Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory - rankingi firm! stwórzmy!


AstraF
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mógłbym mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym bocznikowaniem? Dlaczego tak małe wartości (<1uF) kondensatorów teflonowych już poprawiają dźwięk? Dlaczego nie powinna być to wartość która stanowi odpowiendik filotra górnoiprzepustowego (tzn pojemnośc która przenosi pasmo wysokich i czesci srednich tonów, np 6,8uF)?

 

 

Pytałem w innym wątku, Henryk Kwinto polecił mi dobre kondensatory, ciekaw jestem jeszcze tylko jak to działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mógłbym mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tym bocznikowaniem? Dlaczego tak małe wartości (<1uF) kondensatorów teflonowych już poprawiają dźwięk? Dlaczego nie powinna być to wartość która stanowi odpowiendik filotra górnoiprzepustowego (tzn pojemnośc która przenosi pasmo wysokich i czesci srednich tonów, np 6,8uF)?

 

Pisałem o tym powyżej, że sam się zastanawiam w jaki sposób teflon o pojemności 10nF dołożony do pojemności 2,2uF wpływa na niskie rejestry i jedyne co mi przychodzi do głowy to, to, że nie powinniśmy rozpatrywać dwóch kondensatorów połączonych równolegle jako każdy z osobna, a raczej jako jeden kondensator o nowych właściwościach. Nawet nie starałem się szukać podstaw teoretycznych dlaczego tak jest bo i tak większość kombinacji kondensatorów w sygnale i nie tylko odsłuchuję i to jest praktycznie jedyne kryterium jakie używam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
nie powinniśmy rozpatrywać dwóch kondensatorów połączonych równolegle jako każdy z osobna, a raczej jako jeden kondensator o nowych właściwościach

I to wydaje się mieć sens.

 

A ważniejsze jest co bocznikujemy czy czym bocznikujemy? Tzn - czy bardzo dobry bocznik "zabrzmi" lepiej nawet z mkse, czy jeśli bedzie słaby kondensator podsatwowy to nawet bocznik niewiele zdziała?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomq88

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ważniejsze jest co bocznikujemy czy czym bocznikujemy? Tzn - czy bardzo dobry bocznik "zabrzmi" lepiej nawet z mkse, czy jeśli bedzie słaby kondensator podsatwowy to nawet bocznik niewiele zdziała?

 

Jedno i drugie jest ważne. Dla przykładu teflon nie jest lekarstwem dla wszystkich kondensatorów. Dla mnie ten podstawowy jest najważniejszy, bez bocznika tez powinien wypaść znakomicie, a przynajmniej zadowalająco, bocznik jest tylko dopełnieniem ale nie lekarstwem. Zresztą jak się zdecydujesz i sprawdzisz to co polecałem posłuchaj kondensatorów podstawowych i potem z bocznikiem, będziesz miał pogląd na jedno i drugie. Potem zbocznikuj inne i porównaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek będzie jeszcze długo się rozwijał .Ale żeby sprawdzić i porównać wrażenia z odsłuchu należy najpierw gdzieś kupić markowe kondensatory .Mysle że wielu czytających wątek przeszukuje net w celu zakupu kond. i stwierdza tak jak ja że kond . audio są prawie niedostępne (w polsce) Może koledzy podzielą się namiarami na kond. audio ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i Allegro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.ebay.com , www.ebay.co.uk ...dużo jest możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używa się żadnych boczników.

Używa się zawsze jednego elementu, inaczej wprowadza się skomplikowane błędy czasowe, powstające z nakładania się na siebie i przez to wzajemnego oddziaływania dwóch elementów znacznie różniących się naturą sygnału, jaki przez nie zdolny jest przepłynąć.

Można łączyć elementy, ale to skomplikowany proces, raczej powinny to być elementy tego samego typu i producenta.

Umiejętność podejmowania decyzji co do rodzaju okondensatorowania urządzeń audio, to jedno z najbardziej trudnych i tajemnych umiejętności.

