Skocz do zawartości
IGNORED

Audio mity


biniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To wykres z testu znalezionego w necie. Robienie wykresów wykracza poza moje możliwości.

Przeciez to sa pomiary charakterystyki czestotliwosciowej zestawu glosnikowego mierzone w bliskim polu a nie w miejscu odsluchu (przeciez to poznac na pierwszy rzut oka), czyli wogole nie pasuja do dyskutowanego tematu i nic nie potwierdzaja

Pozdrawiam i zalecam wlaczyc myslenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grzegorz7 napisał:

To w takim razie są to ogóle zasady dla konkretnego przypadku. 

Jeśli u Ciebie sprawdza się ogólna zasada to nie ma co czepiać się szczegółów.

Oczywiście, że nie ma co czepiać się szczegółów. Można sobie kolumnę podwiesić nad sufitem jak na dyskotekach i nawet odwrócić głośnikami w stronę ściany, jeśli komuś tak pasuje. Lecz tu chodzi o pomyłkę dość istotną, ponieważ w innym przypadku np. na wojnie mogłaby ona zadecydować o naszym życiu lub śmierci. Kto był w wojsku i kalibrował sobie broń będzie wiedział o co chodzi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Grzegorz7 napisał:

O Matko!

A potem zmienił kabel i koc spadł z kolumn...

Nawet dwa, jeśli wymienił również bezpiecznik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, szymon1977 napisał:

To wykres z testu znalezionego w necie. Robienie wykresów wykracza poza moje możliwości.

Nie są poza możliwościami kogokolwiek, kto potrafi obsługiwać smartfon. Patrz na DIY/ projekty ukończone/ interfejs pomiarowy do smartfona.

To proste jak drut i do wykonania w kilkanaście minut, a starannie i na tip top, to w godzinę. Mikrofony do kalibracji KD też nie są rzadkoscią. Dzięki pomiarom można sporo sprawdzić i uzyskać wyrównanie charakterystyki, np na basie, ustawiając kolumny tak, by zminimalizować interferencje, czy zaniki spowodowane odbiciami. U mnie udało się uzyskać ładne zrównoważenie w całym paśmie. (Czerwony kolor.)

To pomiar z miejsca, gdzie zwykle znajduje się moja głowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cz mozesz w tym programie
1. wylaczyc ta zolta linie i zachowac (jasniejszy?) czerwony pomiar
2. zwiekszyc rozdzielczosc skali (osi Y)?
150dB jest zupelnie zbedne i utrodnia dokladniejszy odczyt
W powyzszym przykladzie -100dB do -25dB zupelnie wystarcza


Na skali 0-150dB wszystko wyglada „plasko“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pogrzebiesz w ustawieniach, to sobie trochę dostosujesz skalę i parametry wyswietlania.

Nie można chyba wyłączyć żółtego wykresu, nie widziałem również, by można było zmienić tło. Mimo wszystko, to bardzo przydatny bajerek.

A i sam głośnik można pomierzyć w ogrodzie- beż żadnych odbić dzwieku- mobilność stuprocentową, kieszonkowe rozmiary. Pod warunkiem, że przydźwigasz wzmacniacz i rozwiniesz przedłużacz. ?

Należy jeszcze dopisać, że czerwone to wykres wartości maksymalnych,  otrzymany za pomocą sygnału"sweep", 20-20000 Hz w czasie 5 sekund, generowanego drugą apką opisaną w wątku, który podałem powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę polecam tę zabawkę, bo pomimo prostoty, potrafi naprawdę dużo powiedzieć w ramach swoich możliwości. Oczywiście nie jest przyrząd pomiarowy- żadnej kalibracji nie wykonamy, więc skala pionowa nie powie, ile rzeczywiście wynosi poziom dźwięku, ale sam kształt wykresujest rzeczywisty. Ważne, by mikrofon był liniowy, o co dziś dość łatwo. Ja mam kalibracyjny Yamaha, z kpl amplitunera KD, kupiony za dwie dychy z OLX ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, porlick napisał:
Mimo wszystko, to bardzo przydatny bajerek.


Tak, sam uzywam wielu takich programikow. Najbardziej udany (moim zdaniem) to RTA Audio Pro. Ciekawy i max prosty jest tez Spectrum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_5164.png

IMG_5165.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie są poza możliwościami kogokolwiek, kto potrafi obsługiwać smartfon. Patrz na DIY/ projekty ukończone/ interfejs pomiarowy do smartfona.
To proste jak drut i do wykonania w kilkanaście minut, a starannie i na tip top, to w godzinę.

