Skocz do zawartości
IGNORED

Android Box jako strumieniowiec z DSD i gęstymi formatami


bumbum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono słuchaczy androida.

Od ponad trzech lat jestem użytkownikiem Android TV Boxa z wersją systemu 4.2.2 a od tygodnia 4.4.2 bo taki najnowszy soft znalazłem do swojego urządzenia. Od początku słucham z wyjścia optycznego SPDIF i jakośc wydaje mi się bardzo zadowalająca. W trakcie czytania tego wątku przetestowałem polecaną tutaj apkę a dźwięcznej nazwie HibyMusic z której wyjście dźwięku poszło po USB z telefonu Na Androidzie 7.1.2. Przy ustawieniu tych samych głośności na telefonie i Android Boxie pozostało tylko przełączać hebelkiem DACa z jednego źródła na drugie. Po wielu odsłuchach tych samych materiałów odtwarzanych dokładnie w tym samym czasie (+/-5 sekund) z obydwu urządzeń zmieszałem się w nastawach hebelka na tyle że nie stwierdziłem ŻADNEJ różnicy pomiędzy jednym źródłem a drugim. Dodam tylko że na Android Boxie mam zainstalowany Neutron Music Player nie tylko przeze mnie uznany jako najlepszy odtwarzacz na świecie.

Jednocześnie kieruję pytanie do bardziej obeznanych w programowych możliwościach Androida.

Czy 64 bitowe przetwarzanie dźwięku w aplikacji Neutron jest narzędziem regulującym głośność androida czy jednak służy tylko przetworzeniu pliku na sygnał PCM a dopiero później trafia na androidową (systemową) regulacje poziomu głośności na wyjściach SPDIF/USB.

Jakie próbkowanie obsługuje system 4.4.2, czy jest to tylko 16 bitów czy może jednak więcej?

 

 

 

 

a tutaj link do opisu TV BOXa w skrócie procesor 4x1.6 GHz 2G ramu 8 G pamięci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
@Joseph K. czy wbudowany chromcast w Onkyo TX-8270 nie laguje ci? u mnie w 656 jest tragedia nie do użytku łączy się wieczność, cały amplituner zaczyna mulić i wszystko to po kablu...
Potwierdzam. Raz nawet tak zamulił amplituner, że musiałem użyć przycisku standby do resetu. Od tego czasu nie używam i czekam na aktualizację oprogramowania. Wbudowany Chromecast za to o niebo lepiej sprawuje się w nVidii Shield TV, ale to wersja Chromecasta video, czyli dźwięk zawsze 48kHz.

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Onkyo HF Player wymiata. Podłączony przez wyjście optyczne zrobiło niezłe zamieszanie. Nie wiem jak to się odbywa ale dotychczas używany Neutron nawet do pięt mu nie dorasta. Z odtwarzacza Onkyo muzyka jest jak żywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wzmacniacz lub DAC wyswietla Ci parametry sygnalu, ktory przez SPDIF dochodzi z Android Box?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety to prosty DAC MV V90 DAC bez wyświetlacza ale różnic jest słyszalna. Dźwięk jak głębszy, trójwymiarowy, dużo przestrzeni, spokój, każdy pojedynczy dźwięk oddzielony od reszty, nie słychać tła, jest są tylko instrumenty zawieszone w trójwymiarowej przestrzeni. W porównaniu do Onkio, Neutron wyraźnie syczy.

 

Teoretycznie taka aplikacja jak Onkyo dodaje swój sterownik dźwięku do androida, ale czy zwiększa próbkowanie do 24.. 32..64...bitów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

To ze dźwięk wychodzi po USB to nie znaczy ze wychodzi w bitperfect. U mnie wychodzi po usb też gdy mam właczone odtwarzacze jak Neutron Music czy Power Amp, ale jest to tylko 16bit. Dopiero aplikacja USB audio player pro daje mozliwość 24bit czy 32bit i lepszą jakość dźwięku

 

Teoretycznie taka aplikacja jak Onkyo dodaje swój sterownik dźwięku do androida, ale czy zwiększa próbkowanie do 24.. 32..64...bitów?

