Skocz do zawartości
IGNORED

Kalibracja kina domowego - konfiguracja


Jaworo

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj szkoły są dwie co do ostatecznego ustawienia odcięcia. Jedni podają 80Hz, czyli po równo dla wszystkich głośników, inna szkoła mówi o dla suba 120Hz, ponieważ do takiej częstotliwości jest nagrywany kanał LFE. Nie dyskutuję, które jest bardziej prawidłowe, no ale powiedzmy, że 80Hz.

 

Mi jednak chodziło o to, że podczas szukania najlepszego miejsca, niektórzy podają, aby trochę wyżej odciąć sub, np. właśnie 120 Hz ponieważ łatwej wtedy zlokalizować określone miejsca, lepiej się nasłuchuje.

 

 

No właśnie, wytłumacz mi to.

Jaka będzie różnica w operacji poszukiwania basu, czy suba odetniemy pokrętłem na samym subie, na 80Hz,czy ustawimy pokrętło na full (przelotka)i odetniemy amplitunerem na 80Hz ?

 

Mam procesor Emotiva UMC-1

 

 

To widocznie u nas inaczej to działa, jeśli wyłączę kanał LFE w procesorze to sub nie gra, a bas z kanału LFE zostaje przekierowany do frontów, po prostu procesor traktuje, że nie ma suba w zestawie.

 

U mnie jest tak samo.

Trzeba zrobic LFE on i ustawic czestotliwosc na maksymalna. Wtedy mozemy sie bawic pokretlami na subie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak w mojej konfiguracji z Marantzem 7009:

1. Optymalne miejsce dla suba mam

2. Kalibracja samego suba Vellodyne - Crossover na direct, faza na 0

3. Kalibracja amplitunera z użyciem Audyssey i mikrofonem na statywie ( w moim Marantzu testowanie w 8 pozycjach)

4. Po kalibracji ustawienie każdego z kanałów ( konfiguracja 9.1) na 80 Hz,

5. W zakładce Głosniki/Basy :

tryb subwoffera LFE + Main,

LPF dla LFE 80 HZ

 

Vellodyne - Crossover na direct, faza na 0 - zostawiłem jak przed kalibracją, tryb movie

 

Wg was dobrze to zrobiłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak w mojej konfiguracji z Marantzem 7009:

1. Optymalne miejsce dla suba mam

2. Kalibracja samego suba Vellodyne - Crossover na direct, faza na 0

3. Kalibracja amplitunera z użyciem Audyssey i mikrofonem na statywie ( w moim Marantzu testowanie w 8 pozycjach)

4. Po kalibracji ustawienie każdego z kanałów ( konfiguracja 9.1) na 80 Hz,

5. W zakładce Głosniki/Basy :

tryb subwoffera LFE + Main,

LPF dla LFE 80 HZ

 

Vellodyne - Crossover na direct, faza na 0 - zostawiłem jak przed kalibracją, tryb movie

 

Wg was dobrze to zrobiłem ?

 

 

Rozumiem, że kalibrację wewnętrzną velodyne zrobiłeś wtedy kiedy postawiłeś go w odpowiednim miejscu. Tym znalezionym.

Moim zdaniem punkt 5 jest do poprawy. Ustaw na main. Nie może być tak, że bas idzie na subwoofer i kolumny przednie.

Myślę, że kolega Magog to potwierdzi.

 

Marantz Tryb subwoofera

Wybór sygnału w paśmie niskich częstotliwości odtwarzanego przez

subwoofer.

LFE

(Domyślne):

Uzupełnienie sygnału w kanale niskiej

częstotliwości o sygnał niskiej

częstotliwości z kanałów wyposażonych

w głośniki określone jako “Małe” i

wyprowadzenie tego sygnału przez

subwoofer.

LFE+Main:

Sumowanie sygnałów niskich

częstotliwości z wszystkich kanałów i

wyprowadzenie ich przez subwoofer.

 

Moim zdaniem powinieneś ustawić tylko na LFE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki mam wszystkie ustawione jako małe oprócz przednich ( mam duże podłogowe ) i centralnego ( duży centralny Usher S - 525 ) , jak dam lfe + main to mam w menu, że niskie czestotliwości idą do wszystkich głosnikow jak samo lfe to, że do tych, które mam ustawione w menu jako małe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki mam wszystkie ustawione jako małe oprócz przednich ( mam duże podłogowe ) i centralnego ( duży centralny Usher S - 525 ) , jak dam lfe + main to mam w menu, że niskie czestotliwości idą do wszystkich głosnikow jak samo lfe to, że do tych, które mam ustawione w menu jako małe

 

Niezależnie jakie głośniki posiadasz, wszystkie bez wyjątku! Muszą być ustawione na małe. To jest najważniejszy punkt.

