Skocz do zawartości
IGNORED

Czy islam jest elementem kultury europejskiej?


Gość partick

Czy islam jest elementem kultury europejskiej?  

96 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy islam opanuje Europę?



Rekomendowane odpowiedzi

Religie religiami nie wszystkie muszą nam się podobać, ale coś dziwne jest że te wszystkie terroryzmy, dżichady, mudżachedini itp zaczęły się (a kto stworzył talibów ?) mniej więcej od czasu jak potrzeba było mieć większą kontrolę i ułatwiony dostęp do złóż ropy itp. Dlatego pytanie jest w tym czy straszenie ludźmi z krajów islamu jest na podbudowie (a przynajmniej o ile) rzeczywiście merytorycznej czy też jest sztucznie inspirowane (w tym np zamachy) przez służby aby mieć większe poparcie dla prowadzenia konfliktów militarnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sobie poczytać Koran - może to zależy od przekładu ale próbowałem trzech i na wszystkich była to mało literacka, ciężka w czytaniu zbitka tez na poziomie gimnazjum. Nic dziwnego bo Arabowie z Półwyspu to pastuchy, daleko im było zarówno do kultury na terenie Syrii, Egiptu jak i Persji. Niestety napływ arabski zniszczył postrzymskie instytucje oparte na prawie stanowionym zastępując je prawem klanowo-zwyczajowym co było cofnięciem w rozwoju do epoki sprzed państw hellenistycznych a biorąc pod uwagę obecny stan badań o starożytnym egipcie - do epoki sprzed administracyjnego państwa egipskiego.

Czym innym jest państwo tureckie które pożeniło elementy państwa bizantyjskiego z tureckim pragmatyzmem i kulturą muzełmańską, czym innym jest też wspaniała kultura perska która znała instytucje administracyjne i prawne kilka wieków przed naszą erą i tam w większości przetrwały. Do tego dokładał się wysoki poziom literacki i filozofia ksiąg zaratustryjskich które chcąc nie chcąc wpłynęły i na szyityzm (dzisiaj zaratusztrianizm w Iranie powoli się odradza, oczywiście niejawnie), ludowy szyityzm mający dużo dawnych wpływów zawsze był tam osobny od "uczonego islamu" co do dzisiaj powoduje pewną izolację kasty ajatollahów (uczonych w piśmie na rzetelnym poziomie akademickim - porównajcie z nimi jakiegoś uczonego idiotę saudyjskiego).

Turcja i Persja to cywilizowane państwa (abstrahuję od metod ale również cywilizowane Niemcy gazowały ludzie na skalę przemysłową) w przeciwieństwie do klanowo-zwyczajowych arabskich wydmuszek. Kiedy ludzie z takich terenów przyjeżdżają do Europy mamy to co dzisiaj widać. Koran im nie pomaga bo nie tworzy spójnego systemu, nie rozdziela instytucji od kultury zwyczajowej (co jest i w zbiorach Tory jak i w Nowym Testamencie), to trochę tak jakby kozaków dońskich wyposażyć w świętą księgę promującą ich anarchizm, bezprawie i bandytyzm. I nic dziwnego bo na Półwyspie Arabskim nic innego nie było (i trudno żeby było inaczej - warunki klimatyczne ekstremalne, mało ludzi a tubylcy ze sobą spokrewnieni ze względu na duże odległości i niską liczbę ludności).

Wszystko zależy od ludzi, ci jednak pewnych granic cywilizacyjnych w większości nie przekroczą bo większość potrzebuje identyfikacji dającej bezpieczeństwo a tego "zimne" państwa prawa w Europie im nie dadzą. Większość z nich nie pała nienawiścią i chce spokojnie po swojemu żyć ale brak uznania przez nich instytucji prawa i stricte instrumentalne korzystanie z narzędzi pomocy publiczne powoduje że stają się łatwym celem dla idiotów czy ambitnych psychopatów ich własnego środowiska którzy wykorzystują puste sentencje Koranu na miarę własnych frustracji i ambicji. Swego czasu to samo robili arabscy socjaliści którzy mają na swoich rękach nie mniej ofiar niż wojny w Iraku (choćby Naser i stary Assad).

