Skocz do zawartości
IGNORED

Scena... albo jej brak.....


maxglow

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem w osiągnięciu zadowalającej sceny w moim pokoju odsłuchowym( czyt. zwykłym pokoju)

Tak jak widać na fotce; goła (prawie) ściana za kolumnami-nie mam koncepcji......

Najgorszy jest chyba brak symetrii. Pokój jest pięciokątny, przez co odległości kolumn od ścian bocznych są różne.

Są niestety dwa okna; na ścianie bocznej i za słuchaczem. Na drugiej ścianie bocznej jest kominek (wiele płaszczyzn--to chyba dobrze)W rogu między oknami wielka palma.

Co można by poprawić w tym pokoju. Tylko nie piszcie, że prawie wszystko....

A na tej ścianie za kolumnami to lepiej wygłuszać czy rozpraszać?

Co sądzicie?

 

sprzęt to

HK980/HD980/Paradigm Monitor 7,6

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na tej ścianie za kolumnami to lepiej wygłuszać czy rozpraszać?

 

To zależy od paru rzeczy.

 

1. Ceny - ustroje tłumiące są relatywnie tańsze od ustrojów rozpraszających.

2. Stanu pochłaniania pomieszczenia - dobrze jest zachować równowagę w rozpraszaniu i pochłanianiu.

3. Akceptacji wizualnej - nie zawsze ustroje akustyczne są ładne.

4. Akceptacji Drugiej Połowy.

5. Pogodzenia funkcji mieszkalnej pomieszczenia z funkcją odsłuchową - trzeba określić priorytety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dogiąć kolumny tak aby osie ich symetrii przecinały się, powiedzmy na początek, 1 m przed głową.

Traktuj to jako punkt wyjścia, Coś solidnego pod kolumny (nie parkiet).

Przydałoby się jakoś wytłumić tą ścianę za kolumnami.

 

Na początek bezinwazyjnie proponuję lekkie "balety" z kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granit i kolce pomogą? Teraz są gumowe nakładki na kolce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega xniwax napisał - na początek "potańcz" z kolumnami po pokoju. Poeksperymentuj z ich dogięciem. Zmień miejsce odsłuchu. Napisz wrażenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że ten brak symetrii nie ma aż takiego znaczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że ten brak symetrii nie ma aż takiego znaczenia?

 

Czy kolumny są w równej odległości od miejsca odsłuchu? Jakie są wymiary pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze na pytania o ustawienie wklejam ten link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) przeczytać, ustawić, słuchać i delektować sie dźwiękiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że ten brak symetrii nie ma aż takiego znaczenia?

 

Ma ale póki nie poeksperymentujesz niczego więcej nie wymyślisz.

 

Wrzuć może jakiś rzut graficzny pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pustawo w Kolegi pokoju. Może by tak coś dodatkowo powiesić na ścianie? Kilka półek z książkami, płytami CD, etc. Najlepiej na tej ścianie z TV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pustawo w Kolegi pokoju. Może by tak coś dodatkowo powiesić na ścianie? Kilka półek z książkami, płytami CD, etc. Najlepiej na tej ścianie z TV.

 

Na początek Tv najlepiej zasłonić czymś lekkim do odsłuchu. Poprawa będzie ogromna!. Zadbać o symetrię odsłuchu. Najtańsze, bo bezpłatny jest wspomniany "taniec" z kolumnami w symetrycznej bazie. Lepiej wychodzić od węższych ustawień i bliskiego miejsca odsłuchu. Zminimalizujesz wpływ odbić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

Nie przesadzajmy z tym przykrywaniem telewizora,na początek spróbuj zawiesic na próbę gruby koc za telewizorem,tak by dolna część była jakieś 60-70 cm od podłogi i posłuchaj kilku dobrze znanych kawałków,a jeszcze przesuń kwiatek z prawej bardziej na boczną ścianę,jeżeli to się sprawdzi poszukaj dużego kilimu lub dwóch z grubej przędzy,powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej ścianie muszę coś zrobić, ale nie mam pomysłu, albo mam ich zbyt wiele. Na dodatek musi to być zaakceptowane przez..... wiadomo kogo.

Sufit i ściany są płyt gipsowych. Myślę, że to lepiej niż beton.

Chciałem za kolumnami i na scianach bocznych zainstalować panele z wełny obite jakimś materiałem tapicerskim, ale nie jestem pewny efektu akustycznego i estetycznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem za kolumnami i na scianach bocznych zainstalować panele z wełny obite jakimś materiałem tapicerskim, ale nie jestem pewny efektu akustycznego i estetycznego.