To proste jak drut dla kazdego, kto chce.

Ale wiekszosc to erotomany gaduly, ktorzy wola napisac 200 odpowiedzi z teoretycznymi dywagacjami i absurdalymi hipotezami dlaczego cos nie moze funkcjonowac, niz raz nacisnac guzik na smartfonie i sprawdzic jak to w praktyce dziala

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
44 minuty temu, xajas napisał:


To proste jak drut dla kazdego, kto chce.

Ale wiekszosc to erotomany gaduly, ktorzy wola napisac 200 odpowiedzi z teoretycznymi dywagacjami i absurdalymi hipotezami dlaczego cos nie moze funkcjonowac, niz raz nacisnac guzik na smartfonie i sprawdzic jak to w praktyce dziala

którym guzikiem włącza myślenie? na pewno trafisz we właściwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, xajas napisał:


To proste jak drut dla kazdego, kto chce.

Ale wiekszosc to erotomany gaduly, ktorzy wola napisac 200 odpowiedzi z teoretycznymi dywagacjami i absurdalymi hipotezami dlaczego cos nie moze funkcjonowac, niz raz nacisnac guzik na smartfonie i sprawdzic jak to w praktyce dziala

Albo najpierw wygooglować co oznaczają zawarte w komentarzach pojęcia, zasady działania itp. jeśli nie ma się o tym zielonego pojęcia, gdyż nikt nie jest tutaj alfą i omegą, i żadna to ujma na honorze nie znać się na czymś dokładnie W necie jest dużo informacji  z objaśnieniami i ilustracjami, które pomagają łatwiej zrozumieć interesujące nas zjawisko, zapoznać się z tym, spróbować zrozumieć, a wtedy polemizować. Jest to również świetna frajda, bo zrozumienie choć częściowo jakiegoś zagadnienia, pozwala prowadzić interesującą dyskusję. W innym przypadku to jak przysłowiowa rozmowa ze ślepym o kolorach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ultrasonic napisał:

Albo najpierw wygooglować co oznaczają zawarte w komentarzach pojęcia, zasady działania itp. jeśli nie ma się o tym zielonego pojęcia, gdyż nikt nie jest tutaj alfą i omegą, i żadna to ujma na honorze nie znać się na czymś dokładnie W necie jest dużo informacji  z objaśnieniami i ilustracjami, które pomagają łatwiej zrozumieć interesujące nas zjawisko, zapoznać się z tym, spróbować zrozumieć, a wtedy polemizować. Jest to również świetna frajda, bo zrozumienie choć częściowo jakiegoś zagadnienia, pozwala prowadzić interesującą dyskusję. W innym przypadku to jak przysłowiowa rozmowa ze ślepym o kolorach. 

W necie jest też pełno debilnych rad, jak kabelek X poprawia bas, a Y- znaczenia tło.

Oczywiście, że trzeba najpierw włączyć myślenie i poduczyć się teorii, jak coś działa, bo bez tego pozostanie tylko przerzucanie bez ładu i składu ton sprzętu, co i tak nie da żadnych praktycznych wniosków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, porlick napisał:

W necie jest też pełno debilnych rad, jak kabelek X poprawia bas, a Y- znaczenia tło.

Oczywiście, że trzeba najpierw włączyć myślenie i poduczyć się teorii, jak coś działa, bo bez tego pozostanie tylko przerzucanie bez ładu i składu ton sprzętu, co i tak nie da żadnych praktycznych wniosków.

Całkowicie się z Tobą zgadzam, bo np. taka Wikipedia, z której najczęściej ludzie korzystają chcąc naprędce z czymś się zapoznać, to nie wyrocznia. Trzeba poświecić więcej czasu lekturze z rożnych źródeł ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:


To proste jak drut dla kazdego, kto chce.

Ale wiekszosc to erotomany gaduly, ktorzy wola napisac 200 odpowiedzi z teoretycznymi dywagacjami i absurdalymi hipotezami dlaczego cos nie moze funkcjonowac, niz raz nacisnac guzik na smartfonie i sprawdzic jak to w praktyce dziala

Są też tacy, co wciskają, że coś działa, choć nie istnieją prawa fizyki to umożliwiające, lub są przeciw działaniu. A oni słyszą... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
którym guzikiem włącza myślenie? na pewno trafisz we właściwy?

