Skocz do zawartości
IGNORED

Dobre polskie kino.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.10.2023 o 18:30, SZROT napisał:

znachor 2023. Nie polecam. Dawno nie widziałem tak beznadziejnie plastikowego filmidła

Dla samej Zośki warto ale reszta też się broni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam najnowszy film "Chłopi" zrealizowany w technice malarskiej, muzyka to coś co dopełnia dzieła i ten element bardzo pasuje dla miłośników dobrej muzyki i brzmienia. Sama treść filmu, przedstawienie problemów akceptacji dla inności, to temat poniekąd ciągle aktualny w naszym społeczeństwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 lutego była premiera polskiego filmu pt: TATA z Erykiem  Lubosem w roli tytułowej. Chciałbym ten film obejrzeć, ale nie mogę go znaleźć na żadnej platformie streamingowej, ani na nośnikach DVD lub BD. Czy ktoś ma info czy ten film gdzieś się ma ukazać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po udanej Różyczce z 2010r. wybrałem się na Różyczkę 2 czyli kontynuację historii pisarza uwikłanego w działania wywiadowcze SB. Niestety dwójka nie dorównuje swej poprzedniczce. To duże rozczarowanie . Mamy dość nieprawdopodobną historię  kulis wyborów prezydenckich , schematyczne sytuacje i postacie , klisze z filmów amerykańskich , drewniane dialogi i przewidywalność. Właściwie jedynym jasnym punktem jest rola Boczarskiej . To trochę tak jak mały Jasio wyobraża sobie życie polityczne w Polsce i Brukseli .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2023 o 14:34, paww napisał:

Polecam najnowszy film "Chłopi" zrealizowany w technice malarskiej, muzyka to coś co dopełnia dzieła i ten element bardzo pasuje dla miłośników dobrej muzyki i brzmienia. Sama treść filmu, przedstawienie problemów akceptacji dla inności, to temat poniekąd ciągle aktualny w naszym społeczeństwie.

Dla mnie ten film to taka przyjemność wędrówek po tematach malarstwa Młodej Polski. Samych chłopów mocno spłycono ale np. Boryna 2 czy też Jagna 2 w przypadku do pierwszej wersji wyszlachetnieli. Film ten pokazuje wszechobecną głupotę ludzką i zawiść którą widać dookoła. Widać też inne paskudne cechy charakteru robiącego z ludzi potwory. Inność jak zauważyłeś jest niewybaczalna i zwalenie swoich przywar na jedną osobę jednak nie sprawia że głupota odeszła razem z nią.

Zresztą główna postać w końcowych scenach przeszła katharsis i oczyszczenie z ludzkiego zła

Muzyka jest super i bardzo dobrze zrealizowana za tym uczty są dwie jedna dla oczu a druga dla uszu

Szczęśliwie że budżet nie był z gumy bo byli byśmy bliżej książkowej przydługiej powieści i bez 5 godzin by się w kinie nie obyło, za tym wyszło akurat

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po udanej Różyczce z 2010r. wybrałem się na Różyczkę 2 czyli kontynuację historii pisarza uwikłanego w działania wywiadowcze SB. Niestety dwójka nie dorównuje swej poprzedniczce. To duże rozczarowanie . Mamy dość nieprawdopodobną historię  kulis wyborów prezydenckich , schematyczne sytuacje i postacie , klisze z filmów amerykańskich , drewniane dialogi i przewidywalność. Właściwie jedynym jasnym punktem jest rola Boczarskiej . To trochę tak jak mały Jasio wyobraża sobie życie polityczne w Polsce i Brukseli .
O kurcze, a mam bilety na jutro...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chlopi" chlopi i jeszcze raz chlopi. Rewelacja. 11/10. Perfekcyjnie zrealizowane dzieło. Warte Oskara. Same pozytywy. Przepiękny film.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2023 o 22:00, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Po udanej Różyczce z 2010r. wybrałem się na Różyczkę 2 czyli kontynuację historii pisarza uwikłanego w działania wywiadowcze SB.

