Skocz do zawartości
IGNORED

PC AUDIO VOODOO STRIKE BACK


rambo54

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że określenie "naciągacz" w kontekście mojej działalności gospodarczej kwalifikuje się jako pomówienie. Na razie zgłosiłem moderacji. Na przyszłość radzę uważać co się mówi. Kolega rambo54 wyszkolił mnie w tej kwestii.

 

Audiostereo zawsze na straży handlarzy :)

 

Choćby jeden z drugim sprzedawał audiofilskie gumki recepturki do wiązania kabli żeby się scena lepiej układała (po 1k zł sztuka) to nie możesz pisnąć o szemranych interesach jegomościa :)

 

Jak cie piopio pomawiam, to może mi proces wytocz, wtedy się w sądzie spotkamy i zobaczymy, czy twoje rękodzieło chałupnicze czymkolwiek się różni od typowego PCta :)

 

Myślę, że zrobię taki test.

Ale jak go uwiarygodnić ? Ma być jakaś komisja ?

 

myślę, że powinieneś był zrobić 10 takich testów, zanim cokolwiek komukolwiek sprzedaż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak go uwiarygodnić ? Ma być jakaś komisja ?

Opisz dokładnie metodologie. Weź kogoś do pomocy. Opisz wyniki.

Przecież nie chodzi o to by kogoś łapać za rękę na oszustwie tylko by wykazać czy coś działa czy nie. A jeśli działa to wyjaśnić dlaczego bez zbędnej mitologii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
myślę, że powinieneś był zrobić 10 takich testów, zanim cokolwiek komukolwiek sprzedaż.

 

A wyobraź sobie, że robiłem wiele ślepych testów zanim zacząłem sprzedawać mój PC. Musiałem się przekonać czy mam rację i słychać poprawę w stosunku do zwykłego PC. Zawsze było słychać. Zrobiłem wiele testów z różnymi rozwiązaniami (separacja galwaniczna, konwertery USB/SPDIF) Dopiero jak się upewniłem wszedłem na rynek. Nie myśl sobie, że jestem amatorem, który poskładał PC z części i chce zarobić kasę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyobraź sobie, że robiłem wiele ślepych testów zanim zacząłem sprzedawać mój PC.

 

Tak tak, ty ze szwagrem i z żoną w kuchni ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że testowałem 3 rożne zasilacze liniowe i zasilanie bateryjne.

 

Marża na moim produkcie jest śmieszna w porównaniu z innymi "producentami" Audio PC.

Cała moja działalność handlowa to sprawa hobbystyczna. Chciałem coś zrobić dla miłośników dobrego brzmienia w małych pieniądzach.

Ale widać nie tego oczekuje nasz światek audio skoro jestem bardziej atakowany niż chwalony (to w korespondencji prywatnej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl sobie, że jestem amatorem, który poskładał PC z części i chce zarobić kasę.

 

gdybyś to właśnie robił to byłoby to bardzo uczciwe zarabianie pieniędzy, natomiast opowiadanie bajek o tym czego to ty tam nie zmajstrowałeś i co to ty tam nie usłyszałeś...

 

Są blogerzy na necie, którzy hobbystycznie zajmują się dużo bardziej zaawansowaną działalnością niż to co ty robisz. Gdybyś wiedział cokolwiek więcej niż jak podłączyć pierdókłę A do złącza B, to byś w jedno popołudnie pomierzył sobie wszystkie możliwe zakłócenia i ich wpływ na jakiś typowy DAC i miał czarno na białym, że twoje technologiczne usprawnienia robią coś chociaż poza granicami możliwości ludzkiego słuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego PC słuchało wiele osób. Każdy potwierdził pozytywny wpływ na brzmienie. Widocznie wszyscy doznali zbiorowej halucynacji. Ciekawe, że nie jednocześnie ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że testowałem 3 rożne zasilacze liniowe i zasilanie bateryjne.

Piopio napisz jeszcze jak to wszystko testowałeś? Co zrobiłeś by ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na wynik testu? Jaka była powtarzalność wyników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Chord też twierdził, że robił takie testy. Patrz Pan, nie może reklamować tak produktu.