Aby dobór kondensatorów w urządzeniu zakończył się powodzeniem, aby maxymalnie wykorzystać sferę zasilania i półprzewodniki czy lampy należy znać obszary pracy wszystkich elementów danego obiegu energii.

Kondensatory muszą mieć pojemności dla sygnałów jakie pożądamy mieć w systemie, a jest to układ wzajemnych zależności z półprzewodnikami i transformatorem zasilającym oraz z okablowaniem.

Kable decydują co dostanie trafo, trafo decyduje co dostanie główny kondensator, on decyduje co dostaną mniejsze kondensatory i półprzewodniki i z tych współzależności zbudowana jest treść sygnału wyjściowego audio, którym niektórzy potrafią się zachwycać.

Zachwyt jest wtedy pełny, kiedy na każdym z wymienionych etapów podjęliśmy właściwą decyzję, nie popełniliśmy błędów fazowych, zachowaliśmy przez to ostrość lokalizacji pozornych żródeł dżwięku, nie wpadliśmy w pułapkę wąskiego gardła, w co wielu niestety wpada i stąd pochodzi cała masa nieporozumień w audio i rozbieżnych interpretacji tych samych zjawisk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje niewielkie doświadczenie z używanie kondensatorów daje mi następujące wnioski(piszę o tym w nawiązaniu do tego co napisał 747;nie prowadzę pomiarów ponieważ nie mam do tego warunków. zmian słucham zawsze na jednym fragmencie tego samego utworu):

w zasilaniu daca i transportu bocznikowanie kondensatorów filtrujących zawsze, jednoznacznie powodowało zmiany w dźwięku, których nie mogłem zaakceptować: scena się kurczyła, lokalizacja może i lepsza i wszystko ściśnięte. wysokie owszem, jakby okiełznane ale kosztem siły najniższego basu(różnie w zależności od typu kondensatora bocznikującego).dlatego mój dac i transport grają bez boczników. używam za to filtra polecanego przez Teddiego Prado CRCRCR.

Wzmacniacz lampowy z kondami 220uf zbocznikowanymi 0.33uf mkt gra jednoznacznie lepiej(zmiana 0,33uf na 1uf mkt powoduje w/w objawy; więc chyba zamiast pisać , że definitywnie nie należy używać kondów do bocznikowania, lepiej pozostawić sobie dużo czasu na eksperymenty. Nie możliwe jest chyba nieuzyskanie pożądanego efektu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu a moje pytanie dot. kondensatorów więc stwierdziłem, że to dobre miejsce :)

Kupiłem ostatnio używaną integrę DENON PMA-1500R, rocznik 99 od jednego z naszych forumowiczów... Stan zachowania - sklepowy :)

Poprzedni właściciel jako miłośnik sprzętu i muzyki na pewno sporo go używał. Zakładając, że były to 2h dziennie przez 10 lat to daje jakieś 7500h pracy.

Wydaje mi się, że moje obliczenia nie są mocno przesadzone :)

I teraz pytanie do was... Jaką trwałość mogą mieć kondensatory użyte w moim wzmacniaczu i po jakim czasie warto się zastanowić nad ich wymianą?

Wiadomo, że spadek pojemności i związana z tym degradacja dźwięku (głównie niskich częstotliwości) jest powolna więc ciężko będzie pierwszemu właścicielowi ocenić czy dźwięk się zmienił ponieważ ucho się przyzwyczaja... Z nowym egzemplarzem nie porównam bo od jakiś 6 lat, ten model nie jest już produkowany.

Chodzi mi oczywiście o te dwa największe kondensatory, które widać na zdjęciach. Rozpoznajecie ten model? Jakie ma parametry i jaki byłby przybliżony koszt ich wymiany? A może warto zastosować jakiś lepszy model? Co polecacie?

 

Załączam zdjęcie kondensatorów, które są przedmiotem mojego wpisu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

PS: Mój znajomy, który ma dryg elektronika, wymienił mi przekaźnik z tego po lewej, na ten po prawej... Oryginalny i tak miał podobno tendencje do awaryjności a ten ma lepsze parametry i jest hermetyczny. Chyba nic na tym nie straciłem :)?

post-33452-0-37457700-1304066615_thumb.jpg

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za rady i opinie.

