Skocz do zawartości
IGNORED

Prasowy bełkot - czyli recenzje sprzętu


IGNAC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, bolo_senor napisał:

...niektórzy uważają się za ludzi referencyjnych.  

Czegoś nie zrozumiałeś - pytanie czego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szymon , można coś porównywać , ale i tak wszelkie porównania stracą sens jak opisywany sprzęt stanie w pomieszczeniu zupełnie innym niż te opisującego w miejscu docelowym.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, bolo_senor napisał:

...wszelkie porównania stracą sens jak opisywany sprzęt stanie w pomieszczeniu zupełnie innym...

Nic nie tracą. Po prostu od opisu różnicy brzmienia dwóch kolumn oczekujesz więcej, niż pozwala na to dokładność użytych określeń.

Jeśli ktoś w swoich warunkach na tle 100 innych kolumn zaklasyfikuje Mercury M1 jako muły, to Ty w swoich warunkach na tle tych samych 100 kolumn, też uznasz M1 za muły. Koniec filozofii. Trzeba tylko samemu z sobą się pogodzić, że M1 to nie szczyt doskonałości, a zwykły muł. A samemu nie jest się jakąś wyrocznią, a po prostu gustuje się w mule.

Ps.

Ja w mule gustuję, i jak podobały mi się m1, tak z satysfakcją słucham r3. Tylko zamiast pytać "jakie podłogówki do metalu", trzeba było o "podłogówki zamulone jak m1". Kupując sprzęt pod czyjeś gusta wyrzuciłem kasę w błoto

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, szymon1977 napisał:

Kupując sprzęt pod czyjeś gusta wyrzuciłem kasę w błoto.

tu się chyba zrozumieliśmy . I tylko ten jeden szczegół dyskredytuje wszelkie opisy brzmienia.

 

10 minut temu, szymon1977 napisał:

Jeśli ktoś w swoich warunkach na tle 100 innych kolumn zaklasyfikuje Mercury M1 jako muły, to Ty w swoich warunkach na tle tych samych 100 kolumn, też uznasz M1 za muły. Koniec filozofii.

no tu właśnie nie jest tak różowo , bo w innych warunkach np jako monitory bliskiego pola m1 wcale nie będą zamulone. A zamulone okażą się duże kolumny . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bolo_senor napisał:

...bo w innych warunkach np jako monitory bliskiego pola m1 wcale nie będą zamulone.

Względem DM601 nawet w takich warunkach M1 będą mułami. Nie wiesz co to względność.

Ps.

A pomysł z dużymi kolumnami w bliskim polu zachowaj dla siebie. Równie dobrze mógłbyś oceniać łatwość parkowania Kamazem pod hipermarketem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szymon1977 napisał:

Względem DM601 także w takich warunkach M1 będą mułami. Nie wiesz co to względność.

nie bądź taki pewny , względność w akustyce nie działa tak jak by się wdawało.

Mierzę co raz u siebie akustykę i wiem , że tak to nie działa jak ci się wydaje.

10 minut temu, szymon1977 napisał:

 

A pomysł z dużymi kolumnami w bliskim polu zachowaj dla siebie. Równie dobrze mógłbyś oceniać łatwość parkowania Kamazem pod hipermarketem.

a no właśnie chcesz oceniać przez porównanie , to i warunki odsłuchu powinieneś mieć takie same . Więc na ile rzetelne będą te pomiary jeżeli metodyka badania będzie się zmieniać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale nie chce mi się powtarzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, szymon1977 napisał:

Tannoy Mercury M1 zawsze bądą mułem przy BW dm601 -

Tak , różnicy w graniu tych kolumn może nie rozróżnić tylko głuchy , a jeżeli idzie o recenzje pism branżowych audio , jak ktoś czyta od lat stałych recenzentów  nie powinien mieć problemu z wyciągnięciem odpowiednich wniosków z opisu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, szymon1977 napisał:

Wybacz, ale nie chce mi się powtarzać.

no dobra pewnie uważasz nadal , że kolumny głośnikowe nie zmienią swojego charakteru i w obrębie jednego pomieszczenia i można je bezkarnie porównywać ? 

