Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do 2- 2,5 tys zł


peter

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki wszystkim za porady. Potwierdzam że interesuje mnie tylko używany sprzęt ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Niestety z tego co piszecie do pokoju 28m2 będę musiał jednak poszukać czegoś większego niż planowałem. Tak więc liczę sie z wydaniem ok. 3,5 tys. Może uda mi się znaleźć Monitor Audio RX8 lub Kef IQ9. Interesująca jest propozycja Vandersteen 1C lub 1Ci. Obawiam się jednak ze ciężko znaleźć używane i do tego w cenie na którą mogę sobie pozwolić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesująca jest propozycja Vandersteen 1C lub 1Ci. Obawiam się jednak ze ciężko znaleźć używane i do tego w cenie na którą mogę sobie pozwolić.

 

A byly niedawno na Allegro w dobrej cenie, lekko uzywane kurcze. Ten dzwiek zawstydza wiele innych skrzynek za dyche i wiecej. Tu widze jakies ogloszenie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , fakt ze ma 11 miesiecy, ale moze warto zapytac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Roth Oli 50 8Ohm 250W? Te kolumny nie posiadają chyba bass-reflex'u tylko jakiś labirynt. Czy ten wzmacniacz dał by radę je napędzić? Czy maja wystarczająco neutralne brzmienie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się już zdecydowałem, padło na MA BX6, z tego co wyczytałem najlepiej mi pasują no i używane mieszczą się w pierwotnie założonym budżecie. A jak będzie na prawdę to się okaże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś BXów to (jeżeli masz możliwość) posłuchaj CA z ELAC'kami. Seria 57 i 67. U mnie to był ostatni rzut na taśmę, a do tego zwycięski :) Mam ELAC FS 67.2 i według mnie (zaraz znów na mnie spadną gromy) gra dużo lepiej niż na testowanych BXach, a nawet RXach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś napisać jakiego rodzaju muzyki słuchasz? I trochę bliżej określić pod jakim względem ELAC wypada lepiej?

Generalnie słucham europejskiego (angielskiego) popu i lekkiego rocka. W mojej ocenie, w porównaniu z MA, na Elac'kach słychać dużo więcej szczegółów. Przestrzeń jest dużo lepsza. Po prostu jest więcej powietrza. Ja lubię słyszeć każdy element aranżacji i stąd taki wybór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Tak więc wrócę do tematu, bo od tygodnia mam już podpięte MA BX6. No i jakieś wielkiej różnicy w stosunku do poprzednich Dali 505 na początku nie zauważyłem. A nawet te BXy wydawały mi się słabiej grającymi kolumnami. Ale myślę sobie niech się rozegrają czy wygrzeją, bo w końcu nowe kolumny podobno nie zagrają od razu dobrze. Codziennie parę godzin grania to mają w tej chwili jakieś 30 godz. "na liczniku", a ja dalej nie czuję żeby grało lepiej, no może trochę. Tylko że ciężko porównać, bo zanim się odkręci kabelki, a potem znów przykręci i puści ten sam kawałek to już nie bardzo pamiętam jak było wcześniej. Dlatego zrobiłem sobie przełącznik na dwóch przełącznikach hebelkowych i to takich całkiem sporych, przeznaczonych na duże prądy. Dałem nawet dodatkową szansę nowym BXom, bo podłączyłem je na kablach Monster Cable 2x2,5m2, a stare Dali a takich najtańszych 2x1,5m2, z serii gdzie to jeden przewód jest miedziany, a drugi srebrny. Teraz mogę na prawdę bezpośrednio porównać te kolumny przełączając w czasie grania.

A wnioski są następujące. Zacznę od basów, tutaj różnicy nie ma prawie wcale. Jedne i drugie potrafią zagrać dosyć nisko i to w miarę obfitym basem, a nawet Dali mają go czasami jakby więcej. Środek pasma również wypada podobnie, chociaż wokale nieco bardziej wyeksponowane są w Dali. Również wysokich tonów zdecydowanie więcej jest w Dali, co niestety przy ostrej rockowej muzyce gdzie jest dużo talerzy perkusyjnych może przeszkadzać. Ale w każdym innym przypadku daje to jednak pozytywny efekt. A tym efektem jest zdecydowanie szersza scena oraz bardziej nasycone i konturowe dźwięki.

Podsumowując - lepiej wypadają stare Dali, które, nie tylko na tym forum, wcale nie zebrały bardzo dobrych opinii. No więc pytam Was jak to jest że tak chwalone Monitor Audio warte prawie 10x więcej wcale nie grają lepiej? Czy mam im dać szansę, żeby się jeszcze rozegrały? W tej chwili najchętniej bym je odsprzedał i jedynie czego by mi było żal to wyglądu, be jednak prezentują się lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To że kilku(nastu/dziesięciu/set...) osobom coś się podoba, to nie znaczy że musi podobać się wszystkim bez wyjątku. I dlatego przestrzegano Cię przed wybieraniem sprzętu na podst. cudzych opinii i kupowaniem w ciemno.

