Skocz do zawartości
IGNORED

Obudowa kolumn DIY - z jakiego materiału


zjj_wwa

Rekomendowane odpowiedzi

Na prośbę mojego kolegi zakończyłem właśnie totalną renowację doskonale zachowanych dużych monitorów firmy Braun, której jestem takim małym miłośnikiem ;-). W sumie miałem zamiar je zostawić dla siebie do słabszej lampy ale nie mam teraz miejsca. Zaskoczyła mnie obudowa - 30mm płyta wiórowa i 10mm sklejka od środka. Ciężkie jak ołów;-) Standardowe w takich przypadkach szlifowanie, lakierowanie kilku warstw w macie na oryginalny fabryczny kolor, oczyszczenie z farby i polerowanie aluminiowej maskownicy, wymiana kilku elementów w zwrotnicy i okablowania, montaż gniazd głośnikowych na płytce alu i wytłumienie filcem i grubą gęstą włókniną - obudowa zamknięta. Dzisiaj odpaliłem;-)

 

Głośniki z 1974-76 roku i 30mm płyta z 10mm sklejką, czy trzeba więcej?

TO ja tak nie do konca na temat, ale mozesz moze podeslac zdjecia z restauracji? i podac wiecej szczegolow kolumn? mam prawdopodobnie identyczna pare Braun'ow uratowana przed zlomowaniem i przygotowuje sie teoretycznie do ich restaurcji.

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ut conclave sine libris, ita corpus sine anima. Cicero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Witajcie.

Widziałem gdzieś tutaj konstrukcję ,,sandwicha" ale chyba o prostych scianach. Czy podjął się ktoś budowy o ścianach wygiętych a-la Sonus faber? Dużo tutaj takich konstrukcji.

Druga sprawa, jak sypiecie pył kwarcowy do wewnątrz? podczas klejenia czy dopiero po klejeniu (jest jakoś wibrowany - czyli ubijany - czy tylko swobodnie jak stożek nasypowy?)

pisał to ja Jarząbek - nowy na forum ... :) :)

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO ja tak nie do konca na temat, ale mozesz moze podeslac zdjecia z restauracji? i podac wiecej szczegolow kolumn? mam prawdopodobnie identyczna pare Braun'ow uratowana przed zlomowaniem i przygotowuje sie teoretycznie do ich restaurcji.

pozdrawiam,

Dopiero dzisiaj przeczytałem wpis ;-) dlatego nie wiem czy moja odpowiedź będzie aktualna.

Nie mam zdjęć z renowacji bo nie prowadziłem jej fotograficznej dokumentacji. Na pewno jednak starannie się do niej przygotowałem. Chciałem zachować nie tylko oryginalny wygląd głośników ale też nie ingerować w ich dostrojenie. Część informacji na ten temat zaczerpnąłem z niemieckich forów Brauna i innych stron poświęconych sprzętom audio tej firmy.

Zanim przystąpi się do renowacji warto dokładnie sprawdzić w jakim stanie znajdują się same głośniki. Sprawdzenie powinno obejmować ich sprawność elektryczną i mechaniczną. Chodzi o membrany, kopułki, zawieszenie dolne i górne, ważne jest czy głośniki mają oryginalne zawieszenia górne gumowe czy może piankowe. Jeżeli zawieszenia są z pianki to wtedy nie są to przetworniki Braun tylko Heco, które były stosowane przez Brauna ze względu na ograniczone własne możliwości produkcyjne.

Braun stosował specjalny rodzaj lakieru w określonym kolorze i może warto by było pokusić się o zachowanie oryginalnego wyglądu. Mnie udało się znaleźć odpowiedni lakier i wykonać na mieszalniku dokładnie ten sam kolor. Kolumny miały aluminiowe maskownice malowane na srebrno jednak postanowiłem zedrzeć farbę i wypolerować surowe aluminium na połysk. Było to dosyć pracochłonne ale efekt jest rewelacyjny. Dobrze współgra to z aluminiową płytką pod zaciski głośnikowe, które zastąpiły oryginalny kabel z wtyczkami DIN.

Z wnętrza wyrzuciłem watę szklaną i zastąpiłem ją filcem i gęstą włókniną. Służę pomocą i linkami do źródeł informacji.

Same głośniki z pewnych powodów jednak zostały u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.