Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie głośniki stereo do Denona AVR-1300?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na początek zaznaczam, że nie jestem audiofilem. Przygodę z muzyką, a raczej KD rozpocząłem 10 lat temu od zakupu Denona AVR-1308 oraz kompletu kolumn Magnata Motion 990. W zasadzie nie słuchałem muzyki jako takiej, bo nie zaliczam do niej radio FM, a więc tylko kino domowe. Jako, że mieszkałem w bloku nie miałem suba. Taki zestaw mi wystarczał. Po przeprowadzce do nowego domu nadszedł czas na pewne zmiany. Dokupiłem używanego suba Magnat 30 cm (nie pamiętam modelu, ale na pewno budżetowy). Zmieniłem też amplituner na model AVR-1300. Zmiana ta umożliwiła mi słuchanie, nazwijmy to muzyki w postaci radio internetowego. Być może zmienił mi się jednak gust, bo zaczęły drażnić mnie przestrzenne ustawienia dźwięku i stwierdziłem, że najbardziej pasuje mi ustawienie dźwięku stereo. A kolumny frontowe w tym zestawie grają jakoś niemrawo. A więc salon ma obecnie 30m2, z tym że przestrzeń do słuchania (oddzielona w pewnym sensie kominkiem) ma 20m2. Na ścianie długości 4m wisi telewizor, stoi amplituner, sub, kolumna centralna i frontowe. Kolumny frontowe mogę odsunąć od ściany maks. 30 cm. Kanapa stoi lekko ponad 4 m od tej ściany, trochę ponad 0,5 m od ściany tylnej. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń takiego układu, ale tak musi być. Muzyka jakiej słucham jest wszelaka od disco z lat 80/90, po współczesne. Lubię "cykający" bas, co jak na moje odczucie obecne frontowe kolumny mi zapewniają:-)

Wydaje mi się, że oczekuję czegoś więcej od kolumn frontowych, więc noszę się z zamiarem ich wymiany. Pytanie mam następujące.

1. Czy biorąc pod uwagę ograniczenia w stereo mojego amplitunera i główne źródło muzyki jakim jest radio internetowe​ jest w ogóle sens je zmieniać? Na razie nie mam CD, a nawet jeśli, to będzie to jakiś blu-ray. Przewody głośnikowe to no name miedź 4mm.

2. Może jednak warto zmienić kolumny frontowe. Mogę wysupłać maks. 2 tys, ale jeszcze lepiej 1,5 tys zł. Wolałbym pozostać przy magnacie. Myślałem o Quantumach 757 lub 755 (zależy mi na mocnym, ale wyważonym basie). Może jednak do tego amplitunera nie warto kupować nic lepszego niż Vectory 77 lub 55, ew. inna linia Magnata? Jaki model konkretnie?

3. Jeżeli Magnat, to samo zło, to co innego kupić?

PS. Nie mam za bardzo możliwości odsłuchów. Jeżeli różnica w jakości dźwięku jaki uzyskam nie będzie warta wydanych pieniędzy,to wolę wydać je na coś innego. Liczę na Wasze opinie.

Dziękuję za opinię. Chciałbym wierzyć, że jest pozbawiona ironii. Rozumiem więc, że Denon 1300 na niczym w stereo nie zagra lepiej niż na Magnatach 990? Czy może kolega coś innego miał na myśli. Proszę o jakieś uzasadnienie.

Witaj

Zacząłeś nieco od złej strony. Chcesz stereo a masz amplituner kina. On zawsze bedzie stwarzał ograniczenia w twoim sprzęcie.

Więc jeśli on zostaje to faktycznie wymiana kolumn tu poprawę wniesie. Model 757 i 755 nie ma szans abyś dostał w takiej cenie z kolei model 675 owszem.

To kolumny grające bardziej energicznie i przestrzennie od serii motion czy monitor. A tego ci chyba brakuje.

Pozostaje do dyspozycji

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twój aktualny system oraz preferencje, na pewno najwięcej dobrego wniesie wymiana kolumn. Oczywiście pewnym ograniczeniem pozostanie amplituner, jednak zawsze w przyszłości możesz go wymienić na model lepszy.

Wracając do konkretów, moim zdaniem najlepiej sprawdzą się u Ciebie dwie konstrukcje - Pylon Audio Pearl 25 (https://www.q21.pl/pylon-audio-pearl-25.html) oraz STX Electrino 250 (https://www.q21.pl/stx-electrino-250.html). Pylon Audio to świetna dynamika, dobre wypełnienie, równa góra, ogólnie kolumna bardzo uniwersalna, potrafiąca dobrze zagrać nawet z budżetową elektroniką i w trudniejszym akustycznie pomieszczeniu. STX bardziej stawiają na efekt, bardziej eksponując skraje pasma. To kolumny, które najlepiej czują się w szybszych, mocniejszych kawałkach muzycznych.

