Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki ekogroszek


tomaszE

Rekomendowane odpowiedzi

co do mokrego lub suchego ekogroszku . Mokry jest fabrycznie w związku procesem płuczki mechanicznej , który to proces gwarantuje brak kamienia oraz elementów stalowych choć inne zanieczyszczenia mogą się pojawić ale niegrożne dla pieca. Żaden prywatny duży dystrybutor węgla , ani żadna "prywatna" kopalnia nie posiada płuczki mechanicznej a jedynie namiastki sortowni . Choć to najczęściej stare proste sita plecione obsługiwane ręcznie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. za dużo powietrza

Nawiew mam dostarczany rurą BERTRAMS z kolankami nastawnymi fi 200, powiem, że nieźle dmucha;(, mam poeksperymentować z dostarczaniem świeżego powietrza? czy raczej inny ekogroszek wypróbować ?

Piec uważam, że mam dobrze ustawiony, takie spieki dzieją się po tym jak piec zostanie automatycznie wyłączony przez termostat pokojowy z pracy np: 80% w tryb nadzór.

Wielokrotnie obserwowałem proces spalania się ekogroszku w trybie pracy maksymalnej czy też w minimalnej pracy i spieków nie zauważyłem, sam popiół i pył, dopiero do spieków dochodzi jak z maksymalnej pracy piec automatycznie zostanie wyłączone przez termostat pokojowy kiedy to osiągnie temperaturę zadaną .

Czy to normalne? czy też jednak mam eksperymentować z ekogroszkiem lub z nawiewem??

 

U mnie było to samo. Bardzo dobry jest z ,,Juliana,,.

Gdzie się zaopatrujesz w ten ekogroszek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

W trybie podtrzymywania też masz możliwość regulacji.

Zasada jest taka że wraz ze zmniejszaniem ilości powietrza spada spiekalność bo obniża się temperatura płomienia.

Ale jednocześnie wraz z obniżaniem nadmuchu możesz doprowadzić do niedokładnego spalania węgla lub na tyle obniżysz intensywność spalania, że piec nie będzie potrafił nagrzać wody w układzie C.O i C.W.

I gwoli ścisłości termostat pokojowy nie wyłącza pieca, wyłącza tylko pompę obiegu C.O.

Piec wyłącza czujnik temperatury wody po osiągnięciu zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
mam poeksperymentować z dostarczaniem świeżego powietrza? czy raczej inny ekogroszek wypróbować ?

Spróbować zmniejszyć nadmuch w czasie pracy kotła nie zaszkodzi. Jeżeli masz na sterownik z dmuchawą na biegi to o jeden w dół, jeżeli procenty to o 5% wartości ustawionej w dół (czyli np. 5% z 40%=2%). Zostawić na parę godzin pracy i sprawdzić czy jest poprawa. Jeżeli nie ma pogorszenia jakości procesu spalania to zostawić i spróbować znów minimalnie obniżyć za dzień, dwa. W przypadku braku poprawy sprawa jest jasna - taki ekogroszek. Druga sprawa, że spieki żużlowe są czymś normalnym - zdarzają się, jeżeli węgiel ma wyższą spiekalność. Inną kwestią jest ilość tych spieków po tygodniu palenia.

 

Możliwość regulacji siły nadmuchu oraz czasu/ilości nadmuchów w stanie podtrzymania zależą od sterownika pieca. Jeżeli masz taką możliwość, a spieki powstają wyłącznie w podtrzymaniu to zacznij od zmniejszenia siły/czasu nadmuchu w podtrzymaniu. Zakładam, że masz poprawnie ustawione parametry podawanie/czas w celu utrzymania odpowiedniej ilości ekogroszku na palniku w trybie spoczynku.

 

A właśnie, może kluczowe - dlaczego tylko czasami? :) Może chłodniej/wieje = większy ciąg kominowy? Masz jakąś przesłonę na dmuchawie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie się zaopatrujesz w ten ekogroszek ?