Kiedy próbuje się tam instalować normalne państwa oparte na instytucjach i procedurach wszystko się rozsypuje. Najpierw potrzebna jest świadomość, sama chęć i żądanie wolności i dobrobytu ich nie zbudują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym chcesz dyskutowac? O religiach? Chodzisz do kosciola albo meczetu?

 

Ludzie z krajów religji islamskich mają przykazanie że muszą się bezwzględnie dostosować do prawa kraju w którym przebywają a także mają się słuchać władcy jak swojego. Czyli oni się czują przybyszami i jeśli prawo jest dobrze napisane to będą go bezwzględnie słuchać bo muszą, może coś tam będą mruczeć ale muszą się dostosować. Ja uważam że dobra jest zasada wzajemnośći np w Arabii Saudyjskiej nie można nosić nieislamskich symboli religijnych i jest zakaz uprawiania publicznie innych religji. A co do arabów to ja ich tylko widuję w egzotycznych kafejkach itp, i nigdy nawet nie miałem okazji z nimi rozmawiać nie mówiąc już o tym aby ktoś z nich podszedł i chciał rozmawiać o religji albo o czym kolwiek innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, a jak ma ktoś nas niby zislamizować jak jest coraz więcej ateistów ? przecież islam to jest o wieleeeeeeeee bardziej rygorystyczna i mniej atrakcyjna dla młodzieży religia. Zresztą dla większości chyba nie ma w tych krajach na tyle atrakcyjnych wzorców kulturowych które by były tak atrakcyjne że niosłyby zagrożenie utraty naszych tradycji. Jest co najwyżej pewne zapotrzebowanie na różne egzotyczne kuchnie ale to jest na całym świecie. Teraz zerknąłem w necie ile jest w Polsce meczetów, i wychodzi na to że jest coś około 4, ale ma to też związek z tym że mieszkają u nas od wielu pokoleń potomkowie rodzin tatarskich a to jest raczej dosyć stara historia.

 

Problem z przybyszami z całkowicie odmiennych kultur mają przede wszystkim te kraje które szeroko przyznawały socjal, no a wtedy wiadomo.. wszyscy zwalają się do koryta jak leci, również naszych jest w takich krajach sporo ;). Zresztą jak jest zbyt duże zagęszczenie różnych kultur to tworzą się konflikty pomiędzy tubylcami a poszczególnymi grupami emigrantów między sobą.

 

Aha, to co mi się podoba np u turków to podejście do wypłaty, tj jak pracowałeś uczciwie i ktoś by ci nie chciał zapłacić a ma kasę, to się mu to raczej nie opłaci, a nawet na pewno ;). Tylko nie wiem czy to jest przykazanie czy tradycja.

 

EDIT:

 

Tym niemniej jak widziałem na przystanku gościa z długą pokręconą brodą jak u bojowników islamskich, to nie czułem się do końca pewnie, bo wiem że są też fanatyczne niebezpieczne ugrupowania którym nie wiadomo co moze strzelić do głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie z krajów religji islamskich mają przykazanie że muszą się bezwzględnie dostosować do prawa kraju w którym przebywają a także mają się słuchać władcy jak swojego...

 

Skąd to wiesz?

 

przy okazji - autorem światłej miłościwej biblii jest, jak rozumiem, rzesza ludzi miłościwych i nie pedofili na ten przykład ?

a to ciekawe. pedofilia ? rozumiana dzisiejszymi standardami tak ? no to jak tu dyskutować.

 

To mnie przeraża - sugerujesz że pedofilia była 1500 lat temu normą jak dziś palenie papierosów. I powiedz mi takich poza Mahometem stworzyło swoje religie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to wiesz?

 

Już dokładnie nie pamiętam gdzie to czytałem, czy to była gazeta czy w internecie, ale spróbuje jeszcze poszperać dla pewności. Ale chyba było to w gazecie ''dziennik'' był taki artykuł gdzie były najważniejsze pytania do księdza żydowskiego i islamskiego.

 

Ale jedno jest pewne, ich kodeks kulturowy niejednokrotnie koliduje z przepisami Polskiego i europejskiego prawa :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie przeraża - sugerujesz że pedofilia była 1500 lat temu normą jak dziś palenie papierosów

 

bo byłą, i to nawet 300-400 lat temu. fakty mnie nie przerażają. nie wiem w którym roku powstał termin "pedofilia" ale wszyscy wiedzą że w początkowym - i rozwojowym okresie cywilizacji - prawie wszystkich - małzeństwa z dziećmi lekko ponad 10-cio letnimi to norma. w europie też - swatanie w królewskich rodzinach, w afryce i krajach islamu od wieków to norma.