Tak, tak samo jak USB audio player pro, zwiększa próbkowanie i khz też. Testowałem obie i zostałem przy lepszej USB audio player, co prawda płatnej ale warto. DAC pokazuje mi khz i tylko po zastosowaniu tych aplikacji są większe niz 44khz.

 

Podłączony przez wyjście optyczne zrobiło niezłe zamieszanie.

Tylko po USB wychodzą gęste formaty, przez optical nawet po zastosowaniu usb audio player, dźwięk jest tylko 16bit. Sterowniki są tylko do USB.

 

Jakie próbkowanie obsługuje system 4.4.2, czy jest to tylko 16 bitów czy może jednak więcej?

Sam android tylko 16bit44khz i ani grama więcej. Dopiero sterowniki bitperfect dają taką mozliwość ale tylko i wyłącznie po USB. Po optyku nadal jest 16bit

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest zauważalna na Onkyo HF player ale jest to różnica bardziej w zakresie odpowiedniej korekcji a dokładnie podbiciu skrajów pasma co skutkuje większą głębią. Gdy ustawię w aplikacji dla słuchawek other różnice są na poziomie autosugestii.

Mam prostego DACa bez wyświetlacza. Niestety mam problem z połączeniem z połączeniem USB. Podlaczenie DACa do TV boxa skutkuje

bardzo zniekształconym dźwiękiem coś na pograniczu przesteru i zawarcia. Podłączenie DACa do telefonu Asus Zenfone 2 laser jest o wiele bardziej efektywne ale co kilka sekund przerywa, jest cięcie. Żadne ustawienia buforów i takich tam nic nie pomagają. Dzieje się tak na wszystkich aplikacjach. DACa podłączyłem zwykłym kablem od drukarki, czy w tym może być problem? Czy z Onkyo lub innych tego typu aplikacji sygnał po optyku leci w 24 lub więcej? Czy mógłby to ktoś sprawdzić? Rozważam zakup nowego TV boxa z androidem 5.0 w zwyż. Czy na nowym Androidzie dźwięk 24bit pójdzie po optyku czy również tylko po USB?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wraz z przyciszaniem głośności urządzenia spada głębokość bitowa chyba do 11 bitów albo nawet do 8 przy bardzo cichym słuchaniu pytanie jeszcze o regulację głośności w androidach.

Czy cyfrowa regulacja głośności odbywa się na surowym pliku, na poziomie odtwarzacza np. Neutron ma przetwarzanie 64 bitowe czy też na poziomie samego systemu Android z próbkowaniem 16 bitów?

Jak zmusić odtwarzacz / androida by regulacja była z poziomu aplikacji? Gdyby regulacja odbywała się na 24 bitach i więcej, byłoby to bez strat dla jakości sygnału

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam android tylko 16bit44khz i ani grama więcej.

Z tego co słyszałem, to Android jedyne co potrafi to 16/48, a więc standardowe dla Audio CD i pochodnych 16/44,1 jest przeliczane na 16/48 i stąd bierze się słaba jakość dźwięku przez SPDIF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem, to Android jedyne co potrafi to 16/48, a więc standardowe dla Audio CD i pochodnych 16/44,1 jest przeliczane na 16/48 i stąd bierze się słaba jakość dźwięku przez SPDIF.

 

Jest kilka DAPów na androidzie, nie mają one problemu z odtwarzaniem 16/44,1 oraz gęstszych formatów... Trzeba jednak pamiętać, że są to urządzenia z mocno kustomizowanym OSem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka DAPów na androidzie...

A co to są DAP-y? DAP = Digital Audio Player? A może jest na urządzenie z Androidem system Daphile albo jakiś jego odpowiednik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAP = Digital Audio Player

 

lista z wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

01. Sony ZX2 (Android 4.2)

02. Onkyo DP-X1 (Android 5.x)

03. Pioneer XDP-100R (Android 5.1.1)

04. iBasso DX100 (Android 2.3)

05. Fiio X7 (Android 4.4.4)

06. iBasso DX80 (stripped down Android 5.1.1)