Już się nie zaopatruję, wróciłem do MPEC , koszt ogrzewania porównywalny. Wcześniej kupowałem w lokalnym składzie węgla. Sprzedawca brał z ,,Juliana,,. Kilka razy sie zdarzyło, że eko kupiłem u innych dostawców i wtedy było różnie.Często żużlu było tyle, że nie mieścił się w popielniku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

poszperaj w necie, może znajdziesz coś w pobliżu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Poeksperymentuje z nadmuchem, w czasie podtrzymania pieca w nadzorze, w ustawienia mam ustawione podawanie 3 sek. co 10 minut a nawiew co 5minut na 15sekund i 60bieg

 

@HQ150

>>>Piec wyłącza czujnik temperatury wody po osiągnięciu zadanej temperatury.

Nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak jest?

Sorki, źle cię zrozumiałem kolego, nie wiem czy czujnik, który jest w postaci kapilary wciśnięty w imkę w kotle się wyłącza czy też nie, ale podejrzewam, że tak! wiem na pewno, że termostat pokojowy po zadanej temperaturze wprowadza piec w nadzór, ale gdybym go nie posiadał to chyba wszystko zależne jest od termostatu który to odpowiada za zadaną temperaturę wody, tak? .

PID które jest wygodą w tym sterowniku raczej za to nie odpowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Jeszcze raz powtórzę. Sterownik pokojowy nie wyłączą bezpośrednio pieca. On wyłącza pompę obiegu C.O., lub też pompy bo może ich być więcej.

Piec natomiast wyłącza się z trybu pracy po osiągnięciu temperatury zadanej kotła. Czyli za przejście w stan czuwania odpowiedzialny jest czujnik temperatury w płaszczu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do spieków to czysta geologia ,. z partii którą kupiłem na ten rok ( oryginalna kopalniana dostawa) pierwsze 20 workwów dawało 3/4 wiadra grubego popiołu i spieków a 2 tygodnie temu zmienjszyło się do i wiadra z 4 worków większości drobnego popiołu , gipsu itd. Ta sama partia , te same parametry , ten sam dzień i miejsce wydobycia węgla !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HQ150

 

Mój termostat pokojowy po osiągnięciu zadanej temperatury np.:( 23stopnie ) wyłącza piec w tryb nadzór, ale nie wyłącza pomp, w mojej instalacji mam zainstalowane dwie pompy, jedna która odpowiada za cyrkulację samych grzejników w domu i ta załącza się po osiągnięciu temperatury 55stopni jak i po spadku tej temperatury wyłącza się, a drga która odpowiada za cyrkulację samego pieca oraz bojlera, a ta jest ustawiona na 45 stopni i też włącza się po osiągnięciu tej temperatury .

Sam sterownik zamontowany na kotle ma zadaną temperaturę CO 65 stopni i jeśli tą temperaturę przekroczy o 5 stopni, czyli uzyska 70stoni to przechodzi w tryb nadzór, ale pompy nie wyłączają się, u mnie to działa tak, że w sterowniku pieca mam ustawione obniżenie pokojowe o 17stopni i kiedy termostat pokojowy uzyska zadaną temperaturę( 23stopnie) to, przesyła sygnał do sterownika pieca, czyli od zadanej temperatury CO 65 stopni odejmuje 17stopni, czyli sterownik pieca odczytuje, że temperatura CO jest 65stopni a zadana po odjęciu 17 od 65 jest 48stopni, czyli kocioł przechodzi w nadzór .

Piec załącza się w tryb praca jak temperatura CO spadnie do 51 stopni, co za tym idzie pompa która odpowiada za cyrkulację samych grzejników wyłącza się a termovar 55stopni odcina obieg wody na grzejniki .

PID sterownika pieca podtrzymuje sam kocioł w temperaturze 48-49stopni, czyli działa pompa która odpowiada za cyrkulację pieca i bojlera .

Tak to mam podłączone

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Sam sterownik zamontowany na kotle ma zadaną temperaturę CO 65 stopni i jeśli tą temperaturę przekroczy o 5 stopni, czyli uzyska 70stoni to przechodzi w tryb nadzór, ale pompy nie wyłączają się,

No przecież o tym piszę.

U mnie pompy są wyłączane przez sterownik pokojowy, jak temperatura w kotle podniesie nad zadaną( z pętlą histerezy czy bez w zależności jak ustawisz), to kocioł przechodzi w stan czuwania.

