Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, ASURA napisał:

Nie dyskutuję z osobą która na innym forum na ten sam temat pisała "wiem ale nie powiem"

Buehuehe. Jesteś klasycznym przykładem forumowego gościa typu: nie znam się ale się wypowiem.

Charakterystyka częstotliwości poniżej 100-200Hz na pomiarach podawanych przez Scana nie jest rzeczywista odpowiedzią głośnika i nie należy w żaden sposób  sugerować zakresem poniżej tych częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ASURA napisał:

Rozumiem tą Twoją fascynację ale przy tak dużej średnicy  membrany po prostu po macoszemu potraktowano bas kosztem wysokich tonów a wystarczyło by dać większej średnicy cewkę i nie było by na basie tak koszmarnych schodów....

nie umiesz jednak patrzeć 🙂

1. skala podziałki

2 , wygładzanie pomiaru

3. porównanie z każdym innym wooferem SS

popatrz na pdfy

 

55 minut temu, meloV8 napisał:

Buehuehe. Jesteś klasycznym przykładem forumowego gościa typu: nie znam się ale się wypowiem.

Charakterystyka częstotliwości poniżej 100-200Hz na pomiarach podawanych przez Scana nie jest rzeczywista odpowiedzią głośnika i nie należy w żaden sposób  sugerować zakresem poniżej tych częstotliwości.

porównując dwa modele głośników SS można się sugerować 🙂

ale faktem jest , że tylko głośnik w konkretnej obudowie da rzeczywisty obraz basu a póżniej akustyka pokoju

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, slawek.xm napisał:

porównując dwa modele głośników SS można się sugerować 🙂

No to porównajmy:

https://akustyk.com.pl/public/upload/catalog/product/202/150419392328w_4878t00.pdf

https://akustyk.com.pl/public/upload/catalog/product/257/161513880838we_8582t00new.pdf

Jakie wiarygodne informacje zawierają te pomiary poniżej 100Hz? 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, meloV8 napisał:

To ja zamawiam wersję 16Ohm może wielbłąd straci garby i stanie się najczystszej krwi arabem😄 

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, meloV8 napisał:

Zafalowania nie maja nic wspólnego z rezystancja cewki. To jest wynik ograniczenia możliwości metody pomiarowej.

Ja p... u producenta głośników taka maniana, oni w ogóle wiedzą co produkują?

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent wychodzi z założenia, że ktoś kto będzie czytał i analizował te informacje, ma pojecie jak je wykorzystać.

Dla przykładu, Seas pokazuje swoje pomiary w zupelnie inny sposob.

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=363:e0046-08s-w26fx002&catid=49:excel-woofers&Itemid=359

Linia ciągła jest pomiarem woofera w obudowie zamkniętej ( w ten sam sposób pokazywane stare pomiary Tonsila ) i zawiera ona również dyfrakcje obudowy, ale producent podaje również linie przerywana, czyli symulacje odpowiedzi w nieskończonej odgrodzie. Nadal to nie wszystko, bo niżej są podane proponowane obudowy i strojenia, z których można określić realne możliwości głośnika w zakresie strojenia SBB4 i QB3.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezinformacja to też informacja, tak że co innego na takiej podstawie mogą fizycznie dostać producenci kolumn a co innego DIY-erzy czy pasjonaci

 i Ci ostatni zapłacą, kupią i...będą głęboko tam

Edytowane przez ASURA

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ASURA napisał:

Dezinformacja to też informacja, tak że co innego na takiej podstawie mogą fizycznie dostać producenci kolumn a co innego DIY-erzy czy pasjonaci

 i Ci ostatni zapłacą, kupią i...będą głęboko tam

Producenci kolumn mogą przede wszystkim zamówić głośnik o parametrach takich, jakie im pasują do danego projektu. Na oko Janusza będą takie same jak katalogowe, ale ich pomiary będą zupełnie inne, szczególnie w kwestii parametrów TSP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, meloV8 napisał:

Jakie wiarygodne informacje zawierają te pomiary poniżej 100Hz? 🙂

wiem ale nie powiem 🙂 🙂 🙂

możesz równie dobrze napisać jakie róznice są na 20hz  🙂

czy to jest kosntruktywne?

porównujesz głosniki mając przed soba parametry T-s i charakterystykę

patrząc na częstotliwośc rezonansowa vas i qts jestes  w stanie na pierwszy rzut oka w przyblizeniu okreslić zejście w danej obudowie a poziom spl głosnika mówi Ci jak on może głosno zagrać w danej obudowie

nie mów mi ,że nic nie potrafisz wywnoskować z takich dwóch pomiarów wiedząc ,że są robione przez te sama firme w tych samych warunkach

 

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim realna odpowiedź głośnika nie ma nic wspólnego z tym, co pokazuje SS. Już to wprowadziło w błąd kolegę z forum, który pomyślał że na basie będzie miał takie zafalowania jakie są widoczne na pomiarze. To parametry TSP, rodzaj obudowy i dyfrakcja ma decydujący wpływ na pasmo basu i wykresy Scana w tej kwesti nie dają żadnych użytecznych informacji. 

Aha, bym zapomniał.  Co najważniejsze - taki wykres nie uwzględnia zmian pasma częstotliwości dla wysokich poziomów podawanego napięcia. Uwzględnić to może wyłącznie bardziej zaawansowana symulacja głośnika w docelowej obudowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, meloV8 napisał:

Co najważniejsze - taki wykres nie uwzględnia zmian pasma częstotliwości dla wysokich poziomów podawanego napięcia.

Swego czasu dobre głośniki szły pięknie liniowo zarówno przy podwyższaniu jak i obniżaniu napięcia i zamieszczano nawet takie wykresy z tymi poziomami. Obecnie wygląda to tak; producent głośników coś tam zrobił podobno dobrego ale kupujący niech dalej się męczy jak wyszło że nie do końca...

Swego czasu nie tylko Dynaudio, Visaton, Focal, etc. sprzedawali gotowe kity do kolumn przez nich zaprojektowanych, obecnie jest to wszystko partyzantka i brak odpowiedzialności od strony technicznej

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, ASURA napisał:

Swego czasu dobre głośniki szły pięknie liniowo zarówno przy podwyższaniu jak i obniżaniu napięcia i zamieszczano nawet takie wykresy z tymi poziomami. Obecnie wygląda to tak; producent głośników coś tam zrobił podobno dobrego ale kupujący niech dalej się męczy jak wyszło że nie do końca...

Swego czasu nie tylko Dynaudio, Visaton, Focal, etc. sprzedawali gotowe kity do kolumn przez nich zaprojektowanych, obecnie jest to wszystko partyzantka i brak odpowiedzialności od strony technicznej

W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Dopiero stosunkowo niedawno pomiary na wysokich napięciach są wykonywane, ponieważ wcześniej nawet niespecjalnie była do tego aparatura.

Stare głośniki w cale nie są w tej kwestii lepsze. Cierpiały na te same ułomności co dzisiejsze, czyli słabej jakości napędy i zawieszenia dolne. Te elementy są głownie odpowiedzialne za zniekształcenia. Wyraźne zmiany przyszły w jakości cewek, karkasów, klejów ( szczególnie tych, łączących cewkę z membrana i dolnym zawieszeniem ). Do tego dziesiątki nowych rodzajów membran, gdzie do lat 60 był to właściwie tylko papier.

Kilkadziesiąt lat temu, wymogi co do głośników były po prostu inne. Inaczej się projektowało, ale one w żadnym wypadku nie były lepsze. Dzisiaj możesz zlecić zaprojektowanie głośnika o niemal dowolnych parametrach ( w zakresie realnych parametrów, a nie jakiś wyimaginowanych ).

Stare głośniki maja niewielki zakres pracy liniowej, ale aby to zmierzyć nie wystarczy po prostu użyć mikrofonu i podkręcić gałkę na wzmacniaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, meloV8 napisał:

Kilkadziesiąt lat temu, wymogi co do głośników były po prostu inne.