 

nie bądź hipokrytą.

 

ilu i którzy królowie polski brali za żony kilkunastoletnie dziewki ?

cały fundament zywilizacji - afryka - to robi.

 

nie bądź, proszę raz jeszcze - hipokrytą.

i nei stosuj norm moralnych do wieków zaszłych. normy moralne się zmieniają.

 

aha, chrześcijanom trzeba było wyryć ok. 10 norm normalnego zachowania na kamiennych tablicach (między innymi nie kradnij i nie zabijaj) żeby wiedzieli jak się mają zachowywać. prawda ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynotowałem takie dwa ciekawe komentarze do artykułu co go podałem powyżej :

 

''Nie, nie wszyscy muzułmanie są fundamentalistami. To muzułmanie są najczęściej ofiarami muzułmańskich fundamentalistów. Na naszym portalu znajdzie Pan teksty chociażby Qanty Ahmed ale i wielu innych muzułmanów, którzy nie tylko nie chcą mieć z fundamentalizmem nic wspólnego, ale zwracają się do Zachodu o pomoc i poparcie dla tych sił, które próbują powstrzymać to, co niektórzy nazywają wprost islamofaszyzmem.''

 

''Właściwie radykalizm religii zależy w dużej mierze od kontekstu, czyli sytuacji politycznej. Zakleszczony słusznie zauważył, że między religiami nie ma większych różnic. Okrucieństwo chrześcijaństwa zostało "rozmiękczone" przez Oświecenie, a ustępstwa były stopniowo wymuszane siłą. Dlatego religie należy generalnie marginalizować, nie dzieląc na lepsze i gorsze''

--------------

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z okrucieństwem, takie kryteria to jedynie kwestia przyjętych standardów. Inne standardy dotyczące okrucieństwa i nierówności są w Europie i Chinach, jak widać nie wpływa to na poziom rozwoju. Tu bardziej potrzeba prymatu pragmatyzmu niezależnie od jakichkolwiek ideologii, tak religijnych jak świeckich. Prowadzącego biznes nie obchodzi czy sędzia jest katolikiem, kalwinem, sunnitą, szyitą, taoistą czy buddystą.

Sąd ma działać szybko i sprawnie, przepisy powinny być w miarę zrozumiałe i egzekwowane a kultura społeczna nie powinna przeszkadzać rozkwitem zawiści, rewanżyzmu i ideologii/religii abstrachujących od realiów. Tak samo władza jak społeczność nie powinny podkopywać pewności rozporządzania własnym dorobkiem gdyż obojętnie czy ludzi napędza pleban, imam czy komisarz ludowy - jeżeli majątek będzie niepewny to praca i poświęcenie dla gromadzenia majątków pozbawione zostaną sensu, podobnie jak dbanie o własny kawałek ogrodzenia i chodnik, nieśmiecenie na ulicy etc. Różnie to wygląda, my też mamy z tym problemy jednak na tak poziomie że idziemy do przodu.

Jedne kultury lepiej to ustawiają - w kulturze muzełmańskiej też są duże różnice gdyż totalnemu bałaganowi i patologiom krajów arabskich można przeciwstawić względny porządek i zasady kulturowe Persji, rozwój Malezji, oscylowanie państwa tureckiego.

Arabom potrzeba takiego Lutra który u nich musiałby od początku nadać wartość pracy, własności prywatnej i formalnej stronie życia społecznego, bez takiej reformy dalej tam będzie jeden wielki b.... który obecnie może być pudrowany jedynie petrodolarami (choć też z problemami - patrz Jemen, Kuwejt).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kultura społeczna nie powinna przeszkadzać rozkwitem zawiści, rewanżyzmu i ideologii/religii abstrachujących od realiów.

..

 

Są już pierwsze jaskółki :

 

 

''Dziennikarz stacji Al-Jazeera, Faisal Al-Qassem, wezwał do odsunięcia religii, która jest czysta, od polityki, która jest brudna, i stwierdził, że Zachód dokonał znaczących osiągnięć dopiero po rozdzieleniu kościoła i państwa i zdystansowaniu się od przestarzałych ideologii.''