Właśnie obejrzałem Jedynkę pod wpływem tego, że moja Kobieta wczoraj poszła do kina z koleżanką na Dwójkę. Jakoś wcześniej nie trafiłem na ten film. Nawet nie wiedziałem, że jest z 2010 roku, chociaż twarze aktorów faktycznie jakby dużo młodsze. 😉 Więckiewicz, Frycz i Seweryn jak zwykle zasługują na pochwałę, bo to świetni aktorzy są, ale dla mnie Boczarska zagrała fenomenalnie. Naprawdę świetna rola, poza tym w żadnym innym filmie nie widziałem jej tak atrakcyjnej fizycznie. Bardzo lubię te wszystkie filmy z różnych okresów naszego pamiętnego PRLu. Na tym również się nie zawiodłem.
Jedyny do tej pory, który nie przypadł mi do gustu to Gierek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszak nie tak nowy jak "Różyczka", ale moim zdaniem też warty obejrzenia ze względu na opisywaną historię, która wydarzyła się w rzeczywistości "Zmowa" rocznik '88.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem. Dobry film.
Ale szczęka mi opadła jak znalazłem prawdziwe miejscem tych zdarzeń.
Wieś Zrebin koło Połańca pasterka roku 1976.
To jest około 40km od mojego miejsca pochodzenia. No nieźle.
Sprawa była głośna i nazywała się "sprawa połaniecka".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2023 o 23:00, ASURA napisał:

Szczęśliwie że budżet nie był z gumy bo byli byśmy bliżej książkowej przydługiej powieści i bez 5 godzin by się w kinie nie obyło, za tym wyszło akurat

 

Książka to arcydzieło, czyta się jednym tchem, mało tego, po ostatniej stronie chciałoby się jeszcze więcej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, frank1 napisał:

Książka to arcydzieło, czyta się jednym tchem, mało tego, po ostatniej stronie chciałoby się jeszcze więcej

Sorry za młody byłem (6-7klasa) jak czytałem i drugi raz nie podeszłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót do tamtych dni - dobry polski film z akcją rozgrywającą się na początku lat 90-tych ub. wieku. Historia rodziny, którą niszczy alkoholizm.
Świetna gra zwłaszcza Macieja Sztuhra, który chyba pozazdrościł Gajosowi kultowej roli w Żółtym Szaliku i świetnie zagrał staczającego się na samo dno alkoholika. Weronika Książkiewicz w roli żony też wypadła dobrze. Fajnie zagrał dzieciak w tym filmie, który był jego debiutem na ekranie.

(Amazon Prime)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A teraz wielkie zaskoczenie ( przynajmniej jak dla mnie ). Najnowsza wersja " Chłopów " w wersji animowanej . Piszę zaskoczenie bo wybierałem się do kina z mieszanymi uczuciami. Sama powieść nie należała nigdy do moich ulubionych ( lektura szkolna , czytana z przymusu ) , a i poprzednia wersja filmowa ( Rybkowskiego ) nie zachwyciła. Ponadto wieść o wersji animowanej budziła podejrzenia ,że to będzie konwencjonalna historyjka w wariancie cepeliowym .A tu wielkie zaskoczenie i ... zachwyt ! Najpierw kilka słów wyjaśnienia o kulisach powstania filmu. To nie jest zwykła, tradycyjna animacja w konwencji disnejowskiej czy japońskiej animy. To zupełnie co innego , inna jakość . Autorzy filmu podobną technikę zastosowali kilka lat temu przy filmie  'Mój Vincent" ( o Van Goghu ).  Rzecz polega na tym ,że " Chłopi " zostali najpierw sfilmowani  tradycyjnie , z udziałem aktorów a następnie kilkudziesięciu artystów malarzy klatka po klatce przemalowali poszczególne kadry jako obrazy . Przemalowali w konwencji polskiego malarstwa końca XIX wieku ( Chełmoński, bracia Gierymscy, Ruszczyc ) czyli czasów w których rozgrywa się akcja powieści .To była iście benedyktyńska robota , wykonana w studiach animacji w kilku krajach. Trwała pięć lat . A jaki efekt ? Znakomity bo dzięki temu zabiegowi film z banalnej naturalistycznej fabuły stał się czymś więcej. Zyskał na sile wyrazu, sile ekspresji , innej wymowie. Zmieniono także akcenty zgodnie z obecną obyczajowością czyli feminizmem. Cały zespół aktorski gra rewelacyjnie a muzyka jest fenomenalna ( znany mi z radiowej Dwójki zespół Tęgie chłopy ). Ten film to wielkie widowisko, radość dla oczu ( i słuchu ) i chwile wzruszenia . Bo to rzecz o nas , o polskości , o naszej mentalności .Myślę ,że do tego filmu trzeba podchodzić jak do opery . Samą historię traktować jak pretekst, pretekst do widowiska. Dlatego po projekcji pomyślałem sobie czy nie warto by zastosować tej techniki do sfilmowania prawdziwej opery ? I jeszcze jedna uwaga . Ze względu na siłę tego obrazu i muzykę uważam,że ten film należy oglądać tylko w kinie. W kinie z wielkim ekranem i świetnym dźwiękiem. A jak słyszę na mieście ludzie walą , drzwiami i oknami . Już ponad milion widzów !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było śladów (2021)

