Skocz do zawartości
IGNORED

sf auditor m vs dynaudio s 25


mztv

Rekomendowane odpowiedzi

to już wiem....właśnie je posiadam:)

 

I ciesz się nimi, bo to świetne kolumny, tyle że w naszym kraju kompletnie niedocenione...Od kiedy je posiadam to nie mam ochoty na eksperymenty z innymi monitorami. Zostaną na lata...

 

Po tym wszystkim co napisano w Polsce o 25 wydawało się, ze wezmę je w ciemno bo to ,,moje" Dynaudio i do tego same cymesy w ładnym pudełku....jednak 25 mają spore możliwości ale są faktycznie trudne w aplikacji. Ja nie miałem ochoty kupować kolumn, które aby grały potrzebują kolejnych 50 tyś PLN w sprzęcie i kablach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell, bez urazy, ale udowodniłeś, że jesteś bajarzem, który gdzieś coś tam słyszał, coś sobie ubzdurzył i się wypowiada chociaż nigdy nie słyszał tego egzemplarza we własnym porządnym i w znanym sobie systemie.

 

Ja nie twierdzę, że to najlepsze kolumny na świecie czy choćby genialne. Jak wiele innych WYRAZISTYCH sprzętów mają swoich zagorzałych wielbicieli i takich też przeciwników.

 

Ale to że coś nie jest łatwe w aplikacji to o niczym nie świadczy.

Aha... czytałem parę postów kolesi na forum. no i słyszałem u kumpla w zestawie. Te Twoje kable to jakiś totalny badziew... lepiej byś zrobił coś ciekawszego...

 

tak mniej więcej jak Twoja wypowiedź - nie słyszałem u siebie, słyszałem w jakimś koszmarnie zestrojonym systemie a i na Allegro nie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Znaczy badziew :)

 

Oczywiście nie słyszałem Twoich kabli u siebie. Ale może warto tak po polsku zjechać je?

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell, bez urazy, ale udowodniłeś, że jesteś bajarzem, który gdzieś coś tam słyszał, coś sobie ubzdurzył i się wypowiada chociaż nigdy nie słyszał tego egzemplarza we własnym porządnym i w znanym sobie systemie.

 

Ja nie twierdzę, że to najlepsze kolumny na świecie czy choćby genialne. Jak wiele innych WYRAZISTYCH sprzętów mają swoich zagorzałych wielbicieli i takich też przeciwników.

 

Ale to że coś nie jest łatwe w aplikacji to o niczym nie świadczy.

Aha... czytałem parę postów kolesi na forum. no i słyszałem u kumpla w zestawie. Te Twoje kable to jakiś totalny badziew... lepiej byś zrobił coś ciekawszego...

 

tak mniej więcej jak Twoja wypowiedź - nie słyszałem u siebie, słyszałem w jakimś koszmarnie zestrojonym systemie a i na Allegro nie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Znaczy badziew :)

 

Oczywiście nie słyszałem Twoich kabli u siebie. Ale może warto tak po polsku zjechać je?

:)

 

Bardzo się cieszę że dowiedziałem się własnie z kim mam do czynienia, co ty kurna człowieku wymagasz od podstawowej wersji moich kabli za 340 złotych, pogięło cię?! Zobacz ile wtopiłeś w kable żeby coś z tych dynek cokolwiek wycisnąć a później może zacznijmy się opluwać?

 

Wracając do tematu dobry produkt się sam obroni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak was czytam koledzy i wiem dobrze że dobrać dobre kolumny do swoich preferencji oraz akustycznych możliwości pokoju nie jest łatwo.Wiem po sobie że to nie jest proste ale uważam też że trzeba próbować i słuchać a wybierze się napewno właściwą drogę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij ma dwa końce źródło i kolumny a po środku mamy człowieka z jego pomysłami, chęciami, marzeniami :)

 

Na zewnątrz jest 35,5 stopnia Celsjusza może się to jakoś na forum udziela :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę że dowiedziałem się własnie z kim mam do czynienia, co ty kurna człowieku wymagasz od podstawowej wersji moich kabli za 340 złotych, pogięło cię?! Zobacz ile wtopiłeś w kable żeby coś z tych dynek cokolwiek wycisnąć a później może zacznijmy się opluwać?

 

Rafaell, czy Ty masz kłopot z odczytem ironii? Wyraźnie napisałem, że posłużyłem się wyłącznie taką logiką pisania jak Ty.

 

Jeśli nie złapałeś aluzji to powolutku...

 

Nie słuchałem Twoich kabli... ani za 340 zł ani za żadną inną kwotę. Nie mam pojęcia jak grają, bo nie miałem ich u siebie. To mogą być świetne kable. Albo i nie. Jak po słucham to się wypowiem fachowo...