Druga sprawa to LFE - tutaj priorytetem jest ustawienie na LFE a nie jak zrobiłeś. LFE - + Maint.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz typowe, prostokątne pomieszczenie, to skorzystaj z linka w poście #14 i wylicz lub sprawdź polecane, optymalne ustawienie suba w swoim pokoju.

Tak jest Panie Psorze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego że od niskich częstotliwości jest sub...i fronty na large niepotrzebnie wprowadzały by dodatkowe niskie tony zaklucając czystą pracę subwoofera. ...

... że tak wtrącę ...choć nie wiem czy poprawna ta moja teoria... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Kilka przypadkowych (z perspektywy akustycznej) źródeł niskich tonów wprowadza niepotrzebne komplikacje w propagacji niskich tonów w pomieszczeniu.

 

choć nie wiem czy poprawna ta moja teoria... :)

 

Poprawna, jak najbardziej.

 

dvWvnRdc4h440.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie jakie głośniki posiadasz, wszystkie bez wyjątku! Muszą być ustawione na małe. To jest najważniejszy punkt.

Pewnie dlatego że od niskich częstotliwości jest sub...i fronty na large niepotrzebnie wprowadzały by dodatkowe niskie tony zaklucając czystą pracę subwoofera. ...

 

Panowie skąd te bzdury bierzecie? Jakieś źródło tych "teorii"?

Wszystko zależy jakie macie fronty. Jeśli to są jakieś małe monitorki to Wasze teorie są poprawne, bo lepiej żeby niskie częstotliwości przejął sub. Ale jeśli macie pełnowymiarowe kolumny na frontach to ustawiacie je jako large. Po to właśnie jest to ustawienie - żeby wybrać jaki ma się typ kolumn, natomiast część z Was próbuje do tego dorabiać jakieś teorie. Bo po pierwsze po co kupować kolumny z nisko schodzącym basem, a następnie przekierowywać go na suba? Rozumiem, że wszystkie zestawy 5.1 z dużymi kolumnami są pozbawione sensu i najlepiej kupować jakieś popierdółki + dobrego suba... bo za chwilę dojdziemy do tak bzdurnych wniosków.

Po drugie, to prawda że niskie tony są mało kierunkowe, ale bez przesady - zabranie basu z frontów w jednym punkcie nie może dać lepszego efektu, niż emitowanie go przez fronty. Kolejna sprawa to, że większość subów ze średniego pułapu cenowego słabiej kontroluje bas, niż są w stanie zrobić to "duże" fronty. Dlatego m.in. ścieżka LFE jest wydzielona, a nie zmiksowana z resztą ścieżek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skąd te bzdury bierzecie? Jakieś źródło tych "teorii"?

Wszystko zależy jakie macie fronty. Jeśli to są jakieś małe monitorki to Wasze teorie są poprawne, bo lepiej żeby niskie częstotliwości przejął sub. Ale jeśli macie pełnowymiarowe kolumny na frontach to ustawiacie je jako large.

To ja odwrócę pytanie, czy możesz podać źródło swojej teorii ?

 

Jeśli chodzi o odcięcie kolumn frontowych to tak piszą osoby i firmy zajmujące się tym profesjonalnie, np. twórcy Audyssey, ale nie tylko oni, możesz sobie poszukać.

Nie chce mi się szukać konkretnych opisów, ale na tej stronie wszystko jest:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeszcze jedno, jak podaje audyssey, ich system autokalibracji dla kanału LFE jest 8x bardziej dokładny niż dla basu w pozostałych głośnikach.

Obejrzyj swój system autokalibracji jeśli taki posiadasz, zwróć uwagę na jakiej częstotliwości kończy się kalibracja frontów, a na jakiej suba.

 

Ale jeśli macie pełnowymiarowe kolumny na frontach to ustawiacie je jako large. Po to właśnie jest to ustawienie - żeby wybrać jaki ma się typ kolumn, natomiast część z Was próbuje do tego dorabiać jakieś teorie. Bo po pierwsze po co kupować kolumny z nisko schodzącym basem, a następnie przekierowywać go na suba?

W takim razie idąc tym tokiem myślenia, to jeśli ktoś ma pełnowymiarowe kolumny to po co sub, przecież ścieżkę LFE mogą zgrać duże kolumny frontowe ?

 

Po drugie, to prawda że niskie tony są mało kierunkowe, ale bez przesady - zabranie basu z frontów w jednym punkcie nie może dać lepszego efektu, niż emitowanie go przez fronty.