Plantman.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście moża czasami coś zepsuć, ale np. w 99% przypadkach u mnie bocznikowanie w zasilaniu przynosi dobre rezultaty (WIMA 22..470nF). W ścieżce audio to rzeczywiście wolę stosować jeden kondesator, ale np. ruski papier + ruski teflon to jest bardzo dobra kombinacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie masz się co przejmować. sprawdzałem kiedyś w moich 20 letnim wzmaku jak się mają te duże kondensatory i okazało się, że mają się bardzo dobrze.(też jakieś elny były).

Co do reszty, wydaje mi się, że ktoś już powymieniał większość kondensatorów.Trzeba by porównać z jakimiś innymi bebechami tego samego denona. Dziwi mnie po prostu obecność takiej ilości silmiców. to dość rzadkie zjawisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie masz się co przejmować. sprawdzałem kiedyś w moich 20 letnim wzmaku jak się mają te duże kondensatory i okazało się, że mają się bardzo dobrze.(też jakieś elny były).

Co do reszty, wydaje mi się, że ktoś już powymieniał większość kondensatorów.Trzeba by porównać z jakimiś innymi bebechami tego samego denona. Dziwi mnie po prostu obecność takiej ilości silmiców. to dość rzadkie zjawisko.

Zaniepokoiło mnie jeszcze, że góra tych dużych kondensatorów ELNA jest nieznacznie wypukły... Jak się przypatrzeć to widać to na zdjęciach z mojego poprzedniego postu. Czy jest to oznaka zużycia czy te kondensatory tak mają od nowości? Widziałem parę takich ELN w amplitunerze DENON AVR-3311 i są one płaskie ale nie wiem czy jest to ten sam model...

 

Pierwszy właściciel mówił, że nic w nim nie modyfikował oprócz gniazka zasilającego na złocone firmy LEGO więc nie mam powodów by mu nie wierzyć bo to miły gość:) A te kondensatory SLIMIC to coś dobrego? Wybaczcie moje pytania ale się nie znam :)

 

Dla porównania zdjęcie znalezione na necie bebechów mojego wzmacniacza (zamieszczone prawdopodobnie przez DENON-a):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Widać jakieś różnice?

 

Pozdrawiam!

Plantman.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o konfiguracji bez kondensatorów wyjściowych dla AD797 pracującego jako bufor wyjściowy. Rozwiązanie tzw. zero offset jak naa rysunku. PRki precyzyjne. Rozwiązanie może dawać nieco mniej basu ale AD797 sam daje go dużo!

 

I grafika z datasheet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się /tu przyznaje się do niewiedzy/ ale niestety nie jest to DC SERVO tylko tyczy się offsetu na wejściu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak zbadać w jakiej kondycji jest kondensator elektrolityczny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mae
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz spojrzeć na niego i wsłuchać się co Ci mówi głos wewnętrzny.

Ja tak sprawdzam, zawsze okazuje się po czasie, że miałem rację podejmując dana decyzję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz spojrzeć na niego i wsłuchać się co Ci mówi głos wewnętrzny.

Ja tak sprawdzam, zawsze okazuje się po czasie, że miałem rację podejmując dana decyzję.

 

hmm... same konkrety, ponieważ mój wewnętrzny głos milczy nie pozostaje mi nic prócz wizyty u miejscowego szamana.

 

Zapytam więc inaczej:

Jak długo po naładowaniu powinien trzymać sprawny kondensator elektrolityczny i jaki spadek napięcia w ciągu jakiego czasu jest oznaką jego zużycia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry tantal trzyma kilka miesięcy - dłużej nie sprawdzałem;

im lepszy kondensator(jakość i firma) - tym mniejszy prąd upływu;

miarą sprawności kondensatora jest jego pojemność i rezystancja wewnętrzna - które to parametry trzeba zmierzyć;

domowym sposobem jest pomiar prądu zmiennego (natężenia) 50Hz przez elektrolit i obliczenia - pojemności i rezystancji wewnętrznej;

prościej można porównać ze znanym kondensatorem o takich samych parametrach;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się /tu przyznaje się do niewiedzy/ ale niestety nie jest to DC SERVO tylko tyczy się offsetu na wejściu?