Niektorym brakuje tego guzika. To taki audiofilski minimalizm. Zbedne funkcje sa wyeliminowane z toru obrobki sygnalu. To tak jak z DSP, zbedne, deprawuje sygnal

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 minuty temu, xajas napisał:


Niektorym brakuje tego guzika. To taki audiofilski minimalizm. Zbedne funkcje sa wyeliminowane z toru obrobki sygnalu. To tak jak z DSP, zbedne, deprawuje sygnal emoji6.png

w takim razie zrób upgrade systemu swojego smartfona, możliwe że w nowej wersji taki guzik się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Nowego forumowicza w audiomitach postrzega się od razu jako słyszącego kable i jakiegoś voodoo audio szamana. Tak chyba odebrał to @Grzegorz7. Otóż bynajmniej nim nie jestem. Kable i inne „uzdatniacze” jakości dźwięku są mi obojętne, tak samo jak Ci, którzy twierdzą, że je słyszą. Jeśli słyszą to może słyszą. A czy jest to placebo czy nie, jest mi również obojętne. 
Poruszyłem temat szymona1977, ponieważ poczytałem co to jest i gdzie znajduje się oś główna i jak się ma do tego zaprezentowany wykres charakterystyki przy wybranym ustawieniu kolumn. Wcześniej nie zgłębiałam tego tematu, ponieważ mnie nie interesował. Nie było dla mnie istotne w jaki sposób i w odniesieniu do czego były wykonane te pomiary, ani jak słyszy swoje nowe kolumny @szymon1977, tylko ogólna zasada co oznacza i gdzie znajduje się oś główna i jak ewentualnie może wyglądać zmiana charakterystyki przetwarzania w paśmie akustycznym przy rotacji lub odchyleniu kolumn. Skoro sam @Grzegorz7 często wyjaśnia aspekty techniczne posiłkując się np. różnymi wzorami, więc i ja odniosłem się do teorii, jak np. oś główna, i jak w teorii niby zmienia się charakterystyka przesuwając kolumnę o jakiś kąt od konstrukcyjnej osi głównej itp. a nie dlatego, że @szymon1977 ma się posiłkować tym wykresem ustawiając sobie kolumny, żeby uzyskać najlepszą charakterystykę, którą przedstawia zaprezentowany wykres. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
9 minut temu, ultrasonic napisał:

Kable i inne „uzdatniacze” jakości dźwięku są mi obojętne, tak samo jak Ci, którzy twierdzą, że je słyszą.

tytułem doprecyzowania tego tematu; 

musi być wyraźnie zaznaczenie tego, czy, po wymianie przewodów lub innych wudu słyszalne są zmiany...

Pisanie, że "kable grają" jest z gruntu fałszywe. Choćby dlatego, że ostatecznie grają kolumny głośnikowe. Więc szanujcie i siebie i tych, którym przekazujecie informacje o tym co słyszycie.

Bo to, CO słyszycie, mimo że jest najważniejsze, pozostanie na zawsze, waszą tajemnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, xajas napisał:

Przeciez to sa pomiary charakterystyki czestotliwosciowej zestawu glosnikowego mierzone w bliskim polu a nie w miejscu odsluchu (przeciez to poznac na pierwszy rzut oka)...

Po czym to można poznać?

15 godzin temu, xajas napisał:

...czyli wogole nie pasuja do dyskutowanego tematu i nic nie potwierdzaja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sugerujesz, że obniżenie 10kHz po odchyleniu w bok podczas testu, oraz ściszenie talerzy po odchyleniu w bok u mnie to czysty przypadek? Hmmm... A może jednak zbieżność?

-----

6 godzin temu, porlick napisał:

Nie są poza możliwościami kogokolwiek, kto potrafi obsługiwać smartfon...

Tak wiem, że inwestycja i nakład pracy nie jest jakiś duży, ale do czasu przebudowy salonu nie będę się tym zajmować.