Testowałeś ?

 

Ja u siebie sprawdzałem wielokrotnie i przy dobrze ustawionym i skalibrowanym subie nie jestem w stanie wskazać źródła basu. Należy też zaznaczyć, że istnieją systemy z więcej niż jednym subem.

 

Kolejna sprawa to, że większość subów ze średniego pułapu cenowego słabiej kontroluje bas, niż są w stanie zrobić to "duże" fronty. Dlatego m.in. ścieżka LFE jest wydzielona, a nie zmiksowana z resztą ścieżek.

Z tym się zgodzę, zakładając, że rozmawiamy o muzyce, większość subów nie nadaje się do muzyki, natomiast w kinie sub nie musi być aż tak superszybki, punktowy, w kinie ciężko to wychwycić. Niektórzy nawet wolą suby basreflex, które w kinie dają często dźwięk bardziej masywny, muskularny.

Z mojego małego doświadczenia wynika, że czym sub lepszy, droższy tym bardziej zbliża się jakością basu do kolumn i możliwości w muzyce, a często też będzie je przewyższał.

 

Dlatego m.in. ścieżka LFE jest wydzielona, a nie zmiksowana z resztą ścieżek.

Ścieżka LFE jest wydzielona ponieważ ma ją grać sub, a nie głośniki.

 

Generalnie dobrze, że są różne możliwości ustawień, bo każdy oprócz zaleceń referencyjnych może skalibrować dźwięk pod siebie. Sprzęty są różne, pomieszczenia różne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdura! :)

 

Sub ma swój wzmacniacz zazwyczaj 4 lub więcej razy większy niż ten , który zasila resztę głośników więc jak fronty mogą z nim konkurować w reprodukcji trzęsienia ziemi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odwrócę pytanie, czy możesz podać źródło swojej teorii ?

 

Jeśli chodzi o odcięcie kolumn frontowych to tak piszą osoby i firmy zajmujące się tym profesjonalnie, np. twórcy Audyssey, ale nie tylko oni, możesz sobie poszukać.

 

Gdybym wierzył we wszystko co znajdę w necie to pewnie kupowałbym kable HDMI za kilka tysięcy, żeby mieć lepsze kolory... takich bzdetów jest na pęczki, bo wystarczy że co setny się nabierze i kupi.

Źródłem tego co pisałem jest zdrowy rozsądek i instrukcje chyba wszystkich amplitunerów. Nie interesuje mnie za bardzo autokalibracja... można powiedzieć, że jestem ze starej szkoły - staram się ustawiać wszystko na słuch. W końcu to co słyszę ma się podobać mnie, a nie być zgodne z jakimś algorytmem. Pewnie wymaga to więcej czasu i zabawy, ale mnie taka metoda odpowiada i moim zdaniem daje lepsze efekty.

 

W takim razie idąc tym tokiem myślenia, to jeśli ktoś ma pełnowymiarowe kolumny to po co sub, przecież ścieżkę LFE mogą zgrać duże kolumny frontowe ?

 

No właśnie nie mogą o czym już pisał ranczo (tylko nie wiem o co mu chodziło z tą samą serią kolumn). Ścieżka LFE jest dla suba, ścieżki dla frontów mają odtwarzać fronty, bo taki był zamysł gościa od dźwięku w filmie. Jeśli firma Audyssey uważa, że wie lepiej to gratuluję odwagi, ale ja na to nie idę. Wolę, żeby to brzmiało tak jak zostało zaplanowane.

I co najważniejsze: gdyby ktoś jeszcze potwierdził ich teorie to nie wydaje Ci się, że z ustawień ampli usunięto by opcję wyboru rozmiaru kolumn i ustawiono wszystkie na small w chwili podłączenia suba. A jakoś tak się nie dzieje... nie zastanawia Cię to?

 

Z tym się zgodzę, zakładając, że rozmawiamy o muzyce, większość subów nie nadaje się do muzyki, natomiast w kinie sub nie musi być aż tak superszybki, punktowy, w kinie ciężko to wychwycić. Niektórzy nawet wolą suby basreflex, które w kinie dają często dźwięk bardziej masywny, muskularny.

 

No właśnie to jest jasne. Ale tym, że to piszesz sam sobie trochę zaprzeczasz. Bo co niby w dużej mierze odtwarzają fronty? Właśnie muzykę w filmie. Więc po co przekierowywać z nich bas na suba, które do muzyki się nie nadają?? To jest to o czym wcześniej pisałem - ścieżki powinny być ściśle rozdzielone, a nie mieszane między głośnikami. No chyba że inaczej się nie da, bo kolumny tego basu nie mają wcale, więc z dwojga złego lepiej jak pójdzie on na suba - będzie rozwlekły, ale będzie.

