Skocz do zawartości
IGNORED

Czego sluchamy : winyl, cd , pliki pcm , dsd i dlaczego?


marslo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja znam dwa AN5 i DPA SX-512 i może flagowy lampi, ale to musieli by się wypowiedziec jarek i ania na ten temat

DPA SX-512 to juz historia ale jaka piekna, az lezka sie w oku kreci. Nie pamietam jak juz to gralo ale jak na tamte czasy to bylo wybitnie!

Lampi z pewnoscia nie nalezy do tego grona. Gdyby nie chrypial i nie cherczal to tez bym sie nad tym zastanawial bo cos z tego ma, ale to nie to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DPA SX-512 to juz historia ale jaka piekna, az lezka sie w oku kreci. Nie pamietam jak juz to gralo ale jak na tamte czasy to bylo wybitnie!

Lampi z pewnoscia nie nalezy do tego grona. Gdyby nie chrypial i nie cherczal to tez bym sie nad tym zastanawial bo cos z tego ma, ale to nie to.

jeszcze nie taka historia, u mnie gra i cieszy ucho.... na specjalne okazje. może kiedyś pójdzie w szranki z lampim 7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, wywolas offtopa, prosze wroc do tematu.

Jak rozumiem dla Ciebie tylko pliki pcm?

Czasami ciezko nie wejsc w off-top ale juz wracam.

Co do zrodel muzyki to oczywiscie wszystkie nosniki analogowe licza sie jak najbardziej, z cyfry to tylko PCM we wszelkich odmianach. DSD to moim zdaniem droga na manowce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/

po drugie w zasadzie nie ma nowego sprzetu do odtwarzania tasm, jesli sie myle prosze mnie poprawic

 

 

 

Otari MX-5050BIII

Też myślałem tak samo jak Ty ,a to ostatni Mohikanin niewiele wiem jeszcze na jego temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może kolega 747 wie więcej na temat tego szpulowca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma obiektywnych najlepszych nosnikow czy formatow.

 

Było już wiele walk, ale z każdej z nich płynęła zawsze OBIEKTYWNA konkluzja - DSD to mistrz do klasyki !

Nikt tego nigdy nie podważał, a każdy oddany głos potwierdzał tą tezę. Tutaj temat klasyki można zamknąć.

Wydano 10 000 tytułów płyt SACD, a 70% z tego to nagrania muzyki klasycznej - to motor tego formatu.

Jazz to kolejne 15% , a cały Pop/Rock/Blues to jedynie 10% - pozostałe 5% to wszystkie inne formy, które

chciały zaistnieć na tym nośniku. Z powyższego widać wyraźnie jaka była grupa docelowa twórców tego formatu.

 

A co do przewagi Hi-resów nad CD-kami, to każdy musi wyrobić sobie swoje zdanie, bo jak widać, to głównym

problemem staje się poziom jakości sprzętu odtwarzającego - nie można przecież porównywać cytryny z cebulą ! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otari MX-5050BIII

Też myślałem tak samo jak Ty ,a to ostatni Mohikanin niewiele wiem jeszcze na jego temat.

ja mam OTARI MX-50, świetnie grający sprzęt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC robi wewnętrznie konwersję do DSD64 lub DSD128.

 

Można wiedzieć co to za ustrojstwo i po co to robi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć co to za ustrojstwo i po co to robi ?

 

Bardzo proszę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otari MX-5050BIII

 

Potrzebne jest dostrojenie do poziomu wymaganego w hi end, produkty studyjne posiadaj jakość niestety tylko wymaganą w studiach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne jest dostrojenie do poziomu wymaganego w hi end, produkty studyjne posiadaj jakość niestety tylko wymaganą w studiach.

 

5050 nie jest studyjnym sprzętem, co to znaczy dostrojenie?

 

studyjne dobre klocki to nie jest hi-end?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne jest dostrojenie do poziomu wymaganego w hi end, produkty studyjne posiadaj jakość niestety tylko wymaganą w studiach.

Nie każdy Panie Ekspercie, nie każdy...

