Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz 'Ugoda'


jar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się co to za patent z tymi Panasonicami FC, są też jakieś dodatkowe elementy w obudowach TO-220.

Możesz uchylić rąbka tajemnicy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>diody prostownicze. lenistwo gora ;)

>nawet nie chce sie przeczytac co napisalem post wczesniej. wszystko opisane...

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.

Bo ja dziś to tylko obrazki.... czytam. (:

 

 

Dzięki za zwrócenie uwagi. Robiłeś próby z zasilaniem standardowym i wydzielonym? Chodzi mi o różnice w prezentacji muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robilem. w dacu roznice byly wiec i tu na 100%sa. nie jestem nawet ciekawy jak gra na wspolnym zasilaniu ;) choc prawdopodobnie porownam z innymi ugodami.

na razie wygrzewam. graja na tyle dobrze ze moge poczekac az sie wygrzeja. nierownosc pasma w tym momencie mnie nie przeraza :D

jak widac na zdjeciach do obudowy weszly 4 trafa :)

3 trafa sa po 2x12.5V 1.5A dajace napiecia dla stopnia napieciowego oraz zabezpieczenia.

trafo 400W toroid dla stopnia pradowego :)

wkrotce postaram sie wyregulowac wzmaki (w tym momencie mam 10mV na tran czyli ok 50mA spoczynku)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do obudow mozna przykrecic radiator od spodu lub na gorze. jedynym wymaganiem jest szerokosc 27cm

ja mam kompaktowe obudowy okolo 24x28x8cm (juz nie pamietam). wszystko co trzeba weszlo. jest jeszcze miejsce na jedno trafo czyli uklad soft start.

jesli ktos ciekaw ktore to obudowy to jest link i model w watku rozne kostki..

jakies 3 strony wstecz.

mam zamiar w nie upakowac dac'a i regulacje pvc tworzac piekny zestaw.

juz teraz widac jak sie prezentuja blizniaczki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjecia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10216-100009281 1268976291_thumb.jpg

post-10216-100009282 1268976291_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10216-100009279 1268976373_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj wzialem oba wzmaki na warsztat. dzieje sie z nimi cos dziwnego.

jeden trzyma ustawione 0 na wyjsciu idealnie. ale po ok 10min rosnie na nim stale do ok 200mV wiec dziala zabezpieczenie.

drugi natomiast buja napieciem wyjsciowym w granicach 20mV. nie chce na nim stabilnie stac to napiecie. czy ktos ma jakis pomysl?

oba wzmaki sa identyczne.

co prawda podczas lutowania baterii 2200uF padl mi q20 (zapomnialem rozladowac kondki). wymienilem pare i niby jest ok. nie znalazlem drugiego walnietego trana.

 

przy ustawianiu pradu spoczynkowego na jednym z tranow z pary mam 15.8 mV a na drugim 17.5mV co daje jakies 7.5mA roznicy miedzy para tranow. nic nie bede chyba z tym robil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marosik

 

Może źródło prądowe zobacz po tym czasie jaki jest spadek na zenerce w każdej gałęzi.

Tranzystory q10 i q11 masz dobrze nasmarowane i przykręcone w odpowiednim miejscu? bo to by też prowadziło do takiego zachowania.

 

ten 2gi kanał z pływającym DC to jest akurat normalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie trany polozone na sylikonowych podkladkach z zamowienia (nie przemawiaja do mnie ale skoro juz sa)

ustawienie tranow. dwa male obok siebie (te co na srodku plytki u mnie sa na kablach/wsuniete).

wszystko docisniete jak na zdjeciach widac - aluminiowym ceownikiem (nie wierze w mocowanie przez otwor w tranie).

od temperatury zlacze zenerka zmniejsza napiecie>? czyli jesli wyskakuje +200mV to wina ujemnego zenerka. a czy mozna zamiast zenerka dac diode np czerwona>?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie używam źródeł na diodach 2x czerwona L-503IDT kingbright każda z diod ma doskonałą powtarzalność idealnie ten sam spadek w przeciwieństwie do zenerek które mierzyłem( celujemy w spadek 1.8V przy 6.5mA trzeba po prostu przejrzeć katalogi i wykresy z Vf, i nie będzie trzeba zmieniać rezystora). Jak ktoś robił symasyma to wie że jest cichy ale ugoda na ledach i os-con zamiast tantali jest ultra cicha.