 

I byłoby fajnie gdybyś Ty nie pisał że coś jest słabe skoro nie miałeś tego u siebie w domu (albo u zaprzyjaźnionego melomana, którego system znasz i wiesz, że ktoś dołożył starań, żeby jego system - a nie poszczególne elementy - brzmiały).

I tyle...

 

A ludzi szanuję jak i ich poglądy. Choć irytuje mnie jak ktoś coś "opluwa" bez poważnego słuchania.

 

pozdrawiam i już nie bronię 25 SE :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wielkim skrócie....kolumienki nawet dobre ale nie dla mnie:(

mógłbyś opisac jak wypadło porównanie SF Auditor M z Dynaudio 25SE ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze są za duże do mojego pokoiku.....a co się z tym wiąże....dudniący bas....i tyle...mniej szczegółowe niż sf

 

A ja dodam od siebie, że SF mają wybitną średnicę i doskonałe barwy (jak na kolumny w swojej cenie). Bas też jest b.dobry ale oczywiście nie tak spektakularny jak w 25 które biją nim po twarzy. 25 mają jak to Dynaudio urokliwe wysokie tony ale już średnica w porównaniu do SF jest gorsza. Natomiast wszystko jak zawsze zależy od danej konfiguracji. Założę się jednak o piwo iż SF można łatwiej skonfigurować w udany zestaw i za dużo mniejsze pieniądze niż 25. Tu musi być i odpowiednije wielkości pokój albo dobra adaptacja akustyczna i drogie otoczenie.

Ktoś tu porównywał kolumny do kobiet. 25 to kobieta, która musi ubrac na siebie drogą suknię od Versace i poświęcić 2 godziny na makijaż aby zrobić wrażenie...SF to zaś typ kobiety, której potrzeba jedynie jedwabnej bluzki, dopasowanych spodni i klasycznych szpilek a otoczenie będzie nią oczarowane...

Ja nią/nimi...jestem nadal...oczarowany...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam treść materiału źródłowego do dalszej dyskusji dla Kolegi audiograde

 

Kolumny Dynaudio 25, to najwyższej klasy monitor, do zastosowań uniwersalnych.

 

Mam z tym monitorem do czynienia, kiedy składam wizytę mojemu wieloletniemu przyjacielowi, który zakupił te kolumny do swojego zestawu drugiego wyboru, są niezwykle łatwe do wysterowania, niezwykle czułe na wszystko co jest przed nimi, co gwarantuje że środki ekonomiczne zainwestowane w elektronikę i okablowanie mają szansę znaleźć odzwierciedlenie w bezwzględnej jakości dźwięku pochodzącej z owych zestawów Dynaudio.

 

 

Dynaudio to referencyjny renomowany producent, oferujący najwyższą jakość w Europie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, S25 potrzebują droższej elektroniki od siebie i dopiero wtedy pokarzą pełne swoje możliwości

połączenie tych kolumn z wzmacniaczem za mniej niż 10 tys nie ma sensu,(cenę 10 tyś podałem jako cenę umowną) jeśli nie chcemy wydawać tyle to pozostaje poszukać innych głośników, mniej wymagających od reszty toru lecz efekt w tedy będzie też mniej spektakularny niż dobrze zestawione S25 z droższą elektroniką

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, S25 potrzebują droższej elektroniki od siebie i dopiero wtedy pokarzą pełne swoje możliwości

połączenie tych kolumn z wzmacniaczem za mniej niż 10 tys nie ma sensu,(cenę 10 tyś podałem jako cenę umowną) jeśli nie chcemy wydawać tyle to pozostaje poszukać innych głośników, mniej wymagających od reszty toru lecz efekt w tedy będzie też mniej spektakularny niż dobrze zestawione S25 z droższą elektroniką

 

Kolega w gruncie rzeczy namawia producenta do obniżenia jakości swojego wyrobu.

To kuriozum, dlaczego producent dobrego zestawu głośników ma odpowiadać za nieróbstwo producentów pozostałych segmentów?