 

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, są to dwie polskie konstrukcje, które moim zdaniem oferują w swoim budżecie znacznie więcej niż większość zagranicznych (zazwyczaj w naszym przedziale cenowym chińskich) produktów. W przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie jeśli tylko jest taka możliwość na odsłuchy do naszego salonu. Poza wyżej wymienionymi modelami, w salonie masz do dyspozycji dziesiątki kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli chodzi o serię Quantuma to oczywiście chodziło mi o modele 677 i 675. Dziękuję za podane modele Pylon. Czy kolumny 675 lub 677 są do nich porównywalne?

Dziękuję za opinię. Chciałbym wierzyć, że jest pozbawiona ironii.

To nie ironia, tylko dobra rada.

Rozumiem więc, że Denon 1300 na niczym w stereo nie zagra lepiej niż na Magnatach 990

Zagra, ale nie wykorzysta w pełni możliwości średniej wielkości kolumn podłogowych.

 

AVR-X1300W to niestety zabawka z bajerami dla dzieci.

7x145W ? Trafo ma 430W. To daje Ci średnio 30W na kanał.

Stereo ? Płaski dźwięk z ograniczoną dynamiką.

Audyssey ? Wrzuć sobie koncert AC/DC i zobacz jak go skaszani.

 

akm97 - kup sobie chociaż PMA 860 za pięć stów, a potem zmień kolumny. Warto.

 

Pozdrawiam.

Rozumiem więc, że Denon 1300 na niczym w stereo nie zagra lepiej niż na Magnatach 990?

Dźwięk zależy od kolumn i akustyki pomieszczenia, wzmacniacz czy amplituner to wtórna sprawa, przynajmniej dopóki go nie przesterujesz. W pierwszej kolejności warto się zainteresować lepszymi kolumnami i adaptacją akustyczną pomieszczenia. Nawet przestawienie kolumn w inne miejsce może sporo zmienić.

 

Twój amplituner ma dobry system korekty akustyki. Poeksperymentuj z ustawieniem kolumn, potem wykonaj pełną kalibrację Audyssey i załącz Dynamic EQ.

Dźwięk zależy od kolumn i akustyki pomieszczenia, wzmacniacz czy amplituner to wtórna sprawa, przynajmniej dopóki go nie przesterujesz.

Dla ścisłości - dźwięk w pomieszczeniu zależy od:

1) Jakości nagrania - realizacji w studio, stopnia kompresji itp.

2) Źródła, które je odtworzy. Kiedy budowałem dom, jechałem po bandzie ze sprzętem audio.

Miałem tanie DVD Galaxy. Kiedy kupiłem normalne Denona (paradoksalnie grające lepiej

od wielu CD-eków), Galaxy poszło nie na allegro tylko na śmietnik. Ze złości.

3) Wzmacniacza. Później kupiłem porządny wzmacniacz Yamahy i KD-ek na marginesie również Denona

od tego czasu stoi pod Yamahą nie podłączony nawet. Różnica jest spora, głównie w dynamice.

3) Oczywiście akustyki pomieszczenia i ustawienia kolumn - ale kupując cokolwiek, bierze

się to przecież pod uwagę.

4) Kolumn i ich... okablowania. Tu również podam Ci własny przykład. Po kupieniu podłogówek

wymieniłem kabelki "telefoniczne" które dołączył sprzedawca na normalne, wewnątrz kolumn

i doprowadzające sygnał. Zrobiłem to w obecności sąsiada, przy piwku. Poprawiło to bas.

Kable kupowałem po kilka zeta za metr, więc wydatek symboliczny, a efekt naprawdę niezły,

choć nie piorunujący.

 

Tez kiedyś myślałem tak, jak Ty. Przecież CD/DVD ma tylko odtworzyć sygnał, a wzmacniacz

go wzmocnić. Niestety to nie całkiem prawda. Te same kolumny mogą różnie zagrać.

I nie jest to Voo-doo, tylko realia. AVR-1300 to jeden z KD-eków budowanych efekciarsko,

z góry z założeniem korzystania z procesora dźwięku, za to bez dbałości o jakość brzmienia

wzmacniacza w trybie direct. Porównywałem trochę KD-eków i sporo wzmacniaczy stereo.

Obecnie ciułam zaskórniaki na kolejny. :) A co najciekawsze, moi znajomi też już wyleczyli się

z tanich KD-eków (bo te z wyższej półki to już inny temat).

 

A kolumny frontowe w tym zestawie grają jakoś niemrawo.