Naprawdę w tym miejscu trudno mi coś udowadniać , bo dla kogoś kto nie robił u siebie żadnych pomiarów , moje wypociny uzna zwyczajnie za bzdury.

Ale może twój przykład m1 z tylnym b-r. umieszczone bardzo blisko ściany z daleka od rogów pokoju w 30m2 będą grały jasno bo bez basu.

natomiast DM601 umieszczone w rogach tego samego pokoju w połowie wysokości sufit-podłoga będą grały dudniąco i ciemno bo bas będzie mocno podbity i uznać je można by było za zmulone (jak tak to nazywasz)

Oczywiście robię to celowo i tylko temu by pokazać , że można. Ale jeżeli można wypaczyć wnioski , które wydają się oczywiste - to wychodzi na to że wszystko można naginać jak się chce.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, bolo_senor napisał:

...bardzo blisko ściany z daleka od rogów pokoju w 30m2...

...umieszczone w rogach tego samego pokoju w połowie wysokości sufit-podłoga...

Albo - albo. Ja pisałem o takich samych warunkach, a Ty je zmieniasz. A nie istnieje taka, akustyka, która w m1 podbije górę, a w dm601 przytnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, szymon1977 napisał:

A nie istnieje taka, akustyka, która w m1 podbije górę, a w dm601 przytnie.

dało by się dobrać taką proporcję odsunięć i wysokość standów by takie zjawisko zaszło , ale tylko dla dołu i to trzeba byłoby mierzyć i zmieniać. Co nie wyklucza faktu , że może zdarzyć się zupełnie przypadkowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Najnowsza poezja i pierdoly...

"

Wzmacniacz SPEC RSA-V10 gra w spektakularny sposób. Oczywiście dla tych, którzy wiedzą, czego chcą i nie są fanami punktowego, precyzyjnego basu i szybkich jak światło wysokich tonów. Pokazuje fantastyczne wokale, bo duże, z piękna barwą. Ich bryły nie są jakoś wybitnie trójwymiarowe, ale to nie jest tego typu wzmacniacz. Gra raczej większymi planami niż mikroszczegółami i skupia się na atmosferze i na spójności wszystkich elementów brzmienia.

Dla miłośników jazzu i klasyki będzie spełnieniem ich marzeń i snów, o ile zdają sobie sprawę z jego ograniczeń. Rock również zostanie potraktowany po królewsku, ale zabraknie w nim punkowej rewolty i szaleństwa. Nie dla wszystkich, ale dla tych, którym się spodoba będzie jak prezent pod choinkę, jak kartka od ukochanej(ego) z drugiej połowy globu. Piękny wzmacniacz od ludzi o pięknej duszy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, bolo_senor napisał:

dało by się

Dałoby się pod marketem zaparkować Kamaza, a piach na budowę przywieźć Cinquecento. A teraz bądź poważny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, szymon1977 napisał:

Dałoby się pod marketem zaparkować Kamaza, a piach na budowę przywieźć Cinquecento. A teraz bądź poważny.

jestem jak najbardziej poważny.  Oczywiście nie ze wszystkimi parami kolumn da się to zrobić , ale tam gdzie masz różne strojenie portu br i inną jego konstrukcję można próbować.

Dużo daje mod wysokości na ca. 70hz wystarczy wstrzelić się nim np w strojenie portu jednego zestawu porównywanych kolumn , lub sam mod główny pomieszczenia który podbije jeden zestaw , a w drugim wypłaszczy spadek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, bolo_senor napisał:

Dużo daje mod wysokości na ca. 70hz wystarczy wstrzelić się nim np w strojenie postu jednego zestawu porównywanych kolumn... 

Jak przytargasz nowe kolumny do chaty, to celem porównania* ze starymi, jedną stawiasz na taborecie, drugą wciskasz na półkę między książki? Prosiłem... 

27 minut temu, szymon1977 napisał:

...bądź poważny.

-----

* - w ramach "testu" powinienem chyba napisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, szymon1977 napisał:

Jak przytargasz nowe kolumny do chaty, to celem porównania* ze starymi, jedną stawiasz na taborecie, drugą wciskasz na półkę między książki? Prosiłem..

rany ..toż piszę ci chłopie , że ta sama pozycja na podstawkach może jednym kolumnom pomagać innym szkodzić i piszę dlaczego . A ty dalej swoje.

jeżeli już chciałbyś robić jakieś testy  , porównawcze nawet - to musielibyśmy w komorze bezdechowej obaj mieszkać , by to co ty mi przekażesz było prawdą.