-----

Godzinę temu, ultrasonic napisał:

...że @szymon1977 ma się posiłkować tym wykresem ustawiając sobie kolumny, żeby uzyskać najlepszą charakterystykę, którą przedstawia zaprezentowany wykres

Ja nie dążę do żadnej charakterystyki, tylko do własnej satysfakcji. Wszak biorąc pod uwagę jak ogromne są odchyłki już w samej normie hifi, koniec końców i tak przy tym budżecie sprawa kończy się na subiektywnym guście.Ale do rzeczy!

Kupiłem nowe kolumny, postawiłem na tym co stało i tam gdzie stało, posłuchałem, nie do końca mi podeszło... już miałem rozpocząć żmudne jeżdżenie kolumnami i kanapą po pokoju, ale przypomniałem sobie, że na wykresie w teście są spore różnice na górze przy różnych kątach. Rzut oka na wykres, lekkie obrócenie na bok i jest git. Nie o to chodzi, że nie wiedziałem o wpływie ustawienia kolumn na dźwięk docierający do ucha, tylko tym razem chciałem po prostu coś zdziałać świadomie. Bo bardziej fascynuje mnie świadome i systematyczne dążenie do celu, niż podnieta improwizacjami typu kable.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym to mozna poznac?
Prosto

1. Pomiar poskladany z osobnych pomiarow dla basu i reszty (A)
2. Najbardziej podpada zbyt gladki (bez modow) przebieg basu (B), ktory w miejscu odsluchu wyglada zupenie inaczej
3. Podbicie wysokich tonow ©. W miejscu odsluchu nastepuje duzy spadek wysokich (porownaj z zielona linia pokazujaca typowy przebieg pasma mierzony w miejscu odsluchu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szymon1977 napisał:

Bo bardziej fascynuje mnie świadome i systematyczne dążenie do celu, niż podnieta improwizacjami typu kable.

A mnie nie fascynuje ani jedno, ani drugie. Ja wybrałem starą dobrą szkołę, kiedy nie przywiązywało się aż takiej uwagi do „książkowego” ustawienia kolumn. U każdego z kolegów kolumny stały gdzie popadło, byle przed uszami lub z boku, bo wersalka stała prostopadle do przedniej ścianki kolumn ?. Najczęściej spotykanym ustawieniem były horyzontalnie położone jakieś Tonsile, żeby zmieściły się na regale pod sufitem i każdy był szczęśliwy kiedy leciał kawałek „Hotel Califonia” lub „Money for Nothing” ?

Teraz oczywiście kolumny mam ustawione mniej więcej tak jak uczą poradniki ?, ale bez przesady. Nie ustawiam tronu idealnie między kolumnami i w odpowiedniej odległości od nich. Kiedy chcę słuchać muzyki na leżąco to książkowa symetria i tak idzie w odstawkę. Jeśli skupię się na słuchaniu ulubionej muzyki to i bez wytycznych z rożnych poradników przyjemność ze słuchania jest ogromna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Po czym to mozna poznac?
Prosto

1. Pomiar poskladany z osobnych pomiarow dla basu i reszty (A)
2. Najbardziej podpada zbyt gladki (bez modow) przebieg basu (B), ktory w miejscu odsluchu wyglada zupenie inaczej
3. Podbicie wysokich tonow ©. W miejscu odsluchu nastepuje duzy spadek wysokich (porownaj z zielona linia pokazujaca typowy przebieg pasma mierzony w miejscu odsluchu

zaprezentowany pomiar jest złozony z pomiarów on-axis dla zakresu 300hz -20khz

oraz nearfield od 10hz do 300hz

pomiar jest robiony na osi konstrukcji kolumny i pod kątami do tej osi opisanymi na wykresie

na osi kolumny pomiar w zakresie średniowysokotonowym jest taki sam dla 1m 2m 3m zmniejsza się tylko jego dokładność bo bramka czasowa jest krótsza by zarejestrować tylko dźwiek bezpośredni bez odbić

ale zalezy to też od wielkości pomieszczenia im pomieszczenie wieksze tym zakres pomiaru czyli czestotliwość do której mozna dokładnie zmierzyć pasmo niższa

dla wysokich czestotliwości , ktore sa najbardziej kierunkowe i z 5 m mozna uzyskac taki sam pomiar jak z 1m

dlatego punkt 3 twojego wywodu to wierutna bzdura pod warunkiem ,że mierzysz charakterystyke kolumny z mikrofonem skierowanym w strone kolumny na osi jej konstrukcji

