Skocz do zawartości
IGNORED

POWIEDZCIE MI COŚ O UNITRA WS 442 .


SZYBA

Rekomendowane odpowiedzi

(Piotrek608) Dobra , dziś byłem w sklepie elektronicznym dowiedziałem się że:

kondesator 6800 uf / 50V kosztuje 10 zł

10000 uf / 50V kosztuje 12 zł

Mostek jest ale kwadratowy 10 A

Które kondesatory są lepsze aha i po wymianie tych kondesatorów co się zmieni w dzwięku . Jeżeli masz możliwość rozkręcenia twojego wzmacniacza i pokazania jak to wygląda u ciebie będe wdzięczny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nawiasem mówiąc: to nie jest na litość boska "wzmacniacz na 4 kolumny". To że ma z tylu zdwojone zaciski nic takiego nie oznacza. Opcja sterowania 4 kolumnami przeznaczona jest do nagłaśniania dwu pomieszczeń jednocześnie, taki prymitywny multiroom. Dotyczy to wszystkich tego typu wzmacziaczy mających pokrętło wyboru kolumn wyskalowane jako: A; B; A+B. Z naszej starej produkcji wyjątkiem jest Radmor (QQ), i jeszzce jakaś Meluzyna zdaje się, ale nie jestem pewien. Natomiast w zwykłym wzmacniaczu jednoczesne podłączanie 4 byle jakich zestawów głośnikowych może grozić przesterowaniem końcówki mocy wzmacniacza, warto by wiedzieć do pracy z kolumnami o jakiej faktycznej impedancji producent tą opcję przeznaczył (jeśli już musisz oczywiście nagłaśniać tym również kibelek).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wierzę że ten wątek się rozwinie tak jak wątki o Polskich dobrych Radmorach tylko dużo zależy od osoby która mi próbuje pomóc w ulepszaniu wzmacniacza wiem że nie tylko ja czekam na to i proszę (Piotrek608) odpisz bo jutro z rana mam zamiar pójść do sklepu elektronicznego kupic kondesatory i mostek tylko nie wiem jakie są lepsze .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZYBO spokojnie ..nie pokaze ci mojego wzmak w srodku bo wzmak ws442 ostatnio miałem gdzies na wysokosci 1995 roku potem była Yamaha AX1090

Kup 10000/50V dadzą większy prąd i lepiej wyfiltruja zasilanie wzmak co poprawi i jego wydajnosc pradowa i jakosc dzwieku na duzych obrotach..Mostek kwadratowy 10A tez jest oki tylko szczególnie zwroc uwage na wyprowadzenia.

A tak swoja droga fakt ze nastepna rzecz jaka zrobimy jak juz wymienisz kondziołki na nowe to poprowadzisz całkiem nowe kable na zaciski głosnikowre i ominiesz tzw wybór wyjsc a,a+b..diora prowadziła to cieniutkimi kabelkami 0,5mm# i strasznie ograniczało to moc wzmaka.tak ze roboty Ci nie zabraknie:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>SZYBA

Jeśli w mostku masz diody 1N540x to zostaw je w spokoju. 3 amperowe 1N5402 siedzą w klockach za 5000 PLN, grających 10 razy lepiej niż Diora (Audioanalogue Puccini chociażby). Kondziory w zasilaczu wymień jak najbardziej. Zamiast 10000uF lepiej wstawić 2 szt 4700/50V (czyli razem 4 kondensatorki w zasilaczu).

Ale jeśli nie przerobisz przesterowującego się przedwzmacniacza to cała robota na nic. Przy okazji zabawy z preampem polecam wymianę wszystkich tranzystorków na jakieś porządne BC550B (kosztują majątek, chyba z 50gr/szt). Polskie tranzystorki, nawet te niskoszumowe jak BC239, czy BC413 potrafiły szumieć jak diabli.

Jeżeli nie jesteś mocny w posługiwaniu się lutownicą lepiej poproś kogoś znajomego - można więcej popsuć niź poprawić.

Jeszcze jedno - wzmacniacz nie powinien się zbytnio nagrzewać, chyba że przy długim głośnym słuchaniu. Jeśli radiatory robią się gorące przy cichym odsłuchu, to warto pomierzyć prądy spoczynkowe tranzystorów mocy. Najprościej będzie zmierzyć spadki napięcia na rezystorach wyrównujących (takie duże, białe, ceramiczne chyba 0,22 Ohm/5W) i obliczyć prąd z prawa Oma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych. Jestem kolejnym szczęśliwym posiadaczem wspaniałego polskiego sprzętu jakim jest Diora ws442. Szczęśliwy byłem do momentu kiedy zaczęła mi "wariować". Problem polega na: jak podgłaśniam diorka nie reaguje na to zbyt dobrze bo zaczyna coś szumić buczeć itpi niestety w momencie gdy jest podkręcona do końca idzie ciszej od mojego walkmana. Po otworzeniu jej zauważyłem że elementy oznaczone symbolem R543 i R544 są przypalone więc zmierzyłem je i dziwnym trafem 544 podawał mi 17 ohm a 543 25 ohm. mówie podawał gdyż w momencie gdy go włączyłem do sieci oba rezystorki zrobiły się prawie że białe, po powtórnych pomiarach miernik pokazał mi że mają one po ok. 1500 kohm.dla mnie jest to dość ciekawe. Być może gdzieś coś zwarłem lub coś ale nie w tym rzecz. dlaczego przy pierwszym pomiarze miernik wskazywał mi różne wyniki? I drugie pytanie czy któryś z szanownych ma może jakiś dobry jakościowo schemat ws 442 wraz z opisem części składowych?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie no ja nie moge sebek ty taki porzadny gosc i takie gnioty wypisujesz..chłopie a ja cie tak zawsze ceniłem..