 

q10/11 powinny znajdować się jak najbliżej tranzystorów końcowych. Jak dla mnie, tak jak jest na płytce jest bardzo dobrze czyli w tych punktach gdzie są dziurki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DoubleG, 19 Mar 2010, 21:48

 

>Ja właśnie używam źródeł na diodach 2x czerwona L-503IDT kingbright każda z diod ma doskonałą

>powtarzalność idealnie ten sam spadek w przeciwieństwie do zenerek które mierzyłem( celujemy w

>spadek 1.8V przy 6.5mA trzeba po prostu przejrzeć katalogi i wykresy z Vf, i nie będzie trzeba

>zmieniać rezystora).

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Przecież Ugoda ma zastosowane zenerki 3,6V a nie 1,8V jak spadek na ledach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DoubleG -> a możesz powiedzieć jakich osconów użyłeś max a rynku to chyba 10uF/25V

Pytam bo oscon to właściwie totalne przeciwieństwo tantala jeśli chodzi o ESR/ESL, więc jakoś wbrew autorowi projektu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dalem tantala jak w zestawie plus kanapka 100p (cog) 1n (cog) 10nF (x7r) wszystko na 100V.

efekt podobny do oscona tyle ze nie ma az tyle ciepla ile daje oscon.

jako odsprzegajace przy tranach probuje mkp10 180nF i 240nF (250V DC)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DoubleG, 19 Mar 2010, 21:48

 

>Ja właśnie używam źródeł na diodach 2x czerwona L-503IDT kingbright każda z diod ma doskonałą

>powtarzalność idealnie ten sam spadek w przeciwieństwie do zenerek które mierzyłem( celujemy w

>spadek 1.8V przy 6.5mA t

 

waterclear >? zrob fotke jak to wyglada.. mam jakies czerwone niebieskie zielone i biale..

wiem ze w stabie dyskretnym sporo dala wymiana zenerkow na kilka sztuk zielonych ledow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodo

 

Właśnie tej wartości używam 10/25V serii SP, co do porównania ESL tantala do oscona to nie wiem, ale ESR oscony mają mniejsze dla wysokich jak i niskich częstotliwości stabilność termiczną mają równie dobrą jak tantale. Ale to tylko moje zdanie po przeglądaniu not katalogowych. Poza tym ciężko o dobrego tantala serii o niskim ESR a oscony SP spokojnie można dostać na allegro.

 

marosik

 

Ja używam czerwonych w sumie tylko dlatego że na diyaudio.com ktoś robił porównanie różnych diod i wypadły najlepiej. prawdopodobnie może być żółta czerwona i zielona ale przy zadanym prądzie muszą się charakteryzować potrzebnym dla nas spadkiem 3.6V trzeba to zmierzyć( bo np. czerwona może mieć od 1.6V do 2.1 przy tym samym prądzie zależy to od mieszanki z jakiej zbudowane są złącza), najlepiej podłączać 2 sztuki z takim rezystorem jaki jest w ugodzie i patrzeć jaki będzie spadek.

 

zdjęcia niestety nie jestem wstanie na razie zrobić ogólnie czerwone diody ładnie wyglądają na czerwonej płytce :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkreciles mnie ;)

mam juz czerwone w koszulkach :)

gra oczywiscie lepiej. szumu nie slyszalem i nie slysze. slysze za to mniej szarego/wypelniajacego tla oraz poprawe separacji intrumentow oraz ich lokalizacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie kwestia regulacji dokonywanej potencjometrem R26 (korekcja Hawksforda). Zastosowałem się do instrukcji uruchamiania (mam to samo napięcie na wyjściu z obciążeniem i bez) i mam wrażenie, że popsuło mi to dół pasma. Z twardego, szybkiego basu zrobił się przyciężki miś. Chętnie pokombinowałbym z innymi ustawieniami.

 

Mogę oczywiście kręcić potencjometrem "na małpę" i wsłuchiwać się, co to da, ale wolę bardziej metodyczne podejście. Stąd pytania:

- jakie są oczekiwane działanie tej korekcji? Czy zachodzą tu jakieś zależności typu "napięcie na wyjściu niższe z obciążeniem, niż bez - mniej zniekształceń, odwrotnie - więcej zniekształceń"?

- w którą stronę kręcić, by utemperować bas?

- kiedy korekcja w obu kanałach jest identyczna? Wolę uniknąć sytuacji, gdy końcówki grają różnie. Czy w obu końcówkach powinienem dążyć po prostu do identycznych zmian napięcia przy podłączaniu / odłączaniu obciążenia, i to wystarczy dla jednakowej pracy?