Ma to również związek z pojawieniem się względnie tanich i mocnych wzmacniaczy tranzystorowych. Współczesny głośnik ma być partnerem dla wzmacniaczy ze zniekształceniami na poziomie 0,01% a nie dla 5%.

9 godzin temu, ASURA napisał:

że malującemu wykres ręka zadrzała

Hmm. brzmi jak prowokacja 🙂

Tak mógł napisać ktoś, kto nigdy nie bawił się z niskim basem. Pewnie będzie dla takiej osoby zagadką, dlaczego czasami w miejscu odsłuchu nie usłyszy 25Hz mimo, że głośniki to np 3x15 cali na stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, colcolcol napisał:

Pewnie będzie dla takiej osoby zagadką, dlaczego czasami w miejscu odsłuchu nie usłyszy 25Hz mimo, że głośniki to np 3x15 cali na stronę.

Nie będzie co jakiś czas opowiadam jak to w drugim rzędzie w filharmonii nie słyszałem kontrabasów a dopiero w 14 rzędzie odetchnąłem z ulgą że to było tylko miejscem strzałki fali.

Obecnie sobie tak z tym radzę że odległość do cewki głośnika niskotonowego mam ustawioną tak pomiędzy długością poszczególnych nut.  Ma to też pewien urok, jak muzyk na niskim basie zafałszuje a często o takie zdarzenie bo słyszenie basu i poprawne go artykułowanie to nawet dla zawodowego muzyka przechodzącego na taki kontrabas wymaga prawie rocznego treningu słuchu to ten fałsz w tym miejscu jest odfiltrowany

2 godziny temu, meloV8 napisał:

W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Dopiero stosunkowo niedawno pomiary na wysokich napięciach są wykonywane, ponieważ wcześniej nawet niespecjalnie była do tego aparatura.

Moja rzeczywistość jest inna, starsze Dynaudio które mam właśnie taki pomiar na wielu poziomach mierzonych aparaturą B&K podawało, jak chcesz to mogę wrzucić skan

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ASURA napisał:

Nie będzie co jakiś czas opowiadam jak to w drugim rzędzie w filharmonii nie słyszałem kontrabasów a dopiero w 14 rzędzie odetchnąłem z ulgą że to było tylko miejscem strzałki fali.

Obecnie sobie tak z tym radzę że odległość do cewki głośnika niskotonowego mam ustawioną tak pomiędzy długością poszczególnych nut.  Ma to też pewien urok, jak muzyk na niskim basie zafałszuje a często o takie zdarzenie bo słyszenie basu i poprawne go artykułowanie to nawet dla zawodowego muzyka przechodzącego na taki kontrabas wymaga prawie rocznego treningu słuchu to ten fałsz w tym miejscu jest odfiltrowany

Moja rzeczywistość jest inna, starsze Dynaudio które mam właśnie taki pomiar na wielu poziomach mierzonych aparaturą B&K podawało, jak chcesz to mogę wrzucić skan

Możesz wrzucić, ale to niewiele zmienia, ponieważ to nie jest aparatura Klippela z laserem do pomiarów wysokimi napięciami. Pomiar musi być wykonany dla pojedynczego głośnika, a nie zespołu głośnikowego, ponieważ mierzony jest zestaw parametrów przetwornika, na podstawie których można odczytać zakres liniowej pracy danego przetwornika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, meloV8 napisał:

Możesz wrzucić, ale to niewiele zmienia, ponieważ to nie jest aparatura Klippela z laserem do pomiarów wysokimi napięciami. Pomiar musi być wykonany dla pojedynczego głośnika, a nie zespołu głośnikowego, ponieważ mierzony jest zestaw parametrów przetwornika, na podstawie których można odczytać zakres liniowej pracy danego przetwornika.

 

Są już tak szybkie metody skaningowe z tak dużą mocą przeliczeniową? 

