Skocz do zawartości
IGNORED

Pokój odsłuchowy po przeprowadzcce.. koledzy ratujcie :(


BeatX

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,

 

Miesiąc temu się przeprowadziłem do nowego mieszkania.

Po "negocjacjach" z narzeczoną ostał mi się pokój do słuchania muzyki, w którym akustyka to po prostu koszmar.

Pomieszczenie ma wymiary 4x2m :( czyli taki wąski i długi prostokąt.

Na krótszych ścianach z jednej strony jest okno, z drugiej drzwi.

Podłoga to parkiet z desek.

Pokój jest całkowicie pusty - do mojej dyspozycji.

Póki co sprzęt postawiłem na metrowej wysokości ławie - przy oknie - żeby mieć chociaż namiastkę rozeznania jak jest źle.

No i jest gorzej niż się spodziewałem :(

Sprzęt na jakim słucham jak w stopce, i naprawdę w średnio zaadaptowanym akustycznie pokoju moje ADAM A7X grały przepięknie.

Koledzy zaradźcie coś, bo w tym momencie to zostaje mi albo słuchać muzyki na słuchawkach albo się wyprowadzić do innego mieszkania, bo w tym pokoju akustyka woła o pomstę do nieba.

Echo, pogłos, bas dudniący jak cholera - no po prostu dno i wodorosty.

Na dniach kupie jakiś dywan, żeby chociaż nieco stłumić pogłosy - ale zastanawiam się, czy w ogóle jest sens żebym kombinował w poprawę akustyki tego prostokąta, czy lepiej sobie odpuścić i pogodzić się ze słuchaniem muzyki na słuchawkach?

 

Mieszkam w Szczecinie, i jeżeli jest tutaj ktoś ogarnięty w temacie - i ze Szczecina - to proszę o PW.

Jestem w stanie wynająć fachowca który przyszedłby do mnie, pomierzył wszystko, posprawdzał i doradził rozwiązanie jak polepszyć akustykę.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady,

 

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek rozstaw panele absorbcyjne na bazie wełny mineralnej we wszystkich kątach pomieszczenia. Powinien zmniejszyć się trochę czas pogłosu oraz wzbudzanie basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. mirfak :)

Rozumiem, że chodzi Ci o ten wynalazek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli tak, to czy można gdzieś kupić gotowe to ustrojstwo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

Pusty pokój , więc wstaw jakieś mebelki / dywan i do boju :)

Nie znam kolumn które masz , ale jest wiele takich które nie boją się bliskości bocznych ścian .

Odsuniesz od tylnej ściany na jakieś minimum 100 do 150 cm i zagra , może nie będzie szeroko , ale głębię sceny powinno ładnie rysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od dywanu ;), a panele na bazie wełny widzialem na allegro za w sumie jakieś śmieszne pieniądze, choć wykonanie nie zabija

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dzięki za rady panowie.

Po weekendzie kupie dywan i spróbuję naciągnąć narzeczoną na zakup paneli :D

Nie mniej jednak moje zapytanie odnośnie osoby ogarniętej w temacie akustyki jest nadal aktualne!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

Zamiast paneli kup karnisz na całą ścianę i dużo grubego materialu zasłonowego i na tej ścianie ustaw kolumny , po bokach kolumn możesz zawiesić kupując grube ładne kilimy.

Posluchaj starego zgreda i nie zaśmiecaj i tak jak by nie bylło małego pomieszczenia , te panele pomogą ci tyle co kot napłakał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydz,

a co wg Ciebie da dadzą akustycznie grube, ładne kilimy i zasłony poza wytłumieniem najwyższych częstotliwości?

 

I jeszcze taki truizm ode mnie: akustyka, to fizyka - pewnych rzeczy się nie przeskoczy bez konkretnych działań, nawet usilnym myśleniem życzeniowym.

 

Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nie ma tam żadnego cudowania - najprostsze działania poprawiające akustykę pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, taka moja mała uwaga.

Doceniam rady od was obu i w miarę moich możliwości postaram się przetestować oba rozwiązania, ale..

.. bardzo bym prosił nie wprowadzać do tego wątku, nie miłej atmosfery z którego słynie to forum.

Nie chciałbym, żeby ktokolwiek udowadniał komuś cokolwiek w tym wątku.