 

Generalnie dobrze, że są różne możliwości ustawień, bo każdy oprócz zaleceń referencyjnych może skalibrować dźwięk pod siebie. Sprzęty są różne, pomieszczenia różne.

 

I całe szczęście. Tylko nie zgadzam się z tym, żeby uznawać proponowane w tym wątku ustawienia za jakieś referencyjne, bo wprowadzamy co niektórych w błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co najważniejsze: gdyby ktoś jeszcze potwierdził ich teorie to nie wydaje Ci się, że z ustawień ampli usunięto by opcję wyboru rozmiaru kolumn i ustawiono wszystkie na small w chwili podłączenia suba. A jakoś tak się nie dzieje... nie zastanawia Cię to?

 

Nigdy z ustawień amplitunera nie zniknie wybór głośników small - large, a tylko dlatego, że nie każdy w kinie domowym posiada subwoofer.

W momencie kiedy nie posiadamy subwoofera, amplituner nie pozwoli nam na ustawienie small. Zawsze domyślnym ustawieniem będzie large. Głośnik gra całym pasmem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I także dlatego jest small-large bo jest wiele osób które słucha także stereo na ampli....;)

A w takim przypadku gdyby było dostępne tylko small to byłoby nieciekawie przy niezbyt dobrym subie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub ma swój wzmacniacz zazwyczaj 4 lub więcej razy większy niż ten , który zasila resztę głośników więc jak fronty mogą z nim konkurować w reprodukcji trzęsienia ziemi ?

Ogarnij sie :) - nie pisałem u subie jako takim tylko o Twojej wyimaginowanej teorii że musi być z tej samej serii co fronty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem tego co pisałem jest zdrowy rozsądek i instrukcje chyba wszystkich amplitunerów. Nie interesuje mnie za bardzo autokalibracja... można powiedzieć, że jestem ze starej szkoły - staram się ustawiać wszystko na słuch. W końcu to co słyszę ma się podobać mnie, a nie być zgodne z jakimś algorytmem. Pewnie wymaga to więcej czasu i zabawy, ale mnie taka metoda odpowiada i moim zdaniem daje lepsze efekty.

 

Czyli również nie masz żadnej naukowej, sprawdzonej teorii na poparcie swojej tezy.

My tutaj nie piszemy o kablach HDMI czy AudioVoodoo tylko podstawach wiedzy z dziedziny akustyki.

 

I co najważniejsze: gdyby ktoś jeszcze potwierdził ich teorie to nie wydaje Ci się, że z ustawień ampli usunięto by opcję wyboru rozmiaru kolumn i ustawiono wszystkie na small w chwili podłączenia suba. A jakoś tak się nie dzieje... nie zastanawia Cię to?

 

Ja podałem Ci przykład firmy Audyssey, możesz im nie wierzyć, ale to przykład jednej z wielu firm, które dają takie zalecenia. warto się też wczytać w uzasadnienia poszczególnych zaleceń.

Daj spokój z instrukcjami amplitunerów bo to najgorszy przykład, każdy pisze co innego, a są tam takie błędy, że głowa boli.

Dlaczego w Ampli jest możliwość wyboru odpisali już koledzy.

 

Stara szkoła, starą szkołą, ale technologia idzie do przodu i trzeba korzystać z jej dobrodziejstw. Przy kalibracji nie chodzi tylko o ustawienie głośności czy fazy, ale wyrównanie poszczególnych pasm i na słuch nic tutaj nie zrobisz.

Proponuje kiedyś porównać system kina domowego z dobrą autokalibracją i bez. Prawdopodobnie wszystkie nowoczesne kina posiadają jakiś system elektronicznej kalibracji.

Dla mnie autokalibracja w przypadku suba jest wręcz nieodzowna, czy to wewnętrzna, wbudowana czy z zewnętrznego urządzenia. Niskie tony to nie średnie czy wysokie, które można opanować jakimiś ustawieniem kolumn czy umeblowaniem mieszkania, z basem nic nie zrobisz. Jednak aby się o tym przekonać trzeba to sprawdzić.

Ja już nie wrócę do używania suba bez kalibracji, już wiem jaka jest różnica, a i cały system gra lepiej.

 

Nie twierdzę, że każdy ma obciąć fronty na 80Hz i dac na suba, koniec kropka (choć takie są generalnie zalecenia). Jednak warto spróbować, sprawdzić, zobaczyć też co daje autokalibracja zamiast od razu negować.