 

Assessment

 

Upheld

 

The ASA considered that the claims in the ad were presented as objective claims that The Chord Company's cables provided better sound quality compared to other cables. Whilst we acknowledged the positive reviews from consumers and industry representatives, we considered that objective claims, such as "connecting a Tuned ARAY cable to the streaming device will have a dramatic effect" and "This can transform the sound of both WAV and FLAC files and the results with high resolution downloads are simply stunning", must be supported by objective testing which demonstrated that the cables provided better sound quality than other cables. Because we had not seen such evidence, we concluded the claims had not been substantiated and were therefore misleading.

 

The ad breached CAP Code (Edition 12) rules 3.1 (Misleading advertising), 3.7 (Substantiation) and 3.11 (Exaggeration).

 

Action

 

The ad must not appear again in its current form. We told The Chord Company Ltd not to make objective claims about the performance capabilities of their cables unless they held substantiation.

 

I wszyscy testujący słyszeli zmianę. Czyżby wszyscy ulegli magii sprzedającego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

It doesn't matter what we're losing,

It only matters what we're going to find.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ciemnogród nie chce uznać żony w kuchni za obiektywnego testera czy co? :D

 

Chord też twierdził, że robił takie testy. Patrz Pan, nie może reklamować tak produktu.

 

Piękne :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego PC słuchało wiele osób. Każdy potwierdził pozytywny wpływ na brzmienie.

Ale to żaden dowód na działanie to najwyżej powód do przeprowadzenia rzetelnych testów.

Druga sprawa jaką masz pewność że ten komputer nie jest tak zmodyfikowany że degraduje dźwięk zamiast go poprawiać - sam stwierdziłeś że nie ma znaczenia jaki dac do niego podepniesz wszystkie grają tak samo. Już tylko to powinno być sygnałem ostrzegawczym że coś jest tu nie tak (oczywiście przy założeniu że jesteś w stanie odróżnić różne dac podłączone do zwykłego pc). Stwierdzenie że coś pozytywnie wpływa na brzmienie jest dalekie od obiektywnej oceny jednemu dobrze brzmi vinyl ze wszystkimi jego wadami inny słuch tylko cd inny woli wave od flac. Dlatego opieranie się tylko na subiektywnym wrażeniu poprawy brzmienia nie jest wystarczające do stwierdzenia że coś dział i czy to działanie jest pozytywne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi Przemysławie co zrobisz jak masz sprzęt A i sprzęt B.

Masz niezbędne pomiary. Załóżmy, że są to wzmacniacze i jeden z nich jest lampowy.

Jak na podstawie pomiarów stwierdzisz, który sprzęt gra lepiej ?

 

Mój PC grał na Audioshow ... oceny brzmienia pokoju w którym grał były pozytywne. Czy gdyby degradował dźwięk ktoś by tego nie zauważył ?

Czy jakaś osoba, która testowała mój sprzęt nie zauważyłaby degradacji ?

Mój PC grał też w Krakowie. Słuchali go długoletni,doświadczeni audiofile. Owszem kręcili nosem nagranie z plików w porównaniu z CD ale nikt nie powiedział, że PC degraduje dźwięk.

A ty Przemysławie nie słyszałeś i wiesz, że coś jest nie tak ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi Przemysławie co zrobisz jak masz sprzęt A i sprzęt B.

Masz niezbędne pomiary. Załóżmy, że są to wzmacniacze i jeden z nich jest lampowy.

Jak na podstawie pomiarów stwierdzisz, który sprzęt gra lepiej ?

Wzmacniacze to analog nigdy dwa urządzenia nie będą brzmiały tak samo a pomiary też wychwycą różnice. To kwestia gustu co się komu podoba.

Dwa komputery czy to zwykły cy modyfikowany powinny przesłać dane w ten sam sposób jeśli zachodzi jakaś zmiana w brzmieniu to gdzieś jest problem. A jak jeszcze dac'i zaczynają grać tak samo to już jest to bardzo podejrzane.

 

Mój PC grał na Audioshow ... oceny brzmienia pokoju w którym grał były pozytywne. Czy gdyby degradował dźwięk ktoś by tego nie zauważył ?

Czy jakaś osoba, która testowała mój sprzęt nie zauważyłaby degradacji ?

Mój PC grał też w Krakowie. Słuchali go długoletni,doświadczeni audiofile

Idę o zakład że gdyby przebrać terminal w ładną obudowę też byli by zachwyceni. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wiele testów z różnymi rozwiązaniami (separacja galwaniczna, konwertery USB/SPDIF

jeszcze 1 byc moze glupie pytanie, czemu sluzy taka konwersja? czy chodzi o kompatybilnosc, czy cos jeszcze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Idę o zakład że gdyby przebrać terminal w ładną obudowę też byli by zachwyceni. ;)

 

Ale nie mówimy o tym a o degradacji. Tej nie ma.