 

Oj mam wrażenie że jesteśmy w tej dziedzinie jeszcze w lesie mimo że zeszliśmy już z drzew i używamy tej technologii. Trochę wizytówek po targach mam, mógłbym podzwonić i popytać co jest na obecną chwilę możliwe, fajna sprawa ale np. w geodezji gdzie nie następują tak szybko zmienne dynamiczne reakcje przesunięcia w czasie. być może Zeiss, Maar, ..nie mają tej technologii pomiarowej do B&K nie dotarła jeszcze no ale sprostuj mnie skoro tak szybko to idzie do przodu

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj mi linka tylko podaj mi np. jak dokładna w mikronach jest dokładność chwilowego pomiaru odległości od membrany przy 1/20'000sekundy

 

Kolejna sprawa to dalej pomiar punktowy a nie 3D pracującej membrany i o tych kłopotach z technologią przy pomiarze zjawisk dynamicznych powyżej pisałem

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mieszasz ze sobą wiele tematów i pojęć, przez co nie sposób na nie sensownie odpowiadać. Dostajesz materiały na temat pomiarów parametrów liniowych głośników głośników, za pomocą nowoczesnych metod opartych o laser i nawet nie chce Ci się tego zobaczyć. Zadaniem tego pomiaru nie jest analiza każdego mm2 membrany. Jednak pomiar ugięcia powierzchni membrany jest również jak najbardziej możliwy, co jest po krotce opisane w podanych materiałach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, meloV8 napisał:

Niestety mieszasz ze sobą wiele tematów i pojęć, przez co nie sposób na nie sensownie odpowiadać. Dostajesz materiały na temat pomiarów parametrów liniowych głośników głośników, za pomocą nowoczesnych metod opartych o laser i nawet nie chce Ci się tego zobaczyć. Zadaniem tego pomiaru nie jest analiza każdego mm2 membrany. Jednak pomiar ugięcia powierzchni membrany jest również jak najbardziej możliwy, co jest po krotce opisane w podanych materiałach.

 

Napisałem Ci wcześniej może prościej objaśnię, technika pomiarowa laserem jest jeszcze nie na tym poziomie który by dał radę pomierzyć zjawiska dynamiczne układu drgającego.

Pytałem czy coś konkretnego się w tym temacie poruszyło a Ty mi wrzucasz hasło Kippel i uważasz to za odpowiedź na w sumie istotne nurtujące szczegółowe a nie ogólnikowe pytanie.

 

p.s. nic do firmy Kippel nie mam

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, ASURA napisał:

Napisałem Ci wcześniej może prościej objaśnię, technika pomiarowa laserem jest jeszcze nie na tym poziomie który by dał radę pomierzyć zjawiska dynamiczne układu drgającego.

Mam wrażenie, że chyba nie bardzo wiesz, co byś chciał zmierzyć i czy to w ogolę jest potrzebne do projektowania obudowy głośnika - bo o tym cały czas pisze.

 "zjawiska dynamiczne układu drgającego" - cokolwiek to znaczy, ale system pomiarowy Klippela jest w stanie mierzyć wiele "zjawisk dynamicznych układu drgającego " przedstawiać je w zakresie konkretnych parametrów TSP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie mając informacji co w którym miejscu układu drgającego głośnika się dzieje nie możemy posunąć się dalej z projektowaniem obudowy kolumny całej jako takiej.

Myślę że zrozumiałeś w końcu

 

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic podobnego. Wiedza jaką dzisiaj mamy o tym jak działa głośnik i jakie posiada parametry elektryczno-mechaniczne, pozwala nam zaprojektować obudowę w oparciu o zmierzone wcześniej parametry, a następnie możemy to zweryfikować pod katem pomiarów głośnika w obudowie. To nie są liczby i dane wyssane z palca.

O tym jak działa głośnik i jakie posiada parametry wiemy już bardzo duzo, wystarczająco duzo, aby przewidzieć jego prace w rożnych środowiskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.