Kolejny świetny moim zdaniem polski film przedstawiający wydarzenia z 1983 roku i okoliczności śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy MO gimnazjalisty Grzegorza Przemyka, próby zatuszowania zbrodni i żenujący proces.
Więckiewicz w roli Kiszczaka, Kot, Topa, Braciak. W epizodycznej roli Tomasz Dedek świetnie zagrał Jaruzelskiego - trafna mimika, głos i charakterystyczne mlaskanie i cedzenie słów...
Syn Ewy Ziętek - Tomasz, grający jedynego świadka zbrodni też zasługuje na uznanie przekonującą rolą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2023 o 11:15, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Piszę zaskoczenie bo wybierałem się do kina z mieszanymi uczuciami. Sama powieść nie należała nigdy do moich ulubionych ( lektura szkolna , czytana z przymusu ) , a i poprzednia wersja filmowa ( Rybkowskiego ) nie zachwyciła.

Serial był świetny, powieść, cóż, może inaczej ją ocenisz czytając bez przymusu

To genialny tekst, od pierwszej do ostatniej strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Co zrobić jak nie zachwyca ? Ale Słowacki wielkim poetą był.

Ja dla odmiany w ogóle się nie wybieram na „Chłopów” - bo na Vincencie wytrzymałem ze 20 minut. Niestety, moim zdaniem sukces tej koncepcji wynika z rosnącego kultu kina produkcyjnego, w którym kluczem są schematycznie pojmowane prefabrykaty takie „dobry scenariusz”, „dobre zdjęcia”, „montaż” itd. Filmy nie są traktowane jak autonomiczne dzieła audiowizualne tylko jako ekranizacje scenariuszy. Ta cała koncepcja stosowania ożywionych stylizacji malarskich jako ilustracji tradycyjnej fabuły to wg mnie skrajna łopatologia. Prawdziwe dzieła filmowe oparte na animacji powinny skupiać się na ekspresji wizualnej - niezależnej od narracji literackiej. Pomijam już absurd koncepcji przenoszenia medium, które nie operuje czasem(malarstwo) na medium, dla którego operowanie czasem jest kwestią fundamentalną(film). Czym innym są nawiązania do malarstwa np. w filmach Wajdy - bo tam mamy do czynienia jedynie z subtelną stylizacją ujęć lub nawiązaniami do konkretnych dzieł w statycznych ujęciach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabością Vincenta był brak fabuły , historii do opowiedzenia . Były ożywione obrazy . Mnie akurat ten film się podobał. Można by go potraktować jako wstęp , przymiarka do fabuły . I taką  fabułą są obecnie " Chłopi ". Uważam ,że nie są to tylko ożywione obrazy bo dzięki zastosowanej konwencji uzyskano nową jakość , zupełnie inną ekspresję , siłę wyrazu. Nie udałoby się to w przypadku  filmu tradycyjnego . Bo sama opowieść , mimo tego ,że ponadczasowa trąci myszką czy schematyzmem . Dlatego wolę takie próby niż wskrzeszanie takiej literatury czy filmów jak np. ' Znachor " czy " Trędowata ". Nawiązywanie kina do malarstwa jest tak stare jak samo kino . Jest to naturalne bo samo kino wywodzi się z jednej strony z literatury ( fabuła ) ale z drugiej z malarstwa ( obraz ) .I te wpływy malarskie mogą przybierać różne formy . M.in. dzięki nowym technologiom . Już niedługo w filmach będą grać nie " fizyczni " aktorzy ale ich komputerowe klony ( był na ten temat film izraelski w/g Lema - nie pamiętam tytułu ) .

Sprawdziłem już , chodzi o " Kongres ".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Uważam ,że nie są to tylko ożywione obrazy bo dzięki zastosowanej konwencji uzyskano nową jakość , zupełnie inną ekspresję , siłę wyrazu. Nie udałoby się to w przypadku  filmu tradycyjnego .

Zgadzam sie. Film "Chlopi" jest cudowny. Polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Słabością Vincenta był brak fabuły , historii do opowiedzenia . Były ożywione obrazy . Mnie akurat ten film się podobał. Można by go potraktować jako wstęp , przymiarka do fabuły . I taką  fabułą są obecnie " Chłopi ". Uważam ,że nie są to tylko ożywione obrazy bo dzięki zastosowanej konwencji uzyskano nową jakość , zupełnie inną ekspresję , siłę wyrazu. Nie udałoby się to w przypadku  filmu tradycyjnego . Bo sama opowieść , mimo tego ,że ponadczasowa trąci myszką czy schematyzmem . Dlatego wolę takie próby niż wskrzeszanie takiej literatury czy filmów jak np. ' Znachor " czy " Trędowata ". Nawiązywanie kina do malarstwa jest tak stare jak samo kino . Jest to naturalne bo samo kino wywodzi się z jednej strony z literatury ( fabuła ) ale z drugiej z malarstwa ( obraz ) .I te wpływy malarskie mogą przybierać różne formy . M.in. dzięki nowym technologiom . Już niedługo w filmach będą grać nie " fizyczni " aktorzy ale ich komputerowe klony ( był na ten temat film izraelski w/g Lema - nie pamiętam tytułu ) .
Sprawdziłem już , chodzi o " Kongres ".