Każda rada jest dla mnie bardzo cenna i każdą wezmę pod rozwagę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli każda rada jest cenna to radzę z narzeczoną się dogadać w sprawach audio bo widzę, że może ją drażnić w przyszłości ta pasja... a w takim pokoju to proszę wybaczyć można zapodać dobre słuchawki z dobrym wzmakiem... najlepiej jak by się wyburzyło 1 ścianę i z drugim zrobiło elegancki pokój do wspólnego słuchania... muzyki. A jak narzeczona tego nie toleruje to przepraszam... szkoda roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsunięcie głośników i miejsca odsłuchowego od ścian oraz wytłumienie powinno pomóc. Przy dudniącym basie w razie czego można jeszcze spróbować zatkać całkowicie lub częściowo wyloty bas-reflexu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieodpowiednie wymiary jak i metraż pomieszczenia, ciężko będzie to przeskoczyć. Rydz dobrze prawi, zamiast forsy na wełnę przeznacz ją na urządzenie sobie przyzwoicie pokoju, 2 metry szerokości to niestety za mało na dobre odsłuchowe cztery ściany.

 

Jeżeli za wszelką cenę chcesz się bawić w adaptacje to proponuję na początek wykonać pomiary pomieszczenia (a nie jak inni piszą- od razu zakup paneli z wełny) choćby programem REW, po czym będziesz wiedział od której strony się za to wszystko zabrać. W twoim temacie istotnie zabrakło bardzo pomocnego planu pokoju (lub zdjęcia) aby można było zobaczyć gdzie znajduje się okno a gdzie drzwi, jaka wysokość sufitu i w którym miejscu teraz rozstawione są monitory. Bez liczenia wykresów i innych "bzdur" podpowiem że 50-60cm pułapka z miękkiej wełny mineralnej na całej tylnej ścianie powinna dać znaczącą poprawę w dole pasma <300Hz.

 

Z mojej strony jeszcze dodam abyś zlitował się nad "Adamem" bo on się tam dusi i woła o pomoc a rozejrzał się za dobrym zestawem słuchawkowym i wygodnym fotelem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem pomieszczenie male, ale przy rostawie kolumn na szersza sciane, odpowienie rozpraszanie ,plus redukcja poglosu duzo zmieni. Aczkowliek niestety nigdy to nei zagra jak w duzo wiekszym pomieszczenie , w tak malym pomieszczenie nie da sie wiele zmienic z basem, nawet wiele rezonatorow helmholtza nie wiele zmieni, zaqwsze bedzie wyrazne podbicie na dolnym pasmie. Pozostaje zatkac wyloty w kolumnach i zajac sie resztem pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, domyślam się że ten pokój to załamka w pojęciu akustycznym, ale chciałbym żeby w nim chociaż jako-tako zagrały ADAM A7X - licząc się, że się marnują w tym pomieszczeniu.

Ale nie będę ich sprzedawać, bo A7X grają zbyt dobrze jak dla mnie, żeby znowu szukać swojego brzmienia.

Obecne mieszkanie jest przejściowe - wynajmujemy je - i docelowo jak już będę kupował swój własny dom, to na pewno będzie tam pokój z potencjałem na pomieszczenie odsłuchowe, który to pokój zagarniam w całości na potrzeby audio i w którym A7X rozwiną skrzydła :)

 

Póki co ratują mnie słuchawki - na szczęście przed przeprowadzką zdążyłem się zaopatrzyć w wysokiej klasy system słuchawkowy (sprzęt jak w stopce), więc mam dostęp do słuchania muzyki w jakości hi-fi.

Tyle tylko, że co słuchanie na kolumnach - to słuchanie na kolumnach.. wrażenia dotyczącemu słuchania muzyki z kolumn głośnikowych nie zastąpią nawet najlepsze słuchawki :)

 

Nie mniej jednak dziękuję serdecznie wszystkim za cenne rady i uwagi!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem działania adaptacyjne w tym pomieszczeniu nie maja większego sensu. Rozmiary pokoju uniemożliwiają ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego w jakikolwiek sensowny sposób - ustawisz się na krótszej ścianie to będziesz mieć szerokość bazy poniżej 130cm i zapomnij o stereofonii, z kolei na dłuższej będziesz siedzieć metr od kolumn i również zapomnij o stereofonii. Tego nie przeskoczysz żadną adaptacją. Owszem, odpowiednimi ustrojami akustycznymi jesteś w stanie uzyskać skrócenie czasu pogłosu, wytłumienie rezonansów, wyrównanie pasma, ale prawdziwej sceny i efektów przestrzennych nigdy tu nie będzie. Pomijam już fakt, że ustroje z prawdziwego zdarzenia samą swoją objętością zabrałyby ze 20% tego pokoju.