Po prostu akustyka pomieszczeń pozwala na bardzo wiele i skutecznie utrudnia jakąkolwiek wymianę doświadczeń.

56 minut temu, szymon1977 napisał:

* - w ramach "testu" powinienem chyba napisać.

skoro coś da się zrobić z ramach testu to i przypadkowo może wystąpić , chyba to jest logiczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zresztą możesz zadać te pytanie na akustyce , jak mi nie wierzysz , albo sam zacznij rew-em mierzyć. Dojdziesz do wniosku , że każdą kolumnę trzeba optymalnie ustawić i nie ma złotego miejsca , z którego wszystkie grają najlepiej.

prościej wytłumaczyć nie umiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bolo_senor napisał:

prościej wytłumaczyć nie umiem

Tyle zachodu tylko po to, aby wciskając BW dm601 oszukać, że Tannoy Mercury M1 nie są bardziej zamulone? Nosz kur.a, ręcę opadają. Na prawdę Ci się wydaje, że to Ty mi coś tłumaczysz? Nie masz już normalniejszych pomysłów, niż "DM601 umieszczone w rogach tego samego pokoju w połowie wysokości sufit-podłoga będą grały dudniąco i ciemno bo bas będzie mocno podbity i uznać je można by było za zmulone"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bolo_senor napisał:

Po prostu akustyka pomieszczeń pozwala na bardzo wiele i skutecznie utrudnia jakąkolwiek wymianę doświadczeń.

Ciężko się z tym nie zgodzić. 

3 godziny temu, Moontan napisał:

Najnowsza poezja i pierdoly...

"

Wzmacniacz SPEC RSA-V10 gra w spektakularny sposób. Oczywiście dla tych, którzy wiedzą, czego chcą i nie są fanami punktowego, precyzyjnego basu i szybkich jak światło wysokich tonów. Pokazuje fantastyczne wokale, bo duże, z piękna barwą. Ich bryły nie są jakoś wybitnie trójwymiarowe, ale to nie jest tego typu wzmacniacz. Gra raczej większymi planami niż mikroszczegółami i skupia się na atmosferze i na spójności wszystkich elementów brzmienia.

Dla miłośników jazzu i klasyki będzie spełnieniem ich marzeń i snów, o ile zdają sobie sprawę z jego ograniczeń. Rock również zostanie potraktowany po królewsku, ale zabraknie w nim punkowej rewolty i szaleństwa. Nie dla wszystkich, ale dla tych, którym się spodoba będzie jak prezent pod choinkę, jak kartka od ukochanej(ego) z drugiej połowy globu. Piękny wzmacniacz od ludzi o pięknej duszy."

Ryka czy Pacuła? Z tej dwójki postawiłbym na W. P. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, szymon1977 napisał:

Tyle zachodu tylko po to, aby wciskając BW dm601 oszukać, że Tannoy Mercury M1 nie są bardziej zamulone?

wiesz szymon w końcu zarzuciłeś mi pisanie bzdur , wytłumaczyłem ci - myślę w prosty sposób , że tak jak tobie się wydawało , się nie da. A ty teraz pogardliwie jeszcze deprecjonujesz to , że próbowałem i się starałem byś coś w tej rozmowy wyniósł . Potem się nie dziw , że cię zwyczajnie "oleje".

Dalsza rozmowa nie doprowadzi do niczego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, bolo_senor napisał:

...pogardliwie deprecjonujesz...

To Twój pomysł, aby jedne z porównywanych kolumn wcisnąć w kąty pomieszczenia, więc jeśli ktoś tu coś deprecjonuje, to Ty całą dyskusję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, szymon1977 napisał:

To Twój pomysł, aby jedne z porównywanych kolumn wcisnąć w kąty pomieszczenia, więc jeśli ktoś tu coś deprecjonuje, to Ty całą dyskusję.

uparłeś się tego , a to był przykład. Zielonego pojęcia nie masz chyba o czym pisze.

a skąd wiesz , że toś ich tak nie ustawi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste, ciekawa to rzecz obserwować to znęcanie się na prasą audio na forum które od lat stoi na dziwnych i niezbyt przejrzystych interesach.