 

''

„Zachód rozwinął się politycznie, społecznie i kulturalnie dopiero po oddzieleniu polityki od kościoła i zasad tego świata od zasad następnego. [Robiąc to, Zachód] postępował zgodnie z hadisem Proroka [Mahometa] – „najlepiej znasz sprawy swojego świata” – i zaczął szybkie przejście od Ciemnego Średniowiecza do postępu i wyższości we wszystkich dziedzinach. (…) ''

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Teraz sobie przypomniałem taką kwestię że gdzieś czytałem że ponoć w dawnych czasach kościół nauczał że grzechem jest wszelkie inteligentne planowanie na przyszłość czegoś tak aby to się musiało udać, zapobiegliwość, wszelakie udoskonalanie, ułatwianie sobie itp czyli wszystko to co jest motorem wynalażczości i postępu i że zmiany losu, zdrowia itp należy oczekiwać wyłącznie od tzw dopustu, czyli od wydarzeń zewnętrznych i kompletnie nieplanowanych i nioobmyślonych. A jak zanosiło się na powódź to pozostawało tylko oczekiwać na rozwój wydarzeń i oczekiwać na nagrodę lub karę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo byłą, i to nawet 300-400 lat temu. fakty mnie nie przerażają. nie wiem w którym roku powstał termin "pedofilia" ale wszyscy wiedzą że w początkowym - i rozwojowym okresie cywilizacji - prawie wszystkich - małzeństwa z dziećmi lekko ponad 10-cio letnimi to norma. w europie też - swatanie w królewskich rodzinach, w afryce i krajach islamu od wieków to norma.

 

nie bądź hipokrytą.

 

ilu i którzy królowie polski brali za żony kilkunastoletnie dziewki ?

cały fundament zywilizacji - afryka - to robi.

 

nie bądź, proszę raz jeszcze - hipokrytą.

i nei stosuj norm moralnych do wieków zaszłych. normy moralne się zmieniają.

 

aha, chrześcijanom trzeba było wyryć ok. 10 norm normalnego zachowania na kamiennych tablicach (między innymi nie kradnij i nie zabijaj) żeby wiedzieli jak się mają zachowywać. prawda ?

 

Nie zaoblaj. Nie było to wtedy normą, prawdopodobnie było większe przyzwolenie dla tej praktyki, ale to wcale nie znaczy że było to DOBRE!

Ponawiam pytanie - ilu znasz twórców humanistycznych systemów społecznych i religijnych którzy uprawiali sex z dziećmi?

 

Jeszcze cos dla ciebie, spodoba ci się. Przy okazji, to nie są EKSTREMIŚCI, to są przeciętni duchowni kraju w którym panuje islamski pokój, czyli wszyscy mieszkańcy są muzułmanami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Są już pierwsze jaskółki :

 

Raczej pojedyncze głosy w tłumie. Dużo bardziej optymistyczne były zamieszki przeciwko usunięciu bractwa muzułmańskiego w Egipcie, a później jego delegalizacja. Ale to też nie dzięki koranowi, tylko silnym wieloletni wpływom europejskim w tym kraju i jego fatalnej sytuacji gospodarczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było to wtedy normą, prawdopodobnie było większe przyzwolenie dla tej praktyki, ale to wcale nie znaczy że było to DOBRE!

 

spółkowanie i ustawianie małżeństw z nastoletnimi dziećmi to była niestety norma - w ten sposób mościły sobie łoża wszystkie rody królewskie, starczy poczytać parę książek jak to ten a ten król za żonę wziął sobie tę a tę latkę. polscy królowie, też, ci sami którzy walili się w piersi w rytm kościelnych dzwonów. księża się też za małych chłopców biorą nie od czasów kiedy napisał o tym jakikolwiek periodyk - historia ma swoje ciemne alkowy, a watykan dopiero niedawno zmienił zapisy dot. wieku poniżej którego można spółkować.

 

nigdzie też nie napisałem że to było dobre, po prostu takie są fakty tak to się robiło.

 

a youtube to żaen argument, bo niby na co ?