 

A może zmiana basu to efekt podniesienia (z 5 do 10mV) napięcia na bankach rezystorów przy tranzystorach końcowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teo

 

Jak dla mnie ustawianie korekcji poprawnie z multimetrem jest nie wykonalne. Ponieważ przynajmniej w moim przypadku odczyt napięcia fałszowało THD zwiększające się po załączeniu obciążenia i to tak ze 3 obroty potencjometru.

 

Oscyloskop na pewno się do tego nadaje ale najłatwiej i najbardziej efektywnie robi się to kartą dźwiękową i programem typu ARTA z analizatorem spektrum. karty mają bardzo dużą rozdzielczość napięciową i na poziom odczytu nie wpływa podawane THD można ustawiać tak dokładnie że zmiana o kąt 1st. na potku będzie zauważalna.

 

Oczywiście wejście karty dźwiękowej to nie oscyloskop i trzeba je odpowiednio chronić: dzielnik diody itd. (a może i nawet jakiś bufor dla pewności)

 

mi starcza tylko dzielnik

 

Z mojej zabawy w ustawianie wynikło że ujemna impedancja zmniejsza harmoniczne niższego rzędu i na wierzch wychodzi 4ta i wyżej, jak dla mnie raczej nie pożądane.

 

ustawienie idealnie bez podbicia w jedną czy 2gą stronę jest takim pośrednim między harmonicznymi niższego a wyższego rzędu. gdzieś 2strony w tył są moje pomiary trzeba też pamiętać że moja karta też generuje harmoniczne i do tego większą ich część.

 

zwiększenie prądu spoczynkowego zmniejsza jak by bardziej nieparzyste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> DoubleG

"Ja używam czerwonych w sumie tylko dlatego że na diyaudio.com ktoś robił porównanie różnych diod i wypadły najlepiej."

 

Czy zastosowanie jednej niebieskiej diody mocno pogorszy właściwości szumowe w porównaniu do czerwonych lub zielonych? Nie chodzi mi o "piękny" kolor lecz o uniknięcie choinki diód na płytce.

Może te diody nadawały by się?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ma ktoś link do tego porównania LEDów z diyaudio.com ?

 

Przeliczyłem też prąd płynący przez zenerkę z rezystora 6k8. U mnie wyszło ok. 4.5mA a nie 6.5. Na zenerce mam 3.5V. Zasilanie mam +/- 35.7V DC. Ale sądzę, że to nie stanowi problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rs2512

 

Masz jak najbardziej racje :-), tak to jest jak się pisze z pamięci. trzeba celować w 5mA!! liczyłem to jak robiłem wpis na stronie 24 i po tym czasie z 5 zrobiło się 6.5 :-)

 

L-503IDT ma właśnie spadek 1.8V przy 5mA.

 

w każdym razie trzeba testować a potem wprowadzać do układu. bo czerwona czerwonej nie równa, musi być jedna seria.

 

niebieska szumi o wiele więcej szczególnie przy niskich prądach.

te czerwone co podałem wyżej to naprawdę żadna choinka one są zmatowione i świecą delikatnie.

 

Co do ustawiania korekcji w ARTA coś napisze tylko teraz brak czasu :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Faktycznie niebieskie LEDy mają ok. 10x gorsze wyniki. Pozostaje zakupić woreczek czerwonych.

Co do korekcji Hawksforda to dla obu kanałów przy 1kHz mam zbliżone wyniki [multimetr i oscyloskop] ale dopiero przy lewym skrajnym położeniu potencjometru. Oba kanały zachowują się jednakowo. Muszę przetestować niższe częstotliwości. Napięcie wyjsciowe 0V, +/-1mV. Prąd spoczynkowy podniosłem do ok.50mA na tranzystor. Bas się poprawił i ogólnie jest lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ostatnio różne topologie układów korekcji stopnia wyjściowego, między innymi ten od Hawksforda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To ten sam, co w ugodzie i pojawiła się pewna watpliwość, która wskaże byc może przyczynę publikowanych niedawno problemów z pomiarami i działaniem samej korekcji. Mianowicie z wmienionej publikacji wynika że dla zrównoważenia układu trzeba spełnić zależność R2=R1(1-R4/R3+R4), co w przypadku Ugody sprowadza się do R2=50 kOhm * (1-500/900)= około 22kOhm, przy czym 50kOhm to impedancja wyjściowa poprzedniego stopnia. Na schemacie są wartości znacznie mniejsze (10 razy), przypuszczam, że miało to umożliwić zapięcie sprzężenia zwrotnego. Może się mylę, więc proszę Autora wątku o sprostowanie, a jeśli nie, to może z małą poprawką uda się nieco poprawić to, co i tak jest dobre :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.