Piewcy chińskich DAC-ów i takoż kitajskich wzmacniaczy, usługowi kowale DIY za mamonę, wielbiciele najlepszych kolumn na świecie z hercem w herbie, pragnący uszczęśliwić innych użytkownicy gniota udającego mega-gramofon, wyznawcy Megakonstruktora, tęskniący za Harpiami, handlarze i  wzmacniacze w handelku starzyzną dumnie zwaną vintage, wyznawcy kultu sansuja, cisi agenci kilku salonów audio zawsze stojący na straży swoich patronów i obiecanych rabatów, sierotki po seniczu, "szczęśliwi" użytkownicy Pylonów i Fezz-a z zerowym dorobkiem na forum a już piszący w opiniach peany o waszym szczęściu,  producenci kabli na kuchennym stole oferowanych potem za paskarski grosz, "twórca" drewnianego korytka wypełnionego kocim żwirem oferowanego jako ustrój antywibracyjny, mistrzowie oprawiania wełny mineralnej w drewniane ramki, prywatni importerzy...  Wybaczcie, nie wymieniłem was wszystkich bo nocy by na to nie starczyło.

Powiedzcie jak to jest?

Jak to jest, mieć w oku belkę i jej nie zauważać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bolo_senor napisał:

uparłeś się tego , a to był przykład.

...przykład ale kompletnie chybiony. Bo chciałeś podważyć wiarygodność odsłuchu, poprzez wykonanie odsłuchu sprzecznie z podstawowymi zasadami odsłuchu. Równie dobrze mógłbyś pojechać Porsche po bułki na wstecznym, aby napisać, że jest wolne i słabo się prowadzi, a widoczność...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, szymon1977 napisał:

...przykład ale kompletnie chybiony. Bo chciałeś podważyć wiarygodność odsłuchu, poprzez wykonanie odsłuchu sprzecznie z podstawowymi zasadami odsłuchu. Równie dobrze mógłbyś pojechać Porsche po bułki na wstecznym, aby napisać, że jest wolne i słabo się prowadzi, a widoczność..

nie , nie chybiony przykład bo co to znaczy sprzecznie , każdy ustawia kolumny jak chce / może. Cały ten mój elaborat jest o braku obiektywnej oceny w dwóch różnych miejscach odsłuchowych.

czy test byłby taki sam jakbym przeprowadził go w komorze bezdechowej a następnie w pomieszczeniu o wymiarach 2,7 x 2,7 x 2,7 metra ? Nie bo nie może.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Prawdziwa cnota krytyk sie nie ....boi...

Od kilkunnastu lat nie kupuje i nie czytam branzowej prasy polskiej,  zagranicznej czasem cos poszukam w sieci....wszytkie roczniki od 1985 roku do 2006 w  zeszlym roku wywalilem na smieci......makulature ....zero sentymentow....a jaka ulga !!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, bolo_senor napisał:

Cały ten mój elaborat jest o braku obiektywnej oceny w dwóch różnych miejscach odsłuchowych.

No ale właśnie w wyniku braku możliwości bezwzględnej oceny, robi się porównania względne, gdzie jedynym zmiennym czynnikiem, jest oceniany przedmiot. A swoją drogą, to że M1 są zamulone, nie sprawia "ilość" wysokich w M1 w stosunku do "ilości" wysokich w DM601, a "ilość" wysokich w M1, w stosunku do "ilości" reszty w M1.

14 minut temu, bolo_senor napisał:

...każdy ustawia kolumny jak chce / może.

Jak w ten sam róg wciśnie M1 i DM601, to i tak M1 nie zagrają ostrzej niż DM601.

 

16 minut temu, bolo_senor napisał:

czy test byłby taki sam jakbym przeprowadził go w komorze bezdechowej a następnie w pomieszczeniu o wymiarach 2,7 x 2,7 x 2,7 metra ?

Najpierw wymyśliłeś jedne z porównywanych kolumn wciskać w kąty, a teraz drugie przenieść do innego pomieszczenia. Ja pier...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.