 

To Ty widzisz problem w tym, że jeden PC sieje zakłóceniami bardziej od drugiego. Dla mnie to oczywiste, że komputery będą się pod tym względem różnić.

 

Na podstawie samych pomiarów nie da się stwierdzić, że coś gra lepiej. Potrzebny jest do tego test odsłuchowy. Niestety subiektywny. Ale jeśli tak samo słyszy wiele osób i ma takie same odczucia, to znaczy, że jest jakiś wspólny mianownik. Można spróbować ocenić sprzęt na tle innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty widzisz problem w tym, że jeden PC sieje zakłóceniami bardziej od drugiego

To że komputery sieją jedne bardziej drugie mnie nie dziwi ale wyjątkowo dziwi mnie to że jak wspomniałeś nie jeden raz wszystkie dac'i grają tak samo podłączone do twojego komputera.

Na podstawie samych pomiarów nie da się stwierdzić, że coś gra lepiej. Potrzebny jest do tego test odsłuchowy.

Racja jeśli bierzemy pod uwagę analogową część toru. Ocenianie w ten sposób "przesyłacza danych cyfrowych" jest bez sensu.

W przypadku komputera należało by co najwyżej zbadać poziom zakłóceń i ich ewentualny wpływ na pracę reszty toru ale na pewno nie na podstawie samego odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwileczkę...czegoś nie kumam..."dyskusja" ;-) jest o pc jako odtwarzaczu czyli transporcie...czy jako magazyn i dostawca danych do zewnętrznego odtwarzacza...?

Tak nazwałem komputer którego rola po spełnieniu pewnych warunków do tego się sprowadza czyli do przesyłania danych cyfrowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
wszystkie dac'i grają tak samo podłączone do twojego komputera.

 

Mówimy o nowych DACach na nowoczesnych kościach.

Tak, takie DAC grają tak samo na moim systemie. To też potwierdziło kilka osób. To te same osoby co słyszały różnice pomiędzy PC gołym a modyfikowanym.

Nowoczesne DAC po prostu mało co się między sobą różnią. Jak dostaną "czysty" sygnał cyfrowy to pokazują max możliwości. Nie ważne czy kosztują 10k zł czy 3k zł.

Takie jest moje zdanie. Na klasycznych kolumnach DACi mogą różnić się kreowaniem przestrzeni. Ale reszta jest podobna.

 

 

 

Ocenianie w ten sposób "przesyłacza danych cyfrowych" jest bez sensu.

 

Oceniamy wpływ zakłóceń jakie ten "przesyłacz danych cyfrowych" przenosi do DAC. Te zakłócenia mają wpływ na brzmienie. Stąd ocena "brzmienia" jak najbardziej na miejscu.

To tak samo jak oceniać kondycjoner sieciowy. Generalnie to tylko prąd a wpływ na brzmienie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dane z komputera przesyłamy interfejsem usb do konwertera (nie ważne czy zewnętrznego czy wbudowanego) to dopiero konwerter dane cyfrowe tłumaczy na sygnał zrozumiały dla dac. Jeśli do tego mamy przesył asynchroniczny to w takim wypadku jaki jest sens oceny komputera na słuch skoro cały tor analogowy jest poza komputerem a on sam tylko dostarcza suche dane które z dźwiękiem nie mają jeszcze nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zieeeew.. :D

Dwa obozy fanatyków swojej racji.

Słyszy zera i jedynki? niech słyszy! i cieszy nimi uszy ile wlezie :D

Jego cyrk, jego małpy (i jego kasa)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, takie DAC grają tak samo na moim systemie. To też potwierdziło kilka osób. To te same osoby co słyszały różnice pomiędzy PC gołym a modyfikowanym.

Osoby te oczywiście rozróżniały dac'i na gołym pc w ślepym teście?

Nie ważne czy kosztują 10k zł czy 3k zł.

Kiedyś te widełki były według Ciebie trochę szersze ;)

Oceniamy wpływ zakłóceń jakie ten "przesyłacz danych cyfrowych"

A jaki jest poziom tych zakłóceń?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dane z komputera przesyłamy interfejsem usb do konwertera (nie ważne czy zewnętrznego czy wbudowanego) to dopiero konwerter dane cyfrowe tłumaczy na sygnał zrozumiały dla dac. Jeśli do tego mamy przesył asynchroniczny to w takim wypadku jaki jest sens oceny komputera na słuch skoro cały tor analogowy jest poza komputerem a on sam tylko dostarcza suche dane które z dźwiękiem nie mają jeszcze nic wspólnego.