 

2. Jeżeli nowe BXy kosztują ok. 3,5 tys. zł to nowe Dali chyba nie kosztowały 10x mniej (czyli 350 zł)?

 

3. Jeżeli są to kolumny używane, to już dawno zostały wygrzane i czas tu nic nie wniesie.

 

4. To są spore kolumny, więc trochę trudniejsze w ustawieniu niż np. przeciętne monitory. Przestań więc non-stop porównywać z Dali, tylko usuń z pokoju stare kolumny a nowe spróbuj dosunąć/odsunąć od ściany tylnej / ścian bocznych (w zakresie 30 cm - 1 m), zmniejszyć / zwiększyć kąt dogięcia (w zakresie równolegle - skierowane na słuchacza), żeby zobaczyć gdzie im najlepiej. Może się okazać, że ustawienie ich w innym miejscu i z innym dogięciem niż stare przyniesie pożądany efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Nie mówię, że mi się nie podoba jak grają BX-y. Mówię tylko że stare Dali grają równie dobrze, a nawet lepiej, w każdym razie inaczej. BXy grają dosyć miękko co w porównaniu z Dali daje przytłumiony dźwięk

 

Ad.2. Nowe dali kupowałem za 1600,- no więc może przesadziłem. Jednak teraz nowych już nie kupie, a używane są warte ok.400,-

 

Ad.3. Kolumny kupiłem nowe.

 

Ad.4. Obie pary kolumn odsunięte są od ściany tylnej oraz bocznych 30-40cm. Próbowałem różnych ustawień, zamieniałem miejscami i wnioski są ciągle te same z niewielkimi różnicami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysuń kolumny na metr od ściany tylnej i dognij je tak, żeby były skierowane na miejsce odsłuchowe. Powinieneś otrzymać większą detaliczność i znacznie lepszą scenę dźwiękową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panTofeel,

proponuję 2 opcje:

1. nowe KEF IQ70 do trafienia za niewiele ponad 3 tysie - bardzo fajne połączenie z CA

2. używane Dynaudio DM 3/7 (seria DM Dynaudio i CA to niemal synergia :) )

 

MA i CA łączyli głównie sprzedawcy niektórych salonów audio, jak później MA z NAD z wiadomych powodów ;)

Użytkownicy forum, z tego co zauważyłem, raczej odraczają takie konfiguracje (CA+MA).

Zresztą mi też kiedyś nie podeszło w porównaniu np. z tymi KEFami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Nie mówię, że mi się nie podoba jak grają BX-y. Mówię tylko że stare Dali grają równie dobrze, a nawet lepiej, w każdym razie inaczej. BXy grają dosyć miękko co w porównaniu z Dali daje przytłumiony dźwięk

to nie oznacza automatycznie że bardziej "miękkie" i spokojniejsze brzmienie na górze jest gorsze, choć pierwsze wrażenie jest właśnie takie

każdy lubi coś innego, trzeba znaleźć swoje optimum aby brzmienie nie męczyło przy dłuższym słuchaniu ale było wystarczająco "wyraziste" jak to określiłeś

 

Ad.2. Nowe dali kupowałem za 1600

8 lat temu kosztowały ok 2 tys, dziś pewnie kosztowałyby tyle co obecne Zensor 7 (cena podobna do BX6), więc wszystko się zgadza, grają mniej więcej na tym samym poziomie tylko "inaczej"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chyba niesprawiedliwie napisałem, że Dali 505 grają bardziej nasyconym dźwiękiem. Teraz, po pewnym czasie stwierdzam, że jest dokładnie odwrotnie :) Może to kwestia osłuchania, albo lepszego wygrzania kolumn - nie wiem. Jednak to BX6 dają głębsze i bardziej jakby "pełne" dźwięki. Podtrzymuje, że Dali mają większą przestrzeń i lepszą stereofonie. Ale BX6 mają dosyć poważna przewagę. Mianowicie grają bardziej naturalnie, co zaczyna mi się bardzo podobać. Można słuchać godzinami muzyki i nie czuć zmęczenia. Już nie odsprzedam ich tak chętnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie może trochę nie na ten temat, ale tu je umieszczę.

Jako że już posiadam zestaw CA 640a + MA BX6 może ktoś podpowie jak najlepiej zastosować tutaj bi-wiring.

1. Czy lepiej podłączyć obie pary kabli pod wyjście we wzmacniaczu na głośniki A, czy może rozdzielić kable na wyjścia A oraz B?

