Skocz do zawartości
IGNORED

FULL RANGE


verus

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowałem się tym tematem przypadkowo i szukam życzliwych audiofili, u których mógłbym posłuchać takich konstrukcji - także DiY. Nigdy słuchałem takich kolumn a wiele słyszałem dobrego o dźwięku.

Jeśli jest ktoś, kto dysponuje tego rodzaju kolumnami i udostępni je do odsłuchu będę bardzo wdzięczny. Najlepiej w południowej części Polski.

Proszę także o namiary na rodzime stronki traktujące o tym temacie - o ile wogóle są. Trafiłem kiedys na zdjecia i projekt Fostexa na FE 208ESigma ale chyba stronka zniknęła lub jest zawieszona i nie mogę jej odszukać..

Czekam także na luźne komentarze znawców i użytkowników.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zajrzeć na stronę firmy VAN AUDIO (Wrocław):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Prace nad takimi kolumnami są w toku i niedługo powinien być dostępny pierwszy egzemplarz do odsłuchu. Pan Andrzej Bulski na pewno chętnie udzieli odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sklepie Combit (Wrocław) są dwa modele

Jerycho Grand na Tesli i rozbudowane Jerycho na Fostex 200B z ustami Mariana oraz gwizkiem. Dla mnie mało paczek zagrało lepiej jak te drugie zwłaszcza na Menley-u i Pentagonie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka

[obrazekLUKASZ-170023_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Szerokopasmowców możesz posłuchać w Warszawie (FotoPub, AudioClassic) albo w Gdańsku (Accuhorn).

Chyba, że zaprosi cię Yogi (poszukaj w wyszukiwarce:)

Tego typu kolumny są kapryśne i często złe :(.

Posłuchaj kilku, potem oceniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak byłem w Combicie to te tuby na Fostexach grały z jakąś śmieszną malutką amerykańska lampką - całkiem przyjemnie, aczkolwiek dość prozaicznie. Pentagon o którym wspominał Van mógłby im rzeczywiście dobrze zrobić. Już na System Audio pokazał prawdziwą klasę. Wygląd tych tub doprawdy niesamowity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cośmi się w tym Windowsie XP chyba sknociło ponieważ nie mogęsiędostaćna żaden czat (nie tylko tu), automatyczna aktualizacja teżnie dizłą wywala jakiśbłąd, tak więc na raxzie jestem wycięty z wszelkich czatów.

No ale nie ma co zaśmiecać, pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchiwałem tego Pentagona i nie mam dobrego zdania o tym dzielonym wzmaku.

Słaby jest na górze pasma i jakiś zamulony.Grało to z Virgo II i dzielonym parasoundem.Wygrzewał się o wiele dłużej niż było nam posłuchać .Pamiętam kiedyś miałem na odsłuchach Sonnetter Alabaster wart ponad 5tys.zł i chyba był to jeden z najlepszych barwowo tranzystorów jaki było mi posłuchac w ostatnim czasie-pomimo swej ceny wiele konstrukcji dużo droższych nie może nawet się zbliżyć się do niego.

Zegarmistrz!!! Szkoda ,że nie udało Ci się spotkać na odsłuchach w Nowej Rudzie, to porównał byś brzmienie tego wzmaka pentagona z lampką:)).Pentagon pograł około 30minut i poszedł w odstawkę na rzecz lampy.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z lepszych pełnozakresowców świata jest Airedale Heritage.

Sam bym chętnie takiego posłuchał i przekonał się, co potrafi, ale chyba w Polsce nikt go nie ma... :-(

[obrazekLUKASZ-170791_1.jpg] [obrazekLUKASZ-170791_2.jpg] [obrazekLUKASZ-170791_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2855-100003442 1170258952_thumb.jpg

post-2855-100003443 1170258950_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie nie na temat. "Pełnozakresowce" to jedno a głośniki "fullrange"(Lowther, Fostex, PHY, Diatone a nawet Radio Shack, Tonsil czy Tesla :)) - drugie. Temat IMHO b. ciekawy. Sam jestem uzytkownikiem głośnika pełnopasmowego i mam wrażenie że nie wszyscy tu wiedzą o czym piszą...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście chodzi mi o głośniki szerokopasmowe. szukając na forum znalazłem troche wiadomości i zdjecia - głównie kolumn DiY. wiem, że o odsłuch jest trudno bo to chyba mało popularne kolumny...

kilka fotek z innych wątków : może kilka słów komentarza tych co słuchali ?

[obrazekLUKASZ-170844_1.jpg] [obrazekLUKASZ-170844_2.jpg] [obrazekLUKASZ-170844_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3576-100003437 1170258959_thumb.jpg