 

Jak ja rozumiem kolegę, to kolega twierdzi, że zakłócenia z PCta przedostają się do części analogowej DACa. To jest możliwe i po kablu którym jest DAC połączony z PCtem i przez "powietrze" w bliskiej odległości od PCta. Generalnie sprawa jest banalna. Można np. łączyć kablem optycznym i już po kablu nie pójdzie. Wystarczy DAC odsunąć od PCta i też powietrzem już nie pójdzie (ewentualnie DAC z lepiej ekranowaną obudową jeśli ma stać centymetry od komputera, tylko ciężko powiedzieć który taką ma). Problem jest z łączeniem po kablu USB i spdif. Tylko, że to rozwiązuje producent DACa! To w dacu ma być odpowiednia izolacja od zakłóceń i pewnie z 90% DACów droższych niż 500 zł takową posiada. Jeśli ktoś ma gównodaca, to się go wymienia na sprzęt w którym zastosowano odpowiednią izolację, której koszt to parę dolarów, a nie zabiera do roboty od dupy strony i pakuje hajs w złote kable do PC.

 

Ale oczywiście na ciemniakach, którzy pojęcia o niczym nie mają i najprostsze rzeczy to dla nich cuda i dziwy, a takich technicznych ignorantów wśród audiofilów są nieprzebrane ilości - im zawsze można wepchnąć jakieś bzdety, które może coś robią a może nic, ale oczywiście z ceną x100 :)

 

Nowoczesne DAC po prostu mało co się między sobą różnią. Jak dostaną "czysty" sygnał cyfrowy to pokazują max możliwości. Nie ważne czy kosztują 10k zł czy 3k zł.

 

Nowoczesny DAC ma też odpowiedni układ na wejściu, który zatrzymuje wszelkie możliwe zakłócenia.

 

Kolejna kwestia jest taka, że normalny PC odtwarzający muzykę pracuje na 1% swoich możliwości i nie generuje wtedy praktycznie żadnych zakłóceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii tak to wygląda.

W praktyce słychać różnice pomiędzy modyfikowanym PC a gołym.

 

Czy nie prościej zamiast teoretyzować samemu wypróbować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie prościej zamiast teoretyzować samemu wypróbować ?

 

jak ktoś spać nie może, to najprościej poszukać jest DACa z odpowiednią separacją wejścia, a nie wykładać drugie tyle na odprawienie czarów nad komputerem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga !

 

Ale DAC z separacją wejścia jest mało.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Są rozwiązania takie jak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Niestety wszystko jest drogie.

 

Być może Gustard U12 połączony z DAC po I2S też coś ciekawego pokaże. Ale DAC z I2S też jest jak na lekarstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kretyński wątek, w którym nie ma ani jednego wartościowego postu, tylko idiotyczne przepychanki i snobistyczne mądrowanie się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja rozumiem kolegę, to kolega twierdzi, że zakłócenia z PCta przedostają się do części analogowej DACa.

Też mam takie wrażenie że o to mu chodzi tylko nie potrafi tego z siebie wydusić.

Problem jest z łączeniem po kablu USB i spdif. Tylko, że to rozwiązuje producent DACa!

Otóż to tylko że ten problem może występować tylko przy bardo wrażliwym dac który nie potrafi sobie poradzić w normalnych warunkach pracy tylko potrzebuje warunków sterylnych nie do spełnienia w warunkach domowych czyli nie bawiąc się w eufemizmy bubel.

Jeśli ktoś ma gównodaca, to się go wymienia na sprzęt w którym zastosowano odpowiednią izolację, której koszt to parę dolarów, a nie zabiera do roboty od dupy strony i pakuje hajs w złote kable do PC.

Daców z izolacją na rynku jest mało bo nie wszystkie jej potrzebują do prawidłowej pracy a korzyści z takiej izolacji najłatwiej sprawdzić przez zastosowanie któregoś z izolatorów na adum(są dostępne i tanie). Wtedy mamy okazje usłyszeć jak bardzo degradują dźwięk zakłócenia przenoszone przez kabel usb. ;)

W teorii tak to wygląda.