 

nie znam osobiście żadnego twórcy żadnego systemu filozoficznego, religijnego i innych; co nie znaczy że wiem co robią wieczorami w domu. akurat tego nie wie nikt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Zachód rozwinął się politycznie, społecznie i kulturalnie dopiero po oddzieleniu polityki od kościoła i zasad tego świata od zasad następnego. [Robiąc to, Zachód] postępował zgodnie z hadisem Proroka [Mahometa] – „najlepiej znasz sprawy swojego świata” – i zaczął szybkie przejście od Ciemnego Średniowiecza do postępu i wyższości we wszystkich dziedzinach. (…) ''

Kiedyś nie było zachodu i jakoś ludzie żyli. Kiedy Rzym sam się rozłożył sterowaniem cenami i beneficjami dla bezrobotnych niepiśmiennym barbarzyńcom z północy trudno było stworzyć coś sensownego.

W Europie gdzie później wyrósł tzw. "zachód" od początku istniał rozdział religii od władzy świeckiej nie ze względu na idee i wykoncypowaną politykę. Zbrojni barbarzyńscy możni ze swoimi ludźmi plemiennymi nigdy nie ufali przedstawicielom Kościoła, z kolei zakony prowadziły własną politykę nad którą papieże nie mieli kontroli za to władze danej ziemi owszem. Dopiero Benedykt z Nursji stworzył struktury zakonne które pozwalały na jakąkolwiek kontrolę czy wymianę informacji z Rzymem (w praktyce różnice dotyczyły nawet rytów liturgicznych a polityka lokalna... :D ). W takiej Danii IX-XI w. biskupi byli krewnymi króla którzy jako książęta stawali do boju i prowadzili wesołe życie księcia feudalnego, robiącego im pretensje nuncjusza mogli posłać do przerębli i komu to przeszkadzało? U nas zresztą też, Piastowie traktowali wiarę i instytucję kościelną instrumentalnie co było normą.

Nie bez powodu z czasem wprowadzono celibat bo nie tylko księża a i biskupi rozdawali ziemie kościelne swoim krewnym mając głęboko w d... Rzym gdyż liczyły się interesy rodziny i stosunki z sąsiadami w strukturze feudalnej wymyślonej przez Normanów na bazie karolińskich struktur zależnych (i to Karol Wielki dyrygował papieżem a nie papież nim). Dobrze oddawała to struktura karolińskich i późniejszych obiektów sakralnych - większy (świecki) westwerk i mniejszy (kościelny) ostwerk z ołtarzem. To samo działo się później w gotyku. Kiedy cesarz Rzeszy czy król korony Kapetyngów albo król Neapolu pokłócili się z papieżem obwoływali swojego... papieża i to całkiem dobrze działało przez trzysta lat.

O skutecznej polityce Rzymu można mówić dopiero w XIII/XIV wieku kiedy wojna stuletnia osłabiła zarówno koronę Francji jak Anglii a w Rzeszy dochodziło do przetasowań. Nie przeszkadzało do wielu władcom tak z Italii jak cesarzom (choćby pobożny Karol IV Habsburg) najeżdżać i palić Rzym oraz więzić papieża. Czy coś takiego zobaczymy w świecie muzełmańskim? Religia w polityce powinna być narzędziem i niczym innym bo polityka to nie miejsce na teorie i zasady, ma być skuteczna. Władcy kastylijscy sami powoływali trybunały inkwizycyjne żeby ściągać majątki i podatki z opornych, nieraz przeciwko... biskupom i nuncjuszom papieskim (i mieli mocny argument przez co Rzym nie kwiknął - kwestia rekonkwisty a później złota z Ameryki). Triumf protestantyzmu w północnej Europie wynikał nie z przekonań a interesów - możliwości sekularyzacji dóbr i kontroli władcy nad rozbudowującym się aparatem kościelnym co dawało im wielki wpływ propagandowy (tak jak w Szwecji gdzie szwedzki kościół luterański stał się w praktyce jednym z ministerstw rządu królewskiego).

Religia publiczna była w Europie narzędziem i to od głębokiego średniowiecza, tak też ją traktowano, była elementem kultury społecznej zaś wiara była raczej sprawą wewnętrzną czym zajęto się dopiero w XV/XVI wieku wraz z nadejściem protestantyzmu (dopiero ci rozpętali falę palenia czarownic) i kontrakcji jezuickiej kontrreformacji która rzeczywiście prowadzona była pod kontrolą kancelarii papieskich.