W sytuacji kiedy nie da się uzyskać efektu sceny ustawionej przed słuchaczem podstawowa przewaga kolumn nad słuchawkami zanika, a cała reszta aspektów brzmienia bedzie lepsza na słuchawkach. Dobry tor słuchawkowy już masz - wykorzystaj go i ciesz się muzyką, a ten pokoik zaadaptujcie sobie... na duża garderobę. W tej roli sprawdzi się doskonale, a radości drugiej połówki nie będzie końca. Tak wielkie "poświęcenie" z twojej strony będzie też świetnym atutem w przyszłych audio-negocjacjach już po przeprowadzce do nowego domu, więc potraktuj to jako długoterminową inwestycję ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem działania adaptacyjne w tym pomieszczeniu nie maja większego sensu. Rozmiary pokoju uniemożliwiają ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego w jakikolwiek sensowny sposób - ustawisz się na krótszej ścianie to będziesz mieć szerokość bazy poniżej 130cm i zapomnij o stereofonii, z kolei na dłuższej będziesz siedzieć metr od kolumn i również zapomnij o stereofonii. Tego nie przeskoczysz żadną adaptacją. Owszem, odpowiednimi ustrojami akustycznymi jesteś w stanie uzyskać skrócenie czasu pogłosu, wytłumienie rezonansów, wyrównanie pasma, ale prawdziwej sceny i efektów przestrzennych nigdy tu nie będzie. Pomijam już fakt, że ustroje z prawdziwego zdarzenia samą swoją objętością zabrałyby ze 20% tego pokoju.

W sytuacji kiedy nie da się uzyskać efektu sceny ustawionej przed słuchaczem podstawowa przewaga kolumn nad słuchawkami zanika, a cała reszta aspektów brzmienia bedzie lepsza na słuchawkach. Dobry tor słuchawkowy już masz - wykorzystaj go i ciesz się muzyką, a ten pokoik zaadaptujcie sobie... na duża garderobę. W tej roli sprawdzi się doskonale, a radości drugiej połówki nie będzie końca. Tak wielkie "poświęcenie" z twojej strony będzie też świetnym atutem w przyszłych audio-negocjacjach już po przeprowadzce do nowego domu, więc potraktuj to jako długoterminową inwestycję ;)

 

Zgadzam się w 100%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem działania adaptacyjne w tym pomieszczeniu nie maja większego sensu. Rozmiary pokoju uniemożliwiają ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego w jakikolwiek sensowny sposób - ustawisz się na krótszej ścianie to będziesz mieć szerokość bazy poniżej 130cm i zapomnij o stereofonii, z kolei na dłuższej będziesz siedzieć metr od kolumn i również zapomnij o stereofonii. Tego nie przeskoczysz żadną adaptacją. Owszem, odpowiednimi ustrojami akustycznymi jesteś w stanie uzyskać skrócenie czasu pogłosu, wytłumienie rezonansów, wyrównanie pasma, ale prawdziwej sceny i efektów przestrzennych nigdy tu nie będzie. Pomijam już fakt, że ustroje z prawdziwego zdarzenia samą swoją objętością zabrałyby ze 20% tego pokoju.

W sytuacji kiedy nie da się uzyskać efektu sceny ustawionej przed słuchaczem podstawowa przewaga kolumn nad słuchawkami zanika, a cała reszta aspektów brzmienia bedzie lepsza na słuchawkach. Dobry tor słuchawkowy już masz - wykorzystaj go i ciesz się muzyką, a ten pokoik zaadaptujcie sobie... na duża garderobę. W tej roli sprawdzi się doskonale, a radości drugiej połówki nie będzie końca. Tak wielkie "poświęcenie" z twojej strony będzie też świetnym atutem w przyszłych audio-negocjacjach już po przeprowadzce do nowego domu, więc potraktuj to jako długoterminową inwestycję ;)

 

Ja też mam wrażenie, że obecnie to jest walka z wiatrakami..

Nie mniej jednak spróbuję zawalczyć i chociaż trochę polepszyć - żeby w oczekiwaniu na docelowy dom, mieć gdzie słuchać muzyki :)

 

Przygotowałem dzisiaj prosty rysunek techniczny omawianego pokoju:

 

c9871d3ca656d2ef.jpg

 

Wysokość od podłogi do sufitu, to około 2,6m.

Zdjęcia poglądowe zrobię jutro, bo dzisiaj stosunkowo późno wracam z pracy.

Nie mniej jednak będę wdzięczny, gdyby ktoś mógł zasugerować przy której ścianie najrozsądniej będzie rozstawić kolumny? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam. Sam nie licząc czasów akademika mieszkam już w trzecim wynajętym mieszkaniu i nie wiem jaki ma sens w takiej sytuacji tworzenie jakiegoś oddzielnego "pokoju odsłuchowego" zwłaszcza jak się ma do dyspozycji jakieś bezsensowne pomieszczenie z cyklu 2x4m.

Nie można normalnie po ludzku ustawić wszystkiego w pokoju, tzw "salonie"?