U mnie po spadku temperatury w pokoju, sterownik włączą pompę cyrkulacji C.O. od razu i dopiero jak kocioł zostanie schłodzony tym obiegiem( lub obiegiem C.W.U bo są niezależne od siebie) poniżej zadanej temperatury to włączy się tryb pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość regulacji siły nadmuchu oraz czasu/ilości nadmuchów w stanie podtrzymania zależą od sterownika pieca. Jeżeli masz taką możliwość, a spieki powstają wyłącznie w podtrzymaniu to zacznij od zmniejszenia siły/czasu nadmuchu w podtrzymaniu.

Dzięki za radę

Dokonałem zmian w trybie nadzór, zobaczę czy obecne nastawienia dadzą poprawę .

A właśnie, może kluczowe - dlaczego tylko czasami? :) Może chłodniej/wieje = większy ciąg kominowy? Masz jakąś przesłonę na dmuchawie?

O jakiej przysłonie mowa?

wentylator-nadmuch-dmuchawa-do-pieca-kotla-rms-140-lutech-17971.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

co do spieków to czysta geologia ,. z partii którą kupiłem na ten rok ( oryginalna kopalniana dostawa) pierwsze 20 workwów dawało 3/4 wiadra grubego popiołu i spieków a 2 tygodnie temu zmienjszyło się do i wiadra z 4 worków większości drobnego popiołu , gipsu itd. Ta sama partia , te same parametry , ten sam dzień i miejsce wydobycia węgla !

Oczywiście że więgiel nie jest jednorodny.

Ale nie jest też tak, że węgiel Ci trochę przeschnął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pużniej, właśnie teraz jak robiłem zdjęcia cały popiół rzuciłem do popielnika a piec obecnie jest w trybie nadzór, zbytecznie abym teraz podnosił temperaturę aby piec wskoczył w tryb praca

A co sądzisz o tym popiele?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Tragedii co do spiekalności chyba nie ma. Chocią oczywiście powinno być lepiej.Natomiast wydaje mi się że węgięl jest słabej jakości. Mało jest tego pyłu którego powinno być najwięcej a dużo jakby niespalonych fragmentów. Nie wiem, kamień może.

Ze zdjęć tej jakości trudno coś więcej wywnioskować. Trzeba by wziąć do ręki, rozgnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wróciłem do MPEC , koszt ogrzewania porównywalny.

Ale tu płacisz cały rok,tak? jeśli można to ile metrów ogrzewasz i ile wychodzi miesięczna opłata ?

 

Ja ogrzewam 130m2 plus ciepła woda i miesięcznie mieszczę się w 400zł

 

Trzeba by wziąć do ręki, rozgnieść.

Próbowałem niejednokrotnie, rozpada się .

Tragedii co do spiekalności chyba nie ma.

Nie mam gdzie porównać , w pracy palimy brunatnym węglem, a ten się spala na pył, ale nie ma tej wydajności co czarny węgiel i większe zużycie w porównaniu do czarnego oraz szybko kocioł się zabrudza od tego brunatnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej przysłonie mowa?

Tak, o tej na dmuchawie, ponieważ tak jak regulator ciągu kominowego przydaje się, gdy piec przechodzi w podtrzymanie. Patrząc na zdjęcia powiem, że jest średnio na jeża, czyli nie ma kompletnej tragedii, ale nie jest też dobrze. Jak na moje oko za dużo spieków, jakieś drobne niedopały również w ilościach śladowych. Zastanawia mnie duża ilość tych spieków, a mała sypkiego popiołu. Rzecz do przejścia, ale najpierw potrzebne jest parę informacji. Jakiej mocy jest to piec, jakiej mocy palnik? Ile czasu pracuje, ile odpoczywa? Dużo masz tego węgla? Masz moduł internet do tego Techa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25kW ma kocioł, retor ma moc max 30kW, praca pieca wynosi do 3 godzin, licząc od momentu kiedy to termostat pokojowy załączy piec aż do momentu uzyskania zadanej temperatury.

