Skocz do zawartości
IGNORED

[czernione alu.] Jak się tego pozbyć?


AlaN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy wie ktos z Was może, jak się pozbyć poczernienia z aluminium? Chodzi mi o uzyskanie barwy czystego aluminium. A czemu? Posiadam sprzęt alu, a korektor ma czarny panel i sie ździebko gryzie wizualnie z resztą (paskudnie to wygląda). Nie chodzi mi tu o zdzieranie "na chama" tego czarnego papierem ściernym, szczotkami drucianymi tudzież zjechania tegoż na szlifierce suwnej. Pewnie, zrobić tak też można, ale czy to wyjdzie ładnie?

Może zna ktoś z Was jakąś metodę np. chemiczną? Jak się tego czernidła pozbyć?

 

Pozdrawiam.

chyba chodzi ci o anodyzowane aluminium....

tego nie usuniesz tak łatwo, predzej zdrapiesz paznikciami tynk ze sciany...

zreszta nie po to aluminium jest czernione by to zdzierac- tylko takiego koloru radiatowry maja sens, inne nie oddaja tak sprawnie ciepla do otoczenia. te srebrne cacaka to dobre dla oka lamera-"audiofila ktory nie ma podstawowej wiedzy w tym temacie.

Tjaaaa...... tylko że nie chodzi mi o radiatory, tylko o przedni panel. Z nowym nadrukiem nie mam problemu, ale to czorne mi się nie podoba. B.możliwe że to się zwie "anodyzowaniem" - tego nie wiedziałęm. W każdym razie o to chodzi. Fakt, zdrapać to to się za bardzo nie daje :-(

 

(...)te srebrne cacaka to dobre dla oka lamera-"audiofila ktory nie ma podstawowej wiedzy w tym temacie(...)

A co ma srebrny panel do bycia lamerem-audiofilem? To srebrne jest 'be' a czarne 'cacy'? A od kiedy? Sorki, ale coś chyba pokręciłeś :-D. Czy chodziło Ci o srebrne radiatory?

Brencik, znowu pokazujesz że w dupie masz co ktoś napisał, chcesz tylko kogoś zmieszać z błotem. Musisz być chyba niedowartościowanym, sfrustrowanym zgorzknialcem, co?

Chyba jednak pozostaje tylko szlifowanie (polerowanie). Jednak nie wiem jak potem uzyskac taki efekt szczotkowanego aluminium.

 

Raczej taniej wyjdzie kupic korektor w kolorze srebrnym.

 

A jeszcze taniej wyrzucić korektor na śmietnik (czyt. na Allegro) i będzie audiofilsko ;)

pozdr.

Można chemicznie wypolerować (kolor alu.), ale moło kto to robi w jednostkowych seriach.

W domowych warunkach pozostaje zeszlifowanie warstewy tlenku za pomocą drewnianedo klocka z przyklejonym filcem + papier lub płótno ścierne (w zależnośi jaką fakturę chcesz uzyskać) o odpowiedniej granulacji.Należy szlifować wzdłuż panelu.Dobry i jednolity efekt uzyskasz (powierzchnia pojerowana), jeżeli na sam koniec polerowania zastosujesz papier wodny 600-800.

Miłej zabawy i cierpliwości.

Zadzwon do goscia ktory zawodowo zajmuje sie galwanotechnika!

Sa sposoby na usuniecie powloki anodycznej ale tylko metoda chemiczna...mechanicznie to tylko szlifierka i drogo to wyjdzie,bo dobrze anodowana powierzchnia jest twarda jak szklo.

Po czernieniu i anodowaniu (utwardzeniu powierzchniowym) pozostaje tylko szlifierka lub piaskowanie. Przy tego typu obróbce mechanicznej istnieje ryzyko naruszenia struktury aluminium, co może zaowocowac przy powtórnym anodowaniu uzyskaniem szarawego koloru (podobnego do tytanu) lub wystapieniem nierównomiernego odcienia całej płyty. Można to ominać nie anodując, ale lakierując bezbarwnie proszkowo. Niestety nie ma to już tego "sznytu" robi sie lamer. Koszta obróbki + koszta sitodruku (zwłaszcza zrobienie sita) są spore .Tak można reanimować zniszczonego Levinsona......

Było to na zajęciach z elektrochemii dość dawno temu, więc może niezbyt dobrze pamiętam.

Było chyba tak, że powłoki anodowane na aluminium usuwa się w ciepłej kąpieli (50 - 60C) kwasu siarkowego o stężeniu około 60 - 70%. 1 litr kąpieli przygotować w szklanym naczyniu przez wlanie 400 - 300 ml wody destylowanej i odpowiednio 600 - 700 stężonego kwasu siarkowego. Kwas wlewać cienkim strumieniem do wody przy przyciągłym mieszaniu. Do mieszania używać szkła lub polipopylenu. Przebieg usuwania warstwy kontrolować co jakiś czas. Poruszanie przedmiotem z którego usuwana jest powłoka przyśpiesza proces.