Mieszkam z dziewczyną i nie zawsze mogę sobie słuchać i oglądać co mi się podoba bo ona czasem np. chce oglądać jakieś durnoty w tv, ale mniejszym kompromisem wydaje mi się przerzucenie się w tym momencie na słuchawki (z czym autor wątku nie powinien mieć problemu bo jest odpowiednio wyposażony) niż ściskanie się w 2-3 razy za małym pokoju albo tracenie środków i czasu na jego wątpliwą adaptację akustyczną.

 

Dodatkowo chyba w takiej sytuacji dziewczynie, jeśli potrzebuje spokoju łatwiej przenieść się do małego pomieszczenia gdzie będzie mogła sobie w spokoju poczytać książkę czy co tam lubi robić, niż ściskać się tam facetowi z potrzebującą przestrzeni elektroniką. Wszystko macie na głowie postawione, no chyba, że ten pokój 2x4m to największy pokój w mieszkaniu...

Tak więc ja osobiście polecam zrewidowanie całej koncepcji mieszkaniowej, ewentualnie zmianę właściciela spodni w tym związku ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przedstawiłeś umeblowania. Zgodnie z zasadami akustyki podziel tę kiszkę na pięć części wzdłuż. Na jednej piątej od okna postaw głośniki skierowane osiami promieniowania pod katem 60' a miejsce odsłuchowe odmierz w odległości 1,5 bazy głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "złota zasada" każde pomieszczenie jest inne nawet jeżeli posiada takie same wymiary może brzmieć zupełnie inaczej. Kolumny głośnikowe (jak i miejsce odsłuchu) docelowo ustawia się tam gdzie najlepiej gra -ją, inaczej mówiąc wpływ pomieszczenia na dźwięk jest najmniejszy, to jest priorytetowa czynność jaką się wykonuję przed adaptacją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze kolega mono: ustawienie jest krytyczne i dla każdego pomieszczenia indywidualne. Pomieszczenie jest małe i referencji w nim nie osiągniesz ale nie stracone. Te monitory sa chyba bliskiego pola (?), spr moze na krótszej ścianie, zagospodaruj pokój, bo przecież pusty jak piszesz, zadbaj o pierwsze odbicia i tylnią ściana-po prostu poeksperymentuj. Nie przejmuj sie wąska baza: odstaw je od ścian z metr od kolumnowej i ok 30-40 cm od bocznych i posłuchaj. Jak monitory sa dobre jak piszesz to "rozszerza" scenę do ścian bocznych.....

A jak chcesz robić pomiary i wynająć fachowca od akustyki to skontaktuj sie z Mirkiem z Acoustic Lab, stały bywalec i powinien pomoc; żyje z tego:)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Mam kolegę, który gra na 9mkw w bardzo podobnym układzie. Monitory AudioNote, ustawione na dłuższej ścianie. Nie uwierzycie. Co prawda nie gra z rozmachem i dżwięki nie "jeżdżą" po pokoju jak szalone, ale gra u niego przepięknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 11 miesięcy temu...

Nie jestem audiofilką z wyboru - chyba że wyboru mojego męża. Dlatego rozumiem Twoją dziewczynę. Ze swojej strony mogę Ci doradzić to, co koledzy powyżej - odłóż sprawę do przeprowadzki do domu. Jednak rozumiem, że chcesz słuchać muzyki, a nie czekać aż chytry plan strategii zacznie działać :P Dlatego, mimo rozsądku, radzę Ci - nie przestawaj działać! Też się burzyłam na poczynania męża, ale teraz z nim roztkliwiam się w naszym pokoju odsłuchowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Kobiety nie powinny dyskutowac o rzeczach o ktorych nie maja pojecia. np. Samochody, audio, polityka, historia, sport duża czesc zagadnien zwiazanych z kuchnia i technika. Doskonale natomiast czuja sie opowiadajac o tipsach utwardzanych uv czy jaka posypka pasuje do okreslonej smakowej kawy. W tym sie moga doskonale realizowac rozmawiajac z psiapiolkami. nieznosne jest kiedy natarczywie wychodza poza swoja tematyka. Natomiast te zalosne teskty tutaj typu: 'moja pani mi nie pozwoli', moja pani nie toleruje takich duzych kolumn', moja pani by mnie z domu wygonila. fuck, rozmawiaj o tym ze swoja panią, a jak sie dales zdominowac w kazdej sferze zycia to nie jest to problem audiofilski, to jest czesta postawa zyciowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę na bardzo inteligentne kobiety trafiłeś w życiu..

Wydaje się , że mimo wszystko inteligentniejsze od Ciebie bo rozumiały podstawowe pojęcia statystyczne i wypowiadały się na tematy na których sie znają, a nie jak większośc kobiet po zdobyciu koniecznego im do życia 'papierka własności samca' decydowały o każdym ruchu delikwenta i wyganiały go z kolumnami gdzieś pod pawlacze, gdzies gdzie york sie zawsze chował jak mu było smutno....:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.