Po uzyskaniu żądanej temperatury, w trybie nadzór stoi piec od 1 do 1,5 godziny, potem załącza się i pracuje na minimalnych obrotach od 1% do 50% utrzymując temperaturę na piecu 48-49 stopni, większość pracy odbywa się w minimalnym trybie pracy, aż do momentu kiedy to termostat pokojowy go ponownie załączy, cykl powtarza się dwa do trzech razy w godzinach od 6-15 do 21-45.

Nocną temperaturę na termostacie pokojowym mam ustawiona na 19 stopni, nie zdarzyło mi się jeszcze aby tak nisko spadła temperatura w nocy, więc kocioł pracuje w minimalnym trybie.

W menu serwisowym mam ustawienia dla węgiel kamienny takie

- minimalny czas podawania podajnika 3 sekundy

- maksymalny czas podawania podajnika 7 sekund

- minimalny czas postoju podajnika 33 sekundy

- maksymalny czas postoju podajnika 180 sekund

- minimalne bieg wentylatora 20 bieg z 100

- maksymalne bieg wentylatora 90 bieg z 100

- minimalne obroty 900 z 2700

- maksymalne obroty 2200 z 2700

- maksymalna temperatura spalin 270 stopni

Dużo masz tego węgla? Masz moduł internet do tego Techa?

Jeszcze trochę go mam, modułu nie posiadam, sterownik mam połączony dwużyłowym kablem z termostatem pokojowym

 

PS: kabel od termostatu jest już schowany ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

praca pieca wynosi do 3 godzin, licząc od momentu kiedy to termostat pokojowy załączy piec aż do momentu uzyskania zadanej temperatury.

Zadanej temperatury jak rozumiem w domu na sterowniku?

Ale to i tak dosyć długo biorąc pod uwagę obecne temperatury na zewnątrz.

Jak będzie -20 to Ci może nie nagrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanej temperatury jak rozumiem w domu na sterowniku?

Tak

Ale to i tak dosyć długo biorąc pod uwagę obecne temperatury na zewnątrz.

Jak będzie -20 to Ci może nie nagrzać.

Ja wiem czy długo?, w przybliżeniu taki czas pracy jest tylko wtedy kiedy to pierwszy raz po nocy piec zaczyna dogrzewać potem za dnia okres pracy jest krótszy ponieważ nie ma takiego niskiego spadku temperatury, na termostacie pokojowym mam ustawioną dzienną 23 stopnie i tolerancję spadkową 0,6 stopnia, kiedy to ponownie kocioł ma dogrzać pomieszczenia. Podejrzewam, że jak podniosę zadaną temperaturę CO na piecu z 65 stopni która jest obecnie na 75 stopni dogrzanie i praca będzie krótsza.

PS: właśnie kocioł pracuje więc zaraz zejdę i zrobię to zdjęcie .

 

Obiecane fotki

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchasz na maxa?

Masz plusa za ten tekst ;)) uśmiałem się, ale faktycznie staram się dmuchać na maxa ;-))

Na poważnie to są procenty PID, trochę dziwnie to pokazuje, ale już to rozgryzłem i tak naprawdę kiedy pokazana jest informacja 100% to, wentylator pracuje

- maksymalne bieg wentylatora 90 bieg z 100

- maksymalne obroty 2200 z 2700

a podawanie węgla jest

 

- maksymalny czas podawania podajnika 7 sekund

co - 33 sekundy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Jeśli faktycznie masz ustawioną moc nadmuchu na 100%, to tutaj bym się upatrywał przyczyny powstawania spieków.

Z tym, że jeśli by tak było faktycznie to płomień powinien być prawie biały.

Coś mi tu nie teges.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wentylator pracuje w moim przypadku na 90% z 100% i 2200 z 2700 obrotów, czyli 100% wyświetlanej informacji, wtedy faktycznie płomień jest pomarańczowo biały a przy samym palenisku niebieski, ale jak osiągnie zadaną temperaturę CO 65stopni na piecu to program PID ubiera mu te procenty i wtedy nadmuch jak i podajnik pracuje w 45-60 procentach.

 

Piec zaczął dogrzewać o godzinie 15-stej z kawałkiem, mamy 16-20 i już jest w trybie nadzór, czyli pracował przez godzinę, czy to długo ?

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.