pomiary , które sam robisz są inne i nic istotnego nie wnoszą bo ich metodologia odbiega od przyjetej do konstrukcji kolumn na całym swiecie, dlatego nie powinienes wypowiadać sie w temacie , którego nie znasz dogłębnie

spadek wysokich tonów mozna zaobserwować tylko przy odgieciu kolumny od osi odsłuchu na zewnątrz lub do wewnątrz

ty mierząc mikrofonem skierowanym miedzy kolumny jesteś poza osia odsłuchu która jest w bok od miktofonu dlatego na twoich pomiarach widac spadek wysokich tonów

dlatego nie wciskaj ludziom kitu wynikającego z własnej ignorancji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, ultrasonic napisał:

Teraz oczywiście kolumny mam ustawione mniej więcej tak jak uczą poradniki ?, ale bez przesady. Nie ustawiam tronu idealnie między kolumnami i w odpowiedniej odległości od nich.

Ja też nie. Ale jedno zerknięcie na wykres gdy stanąłem przed konkretnym problemem uświadomiło mi, jak łatwo go mogę rozwiązać.

Godzinę temu, ultrasonic napisał:

Jeśli skupię się na słuchaniu ulubionej muzyki to i bez wytycznych z rożnych poradników przyjemność ze słuchania jest ogromna. 

I to jest gwóźdź programu! Jak ktoś kocha muzykę a nie sprzęt, to przyjemność sprawi mu ulubiona płyta słuchana z YT na bluetooth speakerze kupionym na targu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na osi kolumny pomiar w zakresie średniowysokotonowym jest taki sam dla 1m 2m 3m zmniejsza się tylko jego dokładność bo bramka czasowa jest krótsza by zarejestrować tylko dźwiek bezpośredni bez odbić
ale zalezy to też od wielkości pomieszczenia im pomieszczenie
dla wysokich czestotliwości , ktore sa najbardziej kierunkowe i z 5 m mozna uzyskac taki sam pomiar jak z 1m
dlatego punkt 3 twojego wywodu to wierutna bzdura pod warunkiem ,że mierzysz charakterystyke kolumny z mikrofonem skierowanym w strone kolumny na osi jej konstrukcji
pomiary , kt
spadek wysokich tonów mozna zaobserwować tylko przy odgieciu kolumny od osi odsłuchu na zewnątrz lub do wewnątrz


Bzdura. Najwyzszy czas bys kupil sobie mikrofon i sprawdzil jak to dziala

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ciemny, by pojac rosnace pochlanianie wysokich tonow z rosnaca odlegloscia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, slawek.xm napisał:

spadek wysokich tonów mozna zaobserwować tylko przy odgieciu kolumny od osi odsłuchu na zewnątrz lub do wewnątrz

Czyli generalnie jest to zasada dla "wszystkich" kolumn? Mam w związku z tym pytanie: odginając kolumny na boki ściszam wysokie tony. Czy takie odgięcie nie powoduje efektów ubocznych? A dogięcie do środka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoduje. Podkolorowanie (zmienia przebieg charakterystyki w miejscu odsluchu)
Czy dla wszystkich? Nie, tylko dla tych ktore maja nierownomierny „directivity index“, czyli rozna charakterystyke promieniowania dla roznych czestotliwosci, ale to niemalze wszystkie typowe zestawy glosnikowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xajas napisał:

Powoduje. Podkolorowanie (zmienia przebieg charakterystyki w miejscu odsluchu)

To mało odkrywcze, że skoro zmienia się charakterystyka, to zmienia się charakterystyka. Raczej chodziło mi o to, czy np nie rozjeżdza się faza, czy jeszcze jakiś inny nieznanymi parametr, i jak wpływa to na brzmienie.

-----

Na fali tego, czego dokonałem w efekcie błędnie odczytanego wykresu kolumn, dokonałem modyfikacji standów: wywierciłem wiertarą dziury i puściłem kabel wewnątrz jednej z nóg. A do standu kabel pod wykładziną. Dodatkowo nogę wypełniłem gąbkami. Szkoda, że audiofilski "plankton", który się pojawił, zanikać będzie wraz z zanikiem podniecenia wywołanego dokonaną modyfikacją. Ale estetyka pozostanie na zawsze.

Ps.

Już to widzę, jak widząc mnie obsługującego Daphile z komórki ktoś stwierdzi: fajnie gra jak na bluetooth.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.