post-3576-100003438 1170258957_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że wrażenia powstajace przy słuchaniu muzyki na tego typu konstrukcjach wymykają się jednoznacznym opiniom. Czasami czytając wszelkie recenzje na ten temat mam wrażenie że słuchaczom-zwłaszcza nie znającym tego typu głosników brakuje po prostu aparatu pojeciowego niezbędnego dla odniesienia się do tego typu wrażeń. Jest bowiem chyba tak że przeciętny słuchacz stara się "rozebrać" słuchany dźwięk na pewne mniejsze, "podstawowe" składniki. I dlatego tyle dywagacji o basie , średnicy i górze. Tak więc opis dźwieku kolumn wielodrożnych jako podstawowę zakłada opis poziomu integracji przetworników jakie zostały zastosowane. I niezależnie od uzyskanych wyników wiadomo- dla opisujacego i dla czytajacych- że poziom tej integracji nie jest doskonały (delikatnie mówiąc...) W tym kontekscie opi jakiegokolwiek systemu szerokopasmowego wymyka się takim kryteriom, a więc także tak pojmowanej klasyfikacji.....cdn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie słuchania zespołów opartych o głośnik szerokopasmowy osoba przyzwyczajona do dźwieku kolumn wielodroznych nie jest chyba w stanie uniknąć sporego szoku. Po prostu "oczy nie wierza uszom" :)) Zazwyczaj następuje w tym momencie zawalenie się całego "audiofilskiego świata". BO TEGO DŹWIEKU NIE SPOSÓB PORÓWNAĆ Z NICZYM CO SIE DOTYCHCZAS SŁYSZAŁO. Czesto nastepuje reakcja obronna typu "eee...nie ma basu.....nie ma góry" Nie jest to jednak najczęściej efekt tego co dana konstrukcja ma do zaproponowania a włąsnie próba odnalezienia sie w świecie zupelnie odmiennych doznań dźwiekowych. Po prostu ma sie ochotę zaklasyfikować ułożyć to co się słyszało wpychając to w ramy konwencjonalnych pogladów....cdn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, faktycznie dwuznaczność wyrażenia "full range" tu się wkradła.

 

Jeśli nie o pełnozakresowe głośniki a o szerokopasmowe przetworniki idzie, to warto tu zauważyć, że w tym sektorze dużą rolę do odegrania (dosłownie) mają przetworniki nie dynamiczne a - na ten przykład - elektrostatyczne. Ot, choćby takie, jak przedstawione poniżej. Duża powierzchnia daje możliwość odtwarzania pełnej skali z jednej membrany (bez dodatkowych wooferów), a koncentryczny układ elektrod powoduje symulacje punktowego źródła dźwięku położonego za głośnikiem.

 

Słuchałem - rewelacja...

[obrazekLUKASZ-170863_1.jpg] [obrazekLUKASZ-170863_2.jpg] [obrazekLUKASZ-170863_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2855-100003433 1170258968_thumb.jpg

post-2855-100003434 1170258967_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie obiektywne i bezstronne nastawienie słuchacza jest w mojej opinii tym trudniejsze do uzyskania im dalej zabrnął on w "audiofilską" zabawę. Rzecz w tym że czytając kolejne recenzje z kolejnych czasopism bombardujace go kolejnymi opisami "rewolucyjnych", "przełomowych" rozwiązaniań opartych o "najnowsze technologie" zaczyna on podświadomie wierzyć że "wczoraj to było g...o, ale dzisiaj to naprawdę..." Specyficzny slang używajacy wyselekcjonowanych danych technicznych mający uzasadniać załozone tezy głęboko osadził sie w świadomości współczesnego wyznawcy "audiofilizmu" I to nawet ci odżegnujący sie od wiary w marketigowy bełkot....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... uważający że żadne tego typu sztuczki nie maja wobec nich zastosowania są nieświadomymi rozsadnikami wielu uzasadnionych jedynie marketingowo teorii....cdn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że dźwięk oferowany przez systemy szerokopasmowe choć „grożący” nieraz ryzykiem gruntownego przewartościowania posiadanych poglądów jest JEDNOZNACZNIE warty tego aby się z nim zapoznać. Sprawa jest prosta-jak to powiedział któryś z bohaterów Miasteczka Twin Peaks- może się okazać że „sowy nie sa tym czym się wydają...”

Problemem nr 2 może być jednak brak możliwości konfrontacji oczekiwań z uzyskanymi wrażeniami. Współczesny rynek Hi-Fi i High-End prawie całkowicie marginalizuje takie produkty. Na szczęście przyroda nie znosi próżni i rolę rynku przejął świat DIY stanowiący niszę wypełnioną Lowtherami w tubowych obudowach ;))

To właśnie światek DIY za pośrednictwem Internetu jest obecnie chyba jedynym źródłem informacji na ten temat. Na szczęście stron poświęconych tej tematyce jest całkiem sporo. I można znaleźć odpowiadający jakimś przyjętym założeniom projekt obudowy , wykonać go i posłuchać....Gorąco polecam. Może się okazać że- tak jak w moim przypadku- nic nie będzie już takie jak przedtem.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wally

dzięki za szczere i wnikliwe oraz nie budzące wątpliwości wyjaśnienie dot. tematu wątku. Przyznam , że bardzo chętnie skonfrontowałbym Twe poglądy z rzeczywistością. Podaj, proszę miejsce gdzie można posłuchać takich zestawów. Ja szukałem jakiś czas ale bez rezultatu. Potem zostałem skutecznie zniechęcony przez fachowych kolegów. Pozdrawiam i zapewniam o swym szacunku i zrozumieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wally, to bardzo ciekawe, co piszesz. Możesz opisać głośnik, którego jesteś użytkownikiem? Jaką drogę Ty przeszedłeś i jak na nią trafiłeś? Czy to co napisałeś nie zależy od gatunku muzyki ( czy np. pełnopasmowe głośniki równie dobrze odbierasz w muzyce klasycznej, jak w jazzie?)

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.