W praktyce słychać różnice pomiędzy modyfikowanym PC a gołym.

Szczególnie jak się widzi (wie co gra).

Ale DAC z separacją wejścia jest mało.

Bo i stosowanie takich separacji nie nie zawsze jest uzasadnione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez juz wszystko wyjasnil fachowo Slawek. I przytocze jeszcze raz jego wypowiedz. Koniec rozwazan.

 

 

Ponieważ rozważamy źródło sygnału dla przetwornika cyfrowo-analogowego, w skrócie zwanego DACiem to i dane do niego docierające musimy rozważać z jego punktu widzenia. Zgadza się?

 

Skoro tak to jedziemy, DAC karmi się szeroko pojętym strumieniem cyfrowych danych audio, które kiedyś tam powstały pierwotnie w wyniku konwersji odwrotnej, czyli analogowo-cyfrowej. Dalej się zgadza?

 

Cyfrowy strumień danych audio (z punktu widzenia DACa) to będzie strumień danych, którego częstotliwość bezpośrednio zależy od transportowanych danych. Czyli dla danych o częstotliwości 44,1kHz (Red Book) będzie to strumień taktowany ramką zegara 44,1 lub jego krotnością. Jeśli strumień danych zmieni charakter na przykład na taki z 48kHz, to i strumień transportowany zmieni swój zegar taktujący na odpowiedni lub jego krotność. Itd Itp.

 

Każdy strumień danych, a w zasadzie przebieg elektryczny, zazwyczaj prostokątny, w którym występuje bezpośrednia korelacja zegara interfejsu przesyłowego z pierwotną częstotliwością próbkowania sygnału audio, będzie (z punktu widzenia DACa) cyfrowym strumieniem danych audio. I taka jest definicja Cyfrowego Strumienia Danych Audio (w ujęciu odbiornika czyli DACa).

Każdy inny rodzaj danych (z punktu widzenia DACa) nie będzie cyfrowym strumieniem danych audio, a wyłącznie danymi komputerowymi, takimi samymi jak każde inne. A to dlatego, że dla DACa nic z tych danych nie wynika i z zegara je taktującego. No chyba że transport (urządzenie które wytworzy cyfrowy strumień audio) w jakiś sposób korzysta z zegara tych danych komputerowych, aby wytworzyć zegar cyfrowego strumienia audio,

 

Ok, pierwszą definicję mamy już załatwioną i nie ma w tym żadnej filozofii ani metafizyki. Mając tę definicję możemy precyzyjnie określić co będzie transportem, w którym miejscu toru się znajduje i co zrobić aby był najlepszej jakości transportem, produkującym najlepszej jakości cyfrowy strumień danych audio. Ale to już na kolejny post. Żeby nie zaciemniać obrazu zbyt długimi wywodami.

 

Podsumowanie

 

Cyfrowy strumień danych audio - to taki w którym częstotliwość interfejsu przesyłowego bezpośrednio zależy i zmienia się, wraz z częstotliwością próbkowania przesyłanego sygnału audio. Przesyłanego czy to w postaci splecionej spdif, czy I2S czy DSD. Zawsze częstotliwość przesyłowa interfejsu w jakiś sposób stanowi krotność pierwotnej częstotliwości próbkowania sygnału. I do dla DACa ma znaczenie bezpośrednie i kluczowe.

 

 

 

Mamy zdefiniowany przesyłany sygnał ( z puntku widzenia DACa) czas zdefiniować źródło/tranport.

 

Źródłem w tym przypadku będziemy nazywać każde miejsce w którym pierwszy raz, z nieuporządkowanych (nieprzetaktowanych zegarem próbkowania) danych komputerowych, powstaje cyfrowy sygnał audio. Jest to zazwyczaj specjalizowany układ elektroniczny, który tworzy z danych komputerowych przetaktowany zegarem docelowym (zegarem próbkowania), cyfrowy sygnał danych audio.

 

Takim tranportem będzie procesor DSP karty muzycznej, który tworzy cyfrowy sygnał audio przesyłany do DACa karty i później zamieniany na postać analogową, albo wysyłany poprzez złącze cyfrowe spdif płyty głównej. Transportem (źródłem) w takim przypadku zawsze jest kość DSP czy to Oxygen HD, czy Creative, czy VIA, Realtek otp.