Niech ktoś wykona odpowiednio dobry wzmacniacz w relatywnie porównywalnej cenie, również dotyczy to kabli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w gruncie rzeczy namawia producenta do obniżenia jakości swojego wyrobu

absolutnie nie, mówię tylko że S25 potrzebują co najmniej tak samo dobrej klasy elektronikę jak one same

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

A propo drogiej elektroniki do s25, podlaczylem u kumpla koncowke densena 300xs kupiona w second hand za okolo 3 t, pokoj 30 m, zagralo znakomicie, kolega gral na accu 560 i bylo rowniez znakomicie, obecnie gra na najwyzszym cyfrowynm nadzie i jest swietnie. To tak a propo ich ogromnej chimerycznosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

To prawda S25 wymaga dobrej elektroniki, ale powiem szczerze że nie słyszałem lepiej oddawanej barwy wokali niż na zestawie S25 + TacT / Lyngdorf, może poza TAD Audio ale to delikatnie nie ten przedział cenowy. Przewaliłem z nimi trochę elektroniki (Krell, Pass, NAD, lampy), ale z TacTem Milenium jest niesamowita synergia. Bas mają taki że raczej nie nadają się poniżej 20m, nie da się też zaadoptować pomieszczenia poniżej 20m aby skontrolować ten bas (schodzą mocno do 35-45Hz) - pułapki basowe musiałyby zająć pół pomieszczenia. Do 25-30m chyba nie znam lepszego głośnika, jest bardzo uniwersalny (zakładając że mamy adekwatną elektronikę), w moim pomieszczeniu jest pewien problem z basem, ale wokale są bajeczne - autentycznie oddają barwę głosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda S25 wymaga dobrej elektroniki, ale powiem szczerze że nie słyszałem lepiej oddawanej barwy wokali niż na zestawie S25 + TacT / Lyngdorf, może poza TAD Audio ale to delikatnie nie ten przedział cenowy. Przewaliłem z nimi trochę elektroniki (Krell, Pass, NAD, lampy), ale z TacTem Milenium jest niesamowita synergia. Bas mają taki że raczej nie nadają się poniżej 20m, nie da się też zaadoptować pomieszczenia poniżej 20m aby skontrolować ten bas (schodzą mocno do 35-45Hz) - pułapki basowe musiałyby zająć pół pomieszczenia. Do 25-30m chyba nie znam lepszego głośnika, jest bardzo uniwersalny (zakładając że mamy adekwatną elektronikę), w moim pomieszczeniu jest pewien problem z basem, ale wokale są bajeczne - autentycznie oddają barwę głosu.

 

Porównywałeś je z C1 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałeś je z C1 ?

Niestety nie bezpośrednio (nie w tych samych warunkach) - chętnie bym porównał lub posłuchał tych co porówywali C1 z S25 z tą samą elektroniką. Podobno C1 są trudne do wypozycjonowania, mają dosyć ograniczony sweet-spot no i na pewno nie schodzą tak nisko jak S25. Tweetery te same (Esotar2), w S25 woofer z Evidence, C1 - nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie bezpośrednio (nie w tych samych warunkach) - chętnie bym porównał lub posłuchał tych co porówywali C1 z S25 z tą samą elektroniką. Podobno C1 są trudne do wypozycjonowania, mają dosyć ograniczony sweet-spot no i na pewno nie schodzą tak nisko jak S25. Tweetery te same (Esotar2), w S25 woofer z Evidence, C1 - nie wiem.

 

A które jeszcze wzmacniacze polecasz do 25 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które jeszcze wzmacniacze polecasz do 25 ?

Pass jest niezły z Dynaudio (INT-150 lub tej samej mocy lub mocniejsze dzielone), choć ma pewną własną barwę którą można ale niekoniecznie trzeba lubić (taka perlistość). Na pewno lepszy niż Accuphase który jest bardzo modny z Dynaudio ale wg. mnie to zupełnie nietrafione zestawienie. NAD M2 - niby wszystko ok, szczegółowość niezła, trochę jednak męczy dźwięk i bezpłciowy, przy głośnym słuchaniu jest nieprzyjemny.

 

S25 ma w odróżnienieniu od innych Dynaudio dosyc wysoką efektywność (zmierzona 89dB), co jednak nie znaczy że można podłączyć do byle czego. TacT jednak to neutralność, szczegółowość, muzykalność i niemęczący dźwięk. No i wspaniała barwa, a raczej jej całkowity brak - to słychać na wokalach - miód. TacT dokonał rzeczy bardzo trudnej dając balans między dźwiękiem który potrafi zaangażować i jednocześnie można go słuchać godzinami bez zmęczenia.

 

Myślę że barwa wokali to ostateczny test dla zestawu audio - cała reszta jest trochę oszustwem naszej własnej percepcji. Jak raz posłuchasz że wzmacniacz oddaje prawdziwą barwę głosu to już nie będziesz szukał niczego innego - to po prostu urzeka, reszta jest dodatkiem (dlatego nie przeszkadza mi problem zbyt głębokiego basu z S25).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Jaja sobie robisz?Jak masz za bardzo "głęboki" bas to nie mów mi, że wokale nie są "nosowe"...to ma być qrwa barwa głosu???

Toż to RMF FM...