07. Calyx M (Android v.?)

08. Sony ZX1 (Android 4.1)

09. Acoustic Research M2 (Android 4.3)

10. Acoustic Research M20 (Android 4.3)

11. Opus #2 (Android 5.2 - apps locked so far)

12. Echobox Explorer (Android 4.2 - buggy, 6.0 in progress)

13. Cayin i5 (Android 4.4)

14. Sony f886 (Android 4.1)

15. Sony f887 (Android 4?)

16. Fiio X5 III (Android 5.1)

17. Onkyo DP-X11 (Android 6.0)

18. Echobox Explorer (Android 6.0)

19. iBasso DX200 (Android 6.0)

20. Opus #1 (android 5.2)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rangefinder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie się da. I wcale nie są to urządzenia budżetowe, bo take Sony ZX2 z ceną na poziomie 1000funtów to wśród DAP hiend. Kwestia tylko powstania odpowiedniej apki, która przez SPDIF zagra tak, jak należy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie się da. I wcale nie są to urządzenia budżetowe, bo take Sony ZX2 z ceną na poziomie 1000funtów to wśród DAP hiend. Kwestia tylko powstania odpowiedniej apki, która przez SPDIF zagra tak, jak należy.

 

Dać się da, ale może być to kwestia rekompilacji jądra, a nie napisania apki. Czy jest na sali jakiś developer?

 

BTW, jestem ciekaw, dlaczego do tej pory nie pojawił się żaden wątek poświęcony użyciu DAPa jako źródła (przez TOSLINK).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zródła podają że Android powyżej wersji 4.1 ma zaaplikowaną obsługę Audio USB ale dopiero wersja 5.1 ma obsługę plików w 24 bitach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem posiadaczem DAPa Onkyo DP-X1 na Androidzie 5.1.1. Jednak on nie obsługuje częstotliwości 44.1 i jej wielokrotności, co widać na pierwszym zrzucie ekranu w poście #107. Następuje upsampling do wyższej częstotliwości (48 kHz itd.).

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opus #1 obsługuje 44.1

 

nie będę wklejał zdjęcia ze względu na jego rozmiar, oto link:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienione wyżej DAPy to ic inego jak przeośne playery ze wzmacniaczami słuchawkowymi wieć i zbedne byłoby umieszczanie w nich wyjść cyfrowych. SPDIF nie jest jakimś gorszym czy trudniejszym sposobem przesyłania danych a wrecz chyba najprostszym takim urząśdzeiem pozbawionym wszelkich zakłuceń ze strony żródła ze względu na brak połączenia prądowego. Wiele nawet bardzo starych płyt głownych pecetów ma takie wyjścia i ie jest to żadnym osiągnięciem ponad standard. Nie problemem jest więc puścić sygnał po optyku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienione wyżej DAPy oprócz odtwarzacza plików i wzmacniacza słuchawkowego mają również następujące możliwości (oczywiście nie wszystkie):

- wyjście cyfrowe poprzez SPDIF

- wyjście liniowe

- usb DAC

- obsługa WIFI (tidal / spotify)

 

Dzięki temu taki DAP staje się całkiem ciekawym źródłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odrobinę teorii z samego źródła

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

w tym trochę śmieszkowe:

 

 

 

Android 5.0 (poziom API 21) i wyżej wspomaga podsieć funkcji USB audio klasa 1 (UAC1):

 

Urządzenie z Androidem musi działać jako host

Format audio musi być typu PCM (interfejs typu I)

Głębia bitowa musi wynosić 16 bitów, 24 bity lub 32 bity, gdzie 24 bity użytecznych danych audio pozostają w uszach w najbardziej znaczących bitach 32-bitowego słowa

Prędkość próbkowania musi wynosić 48, 44.1, 32, 24, 22.05, 16, 12, 11.025 lub 8 kHz

Liczba kanałów musi wynosić 1 (mono) lub 2 (stereo)

 

 

i jeszce tutaj o Andku 4.1

 

Android 4.1 (poziom 16 API) dodał ograniczoną obsługę odtwarzania dźwięku do hosta. W trybie akcesoriów Android automatycznie kieruje wyjście audio na USB. Oznacza to, że urządzenie z Androidem służy jako źródło danych hostowi, na przykład stacji dokującej.