 

Tak się zastanawiam, na ile ten OTARI to produkt ówczesny, czy jest on produkowany np od paru lat, a zaprojektowany został np w 2001. Parametry nie zachwycają, bo taśma ma niestety swoje ograniczenia. Ciekawe jednak, jak się sprawa ma z głowicami? Czyli na ile dzisiejsza technika pozwala zaprojektować głowicę przenoszącą więcej niż podane 30Hz - 20kHz? Ciekawe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla mnie, nadal, taśma szpulowa jest niedościgniona. Problem jest z dostępnością masterów, albo są w cenach na prawdę wysokich. Te tańsze nie są już w super stanie, szczególnie te z lat 60`tych. Jednak taśma szpulowa jest magiczna. Przegrywając materiał z CD, Winylu, nawet z taśmy magnetofonowej dostrzegam granie na takim samym poziomie, a nawet czasem lepsze. Temat plików przewaliłem, uważam, że trzeba jeszcze poczekać. HI-Res jak i SACD gra dla mnie zbyt analogowo, nienaturalnie analogowo. Analog to nie jest to co ludzie postrzegają, że jest zaokrąglona góra. To nie prawda. Dobry analog polega na czymś innym. Różnica jest taka, że Analog gra zdecydowanie dźwiękiem bardziej zbliżonym do naturalnego, choć nigdy nie będzie to dźwięk naturalny. Szczególnie tyczy się to nagrań klasyki, Jazzu gdzie instrumenty grają bez pomocy wzmaków.

 

Uważam jednak, że Analog i Cyfra to dwa zupełnie inne kierunki i nie można tego bezpośrednio porównać. Cyfra jest czystsza, kliniczna, mimo zaokrąglonej czasami góry, to nie gra jak analog. Choć słyszałem parę dobrych odtwarzaczy i systemów, które grały miło i przyjemnie to nie gra to jak analog. Druga różnica, analog gra trochę ciemniej, tzn nie ma takie jasności, co może być mylące. To jest ta cyfrowa naleciałość. W Hi-Res, czy SACD tej naleciałości już w zasadzie nie ma.

 

Byłem w studiu i słuchałem Studera A80 - jeden z reżyserów pokazał mi, że analog może tak samo źle grać i tak samo ostro jak cyfra. Wszystko zależy od tego co Pan Mieciu zrobi za konsoletą, jak poustawia muzyków i mikrofony. Od tamtej pory przestałem twierdzić, że analog jest jedyny słuszny. Nośnik ma drugorzędne znaczenie. tym bardziej wkurza mnie dzisiejsze podejście jakim jest łatwość. To ona dzisiaj wygrywa - jak to się mówi, każdy może zostać reżyserem dźwięku?

 

Żeby nie przedłużać: Taśma Szpulowa --> Winyl --> Taśma CC --> Cyfra --> Cała reszta. Tor cyfrowy mam wyraźnie gorszy, więc nie wiadomo co się może wydarzyć za jakiś czas.

 

Wydaje mi się też, że HI-Res potrzebuje jeszcze jednego kopniaka technologicznego. Co byśmy nie mówili, to i tak dąży się do tego, że wszystko będzie na pliku. Osobiście mnie to przeraża, ale niestety, to jest przyszłość. Za 20 lat myślę, że na pewno sam dźwięk cyfrowy nie tylko nie będzie miał wad dzisiejszych technologi, ale będzie bardzo bliski zapisowi analogowemu i brzmieniu analogowemu.

 

+1000.

Mam w zasadzie identyczne przemyślenia.

 

Pozdro

 

Swiadomie nie wstawilem tasm do tematu watku, bo po pierwsze: ich dostepnosc jest b. mala a ceny wysokie, po drugie w zasadzie nie ma nowego sprzetu do odtwarzania tasm, jesli sie myle prosze mnie poprawic.

Przyjmuje, ze koledzy, ktorzy maja taka mozliwosc stawiaja tasme ponad inne nosniki, jednak to jest poza audiofilskim mainstream'em jak sadze.