 

To regulacja offsetu na wejściu, by na wyjściu było zero. DC servo niepotrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jar1.

Zacząłem się nad tym zastanawiać przy okazji korekty filtracji zasilania w pleyerze/ WIMA na ceramiki i tantale/. Dodatkowo pozbyłem sie wzm. słuchawkowego. Zmiany są tak duże, że zastanawiam się gdzie leży ta granica gdy coraz więcej płyt się przewartościowuje. Wcześniej więcej grało dobrze. Otrzymałem jeszcze większe uspokojenie,chyba już pełnię wybrzmień, precyzję i głębię sceny. Paradoksalnie wydawało mi się, że gra ciszej. Teraz trwa uważne słuchanie i ponowny wybór pomiędzy AD8620, LM4562 i AD797. A przecież można dać jeszcze nowego clocka.

 

BGN 33uF/16 na razie pozostaną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ARTON55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem kondensator na wyjściu DACa z Elna Cerafine 4,7 uF/25V na polski czerwony MIFLEX 220nF/400V i jest inaczej, znacznie więcej szczegółów, lepsze zawieszenie instrumentów w przestrzeni, więcej wysokich (co mi się bardzo przydało).

 

Tor to DAC msfalcona na TDA1543, pasywna konwersja I/V, MIFLEX 220nF/400V, drabinka rezystorowa (PVC veterana, przekaźniki sterowane uC), MIFLEX 220nF/400V, wtórnik katodowy na ECC88, Siemens MKV 5uF/400V, końcówka mocy (ominięty przedwzmacniacz) HK PM655, Tannoy M2.

 

Jakie polecacie przetestować kondensatory zamiast tych które mam?

 

Czy jest jakaś szansa na pominięcie któregoś z kondensatorów? Oczywiście wchodzi w grę zmiana któregoś ze stopni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pingwing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zmieniłem kondensator na wyjściu DACa z Elna Cerafine 4,7 uF/25V na polski czerwony MIFLEX 220nF/400V

 

Są różne czerwone Miflex'y, napisz dokładnie co na nim pisze albo zamieść zdjęcie, tylko takie żeby napisy były czytelne.

 

>Tor to DAC msfalcona na TDA1543, pasywna konwersja I/V, MIFLEX 220nF/400V, drabinka rezystorowa (PVC veterana, przekaźniki sterowane uC), MIFLEX 220nF/400V, wtórnik katodowy na ECC88, Siemens MKV 5uF/400V, końcówka mocy (ominięty przedwzmacniacz) HK PM655, Tannoy M2.

Czy jest jakaś szansa na pominięcie któregoś z kondensatorów?

 

Fajna informacja. Tylko aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba by znać wszystkie z tych układów które wymieniłeś.

 

Sam rozdzieliłeś kondensatorami poszczególne układy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Henryk Kwinto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zmieniłem kondensator na wyjściu DACa z Elna Cerafine 4,7 uF/25V na polski czerwony MIFLEX 220nF/400V

 

Są różne czerwone Miflex'y, napisz dokładnie co na nim pisze albo zamieść zdjęcie, tylko takie żeby napisy były czytelne.

 

Wklejam zdjęcie, napisy na kondensatorze:

MIFLEX

220nFM

400V~

02-78

i poziomo MKSW

 

>Tor to DAC msfalcona na TDA1543, pasywna konwersja I/V, MIFLEX 220nF/400V, drabinka rezystorowa (PVC veterana, przekaźniki sterowane uC), MIFLEX 220nF/400V, wtórnik katodowy na ECC88, Siemens MKV 5uF/400V, końcówka mocy (ominięty przedwzmacniacz) HK PM655, Tannoy M2.

Czy jest jakaś szansa na pominięcie któregoś z kondensatorów?