 

Dźwięk trybu akcesoriów ma następujące funkcje:

 

Urządzenie z Androidem musi być kontrolowane przez znanego hosta, który może najpierw przenieść urządzenie z trybu programowania na tryb akcesoriów, a następnie host musi przekazać dane audio z odpowiedniego punktu końcowego. Z tego powodu urządzenie z Androidem nie wydaje się "bez kierowcy" dla hosta.

Kierunek musi być wprowadzony , wyrażony w stosunku do hosta

Format audio musi być 16-bitowy PCM

Prędkość próbkowania musi wynosić 44,1 kHz

Liczba kanałów musi wynosić 2 (stereo)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś aplikacja która wypuszca powyżej 48 kHz przez SPDIF lub sam sterownik dla pełnego korzystania z tego łącza na androidzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

do takiego się przymierzam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ktoś miał styczność z takim urządzeniem?

Jest to na procesorze s912 z Androidem 7.1

Czy to urządzonko wypuści 24 bity na wyjście optyczne lub USB bez dodatkowych playerów typu USB Player Pro / Okyo HF. Zależy mi głównie na radiach interetowych ale chciałbym ominąć spadek dynamiki związany cyfrową regulacją głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Przeglądając źródła Android natkąłem się na informacje o przetwarzaniu dźwięku.

Otóż developer deklaruje, że każdy Android powyżej wersji 5.1 ma funkcje Host OTG która pozwala przesłać pliki w 16, 24 a nawet 32 bitach i próbkowaniu do 48khz co daje już zadowalające rezultaty.

 

 

 

 

j

 

Tryb hosta

 

Android 5.0 (poziom API 21) i nowszy obsługuje podzbiór funkcji USB audio klasy 1 (UAC1):

 

Urządzenie z Androidem musi działać jako host

Format audio musi być PCM (interfejs typu I)

Głębokość bitowa musi być 16-bitowa, 24-bitowa lub 32-bitowa, gdzie 24 bity użytecznych danych audio są wyrównane do lewej w najbardziej znaczących bitach 32-bitowego słowa

Częstotliwość próbkowania musi wynosić 48, 44,1, 32, 24, 22,05, 16, 12, 11,025 lub 8 kHz

Liczba kanałów musi wynosić 1 (mono) lub 2 (stereo)

Przeglądanie kodu źródłowego systemu Android może pokazywać dodatkowy kod wykraczający poza minimum potrzebne do obsługi tych funkcji. Ale ten kod nie został zatwierdzony, więc nie są jeszcze zgłoszone bardziej zaawansowane funkcje.

 

Z kolei Android 4.1 ma również możliwość przesyłania dźwięku po USB ale tylko w standardzie AKCESORIÓW, który to ma zaledwie przepustowość na poziomie 16 bitów i 44,1khz.

 

 

Tryb akcesoriów

 

Android 4.1 (poziom interfejsu API 16) dodał ograniczoną obsługę odtwarzania dźwięku do hosta. W trybie akcesoriów Android automatycznie kieruje swoje wyjście audio na USB. Oznacza to, że urządzenie z systemem Android służy jako źródło danych dla hosta, na przykład stacji dokującej.

 

Tryb akcesoriów ma następujące funkcje:

 

Urządzenie z systemem Android musi być kontrolowane przez kompetentnego hosta, który może najpierw przenieść urządzenie z systemem Android z trybu programowania do trybu akcesoriów, a następnie host musi przesłać dane audio z odpowiedniego punktu końcowego. W związku z tym urządzenie z systemem Android nie wydaje się "niezawierające sterowników" dla hosta.

Kierunek musi być wprowadzony , wyrażony względem hosta

Format audio musi być 16-bitowym PCM

Częstotliwość próbkowania musi wynosić 44,1 kHz

Liczba kanałów musi wynosić 2 (stereo)

Tryb akcesoriów audio nie został powszechnie przyjęty i obecnie nie jest zalecany w przypadku nowych projektów.

 

Podłączając DACa do portu USB androida zwykłym kabelkiem mamy połączenie w domyślnym trybie AKCESORIÓW.

Podłączając natomiast tego samego DACa kabelkiem OTG włączymy automatycznie tryb HOSTA w Androidzie co zaowocuje przesłaniem strumienia dźwięku w 16, 24, 32 bitach i 48khz.