Dopiero renesans oraz konflikt protestantyzm/kontrreformacja przyniosły grzebanie ludziom w głowach bo przedtem poza filozofami nikt się nad tym nie zastanawiał. Średniowiecze było wesołe, rozpustne, bezprawne, bez zasad ale i biedne, brudne oraz nieprzewidywalne. Wszyscy byli uzależnieni od przyrody - surowych zim jak i plagi sporyszu czy bezprawia na traktach handlowych. Nie było narodów, ideologii, ba, mało kto wiedział jak nazywa się król/władca bo to było za daleko a perspektywy ograniczały się do poszczególnych ziem bo na sąsiednich już był inny dialekt nie mówiąc o obcym osadnictwie. Były sobie lokalne wsie i miasta, hrabia i opat oraz rada kupiecka, książę i biskup oraz bankierzy. A na każdym poziomie zbrojni najemnicy i osadnicy, spryt i głupota, przenikliwość i naiwność, cierpienie i pijany amok.

Ale całkiem niezłe rzeczy wymyślono - piwa typu białego i górnej fermentacji, orkę ciężkim pługiem fryzyjskim, trójpolówkę północną (bo na południu Europy klimat wymuszał dwupolówkę), muzykę polirytmiczną, izorytmiczną i polifonię, architekturę gotycką i przedłużenie arystotelesowskiej teorii idealnego fizyczne świata wpawionego w ruch przez praprzyczynę. Jacek Dukaj napisał taki ciekawy eksperyment - powieść "Inne pieśni" rozgrywająca się w świecie arystotelesowskim, z jego fizyką, mechaniką itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zmyślne rzeczy potrafili zdziałać, niczym saper Wodiczka ze Szwejkiem na przepustce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciel islamu przekonuje że nigdy nie będą mieli żadnych zamiarów wprowadzania islamu czy też szariatu w Polsce :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma przedstawicieli bo nie ma struktury, wyjątkiem jest perski szyityzm. Każda gmina może sobie inaczej i reszta może im naskoczyć, trochę tak jak europejskie zakony przed reformą św. Benedykta. Każda organizacja muzełmańska może być niezależna, przez to nie ma tam spójnej doktryny (bo kto ma ją zatwierdzić?) a Koran staje się kompletnym kolażem znaczeń jakie tylko określony imam czy działacz może mu przypisać. W świecie bez instytucji nie ma oficjalnych wykładni i oficjalnych stanowisk orzecznictwo (fatwa) jednego uczonego może być sprzeczne z fatwą uczonego z miasteczka oddalonego o 40 km, to kolejny problem w tzw. dialogu z islamem.

Muszą w końcu dojść do tego że istnieje podział na religię i prawo stanowione, że procedury i instytucje mają sens, bez tego rozmowa i jakiekolwiek umowy są puste.

 

To trochę tak jak umowa na gębę z kontrahentem z Doniecka :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spółkowanie i ustawianie małżeństw z nastoletnimi dziećmi to była niestety norma...

 

Widzisz różnicę między dzieckiem 6-o letnim a nastolatkiem? Po drugie zachowania arystokracji wymuszone przez politykę to żadna norma - tam nie chodziło o przyjemność. Poza tym arystokracja to promil społeczeństwa.

 

Widzę że kolega lubi islam - nie czytaj tego wątku i wcześniejszych stron bo jest tu wiele faktów które przeczą twojemu widzeniu tej doktryny.

 

Tam nie ma przedstawicieli bo nie ma struktury, wyjątkiem jest perski szyityzm. Każda gmina może sobie inaczej i reszta może im naskoczyć, trochę tak jak europejskie zakony przed reformą św. Benedykta. Każda organizacja muzełmańska może być niezależna, przez to nie ma tam spójnej doktryny (bo kto ma ją zatwierdzić?) a Koran staje się kompletnym kolażem znaczeń jakie tylko określony imam czy działacz może mu przypisać.

 

Stanisław Lem o tym mówił i tu upatrywał zagrożenie tej, jak ją nazwał "kultury agresji" - tu nie rządzi jakiś papież, czy inny car, tu rządzi pogląd, pogląd w prostej linii od mahometa. Tu nie ma z kim negocjować, czy się układać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ameryka się układa z arabią saudyjską :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz różnicę między dzieckiem 6-o letnim a nastolatkiem? Po drugie zachowania arystokracji wymuszone przez politykę to żadna norma - tam nie chodziło o przyjemność. Poza tym arystokracja to promil społeczeństwa.