 

Fajna informacja. Tylko aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba by znać wszystkie z tych układów które wymieniłeś.

 

Sam rozdzieliłeś kondensatorami poszczególne układy?

 

Na wyjściu DACa był w zamówieniu grupowym kondensator elektrolityzny Elna Cerafine 4,7 uF/25V. Osoby składające ten DAC narzekały na ten kondensator, ja z nim nic nie robiłem do dziś.

 

Po wymianie na tego MIFLEXa jest więcej detali, ale zrobiło się trochę za ostro i płasko. Poczekam kilka dni tak jak jest, może coś ulegnie zmianie, kondensator nie miał nigdy lutowanych nóżek od 78 roku, dam trochę mu czasu.

 

Na wyjścu DACa jest 2,5V napięcia stałego, potem na drabince rezystorowej to jest zwierane do masy, gdyby nie było tego kondensatora, to zmiana głośności zmieniałaby potencjał masy, a więc i polaryzację siatki, a tak być nie może.

 

Na wejściu wtórnika siatka jest spolaryzowana względem anody i masy, więc jest na niej ok. 60V, więc też musi być kondensator, teraz jest MIFLEX 220nF/400V, taki sam jak na wyjściu DACa.

 

Na wyjściu wtórnika jest ok. 83V, to odcina Siemens MKV 5uF/400V.

 

Czytałem, że na wyjściu DACa gdy użyje się za małej pojemności, to tracą na tym niskie tony, ale jest to związane z opornością wejściową następnego stopnia. U mnie za DACiem jest drabinka rezystorowa (50 kOhm) i dalej wtórnik katodowy (ECC88) o bardzo niskiej oporności wejściowej, jak policzyć wypadkową oporność wejściową takiego układu, żeby obliczyć wymaganą pojemność kondensatora?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pingwing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Miflex to taki sobie kondensator w sygnale, więc proponuję zmienić na coś lepszego, na co? Sporo tego i na wybranie odpowiedniego zawsze jest czas.

Od razu chciałem napisać, że pojemność kondensatora na wyjściu DACa jest za mała i jeżeli za tym kondensatorem jest potek o wartości 50k, to ten kondensator powinien mieć pojemność przynajmniej 1uF, a najlepiej 2,2uF, rezystancja wejściowa wtórnika jest na tyle duża, że możesz ja pominąć. Nie słyszysz braków na niskich częstotliwościach? Może dlatego słyszysz wiele więcej detali na wysokich?

Siemens MKV - jedni go chwalą, a wręcz się w nim zakochują, twierdząc, że nie ma lepszego kondensatora w sygnale, a inni wręcz odwrotnie, prawda leży jak zwykle po środku. Tego MKV warto zbocznikować małym teflonem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Miflex to taki sobie kondensator w sygnale, więc proponuję zmienić na coś lepszego, na co? Sporo tego i na wybranie odpowiedniego zawsze jest czas.

Od razu chciałem napisać, że pojemność kondensatora na wyjściu DACa jest za mała i jeżeli za tym kondensatorem jest potek o wartości 50k, to ten kondensator powinien mieć pojemność przynajmniej 1uF, a najlepiej 2,2uF, rezystancja wejściowa wtórnika jest na tyle duża, że możesz ja pominąć. Nie słyszysz braków na niskich częstotliwościach? Może dlatego słyszysz wiele więcej detali na wysokich?

Siemens MKV - jedni go chwalą, a wręcz się w nim zakochują, twierdząc, że nie ma lepszego kondensatora w sygnale, a inni wręcz odwrotnie, prawda leży jak zwykle po środku. Tego MKV warto zbocznikować małym teflonem.

 

Ok, słyszę za mało niskich, nie wiedziałem, czy tak zostanie, czy się coś zmieni po kilku godzinach, czyli teraz szukam jakiegoś kondensatora 2,2 uF na co najmniej 5V, MKS/MKT pewnie będą duże w tych pojemnościach, a elektrolity nie są zbyt dobre.