UWAGA!

Kwas wlewać do wody! Nigdy odwrotnie!

Roztwór bardzo rozgrzewa się w trakcie przygotowywania.

Pracę wykonać na dworze lub pod wyciągiem.

Uważać na skórę, ubranie i sprzęty, bo podgrzany i dość stężony kwas wypala dziury i powoduje dotkliwe i trudno gojące się oparzenia kończące się nawet ubytkami ciała.

Polaną kwasem skórę niezwłocznie spłukać pod bieżącą wodą.

 

Wniosek: Lepiej polubić czarny kolor.

Za szybko wcisnąłem...

[obrazekLUKASZ-177540_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ten będzie trochę większy

[obrazekLUKASZ-177541_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hmm... no włąsnie... ciężko to usunąć. Nic nie robiłem jeszcze na panelu, ale dorwałem jakiś kawałek aluminium juz anodowanego (czarny) i tak jak mówicie: ciężka sprawa :-( . Papier ścierny tego prawie nie chce brać (źle to wygląda), szlifierką wysokoobrotową (tzw. gumówka) idzie nieźle ale nie wychodzi to równo. Stołowa szlifierka (taka wielkości sporej frezarki) do płaszczyzn - nie ma tego jak zamocować, bo stół jest magnetyczny i alu się nie będzie trzymać; a przy obrotach kamienia ok.25tys.obr/min raczej wymagane jest bardzo dobre zamocowanie (!!!) bo element "wyfrunie" przez ścianę ;-D . Spróbuję jeszcze chemicznie, może to coś da.

A jak nie, to się pogodzę z czarnym, co robić.

W galwanizeriach mają takie maszyny polerskie do przygotowywania powierzchni pod anodowanie.Jest to taka ruchoma taśma ze szmatą,coś ala obracający się na dwóch rolkach ręcznik frote.Wpuszczasz porysowaną po obróbce blachę na takie cuś i wychodzi gładka jak lustro.Ściąga bardzo małą powierzchnie.Nie wiem czy wystarczy żeby anodowanie usunąć,ale może spróbuj tego.

piaskowanie niezły sposób, ale jeśli ma się piaskarkę ewentualnie dostęp do tzw. "piaskownicy" ( ustrojstwo do czyszczenia chyba prętów zbrojeniowych ). Na drobne elementy jest dobra "niby-piaskarka" ( bardziej to młyn kulowy przypomina ). Robi się to tak: bierze się rurę, puszkę etc. z obu stron dekielki z prętami przez środek puszczonymi się dostawia, z jednego pręta ( ew. z jednej strony pręta, jeżeli jest jeden pręt puszczony przez środek puszki ) robi się korbkę ( ew. jeżeli wszystko jest centrycznie to wiertarka może być ), no i podsatwkę z obu stron ( dwa kawałki drewna, czy blaszki na ośkę/ośki dekielków ). Sypie się do środka trochę piasku ( suchego ), wrzuca przedmioty do czyszczenia, zamyka i zaczyna się tym kręcić ( musi to być ustawione poziomo ).

 

Można też do ręcznego ścierania użyć pasty SAMA, SAM'90 i podobnych kuchennych wynalazków ( mocno ścierających ), oksydę ze stali ładnie zrywa, jak będzie z aluminium, nie wiem...

Może odrdzewiaczem?? Jak mi na wewnętrzną część panela od Radmora kapnął to miałem srebrną kropkę i pomysł czy aby całego frontu tak nie potraktowac;)

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

>Qubric

Tak, to oryginał. Można obejrzeć też inne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

witam. Ja tez takie cośchcialem zrobić czyli wyszlifowac czarny frona na srebro i udało się. Jak? a tak że kupiłem papier ścierny drobny ale do drewna i zdarłem to równymi i długimi ruchami

a potem ...papier ścierny do metalu do szlifu na mokro i w misce szlifowanie takimi samymi długimi i równymi ruchami ok 2 godzin i efekt świetny :)

Panowie. Koncentrujecie sie na zdarciu czornego, ale co dalej? Jeżeli nie zabezpieczy się powierzchni aluminium przed utlenianiem, to wkrótce ta plyta będzie wygladać jak stara menażka. Bez utwardzenia będzie ją mozna porysować paznokciem. Pozostaje najprawdopodobniej tylko lakierowanie.

Trzeba fachowca by czernienie+ utwardzenie powierzchniowe, które wniknęły głeboko, usunąć bez naruszenia struktury materiału, tak by dało sie to jeszcze raz utwardzić bez zmiany i nierównomierności odcienia.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.