kaze Szybie wymienic mostek prostowniczy dlatego, ze w ws442 diora przez długi czas stosowała diody produkcjii byłej RWPG które sie tylko nazywały 1N5404 a z orginalnymi diodami thompsona neiwiele miały wogóle wspólnego..a pozatym sa to diody 3A a dla Ws442 działaja jak wredne ograniczniki pradu ..czym to sie objawiało..?

A no tym ze jak podłaczysz wzmaka pod kolumny powiedzmy altusy75 jekie wtedy miałem..i dasz wzmaka na godzine 14 to na mierniku pokazuje ze na diodzie spada napiecie o kilka około 7! wolt..w kazdym razie jak dałem wtedy tam 10A mostek to spadek był zaledwie o 2,7V!!!!!!! to znaczy ze 5 V uciekało w ciepło i nie doładowywało kondziołów i zasilacza..diody dosc mocno sie nagrzewały:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim WS-432 nie zaobserwowałem problemów z mostkiem, ale nie pamiętam czy były tam diody czy gotowy mostek B8000 czy jakoś tak.

Jeśli na diodzie jest po kilka woltów spadku, to faktycznie będzie się grzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kondesatory 10000uf/50V odpalone (Piotrek608) masz meila .Chce się dowiedzieć co daje ta obejma na kondesatorach . Ale prosze o sęsowne odpowiedzi . A i jakie kable mam kupić a może mam do wymiany na nowe z zacisków do kolumn jakie bedą najlepsze i co z kondesatorami 10uF/50V pytałem są po 40 groszy sztuka .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejma jest kurde po to żeby się kondensator nie urwał, bo bez niej wisiałby na samych drutach, myślałem że to jest oczywiste. Sensowne wystarczająco?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to wiedziałem ale ta obejma dotyka na płytce jednego miejsca z cyna i łaczy sie z innymi elemetami po przez ścieżke mniej więcej tak , ale teraz mam kontesatory stojące i się trzymią bardzo dobrze wiec nie są mi teraz potrzebne . Ja ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta obejma jest po to aby kondensator nie wyleciał w powietrze jak go prądem bedą ładować diody

to tak jak w dowcipie z chomikiem owiniętym plastrami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOTREK608

tak się zastanawiam po co te kondensatory tantalowe 10uF/50V?

mógłbyś zdradzić tajemnice?:)

też jestem w trakcie tuningu ws432 i powiem że niezły 'bajer' z tą stalową blaszką,

rzeczywiście czyściej to teraz gra.

poza tym wymieniłem kondzie na 10000uF/40V 2 szt. i mostek na 8A przez co dostał wiekszego 'powera'.

dzisiaj powywalam kable, zostawie połączenie na 1 pare kolumn i może wywale wejścia tam gdzie się korektor podłącza, co skróci droge sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kable też che wymienic ale niewiem jakie będą najlepsze doradzcie mi coś . (krzychom) te kondesatory jak masz na stojąc czy , leżą Ci na płytce tak jak ten stary. Ja mam na stojąc i mam troszke większy problem z obięciem tych kendziorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale fajny wątek, w dechę !!!! ;-)

 

sam kiedyś miałem Diorę, wersja 4422, zamiast Unitra pisze Macwatts czy jakoś tak, troche inne przyciski i gałki takie "pozaokrąglane" w kierunku brzegów, i wszystkie opisy z przodu i tyłu po angielsku

 

wzmak ma z 13-15 lat, i do dziś bezawaryjnie hula, teraz u syna (8 lat) jako pierwszy sprzęt.... z DVD Onkyo i (na razie) cienkimi monitorkami Hitachi. Fakt, że oby tylko nie przekraczac na vol godz 13, grał/gra całkiem fajnie. Na tle podstawowych Technicsów, Pioneerów itp nie ma wstydu.

 

Piotrek608, czy to wszystko co wyżej napisane, odnosi się także do 4422? czym się rózni od 442, oprócz wyglądu, oczywiście?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(krzychom) Jak moższ zrób fotke tych kendziorków i metalowej płytki między potęcjometrem a zasilaczem . A co z tymi kablami do zacisków jakie gróbe mają być .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te moje kondesatory trzymią się bardzo dobrze . Zrobie fotke jak będe mógł ale mam problem z aparatem musze latać do kumpla ale myśle że im więcej fotek tym lepiej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak bede miał aparat to zrobie fotke(dzisiaj już raczej nie)

powywalałem wszystkie kable ktore były podpięte pod włączniki A i B,

ominąłem podłączenie korektora,

teraz dzwięk jest bezpośrednio z płytki (ok 20cm drogi)

pod + dałem SONIK LINKA a mase podłączyłem zwykłym troche grubszym kabelkiem

zaraz sprawdze czy wszystko chodzi:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.