Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon.


Kasjel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na szczęście nie zdążyłem jeszcze do nich zajrzeć i już się nie pofatyguję.

Kiedyś szukałem fachowca i trafiłem na serwisanta który powiedział jasno: jeżeli nie jest pilne to w wolnej chwili chętnie zajrzę do magnetofonu.

Naprawiłem u niego kilkanaście sprzętów, ale tylko sprawy elektroniczne, żadnej mechaniki. Kalibracja i dostrajanie też po mojej stronie. Padnięty zasilacz, brak napięcia gdzieś tam, itp. Czasami trwa to miesiąc, dwa ale mnie się nie spieszy, zawsze jest kilku innych pacjentów w kolejce.

Reklama dźwignią handlu więc każdy krzyczy, że zrobi wszystko ze wszystkim, tylko akurat nie to czego potrzebujesz. Dla mnie to po prostu oszustwo ale tak powszechne, że mało kto na to reaguje. Ja tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Filwoj

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem na to uwagę, gdyż ja po prostu nie napisałbym, że naprawa innego sprzętu nie będzie dla mnie problemem, skoro jednak problemem jest magnetofon. Wystarczyło dodać, ....oprócz mechaniki magnetofonów. Nie byłoby tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć jaka jest prawda, moim zdaniem czują się dobrze w kwestii elektronicznych, a z mechnika u nich gorzej. Czy regulację magnetofonu również nie zrobią, tu już może świadczyć źle o nich.

 

Niemniej jednak opis że inny sprzęt audio nie stanowi problemu dla nich to może wprowadzać w błąd.

Magnetofon to niby jaki sprzęt ???? a co z samymi napędami cd tymi starszymi np vrds teaca, do niego też części już może nie być.

 

W dzisiejszych czasach jeśli komuś np pęknie zębatka w mechanizmie można zanieść do odpowiednich firm i zrobią taką, a może już i wydrukują.

 

Przyczepię się do takich wypowiedzi .ogólnie

99% serwisów nie ma przyrządów do kalibracji magnetofonów bo ten sprzęt zginął śmiercią naturalną z 20 lat temu, żeby wyregulować jakiś tam magnetofon trzeba mieć kasety testowe, te kasety też się niszczą i nie ma gdzie kupić , więc jaki sens ma robienie usługi ?

Licząc dobre paski i rolki to już sporo kasy, zapytam tak dasz za ustawienie i wymianę części mechanicznych tak na oko licząc z 500 zł do decka kupionego na alle za 100 zł ?

Bo tak trzeba liczyć usługę i części sprowadzane z ebaya, no i pewnie klient by chciał gwarancje , , ,na sprzęt co ma ponad 25 lat ?

To dokładnie tak samo jakby iść do serwisu samochodowego ze starym wartburgiem, na pewno będą mieli części oryginalne serwisowe. . . . . . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem wyrok już zapadł .

Za kilka lat będziemy siedzieć i patrzyć się na nasze decki , dobrze jeśli będą działały wyświetlacze i mierniki . Wtedy to dopiero będzie frajda , skaczą , kołyszą się !

Wszystko przemija i chyba już nie ma sensu pchać się dalej i inwestować w nowe klocki .

Mam ich około 10 , myślę że do końca żywota wystarczy .

A muzyki i tak coraz częściej słucham tylko z płyt CD , chociaż młodsi twierdzą że i takie nośniki to już przeszłość .

Oni mają PLIKI .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezary . . .za niedługo zaczniesz słyszeć połowę tego co słyszałeś , a za jeszcze jedną chwile jeszcze mniej heheheh i wiesz na co Ci te decki ? jak będziesz jeszcze widział to będziesz patrzył, słuchał oczami wyobraźni hahahhaha . . . w domu spokojnej starości będziesz się wymieniał, a może Marantza za Onkyo albo Technicsa z kolegą z pokoju obok . . . . takie to będzie życie staruszka . . . .

Ja się bawię jeszcze może z rok a potem w hurcie luu na allegro wszystko, będzie na emeryture hahahah ah ha h

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bilbo

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A muzyki i tak coraz częściej słucham tylko z płyt CD , chociaż młodsi twierdzą że i takie nośniki to już przeszłość .