 

Takim transportem może być dedykowana karta DSP oparta o procesor Xilix Spartan, Altera lub podobny. Której jedynym celem, wraz z dedykowanym firmware, jest tworzyć wynikowy cyfrowy strumień danych audio.

 

Takim transportem (źródłem) będzie też konwerter USB/SPdif/I2S. I ten ostatni będzie nas interesować w szczególności. Bo zyskuje na popularności w stopniu znaczącym i w zasadzie staje się standardem.

 

Każdy z tych transportów ma swój zegar wzorcowy master (bardzo ważny), który stanowi wzorzec taktujący ostateczny cyfrowy strumień danych audio. Nie mylić z zegarem taktującym sam procesor DPS/tranport. Bo mogą, a wręcz powinny to być różne zegary. Tylko w tanszych rozwiązaniach jest to jedna kostka zegarowa.

 

Każdy z tych transportów ma swoją linię zasilającą (bardzo ważne) która zasila cały układ transportu.

 

Każdy z tych transportów ma określoną zdolność do filtracji zakłóceń i odcięcia się od środowiska w którym pracuje (ponownie bardzo ważne) lub też ma brak tej zdolności.

 

Mamy więc 3 ważne cechy transportu, Zegar taktujacy master, zasilanie transportu i zdolność odcięcia się od zakłóceń środowiska. I dalej można się skupić na maksymalizacji jakości tychże cech. Koledze polecę więc każdy konwerter który te cechy będzie maksymalizował. Ale na początek koniecznie trzeba określić środowisko pracy obecnego konwertera. Patrz sprawdzenie formy zasilania. Zegara master nie poprawisz, ale zasilanie i odcięcie się od zakłóceń środowiska jak najbardziej.

 

Mam wrażenie, że za bardzo przywiązujesz się do analogii z domeny odtwarzaczy CD. I szukasz idealnych powiązań.

 

Moja definicja transportu nie tyle ma na celu totalne przetransponowanie takich analogii, gdyż one najzwyczajniej w świecie nie są możliwe i nie mają miejsca w rzeczywistości. Definicje które podałem mają na celu łatwe określenie i zidentyfikowanie miejsc wrażliwych i odpowiedzialnych za prawidłowy przesył danych od początku do końca. Dzięki takiej definicji wiadomo na czym się skupić i do czego się przysadzić, aby to miało sens. I tylko po to dokonałem tych definicji.

 

W przypadku odtwarzacza CD mamy:

 

nośnik - płyta, magazyn - zbiór płyt, transport CD - transport zintegrowany z odtwarzaczem sterującym. W zasadzie zawsze i na stałe zintegrowany.

 

W przypadku systemu PC mamy:

 

nośnik (dysk, lub dowolne inne medium), magazyn - komputer składujący nośniki i zarządzający nimi i ich transportem (na przykład przesył po sieci lokalnej),

 

Wreszcie mamy transport czyli miejsce gdzie pierwszy raz pojawia się cyfrowy sygnał audio, czyli taki który jest przetaktowany zegarem próbkowania sygnału audio.

 

I na koniec mamy odtwarzacz, czyli program sterujący transportem.

 

Różnica pomiędzy odtwarzaczem CD a systemem komputerowym jest taka, że w systemie komputerowym transport i odtwarzacz mogą stanowić osobne elementy., mogą też stanowić całość w jednej budzie, ale nie muszą. A w CD stanowią zawsze jedność. I to tyle różnic.

 

Tu naprawdę nie ma nieścisłości. Nie należy tylko nadmiernie przywiązywać się do odtwarzacza CD jako totalnej analogii. Bo ona tak naprawdę nie istnieje w 100%, bo to przecież inne technologie. Nie było nigdy CD z oddzielonym modułem sterującym odtwarzaczem. A w komputerze może być odtwarzacz a choćby w tablecie, a sam transport gdzie indziej. Transportem może być bezprzewodowy odbiornik AirPlay, a programem sterującym będzie Itunes. Itd. Itp. Ale to nie ma wpływu żadnego na sens poczynionych definicji.

 

Wiec ten watek drazy tam gdzie nie powinien. Czyli PC ma wplyw na brzmienie(marginalne-mniejsze-wieksze-duze), wszystko zalezy jak sie to wszystko pospina, i z czego gra muzyka. Kropka. Temat mozna zamknac. Ja nie wiedze sensu dalej sie w nim udzielac. Skoro biale jest biale, szare mieni sie szarym, a czarne pozostalo czarnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.