 

Widzę że kolega lubi islam - nie czytaj tego wątku i wcześniejszych stron bo jest tu wiele faktów które przeczą twojemu widzeniu tej doktryny.

 

ja tylko stwierdzam fakty, nie dodaję do tego subiektywnej oceny. z tego też względu nie twierdzę i nie twierdziłem że lubię jakikolwiek system, czy to oparty na religii czy na innych zasadach. Jednego natomiast nie lubię, a jest to społeczna hipokryzja, która pojawia się w momentach kiedy to zauważamy i bulwersujemy się zdarzeniami które nie są novum i dla każdego średnio rozgarniętego nie są tajemnicą; czy oceniamy to dobrze czy źle to już zupełnie inna sprawa.

 

nie zwykłem też oceniać innych społeczeństw swoimi miarkami bo swoje wyniosłem z domu i kraju w którym się wychowałem, a co kraj to obyczaj, a po drugie - obyczaje się zmieniają.z tego powodu o ile oczywiście twierdzę że (w danym wypadku) pedofilia to parszywe zachowanie i godne potępienia, o tyle wiem że tego typu zachowania, szczególnie wśród światłych i możnych tego świata, się zdarzały. możemy mieć inne pojęcia słowa "norma", dla mnie oznacza to częstotliwość wydarzenia, a nie fakt że było uznane za prawe.

 

wątek czytam dość wybiórczo, ot z braku czasu, natomiast jeśli mnie czegoś nauczy i dzięki niemu zmienię spojrzenie, super; tylko krowa nie zmienia poglądów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawałem już ten świetny link, jego zaletą jest to że można czytać sury nie w kolejności (jak w książkowym koranie), tylko według ważności:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Przy okazji, Cameron oszalał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

...Chcemy powiedzieć jaki fantastyczny wkład mają w naszym kraju muzułmanie. Chcemy świętować [z okazji tego] wszystkiego, co społeczność muzułmańska robi tutaj, w Wielkiej Brytanii i czym jest...

 

...Myślę, że Wielki Iftar (wieczorny posiłek w czasie Ramadanu – red.) to absolutnie świetny pomysł – że otwieracie waszą wiarę, waszą religię, ośrodek waszej społeczności, wasz meczet – dla innych, żeby im pokazać, jaki wkład daje islam Wielkiej Brytanii...

 

...Chcę, żeby Brytania była jednym ze światowych centrów islamskich finansów...

 

A ameryka się układa z arabią saudyjską :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawy artykuł. Ale układ trwa od dawna, a z artykułu wynika, że raczej zaczyna się rozluźniać - i bardzo dobrze, ta symbioza USA i AS jest odpowiedzialna za ekspansję islamu na świecie.

 

...Chociaż USA są demokracją, a Arabia Saudyjska autokracją rządzącą się brutalnym islamskim prawem szariatu, oba państwa, motywowane twardym politycznym realizmem, zawarły swoiste "małżeństwo z rozsądku"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz Mazowiecki o islamie i Europie w kontekście możliwości przystąpienia Turcji do UE:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

...Uczciwie przyznawał, że rozwój krajów islamu jest wielką niewiadomą, bo nawet „przymusowa europeizacja tego kraju pod rządami Kemala Atatürka [prezydenta Turcji w latach 1923-38] doprowadziła do tego, że jedynie 13 proc. ludności czuje się związane z kulturą europejską”...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

''Arabia Saudyjska przystąpiła do rozprawy z cudzoziemskimi pracownikami, chcąc zapewnić więcej miejsc pracy własnym obywatelom....Wielu z około 9 milionów cudzoziemskich pracowników w tym kraju wyjeżdża, ukrywa się bądź czeka w aresztach na deportację.... większość Saudyjczyków popiera wyłapywanie przez policję nielegalnych imigrantów i pracujących na czarno cudzoziemców. Zdarza się, że zwykli Saudyjczycy biorą sprawy we własne ręce...Dochodzi do starć policji i zwykłych ludzi z cudzoziemcami. Są pierwsze ofiary śmiertelne.''

