Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory - rankingi firm! stwórzmy!


AstraF
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 minutes ago, Mariusz03 said:

To prawda one są słabe, nawet bardzo. Najlepiej wspominam wima mkp 10. Inne jedynie są bardzo tanie, I tak grają.

zapomniałeś dodać "twoim zdaniem..." ;]

ta polska maniera tworzenia "prawdy" z opinii...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

zapomniałeś dodać "twoim zdaniem..." ;]

Nie chciałem abyś odniósł to do siebie. Niestety taka jest prawda 🥲. To jedne z gorszych kondow w tej klasie, powtorze się,jedyna zaletą są tanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, Mariusz03 said:

Nie chciałem abyś odniósł to do siebie. Niestety taka jest prawda 🥲. To jedne z gorszych kondow w tej klasie, powtorze się,jedyna zaletą są tanie.

Jakieś argumenty zatem bo póki co to goloslowie zwane opinią..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Napisz jaki to yaqin, też miałem kiedyś yaqin miło go wspominam. Ale musiałem całego przerobić go, aby zaczęło grać na poziomie. 

To prawda one są słabe, nawet bardzo. Najlepiej wspominam wima mkp 10. Inne jedynie są bardzo tanie, I tak grają. 

Więc które jak nie wima (musi być o rastrze 5-7 mm i wartości 10uF i 1uF) ? Mam też elektrolity AudioNote ale do tego tranzystora to nie warto. Jeden kondensator Mundorf będzie droższy od tego wzmaka - chodzi o A&R Alpha (obecnie Arcam) - kupiłem za 250zł więc nie chce kondensatorów  droższych niż wzmacniacz. W nim chyba też są ok bo są te jesnoniebieskie Rubycon. Sprzęt jest chyba z 1982 roku.

Daniel_68412 odpowiedział w sumie na pytanie, w sumie jeszcze myślałem o bibpolarnych nichicon muses (tych zielonych). Zastanawiałem się czy równolegle kondensatory ceramiczne nie powinny być, chodzi o kondensatory C0g bo inne mogą mieć efekt piezoelektryczny, czyli mogą drgać i grać 🙂 a te są chyba ok, chyba że ktoś słyszy jakąś degradację dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pdyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2024 o 12:35, pdyn napisał:

Krótkie pytanie, w torze sygnałowym we wzmacniaczu tranzystorowym lepszy jest kondensator elna silmic czy wima mks (te takie c zerwone), mówimy tu o wartościach z przedziału 1-10uF tak do 35V powiedzmy. Ewentualnie inne kondensatory o rastrze 5-7 mm więc kondensatory wyglądające jak krótsze parówki, kiełbaski  tu odpadają 🙂

Ja z tego typu zastosuję w UGODZIE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

Jakieś argumenty zatem bo póki co to goloslowie zwane opinią..

Argumentem jest słuch i setki opini na forach polskich i zachodnich. Jednak dodam jeszcze cos na obronę . Nie warto niczego modyfikowac w sprzetach tanich (poza naprawami) szkoda czasu i kasy. Zwlasza jak cztery dobre kondesatory przewyzszaja wartości sprzetu. Bo jak to mówią z bata kija nie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2024 o 16:54, Daniel_68412 napisał:

zapomniałeś dodać "twoim zdaniem..." ;]

ta polska maniera tworzenia "prawdy" z opinii...

A twoim zdaniem kolego jakie one są ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, Mariusz03 said:

Argumentem jest słuch i setki opini na forach polskich i zachodnich.

To nie są argumenty obawiam się, opinia powtórzona milion razy nadal pozostaje opinią - podobnie jest ze słuchem - każdy słyszy co innego - to wynika z budowy aparatu słuchu u człowieka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna opinia nie skłoniła by mnie do sprzedaży dziesiątek dobrych kondensatorów, tym bardziej żebym dyndał się z Wimami potem 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, tedi02 said:

A twoim zdaniem kolego jakie one są ?

Parę lat temu zmierzyłem sobie mostkiem CEM na 100hz, 10khz i 100khz kilka sztuk MKP i wima mkp10 miała mocno powyżej średniej wyniki, w zestawieniu brały udział: mundorf evo, wima mkp10, niebieski jantzen + jeszcze 3 sztuki ktorych nazw nie mam teraz pod reka.

Na tej podstawie twierdzę, że dyskredytowanie wimy powtarzaniem powiedzonka i opinii jest wprowadzaniem innych ale przede wszystkim siebie w błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doznania słuchowe to jedno wielkie oszustwo zmysłów, jak się efekt podoba to czemu by nie zastosować?