Kino nie wywodzi się ani z malarstwa ani z literatury. Samo medium jest mimetyczne - czyli na starcie osiągało efekt, do którego malarstwo dążyło przez tysiąclecia. Podświadomą reakcją widza na obraz filmowy jest brak odróżnienia go od realności. Tak reagowali widzowie na słynny film z nadjeżdżającym pociągiem. Teraz tak nie reagujemy - bo od ponad stulecie jesteśmy poddawani treningowi kulturowemu od małego.

Podstawowe zabiegi narracyjne w filmie oparte są na montażu - i wypracowywano je w pierwszych dekadach istnienia tej sztuki. Dziś odbieramy je jako naturalne - na początku były dla widzów niezrozumiałe - choć byli oni obeznani z narracją rodem z literatury i teatru. Kino nie oparte na fotografii powstawało w czasach, kiedy sztuka już rezygnowała z tradycyjnych funkcji i dyscyplin. W ogóle wiązanie funkcjonalne ekspresji wizualnej i literackiej jest ryzykowne. Na ogół jedno zostaje podporządkowane drugiemu - w kinie mainstreamowym obraz jest podporządkowany strukturze literackiej i konwencji narracji. W mojej opinii największe filmy, bez względu na przyjętą strategię estetyczną, tworzą jakość niezależną od konstrukcji literackich i zabiegów wizualnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze filmy w rodzaju wjazdu pociągu na peron, wyjścia robotników z fabryki  czy ogrodnika ze szlauchem to rzeczywiście czysty realizm , sfilmowana rzeczywistość . Ale z chwilą gdy powstał zamysł stworzenia dzieła artystycznego czyli jakiejś kreacji przy pomocy medium filmowego wtedy twórcy filmowi sięgnęli do literatury w sensie narracji i malarstwa w sensie wizualnym . O tych korzeniach sztuki filmowej świadczą najlepiej nazwy kierunków czy stylów zaczerpnięte z historii  ( literatury i sztuki ) typu impresjonizm , realizm , surrealizm czy ekspresjonizm . U swego zarania film pełnymi garściami czerpał z literatury i nadal czerpie. W większości były to adaptacje literatury i nadal tak się dzieje. A strona wizualna filmu , komponowanie kadru , widzenie planu, operowanie światłocieniem , kolorem to wywodzi się z malarstwa i fotografii ( która też wywodzi się z malarstwa ) . Nie przypadkowo sami reżyserzy jak i operatorzy w szkołach filmowych uczą się  historii sztuki . To co różni film od tamtych dziedzin sztuki to ruch . Film to ruch, a z tym jak słusznie zauważyłeś wiąże się montaż . Ale tu też było wiele zapożyczeń z literatury . To co taki lubimy w kinie artystycznym jak pomieszanie czasów , retrospekcje, widzenie subiektywne , strumień świadomości , psychologizm , rzeczywistość nierealna , poetyka snu to wszystko najpierw było w literaturze. W powieści pierwszej polowy XX wieku . A w przypadku np. Rękopisu znalezionego w .... to nawet w XVIII wieku ( narracja szkatułkowa ). Tak więc śmiało można powiedzieć,że kino czerpało i nadal czerpie z literatury i malarstwa . Zmienia się tylko technologia. A najważniejsza w tym wszystkim jest wyobraźnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.12.2023 o 17:46, Krzychu72 napisał:

Raport Pileckiego. Dobre kino. Polecam.

Bardzo dobre. Pisałem w wątku Ostatnio obejrzane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.11.2023 o 21:20, soundchaser napisał:

Żeby nie było śladów (2021)

Kolejny świetny moim zdaniem polski film przedstawiający wydarzenia z 1983 roku i okoliczności śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy MO gimnazjalisty Grzegorza Przemyka, próby zatuszowania zbrodni i żenujący proces.
Więckiewicz w roli Kiszczaka, Kot, Topa, Braciak. W epizodycznej roli Tomasz Dedek świetnie zagrał Jaruzelskiego - trafna mimika, głos i charakterystyczne mlaskanie i cedzenie słów...
Syn Ewy Ziętek - Tomasz, grający jedynego świadka zbrodni też zasługuje na uznanie przekonującą rolą.

Pan Tomasz nie jest synem pani Ewy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.