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Arabia Saudyjska przystąpiła do rozprawy z cudzoziemskimi pracownikami, chcąc zapewnić więcej miejsc pracy własnym obywatelom....Wielu z około 9 milionów cudzoziemskich pracowników w tym kraju wyjeżdża, ukrywa się bądź czeka w aresztach na deportację.... większość Saudyjczyków popiera wyłapywanie przez policję nielegalnych imigrantów i pracujących na czarno cudzoziemców. Zdarza się, że zwykli Saudyjczycy biorą sprawy we własne ręce...Dochodzi do starć policji i zwykłych ludzi z cudzoziemcami. Są pierwsze ofiary śmiertelne.''

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

niech wysla wszytskich do jewrounii - tu dadza im wikt i opierunek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak to wygląda (o ile okoliczności na tych filmikach są faktycznie takie jak w podpisie) :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do naszych baranów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

no żesz k... reklamację tylko złożyć, towar niezgodny z umową! Ci którzy cieli niewinni, nie tego dostarczyli... Pewnie spisek jaki.

 

Przy pozbywaniu się emigrantów przez Saudów szybko wyszedł problem - poddani nie chcą wywozić śmieci, sprzątać kibli, obsługiwać klimatyzacji, nadzorować budynków etc. W paru miastach mają już coś na wzór Neapolu z czasu strajków śmieciarzy. Kilkadziesiąt lat dawania pieniędzy za nic nauczyło poddanych leżenia do góry brzuchem i fabryki fikcyjnych etatów wypracowywanych realnie przez obcokrajowców, cały przemysł rafineryjny tak pracuje, poddany Sauda nie splamił by się jakąś pracą ale już braniem pieniędzy za etat kierownika już owszem :D

Władze nie wiedziały? Może sądzili że zmusi to mieszkańców do aktywności ale nie wyszło... za długo było wygodnie. Legalnie są tam głównie zagraniczni inżynierowie ale fizyczni to drugi obieg gospodarczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipsk - planowane miejsce budowy meczetu z dwoma minaretami.

Miejscowi kombinują. jakby tu odwieść muzułmanów od pomysłu budowy i podrzucają takie oto prezenty na działkę... :)

 

686a26317f76.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy pozbywaniu się emigrantów przez Saudów szybko wyszedł problem - poddani nie chcą wywozić śmieci, sprzątać kibli, obsługiwać klimatyzacji, nadzorować budynków etc. W paru miastach mają już coś na wzór Neapolu z czasu strajków śmieciarzy. Kilkadziesiąt lat dawania pieniędzy za nic nauczyło poddanych leżenia do góry brzuchem i fabryki fikcyjnych etatów wypracowywanych realnie przez obcokrajowców, cały przemysł rafineryjny tak pracuje, poddany Sauda nie splamił by się jakąś pracą ale już braniem pieniędzy za etat kierownika już owszem :D

Władze nie wiedziały? Może sądzili że zmusi to mieszkańców do aktywności ale nie wyszło... za długo było wygodnie. Legalnie są tam głównie zagraniczni inżynierowie ale fizyczni to drugi obieg gospodarczy.

 

Tutaj, jak to się robi w Katarze:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

...O alarmujących warunkach podczas budowy obiektów na MŚ alarmował niedawno także brytyjski „Guardian". Powołując się na dane Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych pisał o niewolnictwie imigrantów i podawał, że każdego tygodnia na budowach stadionów ginie 14 robotników. Jeśli sytuacja się nie zmieni mundial 2022 będzie kosztował życie 4 tys. ludzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co panowie na takie coś:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

...To definitywny koniec islamu w naszym kraju – powiedział prezydent Angoli José Eduardo dos Santos. Decyzja ta jest spowodowana prześladowaniem chrześcijan w wielu krajach Afryki.

 

...W ślad za zakazem praktykowania islamu idzie nakaz zamknięcia wszystkich meczetów w kraju...Minister kultury Rosa Cruz e Silva powiedziała, że zamknięcie wszystkich meczetów jest dla rządu zdecydowanym priorytetem. Dalszym krokiem będzie ich wyburzenie.

 

Ale fajnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"... Mój pogląd na islam jest taki, że NIE jest to tak naprawdę religia. Według mnie jest to totalitarna ideologia polityczna z elementami religii..." ---- WWW.EUROISLAM.PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.