 

USB OTG rozwiązuje ten problem i umożliwia wykorzystać dane urządzenie USB jak w trybie Master, tak również Slave. To, w jakim trybie będzie urządzenie pracować, określa załączenie samego kabla (pin ID połączony z masą lub pływający). USB OTG wspiera wiele dzisiejszych smartfonów i tabletów, które właśnie przez podłączenie takiego kabla potrafią przełączyć się w tryb USB-Master.

 

Jak to w praktyce wygląda, nie wiem bo mam Androida 4.3 czyli jednie moge wykonać połaczenie w trybie Akcesoriów ale zachęcam do testowania i oczywiście podzielenia się spostrzezeniami na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie problemem jest więc puścić sygnał po optyku.

Z SPDIF jest problem o tyle że pliki kompresowane stratnie muszą być konwertowane na PCM.

Lista formatów zgodnych z SPDIF jest bardzo ograniczona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z kolei Android 4.1 ma również możliwość przesyłania dźwięku po USB ale tylko w standardzie AKCESORIÓW, który to ma zaledwie przepustowość na poziomie 16 bitów i 44,1khz.

To ograniczenie ale tylko przy odtwarzaniu hi-resów kodowanych w PCM z Androida.

Pliki kompresowane (stratne) cechują się bowiem tylko bitrate, nie mają słów o ustalonej długości bitowej.

 

Z tego co słyszałem, to Android jedyne co potrafi to 16/48, a więc standardowe dla Audio CD i pochodnych 16/44,1 jest przeliczane na 16/48 i stąd bierze się słaba jakość dźwięku przez SPDIF.

W PCM w 24 bitach nieważona dynamika może sięgać poniżej -140 dBFs, ale w 16 bitach wynosi tyle samo po dodaniu kształtowanego ditheru (tyle że A-ważona).

Komercyjna muzyka wydawana na płytach CD jest zazwyczaj ditherowana właśnie kształtowanym szumem.

Od poziomu szumów w pokoju odsłuchowym (20-30 dB) do poziomów grożących ubytkiem słuchu (90 dB) jest znacznie mniej, niż jest głębi dynamicznej na płytach.

To się tyczy tylko nośnika/formatu, bo wykorzystanie go w nagraniach to zupełnie inna sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komercyjne nagrania mają maksymalną dynamikę na poziomie kilkunastu dB, czy to ozacza że nie wykorzystujemy nawet całęgo potencjału 16 bitów? Jaki poziom głośności maja szumy kwantyzacji/ditheru?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zatrzęsienie produktów "loudness wars"...

Ale są wyjątki i klasyka bywa wydawana prawie bez kompresji (zarówno w hi-res czy na CD).

 

Poziom kształtowanego ditheru zmienia się z częstotliwością

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawostka że jeśli zapisać muzykę w 4 bitach, to dodanie ditheru też pomaga

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Arachnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cztery bity to nie muzyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cztery bity to nie muzyka

A skąd wiesz?

Niestety, śmieciowisko linkowe z mojej przeglądarki starzeje się i sample z audiochrome już się nie otwierają.

 

Trochę to offtop, ale podałem 4 bity to jako przykład jak skutecznym narzędziem jest diher.

 

Ale jeśli ktoś byłby ciekaw, to z pomocą Audacity można zrobić 4-bitowe audio, które będzie automatycznie doskonale ditherowane (eksport audio do "other uncompressed", potem "Microsoft ADPCM", "WAV").

Do testu nadają się zarówno pliki hi-res, jak i muzyka w formacie 16/44100.

Przetwarzanie cyfrowe działa bardzo nieintuicyjnie, można z lekka osłupieć szczególnie jeśli odsłuch będzie na kolumnach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Arachnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

realnie od ilu bitów można słuchać muzyki bez słyszalnego zniekształcenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

realnie od ilu bitów można słuchać muzyki bez słyszalnego zniekształcenia?

Poprawnie zapisany sygnał cyfrowy nie zawiera zniekształceń tylko szumy. Poziom tych szumów zależy od liczby bitów i zastosowanych technik kształtowania szumu. W skrajnym przypadku do zapisu wystarczy 1 bit, jak to ma miejsce na płytach SACD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.