 

Zależy jaka wełna, jak zaaplikowana i jakie wykonanie. Przy odrobinie inwencji można osiągnąć bardzo dobre właściwości absorpcyjne (od 50Hz w górę)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granit i kolce pomogą? Teraz są gumowe nakładki na kolce.

 

W kolce i granity możesz się bawić jak znajdziesz już optymalne miejsce dla kolumn .

Polecam próby przestawiania kolumn po wszystkich ścianach szczególnie jak masz nieforemny pokój to możliwości ustawień wzrastają a więc i znalezienie tego optymalnego miejsca niestety będzie trudniejsze . Nie ma reguł oczywistych jeśli chodzi o barwę i zrównoważenie tonalne u mnie na jednej ścianie grały kolumny lepiej bliżej ściany na innej jak stały prawie na środku pokoju . Natomiast dobra scena w tył i w szerz wymaga współgrania z otoczeniem ( fale odbite itd ) a więc przesuwanie kolumn mebli po całym pomieszczeniu to jedyny środek na zadowolenie .

U mnie kolumny mają całkowicie wykręcone kolce chybotają się nawet lekko na panelach a granity leżą na balkonie ( pełna profanacja audiofilizmu :), drogie kable poszły na sprzedaż gram na jakichś tam pierwszych lepszych bo po znalezieniu optymalnego miejsca kable , kolce , granity i inne zabawki mają znikome znaczenie owszem lekko zmieniają dźwięk , scenę ale można już dyskutować czy poprawiają czy tylko zmieniają :) .

 

Powodzenia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałbym przestawić kolumny na okno po prawej. Dochodzi wtedy naturalny tłumik z firanek i zasłon. Okna są wykonane ze szkła osadzonego w gumie, co też ma znaczenie w tłumieniu, a mogłoby pozwolić na wyjazd kolumn z rogów pokoju (bardzo ważne)i odsunięcie od ścian bocznych. To teoria, bo wiadomo, że mało kto mieszka sam i nie zawsze można... U mnie stoją na oknie balkonowym i jest nieźle. AB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Jesteś pewien ze klocki które masz dają scenę? Mi udało sie uzyskać scenę etapowo:

– Najpierw zastąpiłem AVR Onkyo 609 wzmacniaczem stereo Denon PMA 710AE. Efekt: scena z 5 źródłami zamiast z 3 (czyli była to taka ledwo-scena, i to jeszcze poprzez Audyssey).

– Potem zastąpiłem Sonosa zp90 przez Denon DNP 720AE. Efekt: scena o dowolnej liczbie źródeł (np. 9), czytelna z końca pokoju (tj. z 4.5m) podczas gdy przy Sonosie sie już tam zlewała – wyraźna była na 2.5m.

 

Pokój mam 4.7 x 5. Kolumny nie stoją symetrycznie – jedna jest blisko ściany bocznej. Obie są blisko ścian z tylu. W sumie powoduje to asymetrię w scenie z którą trochę walczę (kolumna bliżej ściany gra jakby głośniej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi sie w Twoim ustawieniu nie podoba ta kanapa po prawej stronie i stolik. Sprobuj ja cofnac razem ze stolikiem i zobacz czy to cos zmieni. Jesli tak, a meble musza zostac na starym miejscu to jednak cofnij kolumny pod sciane i/lub zmniejsz ich rozstaw i dogiecie. Sprobuj tez bardzo delikatnie przechylic kolumny do tylu regulujac dlugosc kolcow albo podkladajac cos pod przednie. Powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 01.12.2011 - 07:50

Jesteś pewien ze klocki które masz dają scenę

Czy to znaczy,że na tym HK można nie osiągnąć efektu sceny?

Myślałem, że to zależy tylko od ustawienia, akustyki pomieszczenia.....ustrojów akustycznych....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Z moich doświadczeń wynika, że najpierw klocki, potem akustyka.. Albo może na równi.

 

Nie gniewaj się, ale nie dość, że jesteś w błędzie, to jeszcze przeczysz sam sobie...

1. Przede wszystkim trzeba uzyskać jakieś minimalnie dobre warunki akustyczne, bo przy dobrej akustyce fajnie zagra nawet kiepski sprzęt - odwrotnie to nie działa - super sprzęt polegnie przy zerowych warunkach akustycznych i zagra jak ten z najniższej półki.

