Skocz do zawartości
IGNORED

Tuba, Horn, wysoko-skuteczne kolumny DIY


gucio.

Rekomendowane odpowiedzi

TPL kosztuje 1600zł od sztuki :) sklejka wyglancowana mimośrodem,bejca i lakier też ładna jest na taki szybki projekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)

Użytkownik JanF dnia 19.01.2016 - 15:24 napisał

Taka para:

 

SP-38/300NEO

and

RBT-35SR

 

Gdzie tam, musi iść podział w okolicach 700hz. BMS 4550 i jemu podobne.

 

Dlaczego musi podział być ustawiony na 700Hz, tego nie rozumiem?

Dopiero zaczynam poznawać teorię kolumn głośnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechały do mnie dziś nowe stare drivery JBL 2445 J czyli 16 om. Cewki oryginalne, jedna troszkę bardziej zmęczona 1995r. produkcji. Szkoda, że nie ma daty produkcji na koszach :(

 

Aha miałem dodać - są GIGANTYCZNE!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19810-0-24608500-1453383967_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego musi podział być ustawiony na 700Hz, tego nie rozumiem?

Dopiero zaczynam poznawać teorię kolumn głośnikowych.

 

Nieco bardziej kompetentnego zapytaj dlaczego piętnastocalowca nie ciąć powyżej 1 kiloherca,robi się to może czasem na estradzie,nie wiem,ale u nas gdzie jakość jest na pierwszym planie no to tak dużą membrane tnie się nieco niżej.

 

Ja napisałem 700Hz bo akurat takie mamy drivery kompresyjne na rynku,jeszcze jak przesiać te po przystępnej cenie do 500-1000zł. Sam mam pewnien wynalazek z kopułką właśnie 44mm i podział na 550Hz tak mi na pomiarze wyglądało,ale to nieistotne bo zaś w tym przypadku zniekształcenia i wytrzymałość mocowa gorzej wapadają. Więc nie ma co ciągnąć aż tak nisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)

Również sensowne jest, że obniżanie częstotliwości podziału obciąża tubę, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

No dobrze, trzymajmy się wartości z przedziału 600Hz - 900Hz, jako wyniku z doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego piętnastocalowca nie ciąć powyżej 1 kiloherca,robi się to może czasem na estradzie,nie wiem,ale u nas gdzie jakość jest na pierwszym planie no to tak dużą membrane tnie się nieco niżej.

Tniesz tak jak Ci pozwalają przetworniki.

Mając taki jak niżej można spróbować podiągnąć nieco wyżej ponad 1k ;-)

 

pw-a38(5).JPG

 

Jest też druga teoria mówiąca o tym, ze przy kilku mniejszych membranach (8" -10") jest lepsza kontrola a liczy się łączna powierzchnia przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15" tniemy tak, żeby w miejscu podziału zgrać nie tylko char. częstotliwościowe, ale tak kierunkowość - cała filozofia.

 

Tu rzeczowe porównanie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM , TA POZYCJA MOŻE POMÓC W WIELU PROBLEMACH:http://allegro.pl/adam-hall-high-power-loudspeaker-i5945144264.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)

Zastanawiam się nad głośnikami do 2 way i mam pytanie o stosunek mocy góry i dołu?

Na dole jest 125 AES, czy 25W AES na górę jest ok?

A jeśli na górze damy 70W AES, to czy nie przedobrzymy i spieprzymy brzmienie podażą wysokich?

Na dole planuję 12G125 BEYMY - do pokoju 30m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu ta moc raczej jest bez znaczenia. Tuba będzie pewien zakres przetwarzać z efektywnością np. 115dB,przykładowo jak mój BMS 4538 zakres koło 1,5khz-4khz. Będzie trzeba tłumić ten zakres aby zrównać się do woofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • Moderatorzy

Zastanawiałem się ostatnio nad połączeniem tuby i "zwykłego" głośnika. Natrafiłem na taki artykuł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , który mnie jeszcze bardziej zainspirował.

Jednak w odróżnieniu od autora nie chciałbym stosować głośnika full range ale stosować oddzielnie tubę średnio tonową i wysoko tonową.

Czy ktoś wykonywał (niekoniecznie samodzielnie - chodzi o kolumny) takie tuby? Jakie głośniki stosował?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem takie, duża rzecz. spory rozstaw centr akustycznych, a lubię być blisko kolumn,trudno dostawić trzeci głośnik,jako basowy.

 

Zdaje mi się że albo bas plus fullrange albo jak trzy drogi to taka kolumna do salonów o wiele większych jak 20m;)

 

Ale zobaczymy,może inny lakier inny wysokotonowy da zielone światło temu projektowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Granie full range jakoś nigdy mi nie podchodziło (w tubie nie słuchałem) i obawiam się, że włożenie go do tuby niewiele zmieni.

Za to bardzo podchodzi mi granie dużej membrany na dole i tuby wyżej. Na razie nie myślałem o tym bo właśnie gram na 20m ; ale ostatnio jakoś mnie ciśnie ten pomysł.

Na poprzedniej stronie jest link do filmu gdzie widać jak gra tuba w tubie - może to jakiś pomysł jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Moderatorzy

Przymierzam się do zakupu drivera i zastanawiam się pomiędzy BMS 4524 a 4544. Tubę mam tractric 600 Hz. Szukam czegoś szczegółowego, detalicznego ale nie ostrego. Miał ktoś możliwość porównać obydwa drivery? Jak wypada porównanie góry pasma przy obydwu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze tak gra jak piszesz bms 4550 w tractrix 350. Gora powyzej 10khz raczej jest mi nie znana. Na gorze mam wstege.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

No właśnie zastanawiałem się czy tej części pasma nie trzeba by czymś uzupełnić. Jaką masz wstęgę na górze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w driverze z wieksza cewka gora moze byc gorsza. Ja na gorze mam Fountek neo5i pro, przerobiona na alu wstege ktora ciagnie do 40khz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Niestety fizyki się nie oszuka...

Tak duża wstęga grająca od 10 kHz to trochę para w gwizdek ( choć u Ciebie grała chyba wcześniej na dwóch drogach).

Może rozejrzę się za jakimś super tweeterem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza sie wczesniej byl to 2way, stad ten model wstegi. Ale z racji ze po przerobce wstega daje wrecz referencyjna gore to nie bylem w stanie z niej zrezygnowac. Wiem ze to troche przerost tresci nad forma, jedna wielkosc wstegi moze miec wplyw na kreowanie sceny, ulozenie itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dzień dobry, chciałbym powrócić do tego wspaniałego wątku o tubach.

Chciałbym zbudować kolumnę wysokoskuteczną powyżej 93dB zależy mi aby na dole była membrana a na górze tuba ,czy ktoś może polecić jakiś gotowy projekt ?

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 30

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.