Płyty CD to już przeszłość. W kasetach mnie kręci nie słuchanie tego co i tak jest w plikach ale znajdowanie

dziwactw magranych na kasetach, Na YT widzę, że ludzie na zachodzie też kolekcjonują składanki, domowe

wydania, jakieś kasety demo itp a przegrywaniem z martwego CD na martwe MC to już nikt się nie kręci;)

J.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam decka Kenwood KX-440HX. Mam taki problem, że na początku taśmy dźwięk jest przytłumiony. Kiedy zastopuję i włączę play, to przez sekundę słychać że gra czysto, a potem przymula. W środku strony i pod koniec gra czysto. Zna ktoś przyczynę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam decka Kenwood KX-440HX. Mam taki problem, że na początku taśmy dźwięk jest przytłumiony. Kiedy zastopuję i włączę play, to przez sekundę słychać że gra czysto, a potem przymula. W środku strony i pod koniec gra czysto. Zna ktoś przyczynę?

 

Prawdopodobnie coś z torem przesuwu taśmy: rolka, hamulec. Deck nie prowadzi poprawnie taśmy. Najczęściej dzieje się to właśnie na początku taśmy. Nie wiem czy w tym modelu też jest takie rozwiązanie ale w wielu Kenwoodach hamulec lewego talerzyka jest rozwiązany poprzez dodatkowy zespół hamulca napędzanego malutkim paskiem napędowym od lewego talerzyka. Trzeba rozebrać mechanizm i się temu przyjrzeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś przyczynę?

 

Ja znam. Najprawdopodobniej zużyta rolka dociskowa. Na początku taśmy prawa szpulka odbiera ją z największą siłą, w wyniku czego przy złym stanie rolki dociskowej taśma jest ściągana na bok i nie idzie równo po głowicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mkm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepię się do takich wypowiedzi .ogólnie

99% serwisów nie ma przyrządów do kalibracji magnetofonów bo ten sprzęt zginął śmiercią naturalną z 20 lat temu, żeby wyregulować jakiś tam magnetofon trzeba mieć kasety testowe, te kasety też się niszczą i nie ma gdzie kupić , więc jaki sens ma robienie usługi ?

Licząc dobre paski i rolki to już sporo kasy, zapytam tak dasz za ustawienie i wymianę części mechanicznych tak na oko licząc z 500 zł do decka kupionego na alle za 100 zł ?

Bo tak trzeba liczyć usługę i części sprowadzane z ebaya, no i pewnie klient by chciał gwarancje , , ,na sprzęt co ma ponad 25 lat ?

To dokładnie tak samo jakby iść do serwisu samochodowego ze starym wartburgiem, na pewno będą mieli części oryginalne serwisowe. . . . . . .

 

Ja to wszystko rozumiem, tylko w tym przypadku mogli napisac że magnetofonów nie naprawiają. JAk poruwnujesz do wartburga, jeśli byś takiego miał i trafił na serwis gdzie pisze że naprawią każdy samochód bez wzgledu jaki to jest to co byś pomyślał.

Druga sprawa, to z częsciami do końcówek mocy, odtwarzaczy też jest problem, np napęd philips cdm2pro czy jakoś tak, chodzi o ten toploader. Bardziej leży kwestia urzadzeń pomiarowych, ale tam tez pisali że posiadają, do magnetofonu niezbędny jest oscyloskop i ewentualnie drugi magnetofon sprawny i da się to jakoś ogarnąc.

temat serwisu zamykamy, jak nie naprawiają to nie ma sensu dyskutować.

 

Wszystko się zgadza. Ale dla klientów też jest lepiej jeżeli ktoś uczciwie mówi, że czegoś nie naprawia niż gdyby miał wziąć i spaprać. Nie robią i już. Czasem trzeba umieć odmówić.

 

Zgadza się jak najbardziej. lepiej tak, niż jeszcze pogorszyć stan.

 

Sam ostatnio walczę z moim deckiem, uparł się na zżeranie kaset i koniec.