Nawet po co wimy, można od razu DSP albo VST zapiąć i też będzie efekt... bez legendarnej Wimy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie test Humble Homemade. Dotyczy może zwrotnic ,ale to juz jakieś odniesienie. W sygnalowce wiele kondenstorow zachowuje się inaczej. Jednak charakter jest podobny.

Ja trochę przerobilem kondow małych wszystkie typy wima, vishay te lepsze, amtrans,  milfex,  Philips te lepsze,  Auricap, Charcroft Audio, Mallory, Mullard Tropical Fish , Orange Drop,   i wiele innych. Oczywiście wymieniam te które pasuja za wima. Bo przetestowalem większość kondow audio.

Wszystkie w/w przeze mnie biją na głowę wima ( jedyny który się może obronic się to mkp 10).

Dla mnie jedynym dobrym wyznacznikiem jest sluch, bo w pomiarach to wszystkie wypadaja tak samo czyli dobrze.

Ja nikogo nie namawiam do wymiany wima. Jeśli komuś pasuje to mi tym bardziej. Jednak dla tych, którzy dysponują bardziej przezroczystym torem polecam wstawić coś innego i samemu sprawdzić. Jak to mówią tylko krowa nie zmienia zdania 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mariusz03 napisał:

Poczytaj sobie test Humble Homemade. Dotyczy może zwrotnic ,ale to juz jakieś odniesienie. W sygnalowce wiele kondenstorow zachowuje się inaczej. Jednak charakter jest podobny.

Ja trochę przerobilem kondow małych wszystkie typy wima, vishay te lepsze, amtrans,  milfex,  Philips te lepsze,  Auricap, Charcroft Audio, Mallory, Mullard Tropical Fish , Orange Drop,   i wiele innych. Oczywiście wymieniam te które pasuja za wima. Bo przetestowalem większość kondow audio.

Wszystkie w/w przeze mnie biją na głowę wima ( jedyny który się może obronic się to mkp 10).

Dla mnie jedynym dobrym wyznacznikiem jest sluch, bo w pomiarach to wszystkie wypadaja tak samo czyli dobrze.

Ja nikogo nie namawiam do wymiany wima. Jeśli komuś pasuje to mi tym bardziej. Jednak dla tych, którzy dysponują bardziej przezroczystym torem polecam wstawić coś innego i samemu sprawdzić. Jak to mówią tylko krowa nie zmienia zdania 😉.

Moim zdaniem WIMY sa celowo uzywane wlasnie ze wzgledu na ich "wady" soniczne. Przez to ze troche tlumia i zaokraglaja szczegolnie wysokie zakresy pomagaja troche okielznac ostro i technicznie grajace urzadzenia.

W koncu liczy sie najbardziej finalny efekt grania calosci urzadzenia a nie jego poszczegolnych skladowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, rafa napisał:

Moim zdaniem WIMY sa celowo uzywane wlasnie ze wzgledu na ich "wady" soniczne. Przez to ze troche tlumia i zaokraglaja szczegolnie wysokie zakresy pomagaja troche okielznac ostro i technicznie grajace urzadzenia.

O i tu się zgodze w 100%, producenci olewaja (sorry), pozostale elementy toru wstawiajac co popadnie z wiaderka. Przykrywajac to w analogu mało dokladnym. Aby nie pokazac jaki idzie sygnał ostry lub nie dokladny wcześniej.  Średnica nie ma znaczenia.  Dopiero wyższa klasa,  a może dopiero hi-end zwraca na to uwage i pilnuje calego sygnalu, jak również dobiera odpowiednie elementy komponentow tor. 

Dlatego jest tyle do poprawienia dla nas. Również dlatego lubię diy, bo siedzą tu ludzie z pasją. Testują mozolnie kazdy komponent, aby na końcu był efekty wow. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mariusz03 napisał:

O i tu się zgodze w 100%, producenci olewaja (sorry), pozostale elementy toru wstawiajac co popadnie z wiaderka. Przykrywajac to w analogu mało dokladnym. Aby nie pokazac jaki idzie sygnał ostry lub nie dokladny wcześniej.  Średnica nie ma znaczenia.  Dopiero wyższa klasa,  a może dopiero hi-end zwraca na to uwage i pilnuje calego sygnalu, jak również dobiera odpowiednie elementy komponentow tor. 

Dlatego jest tyle do poprawienia dla nas. Również dlatego lubię diy, bo siedzą tu ludzie z pasją. Testują mozolnie kazdy komponent, aby na końcu był efekty wow. 