Czy ktos z kolegow grajacych z tasm kupil ostatnio magnetofon szpulowy i zaczal kupowac tasmy, czy to raczej pozostalosc lat wczesniejszych?

 

Poprawiam

Nawet na Audio Show 2014 pokazano magnetofon R2R z nowej produkcji. Cena ok. 10 tys zł.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na Audio Show 2014 pokazano magnetofon R2R z nowej produkcji

 

Całkiem nowej konstrukcji czy modyfikowany , i kto jest producentem pamiętasz może?

 

nie byłem na Audio Show 2014 to nie widziałem:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prezecierz już było wcześniej podane, OTARI MX-5050BIII 2ch Analog Audio Tape Recorder - to jest magnetofon produkowany nadal przez tą firmę. Nie wiem, kiedy został zaprojektowany, ale nadal można kupić nowy, z gwarancją, koszt to 10 000$ :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słucham w 90% ze Spotify :)

Oczywiście, jeżeli to nie profanacja pisać o tym w dziale high-end ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można kupić nowy, z gwarancją, koszt to 10 000$ :)

 

Tak sam trochę wcześniej wkleiłem ten link:)))

Gdzieś czytałem że koszt zaczyna się od 6000$ ,ale to pewnie zbyt optymistyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem WiMP, ale jego interface, algorytmy sugerowania nowych wykonawców i zarządzanie playlistami - względem Spotify - to śmiech na sali :D

A że pewnie już wiesz ile ja słyszę (a w zasadzie nie słyszę), to co ja będę się spinał o te 44.1/16 .flac vs. 320kbps .ogg :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC (Spotify, AIMP4) | ODAC revB+O2 | ADAM A7X | Sennheiser HD600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sam trochę wcześniej wkleiłem ten link:)))

Gdzieś czytałem że koszt zaczyna się od 6000$ ,ale to pewnie zbyt optymistyczne.

Widziałem też i za 4000$, ale myślę, że cena 10000$ za nowy to ta prawdziwa raczej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co kto słucha. Mam sporo cd a słucham głownie klasyki. Nie wyobrażam sobie słuchania z plików - nota edytorska/poligrafia jest dla mnie niezbedna. Pomacalem troche vinyl, ale od kiedy kupiłem cdp Ayona troche słabo widzę analogową konkurencje. Nie mam zamiaru wydawać kolejnych 15kilo na gramofon, tym bardziej ze mimo duzego wyboru LP w tym segmencie - z realizacjami i tloczeniami jest chyba jeszcze większy burdel niz w kompaktach. Słuchać vinyli bede nadal, czemu nie, pod wieloma względami sa urocze, ale podstawa dla mnie to cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie glownie pliki, ale czasami tez CD, coraz czesciej, w przeszlosci mialem gramofon, ale zbyt mala dostepnosc tytulow troche mnie zniechecala i sprzedalem, moze powroce, najchetniej sluchalbym na jakims super dacku polaczonym z super transportem CD, ale jak wiadomo to kosztuje, jednak jesli chodzi o dostepnosc i wygode, jakosc zreszta tez -ale trzeba dobrze dobrac, to tylko pliki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udowadnianie

To jest forum, na poruszoną kwestię dobrze jest czasami odpowiedzieć.

 

 

Po za tym jest mniej ważne jakiego formatu słuchamy, liczy się klasa posiadanego sprzętu, czy został zbudowany przez zespół inżynierów pracujących całe życie nad danymi zagadnieniami i znającymi wszelkie uwarunkowania niuanse i pułapki, czy wykonał go ktoś przed garażem, w czasie kiedy akurat nie padało i słoneczna pogoda natchnęła delikwenta optymizmem do pracy twórczej w hi end..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zeby kolega zalozyl dla tych rozwazan oddzielny watek o tytule np "kto i jak konstruuje sprzety klasy hiend".

Zapewne tam wiedza kolegi bylaby wysoce przydatna.

Tutaj czekamy na deklaracje jakiego kolega nosnika slucha i na jakim sprzecie plus krotkie uzasadnienie wynikajace z doswiadczen kolegi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.