I z tym chyba zgodzi się wiekszość w miarę osłuchanych ludzi :)

A jeśli już o "klocki" chodzi, to w mojej ocenie przede wszytkim kolumny są ważne, potem dopiero wzmacniacz, a w ostatniej kolejności źródło.

2. A przeczysz sam sobie, bo w sąsiednim wątku http://www.audiostereo.pl/scena-lepsza-u-mnie-w-chaotycznym-pokoju-niz-w-pustym-w-hi-fi-sklepie_88891.html właśnie potwierdza się to, co ja napisałem, że przede wszystkim akustyka. A założycielem tamtego wątku jesteś własnie Ty...

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe no tak sam założyłem ten wątek :) To wygląda na sprzeczność. Spróbuje się wykręcić tym "na równi"... Bo zanim uzyskałem dobre stereo przeszedłem od AVR Onkyo 609, do Denon PMA 710, od Sonosa zp90 do Denona DNP 720, i potem jeszcze przewody głośnikowe od można chyba powiedzieć zwykłych Chord Carnival Classic do QED XT 350 I każdy z tych kroków dramatycznie polepszał stereo.. Kolumny miałem stale nienajgorsze Dynaudio DM 2/8.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Hehe no tak sam założyłem ten wątek :) To wygląda na sprzeczność. Spróbuje się wykręcić tym "na równi"... Bo zanim uzyskałem dobre stereo przeszedłem od AVR Onkyo 609, do Denon PMA 710, od Sonosa zp90 do Denona DNP 720, i potem jeszcze przewody głośnikowe od można chyba powiedzieć zwykłych Chord Carnival Classic do QED XT 350 I każdy z tych kroków dramatycznie polepszał stereo.. Kolumny miałem stale nienajgorsze Dynaudio DM 2/8.

 

1. To nie tylko "wygląda na sprzeczność", a jest sprzecznością.

2. Proponuję zabawę akustyką, ustawieniem kolumn, a wtedy usłyszysz dopiero "dramatyczne" zmiany i stwierdzisz, jak nikłe są te, które wprowadzają np. kabelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, żeby użyć oprogramowania komputerowego. Co o tym sądzicie? Napotkałem na taki wątek:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka dni temu 4 panele z wełny Rockwool Rocktone .Wymiary paneli 60x100cm, gr. wełny to 10cm umieszczona w skrzynkach o głębokości 15 cm, tak aby pozostawić 5 cm pustki między ścianą a wełną. Zainspirowały mnie wpisy na forum Imacman-a ;) Głównie chodziło mi o utemperowanie dudnienia w pokoju, i fakt, efekt dosyć zmalał, jednak straciłem coś jeszcze, wszelkiego rodzaju wybrzmienia, blask itp z muzyki, ogólnie zaczęło grac ciszej i płycej :) Dobrze prawią koledzy, trzeba zachować umiar z wytłumianiem, ja dwa panele które stoją za kolumnami zostawiam, ale dwa pozostałe pójdą na razie na strych:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dźwięk mi się podoba.w sumie wszystko cacy. Może czasami trochę lekko podudni. Ale nie mogę precyzyjnie zlokalizować źródeł pozornych. Może szukam kwadratowych jaj......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dźwięk mi się podoba.w sumie wszystko cacy. Może czasami trochę lekko podudni. Ale nie mogę precyzyjnie zlokalizować źródeł pozornych. Może szukam kwadratowych jaj......

Słuchałem HK980/HD980 w dobrze akustycznie przygotowanym pokoju. Niestety, zestaw ten słabo tworzy scenę. I robi to raczej plamami niż punktami. Trzy plamy to norma(lewa, prawa, środek), w porywach pięć(pomiędzy środkiem a prawą lub lewą stroną). Nic więcej nie udało mi się z tego zestawu wycisnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem HK980/HD980 w dobrze akustycznie przygotowanym pokoju. Niestety, zestaw ten słabo tworzy scenę. I robi to raczej plamami niż punktami. Trzy plamy to norma(lewa, prawa, środek), w porywach pięć(pomiędzy środkiem a prawą lub lewą stroną). Nic więcej nie udało mi się z tego zestawu wycisnąć

A z jakimi kolumnami słuchałeś tego harmana? Może to ich zasługa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DAPHILE, Arcam irDac, Musical Fidelity A3, Paradigm studio 40.4 + REL T5,ibasso DX120,DX100, Iriver H140 eph100 HD650. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.