 

Gdybyś też zajrzał na stronę Audysseya, którą Ci podałem to też jest tam fajny artykuł: "Referencja, a preferencja".

 

Mowa jest w nim mniej więcej o tym, że nikt nie neguje indywidualnych preferencji dźwięku i nie ma nic złego w ustawieniu dźwięku pod własny gust. Jednak aby do tego dojść trzeba zacząć od referencji czyli wykonać autokalibrację, która ustawi referencyjnie wszystkie niezbędne sprawy, a później doregulowywać sobie. W przeciwnym wypadku można błądzić w nieskończoność.

 

Qubakos zadam Ci takie pytanie - jak na ucho zgrywasz fazy wszystkich głośników i suba ?

 

Ogarnij sie :) - nie pisałem u subie jako takim tylko o Twojej wyimaginowanej teorii że musi być z tej samej serii co fronty

JGX myślę, że koledze w tym pokrętnym poście chodziło o coś innego :)

Mianowicie jeśli weźmiemy kolumny i sub z jednej serii to sub z tego kompletu zawsze lepiej odtworzy bas kanału LFE od frontów.

Mowa jest o jednej serii ponieważ są kolumny potrafiące grać lepiej niż nie jeden sub, inaczej mówiąc możesz wziąć kolumny jakieś kolosy i malutki sub, a wtedy ta teoria się nie sprawdzi, to kolumny zagrają lepszym, mocniejszym dołem.

Wydaje mi się, że to o to chodziło :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Użytkownik jgx dnia 05.01.2016 - 08:17 napisał

Ogarnij sie :) - nie pisałem u subie jako takim tylko o Twojej wyimaginowanej teorii że musi być z tej samej serii co fronty

JGX myślę, że koledze w tym pokrętnym poście chodziło o coś innego :)

Mianowicie jeśli weźmiemy kolumny i sub z jednej serii to sub z tego kompletu zawsze lepiej odtworzy bas kanału LFE od frontów.

Mowa jest o jednej serii ponieważ są kolumny potrafiące grać lepiej niż nie jeden sub, inaczej mówiąc możesz wziąć kolumny jakieś kolosy i malutki sub, a wtedy ta teoria się nie sprawdzi, to kolumny zagrają lepszym, mocniejszym dołem.

Wydaje mi się, że to o to chodziło :)

Być może masz racje, być może. Ja wróżbitą nie jestem tylko wzrokowcem - napisał co napisał, jeśli chodziło mu o coś innego to język polski ma bardzo dużo do zaoferowania a jak mu się nie chciało to trudno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Set all your speakers to an 80-Hz crossover, and let your sub and speakers do what they do best. –Dustin Bartlett

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja po nowej kalibracji suba i amplitunera ( Marantz 7009) i po zmianie w ustawieniach amplitunera - ustawienie odcięcia wszystkich głośników na 80 Hz i na małe, LFE tylko na sub. W subie Crossover na Direct i Fazę na 0, po kalibracji sub ma poziom głośności 35 - program film, odnoszę wrażenie, że dźwięk jest lepszy niż przed kalibracją, jedynie co nie jestem pewien - na razie testuję, czy w amplitunerze nie ustawić poziom odcięcia suba na 120 HZ, kupowałem swoje Velodyne EQ MAX 10 jak mieszkałem w szeregowcu z salonem 22 m teraz po przeprowadzce mam salon 32 m, troszkę mogłoby być więcej basu, ale już rozważam zakup drugiego suba - to myslę wtedy będzie wszystko ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro głośność suba masz na 35 a masz za mało basu to dlaczego go bardziej nie rozkręciłeś?

... chyba że chodzi Ci o ciśnienie i zejście jakie powinien wytworzyć sub, bo pewnie w mniejszej kubaturze Twoje 10" ciśnienie wytwarzało bardziej odczuwalnie... jeśli tak to nie wiem czy zakup drugiego takiego suba coś zmieni czy nie lepiej kupić jednego ale na przynajmniej 12" głośniku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o ciśnienie, a poziom głośności ustawił się po kalibracji suba z mikrofonem, a jak myślicie 10 z 12 będzie dobrze współpracować w tym samym pomieszczeniu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie co nie jestem pewien - na razie testuję, czy w amplitunerze nie ustawić poziom odcięcia suba na 120 HZ

 

80 i basta.

 

Tak chodzi o ciśnienie, a poziom głośności ustawił się po kalibracji suba z mikrofonem, a jak myślicie 10 z 12 będzie dobrze współpracować w tym samym pomieszczeniu ?

 

Poziom głośności subwoofera jest domyślny

Tryb filmu 35

Rock Pop 31

Classic 30

Game 34

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.