Oj nie zgodzę się że siedzą tu tylko ludzie z pasją, przecież łatwo zauważyć że są tacy którzy piszą tylko by zaistnieć .    

A nie mają żadnego doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to więcej niż milion wymian kondensatora :]

za darmo się z wami dzielę :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Daniel_68412 napisał:

 

to więcej niż milion wymian kondensatora :]

za darmo się z wami dzielę :]

A wurth zrobił opracowanie o wpływie zniekształceń kondensatorów na odbiór audio. Nawet psychoakustyka tam jest.

I oczywiście, nie ma żadnego wpływu 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Errata. Wpływ na sygnał audio dokładnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Daniel_68412 napisał:

 

to więcej niż milion wymian kondensatora :]

za darmo się z wami dzielę :]

Powiem ci w dyskrecji  że ja też swoim uszom nie ufam 🤣 Ba ,kupując klocki audio , zabieram do salonu sąsiada , i jego zdanie jest dla mnie wyrocznia .🤣🤣🤣

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kombinowałem analog do dacka i zabrakło mi kondensatorów małej pojemności i małej średnicy więc wylutowałem ze starego procesora do kina domowego Rotela . Toshin Kogyo czarne koszulki , wyglądają jak chińska tandeta , z 15 lat mają , nie mierzyłem bo po co się denerwować . Grają aż miło .🫢

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te Toshin Kogyo spotkałem w Rotelu RA-2020 i trzymały parametry aż miło. A w Hifi-Collective są dostępne i cenowo wyglądają na górną półkę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, arturp napisał:

Toshin Kogyo czarne koszulki

Właśnie zajrzałem na ich stronę i z elektrolitów część jest przeznaczona do audio. Może to dobry kierunek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 hours ago, OLES said:

A wurth zrobił opracowanie o wpływie zniekształceń kondensatorów na odbiór audio. Nawet psychoakustyka tam jest.

a podzielisz się? chętnie poczytam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Daniel_68412 napisał:

a podzielisz się? chętnie poczytam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez OLES
Tutaj się odnoszą https://passive-components.eu/acoustic-effect-of-harmonic-distortions-caused-by-aluminum-electrolytic-capacitors-myth-denial/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, OLES said:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ANP125a Audio Capacitor THD_EN.pdf

ale czytałeś to tak? bo tak trochę na pierwszy rzut oka wychodzi, że kulą w płot ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

ale czytałeś to tak? bo tak trochę na pierwszy rzut oka wychodzi, że kulą w płot ;]

Drugi link, po ludzku jest. Ale konkluzja taka sama.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, OLES said:

Drugi link, po ludzku jest. Ale konkluzja taka sama.

no to przeczytaj 2x te wnioski z pdf zanim tu wkleje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minutes ago, OLES said:

Nie bardzo rozumiem, bać się czy jak ?

bać to się boje conajwyżej Twojego dysonansu poznawczego bo w tych wnioskach stoi jasno, że:

"This study has investigated the ESR, capacitance and THD of nine different capacitor types. While the commercial capacitors as well as the material variations of capacitors P1 to P6 have shown changes in ESR, none of them has shown significant changes of the THDMean as well as THDITU. The plausibility of the THD value for a fundamental frequency of 500 Hz has been checked against model calculations. The unweighted THDMean was about 0.1% and the weighted THDITU, which suppresses less audible harmonics in accordance with ITU-R 468, was about 0.02%. Even the THDMean, which includes THDs from less audible frequencies, suggests that the harmonics distortions are well below the threshold of audibility, which is at about 7%. In the range of the highest audible sensitivity, the THD values of THDITU are even 10 times smaller than the values of THDMean. It can be concluded that the electrolytic capacitors do not add significant distortions to fundamental frequencies as they transfer signals and thus, in good approximation, can be considered as linear devices. Modifications of the electrolyte or separation paper have a neglectable effect on the THD. It is likely that other voltage-independent capacitor types and passive components in general will produce similarly low distortion amplitudes compared to the threshold of audibility. Consequently, the choice of the non-linear devices, such as op-amps and diodes will have more effect on the distortionrelated audio quality of the amplifier, i.e. the overall distortion characteristics, than the choice of the electrolytic capacitor. One may speculate that maybe other effects such as soundwave-induced vibrations, transduced by the circuit board onto the capacitor assembly, could interfere with the audio signal and thus have an effect on the audio quality. This, however, cannot be answered by this study but could be subject to further research."

z tego jasno wynika, że kondensatory są elementami liniowymi i nie ma sensu się nimi specjalnie przejmować

przekleiłem to 1:1 z tego pdfa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.