2. Jeśli rozdzielić, to które wyjście A czy B stosować do wysokich a które do niskich częstotliwości?

3. Która para styków (górna czy dolna) w kolumnie odpowiada LF, a która HF?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem kryterium oceny: dobrze grają, bo nie męczą. Dla mnie rozważanie tego kryterium na poziomie poważniejszego sprzętu audio jest hmmm... dziwne, bo to jak zastanawianie się, czy jazda danym autem nie powoduje dyskomfortu. Myślę, że są ważniejsze kryteria oceny.

Nieważne.

 

Co do pytań:

1) możesz rozdzielić kable (jedne pod A drugie pod B), ale efekt razej będzie podobny bo oba wyjścia korzystają z tych samych końcówek mocy (efekt może być zależny od podatności kolumny). wielkiego znaczenia to nie ma.

2) nie ma znaczenia

3) podłącz do jednych zacisków i posłuchaj (tylko wyjmij zwory w kolumnie). normalnie zwory na górze są do HF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

przymierzam się do kupienia amplitunera stereo i kolumn. Amplituner już wybrałem, teraz kwestia kolumn. Zastanawiam się nad trzema typami, jak w tytule:

- TANNOY MERCURY V4

- Roth OLI 30

- Magnat Vector 205

w tej właśnie kolejności.

 

Czy macie podobne odczucie? Jeszcze chcę to potwierdzić odsłuchem, ale może od razu można coś odrzucić, albo innego zaproponować?

 

Z góry dziękuję.

 

Wybrany amplituner Onkyo TX 8050

Muzyka - poważna, alternatywna, rock.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci tu nie powie które lepsze. Pewnie znajdą się też tacy którzy podadzą ci 10 innych, ich zdaniem dużo lepszych marek kolumn. Idź do salonu i sam posłuchaj. Jak ci się będą podobać to kup.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to amplitunery Onkyo dobrze zgrywają się z kolumnami Roth Oli 30/40, wiem jak grają te kolumny i szczerze polecam je z czystym sumieniem. Myślę, że z nowych kolumn nie upolujesz nic lepszego w cenie Oli 30, oczywiście będą też osoby które się z moją opinią nie zgodzą bo mają swoje zdanie co oczywiście szanuję :) Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Popieram przedmówcę, umów się na odsłuchy i sam wybierz taką konfigurację, która będzi Ci najbardziej odpowiadała.

Z mojego doświadczenia jednak zdecydowanie wybierałbym pomiędzy Tannoy Mercury V4 oraz Mission mx4

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch mam umówiony później w tygodniu, ale chciałem zapytać, czy z tej trójki coś od razu wybrać innego do odsłuchu. Obawiam się, że jak będę miał do porównania więcej niż 3 sztuki, to ciężko mi będzie wybrać coś sensownie. To mój pierwszy odsłuch, więc może macie jakieś sugestie, na co zwrócić szczególnie uwagę?

 

Ciekawa sugestia Mission MX4. Nie brałem ich pod uwagę.

 

A jakie są wasze wrażenia, chodzi mi o różnicę, pomiędzy odsłuchem w przygotowanym pomieszczeniu, a potem u siebie? Czy odsłuch jest wiarygodny?

 

Pozdrawiam,

F

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoy v4 super,ale potrzebuja przestrzeni.(szczegolnie za soba)Jesli Masz taka mozliwosc ustawienia w domu to koniecznie posluchaj bo w tej cenie bedzie naprawde dobrze.Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnej cenie do OLI masz Magnat Quantum 655 jeśli brałeś pod uwagę maganty to posłuchaj tchy są lepsze od Vectorów .Tak jak pisał kolega powyżej te też potrzebują około 40 cm od ściany aby nie buczały.warto posłuchać niemieckiej szkoły grania .Albo się w nich zakochasz od pierwszych dźwięków albo znienawidzisz na zawsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem owner's manual Tannoy'a i zauważyłem, że głośniki sugeruje się ustawić w konkretnej odległości od ściany. Czy ta reguła podana przez Tannoy jest uniwersalna dla głośnikiem z otworem z tyłu, czy raczej indywidualna?

 

Magnat Quantum 655 - wezmę je pod uwagę, ale już teraz widzę, że będzie ciężko o przesłuchanie tylko trzech...

 

- TANNOY MERCURY V4

- Roth OLI 30

- Magnat Quantum 655 / Mission mx4

 

F

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro byly nowe Quantum 905 za jakos 2500-3000zl. Napisz do sprzedajacego i bierz bez zastanawiania.

Rafał te o których pisałeś już chyba poszły .Przestały się pojawiać a były wystawione ponad mieisiąc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.