 

Posiadam decka Kenwood KX-440HX. Mam taki problem, że na początku taśmy dźwięk jest przytłumiony. Kiedy zastopuję i włączę play, to przez sekundę słychać że gra czysto, a potem przymula. W środku strony i pod koniec gra czysto. Zna ktoś przyczynę?

 

podobnie jak sk victor, coś z prowadzeniem taśmy będzie, może hamulec, za słaby naciąg tąsmy i na poczatku pływa taśma po głowicy.

Cos podobnego mam u siebie tylko z gięciem kaset od 90min w górę, ale tylko właśnie na poczatku strony, tylko u mnie są dwa wałki i tam będzie coś z lewą rolką choć bardziej się zastanawiam nad problemem z naciągiem taśmy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na portalu OLX znalazłem deck TC-KA7ES. Tylko 1600 zł. Jakoś tak tanio, albo jakiś haczyk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam. Najprawdopodobniej zużyta rolka dociskowa. Na początku taśmy prawa szpulka odbiera ją z największą siłą, w wyniku czego przy złym stanie rolki dociskowej taśma jest ściągana na bok i nie idzie równo po głowicy.

Prawa szpulka nie naciąga taśmy tylko ją zwija. Za naciąg odpowiedzialne są capstany i rolki dociskowe oraz często hamulec przy lewej rolce. Naciąg taśmy musi być stały na jej całej długości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa szpulka nie naciąga taśmy tylko ją zwija. Za naciąg odpowiedzialne są capstany i rolki dociskowe oraz często hamulec przy lewej rolce. Naciąg taśmy musi być stały na jej całej długości.

 

Prawa szpulka naciąga taśmę na drodze od rolki dociskowej do szpulki. Jeśli rolka jest w złym stanie to naciąg ten przenosi się dalej i ma wpływ na prowadzenie taśmy po głowicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na portalu OLX znalazłem deck TC-KA7ES. Tylko 1600 zł. Jakoś tak tanio, albo jakiś haczyk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ogłoszenie archiwalne, ale z tego roku i to z 27 lutego. podejrzane trochę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogłoszenie archiwalne, ale z tego roku i to z 27 lutego. podejrzane trochę.

 

Niedawno poszedł w licytacji wiadomo gdzie za nieco ponad 1000zł, czarny, trochę otarć miał. Zainteresowanie było średnie, 3 licytujących.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że były te otarcia, a kto lubi mieć poszarpany sprzęt? Pewnie zalicytowali ci, którym to jest wszystko jedno (?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten TC-KA7ES faktycznie jest świetnym magnetofonem? Jak patrzę na niego i te z serii QS, to widzę tylko tandetę. Ale to moja opinia. Żadnego z nich nie widziałem ani nie słuchałem na żywo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest porównywać serię QS do ES. Tu się zgadzam. Pytanie tylko czy ten model jest wart ceny za którą można go kupić np. na ebaju? I nie pisze tu tylko o parametrach, ale o wizualnej stronie? I czy 7-ka jest lepsza od 6-ki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niedawno poszedł w licytacji wiadomo gdzie za nieco ponad 1000zł, czarny, trochę otarć miał. Zainteresowanie było średnie, 3 licytujących.

To był chyba 6 a nie 7 z tego co pamiętam.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , czy falowanie dzwięku ,nierówne ciągnięcie taśmy ( niektóre taśmy mają zniekształcenia dopiero pod koniec szpulek )w Revox-ie B 710 spowodowane jest zużyciem rolek dociskowych ?