 

No i wspaniała barwa, a raczej jej całkowity brak

 

To w końcu jak?

Tu było ok...brak barwy, narzucania barwy przez system...

 

Przy za dużym dole Katie Melua brzmi jak ś.p. Leonard Cohen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz?Jak masz za bardzo "głęboki" bas to nie mów mi, że wokale nie są "nosowe"...to ma być qrwa barwa głosu???

Toż to RMF FM...

 

Nie są nosowe :) Problem z basem mam poniżej 50Hz - głos tak nisko nie schodzi, słoni nie słucham :) Zapewniam że śpiew brzmi fenomenalnie na tym zestawie, problem z basem nie pochodzi z S25 ale z rezonansu pomieszczenia przy 40Hz - S25 po prostu schodzi poniżej 40Hz - naprawdę niewiele monitorów to potrafi. Brzmienie nosowe brałoby się nie z przesunięcia ku basie (którego nie ma), ale z deficytu średnicy i góry. Barwa głosu, czyli tembr, to wypadkowa bardzo wielu składowych i najłatwiejsza rzecz do oceny przez ludzkie ucho, dlatego uważam że to najlepszy wskaźnik jakości stereo. Barwa głosu to także jego naturalność - po prostu masz wrażenie że w pokoju śpiewa człowiek i rozpoznajesz trafność tej barwy gdy słyszałeś daną osobę na żywo. Kto raz słyszał ten wie o co chodzi. Rozumiem że Ty nie słyszałeś, nie musisz mi wierzyć, ale błogosławieni którzy nie słyszeli a uwierzyli :)

 

Przy za dużym dole Katie Melua brzmi jak ś.p. Leonard Cohen

Widzę to samo - przeczytaj mój post powyżej - mówiąc o problemie z basem, mówię o 40Hz - to nie jest rejon w którym operuje ludzki głos. To problem ze stopą, basem. Katie Melua brzmi słodko i naturalnie jak Katie Melua. Tak jak napisałem system nie ma własnej barwy - dzięki temu pokazuje barwę wokali. Problem basu to wyłącznie problem akustyki wnętrza i nie da się go poprawić "systemem" nie gwałcąc całego dźwięku (robiłem już eksperymenty z najbardziej zaawansowanymi DSP). Poprawianie akustyki (konkretnie obniżenie czasu pogłosu) w paśmie 40hz a w paśmie powiedzmy 80-100hz to przepaść jeśli chodzi o trudność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to odebrałem....absolutnie nie atakuje zestawu a tym bardziej Ciebie...

Pozdrawiam :-)

Spoko, nie umiem dobrze po audiofilsku więc mogę się nieprecyzyjnie wyrażać ;) Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie s25 grały w 16m2 zaadoptowanym akustycznie i żadnych buczen, dudnien nie zanotowałem. A jak pomieszczenie stwarza problemu, czy elektronika stwarza porobiłem to dynki to pokażą i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę PaiMei.

 

BTW. można zamknąć kanały bassreflex będącymi na wyposażeniu gąbkami - będzie S25 miała charakter grania bardziej jak z obudowy zamkniętej, no może precyzyjniej z otworem stratnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pass jest niezły z Dynaudio (INT-150 lub tej samej mocy lub mocniejsze dzielone), choć ma pewną własną barwę którą można ale niekoniecznie trzeba lubić (taka perlistość). Na pewno lepszy niż Accuphase który jest bardzo modny z Dynaudio ale wg. mnie to zupełnie nietrafione zestawienie. NAD M2 - niby wszystko ok, szczegółowość niezła, trochę jednak męczy dźwięk i bezpłciowy, przy głośnym słuchaniu jest nieprzyjemny.

 

S25 ma w odróżnienieniu od innych Dynaudio dosyc wysoką efektywność (zmierzona 89dB), co jednak nie znaczy że można podłączyć do byle czego. TacT jednak to neutralność, szczegółowość, muzykalność i niemęczący dźwięk. No i wspaniała barwa, a raczej jej całkowity brak - to słychać na wokalach - miód. TacT dokonał rzeczy bardzo trudnej dając balans między dźwiękiem który potrafi zaangażować i jednocześnie można go słuchać godzinami bez zmęczenia.

 

Myślę że barwa wokali to ostateczny test dla zestawu audio - cała reszta jest trochę oszustwem naszej własnej percepcji. Jak raz posłuchasz że wzmacniacz oddaje prawdziwą barwę głosu to już nie będziesz szukał niczego innego - to po prostu urzeka, reszta jest dodatkiem (dlatego nie przeszkadza mi problem zbyt głębokiego basu z S25).

 

Wspomniałeś coś o Lyngdorf. Którym ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.