 

Mam też w domu kondensatory ERO MKT 1uF/250V, rozumiem, że pojemność będzie prawie OK, kwestia czy warto przelutowywać ten kondensator? Załączam zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pingwing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego ERO i nie doradzę. Widzę jednak, że starasz się znaleźć i zastosować co tam pod rękę się nawinie, a to nie wróży nic dobrego. Raczej mało prawdopodobne abyś usłyszał jak ten układ może zagrać i ile jest warty.

I jeszcze jedno. Rzadko się zdarza aby foliowiec na niskie napięcie dobrze spisywał się w "sygnale", są Wimy 2,2 i 4,7uF z rastrem 5mm na 50V, małe ale nie polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego ERO i nie doradzę. Widzę jednak, że starasz się znaleźć i zastosować co tam pod rękę się nawinie, a to nie wróży nic dobrego. Raczej mało prawdopodobne abyś usłyszał jak ten układ może zagrać i ile jest warty.

I jeszcze jedno. Rzadko się zdarza aby foliowiec na niskie napięcie dobrze spisywał się w "sygnale", są Wimy 2,2 i 4,7uF z rastrem 5mm na 50V, małe ale nie polecam.

 

Te ERO mam więc pytam, pewnie i tak ich spróbuję, czego się nauczę to moje.

Dzięki poradom tak pomocnych forumowiczów jak Pan da się trochę przyspieszyć naukę, za co jestem wdzięczny.

 

Takie jak moje ERO na allegro:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z opisu wynika, że nie za bardzo nadają się w to miejsce. Zobaczymy.

 

Jaki kondensator na wyjście DACa, a przed drabinką 50 kOhm warto kupić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy może Elna Silmic II

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) bipolarny RBD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Cefafine

 

Wcześniej był Elna Cerafine 4,7 uF/25V czerwony i miał dużo basu dobrej jakości, ale mało szczegółów, słabą lokalizację w przestrzeni, ogólnie na tym Miflexie jest dużo lepsze scena i chciałbym to utrzymać, ale przydałoby się więcej basu.

 

A może zna ktoś jakiś sklep w Krakowie z dobrym wyborem kondensatorów do audio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pingwing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim na ścieżce sygnałowej nie powinieneś stosować elektrolitów - są bardzo nieliniowe i wprowadzają znaczne zniekształcenia do sygnału. Jeżeli już chcesz je stosować, to spróbuj dobrych bipolarnych (z najwyższej półki) np. BG-N.

Najlepszą opcją chyba, nie zagłębiając się w historii (MKV, MKC, jakieś sowieckie technologie kosmiczne) będą kondensatory foliowe. Tutaj najbardziej z definicji odpowiednim typem będzie MKP - kondensatory polipropylenowe. Dzięki właściwościom materiału, są one najmniej nieliniowe i świetnie nadają się do przenoszenia bardzo wysokich częstotliwości (czy takich o dużej stromości zbocza). Wadą jest jednak ich rozmiar, bo są sporo większe (i droższe) od MKT.

 

Dobranie odpowiedniej pojemności to prosta zależność f=1/(2*PI*R*C), gdzie za R wstawiasz impedancję wejściową kolejnego stopnia. Częstotliwość, która Ci wyjdzie ze wzoru to częstotliwość graniczna (napięcie obniżone o 3dB - 0,707 wartości nominalnego) filtru górnoprzepustowego. Najlepiej zresztą zasymulować sobie taki prosty filtr w np. lt-spice.

 

Z kondensatorów, które wybrałeś, chyba najbardziej odpowiednim byłby Jantzen 4,7 uF - generalnie wybieraj takie foliowce, które są przeznaczone na wysokie napięcie, gdyż lepiej przenoszą szybkozmienne sygnały.

 

Kolejna sprawa to taka, czy w kolejnym stopniu nie masz już kondensatora wejściowego - jeżeli tak jest, to tutaj nie będzie on konieczny - tym bardziej, że efektywna pojemność szeregowego połączenia dwóch lub więcej kondensatorów jest dużo mniejsza od pojedynczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.