Skocz do zawartości
IGNORED

Dobre polskie kino.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

" Biała odwaga " obejrzana to i pora na refleksje. Może najpierw plusy dodatnie. Z punktu widzenia roboty filmowej film jest bez zarzutu . Ciekawa historia opowiedziana interesująco, ukazująca mało znane aspekty niemieckiej okupacji w Polsce. Dobrze skonstruowane postacie , bez schematyzmu , dobre dialogi , montaż . Sama istota konfliktu niczym z greckiej , antycznej tragedii . Konflikt między braćmi o kobietę , o ziemię , o stosunek do okupanta , różne koncepcje strategii przetrwania w sytuacji zagrożenia zewnętrznego . Naturalistycznie pokazana kultura góralska a zwłaszcza relacje rodzinne. To cywilizacja bardzo opresyjna, okrutna , zwłaszcza wobec kobiet . Bardzo pięknie pokazane góry , a sekwencje wysokogórskiej wspinaczki zapierają dech w piersiach . Bardzo dobre aktorstwo , właściwie wszystkich odtwórców ról. Ścieżka dźwiękowa  idealnie wpisująca się w obrazy , podkreślająca nastrój scen . Teraz pora na plusy ujemne. Chodzi mi tu o zgodność z faktami , o wierność realiom historycznym . Przy oczywistym założeniom, że nie jest to film historyczny . Nie ma tu postaci historycznych , z imienia i nazwiska. O ile sam fakt kolaboracji jest pokazany rzetelnie to są nieścisłości historyczne. Górale zwerbowani przez Niemców nie nosili takich mundurów jak główny bohater ( styl góralski pomieszany z niemieckim ), nie byli używani do zwalczania partyzantki ale do walk na froncie wschodnim .Kuriozalnie pokazano kulturę pochówku zmarłych u górali . Niczym jacyś Indianie w jaskiniach ! Również starszyzna górali przypomina Indian z powieści K. May'a. Ukrywająca się kochanka  bohatera ( Żydówka ) biesiaduje z SS manami w kawiarni .  Ale rozumiem ,że może to nie przeszkadzać bo jak już zaznaczyłem nie jest to film historyczny . Dla mnie ciekawe były odniesienia do postaci historycznych ale na zasadzie fantazji czy licentia poetica autora . Chodzi mi o scenę próby baletu ( można się domyślać ,że chodzi o Harnasie i postać Szymanowskiego ) czy postać kochanki , malarki wzorowanej na T. Łempickiej . Ale to są drobnostki nie przeszkadzające w bardzo pozytywnej ocenie filmu. Przewiduję spory sukces frekwencyjny .

A ja z kolei jestem strasznie zawiedziony tym filmem . Po obejrzeniu trailera i po samej tematyce obiecywałem sobie bardzo dużo.  Baa, po pierwszych minutach filmu nie opuszczała mnie myśl,  że to będzie petarda...   Ojcowie dwóch rodów zagrali fenomenalnie.  Z charakterem,  z jajem, narysowani naprawdę gruba kreską.  Niestety później film gubi swój rytm i tak potrzebny filmowy puls. Sam przyłapałem się na myśli- ,, dlaczego nie ma jeszcze Niemców "?  Gdy juz się pokazali to byli bardzo grzeczni.. Momentami za grzeczni...  

Scena picia kawy Żydówki z Niemieckim oficerem?  Noo proszę.....   Dolał kawy i dodał kostki cukru? Mógł to zrobić o 180 stopni inaczej ... I w  realu zapewne by tak zrobił...

Gra aktorska ? Przecież główny bohater, niezależnie od sytuacji, niezależnie od emocji ma taką samą, nic nie wyrażająca twarz ....

Dla mnie ,, Biała Odwaga" to obraz zaprzepaszczonych szans i możliwości....

Szkoda..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście dopuszczam taką interpretację ale skoro przywołałeś przykład filmu Filip to jednak jest on oparty na książce i przeżyciach samego Tyrmanda .


Akurat Tyrmandowi też zarzucano skłonności do kreatywnego podejścia do prawdy, na czym bazuje dość oryginalny film pt”Pan T”. Np. są tacy którzy twierdzą, że Dzienniki Tyrmanda to głównie kreacja i fantazja autora.
Nie musi to być zarzut. Sporo mamy takich, nierzadko wybitnych przykładów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.