nadawać trochę żywego ludzkiego głosu).

 

Smutne jest to że i jakość techniczna dżwieku z "analoga" jest coraz gorsza nawet niby najlepiej nadająca Trójka (w Krakowie od dwóch lat wkurzający przydźwięk z Chorągwicy-z Katowice Kosztowy nie ma)słuchana na bardzo dobrym zestawie już zaczyna być niesłuchalna i kaleczy uszy, po prostu lepiej włączyć albo muzykę z CD lub jakieś proste radyjko i niech sobie tam brzęczy w tle :(

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Smutne jest to że i jakość techniczna dżwieku z "analoga" jest coraz gorsza nawet niby najlepiej nadająca Trójka (w Krakowie od dwóch lat wkurzający przydźwięk z Chorągwicy-z Katowice Kosztowy nie ma)słuchana na bardzo dobrym zestawie już zaczyna być niesłuchalna i kaleczy uszy, po prostu lepiej włączyć albo muzykę z CD lub jakieś proste radyjko i niech sobie tam brzęczy w tle :(

....we Wrocławiu ten sam problem, tylko nie z trójką lecz z dwójką.....:(...ale uparcie słucham radyjka dalej...:)

Kolega mi tłumaczył jak to działa, ogólnie muzyka jest odtwarzana z dobrych źródeł, lecz na sumie jest jakieś multi-urządzonko, które zawiera m in gate, limiter, compresor i inne bajery, co wg mnie jest zbędne, dźwięk staje o wiele bardziej stereofoniczny i sztucznie pełny, średnica jest strasznie sucha i nazbyt czytelna. Tak jest praktycznie w każdym komercyjnym radio świata.

Ale patrzcie, wszystko już dzisiaj praktycznie jest cyfrowe, platformy cyfrowe, DVD, BD, komputery w samochodzie, a radio jakoś się nadal trzyma, jest to chyba jedyne jeszcze powszechnie medium analogowe, które nie przeżywa renesansu. Miejmy nadzieje, że te 10/20 lat zamieni się w 40 albo i dłużej!

 

Słucham też czasami opinii, że podobno większość stacji nadaje skompresowany przekaz, u mnie nie ma tego przypadku, na tunerze Sony ST-S770ES wszystkie stacje idą czysto i niewiarygodnie z polotem.

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.