A przy okazji do czego służy "mała lampka" która znajduje się przy głowicy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum. Zwróć szczególną uwagę na posty użytkowników MamutDK, monia-leszek i Kasjel. ;)

 

Ok. poszperałem .Wiem już do czego ta mała lampka. Niestety ,nadal mam pojęcia dlaczego prędkość taśmy faluje pod koniec , a właściwie miej więcej od środka taśmy i do tego nie na wszystkich kasetach ( ale na większości )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:

monia-leszek

"Do Revox B710 łożyska i teraz uwaga zwykłe kulkowe 3x7x3 ja dałem za nie po 1zł 80 gr. sztuka, są trochę krótsze od tulejek i trzeba dać dystanse takie oczka z drutu. Miałem fajną stronkę gdzie to było pokazane jak to się robi , ale niestety gdzieś mi zginęła. Jest fajna strona Studer Revox Analogfan i są tam pokazane silniki porozbierane można co nieco podpatrzeć. W wersji MK II magnetofonu trzeba mieć specjalny klucz do odkręcania talerzyków , ja się naszukałem ze dwa miesiące na zachodnich stronach. Jest trochę zabawy ale efekt stuprocentowy."

 

"Panowie w sprawie magnetofonu Revox B710 przypomnę , że silniczki napędowe taśmy pracują na tulejkach mosiężnych z czasem wysycha ich smarowanie i się zużywają co prowadzi do nierównej pracy. Można je zastąpić łożyskami kulkowymi , taką operację przeprowadziłem i jest super oczywiście jest trochę pracy ,ale nic nie niszczymy pod warunkiem zachowania ostrożności. Zabieg taki jest na wieki. Pozdrawiam !!!"

 

Dużo o problemach z napędem pisał też MamutDK. Spróbuj na pw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ke-raj za zainteresowanie .

Sprawa łożysk ślizgowych silników jest do ogarnięcia , ale nie jestem pewien czy one są przyczyną niedomagania mojego magnetofonu. Celuję bardziej w zużyte lub stwardniałe rolki dociskowe ..Revox stał na belgijskim strychu trochę lat i ta gumą na rolce może już tak nie dolegać do osi , jak nowa . ( zna " ktoś zamienniki tych rolek /) Oczywiście są to tylko moje domysły. Druga sprawa , że po tylu latach warto by było wymienić elektrolity

Jak MamutDK się nie odezwie , to spróbuję na pw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem ciężko cokolwiek pomóc na odległość. Rolki, to jak w każdym magnetofonie, całkiem możliwe. Natomiast specyfika napędu Revoxa sprawia, że sprawa może być bardziej złożona.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na drugiej fotce masz numery fabryczne, poniżej w treści wskazane wymiary.

 

Tutaj podobny problem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ke_raj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj podobny problem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To ten sam problem co mój , niestety o także nie znalazł odpowiedzi.

Masz rację , że może to być nie takie proste .Ale od czegoś trzeba zacząć , coś wyeliminować , może ktoś z Was miał taką samą usterkę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Revoxa to mam B215 mechanizm bardzo podobny do B710 MKII i wszystkie elektrolity wymieniłem. Niektóre po latach potrafią dostać przebicia zwłaszcza firmy Frako. Wałki capstana dostały specjalnego oleju do tulej spiekanych PDP Isoflex dostępny na ebay . Co do rolek to moje już wymagały wymiany gieły niektóre taśmy i kupiłem zamienniiki na ebay od nagravox. Wiem że w B215 był problem z przegrzewającymi się tranzystorami BD135 i zimnych lutach na nich w silnikach capstana. Więc może od tego zacząć sprawdzanie magnetofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałem poniekąd wywołany, więc jestem. Przepraszam za długą nieobecność. Magnetofony i wszystko co z tym związane, ustąpiły ważniejszym dla mojej rodziny sprawom. Niedługo wszystko się uspokoi i będę miał więcej czasu na te wspaniałe maszyny.

Do rzeczy. Żadnym ekspertem nie jestem, ale na początek naoliwiłbym wspomniane tulejki, w których poruszają się wałki capstanów. Rolki dociskowe też są mocno podejrzane, ponieważ nawet mała odchyłka w ich kształcie powoduje słyszalne zniekształcenia. Warto sprawdzić, po jakim czasie od włączenia odtwarzania pojawiają się falowania dźwięku. Bez względu na taśmę i poziom zapełnienia szpulek. Trzeba trochę poobserwować, ponieważ na większość niedomagań tych Revoxów (wbrew pozorom jest ich mało), nie ma prostego rozwiązania.

Winilowy, poobserwuj i przedstaw nam wyniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MamutDK

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.