Jasne, że to wina kolumn, ale lichy wzmacniacz też ma na to wpływ. Dlatego zaproponowałem Ci coś taniego, w miarę dobrego, żebyś się o tym przekonał. W razie czego, wiele nie stracisz na odsprzedaży, jeśli uznasz, że ten KD-ek jednak Ci wystarczy.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Herethic

heretic skad czerpiesz wiedze ze jesl ampli ma 7x145 a ogolnie ma 430wat to na kanal ma 30w?

przeciez w stereo moc jest wieksza

prosze podaj mi zrodlo porwierdzajace twoja wersje rozdzielenia mocy w 7 kanalach i dwoch

byc moze po 15 latach w branzy dowiem sie cos nowego i uswiadomie ze moja wiedza zdobyta jest bledna

Dziękuję jeszcze raz za wszystkie rady. Szczególnie za te szczere. Chciałbym tylko nadmienić, że jeżeli wierzyć testom audio.com.pl to Denon 1300 w stereo ma przy 8 Ω 2 x 109 W, a przy 4 Ω - 2 x 70 W, więc chyba tragedii nie ma. Podobnie oceniono odsłuch stereo, czyli bez rewelacji, ale i bez obciachu. Wspomniałem też, że nie do końca odpowiada mi odsłuch muzyki wielokanałowy. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń tego amplitunera jak i ograniczeń radio internetowego (najczęściej 128 kbps). Proszę więc nie traktować tematu jako problemu oszołoma, który chcą zrobić zestaw stereo hi-fi, kupił budżetowy amplituner wielokanałowy i teraz szuka do niego głośników. Zakupiłem ten amplituner na miarę moich możliwości finansowych oraz potrzeb, gdyż zasadniczo oglądam filmy. Wykorzystując jednak jego możliwości zacząłem słuchać radio internetowe i chciałbym wycisnąć z tego zestawu do tego celu maks możliwości, jednak bez niepotrzebnego przepłacania. Dlatego moje pytanie brzmiało w zasadzie: czy biorąc pod uwagę moje potrzeby (radio!) i możliwości amplitunera warto wymienić fronty z zestawu Magnata Motion 990, a jeśli jak to na jakie kolumny (ze wskazaniem na serie Magnata: Quantum, Vector czy może inne)?

 

Jeśli trafo ma 430 wat, to amplituner nie jest w stanie oddać 7 x 145 W, czyli 1015 W łącznie.

Jak ma podzielone wzmacniacze, nie sprawdzałem. Może jest to np. 2 x 45 w stereo

lub na frontowe kolumny w trybie KD i po 25W na pozostałe kanały.

Trzeba by zerknąć. Realna wydajność takiego KD-eka jednak to około 50% mocy trafo,

czyli w okolicach 210 W łącznie. Jakie to ma znaczenie?

Zwróciłem uwagę na przekłamanie podanych parametrów po prostu,

może trochę niedokładnie, sorki.

 

Pozdrawiam

heretic - firmy audio podają zawsze 5x... 7x.... - chodzi o to, że przy jednym kanale są w stanie wysterować kolumnę 4 ohm (przeważnie) do mocy opisywanej

czyli w tym wypadku, jeśli pisze 7x145 - tzn, że przy jednej kolumnie wzmacniacz "powinien" nam dać w okolicy 145W.

To nie są przekłamania - tylko tzw "chłyt marketingowy"

tak jak kombinowanie na opisach z mocą: Sinus, amp, szczytowa (szczególnie często podawana w latach 90tych w wieżach MIDI - gdzie młodym na widok 400W otwierało oczy ze zdumienia), max, min i pewnie jeszcze kilka można było odnaleźć :)

Przy stereo moc jest nieco słabsza, ale powinna wystarczyć do napędzenia średniej klasy kolumn.

Choć oczywiście ma znaczenie oporność i czułość kolumny, ale o tym chyba nie trzeba pisać :)

 

akm - denon 1300 to całkiem niezła konstrukcja - więc nie załamuj się niektórymi opiniami, że np jest dużo gorszy od wzmacniacza itd.

oczywiście gra inaczej - jest inne brzmienie, ale niekoniecznie musi tak być, że jak posłuchasz najpierw swojego 1300 a potem jakiegoś PMA wyczujesz różnicę.

Jeśli słuchasz dużo i już dłuższy czas - to faktycznie możesz wyczuć te "niuanse w brzmieniu".

Ale tak jak piszesz, słuchasz filmów - więc tu już z góry odpada wzmacniacz stereofoniczny.

Co do kolumn Magnata 990. Moim zdaniem to słabe kolumny - troszke dudniące, ze słabą górą.

Z racji ich pasma przenoszenia - starsze mp3 w słabej jakości grały w miare ok - nie było tak mocno słuchać szumów z kiepskiej jakości nagrań.

Teraz radio internetowe i mp3 które mają po 196khz - te kolumny się nie sprawdzą.

Mając fajną maszynke - a takim na pewno jest denon 1300 - warto jednak pomyśleć nad nowymi kolumnami.

Oczywiscie temat kolm - to temat rzeka - mnóstwo firm i kolumn do wyboru.

W zasadzie ograniczać cię bedzie tylko "kasa".

To nie są przekłamania - tylko tzw "chłyt marketingowy"

To nie jest żaden chwyt, tylko racjonalny projekt. Sinusoidalny sygnał testowy inaczej obciąża wzmacniacz niż muzyka. Moc końcówki jest podawana dla sygnału sinusoidalnego a moc trafo jest liczona dla sygnału muzycznego. To nie są wartości wprost porównywalne.

(...) przy jednej kolumnie wzmacniacz "powinien" nam dać w okolicy 145W.

Masz to w opisie?

Sinusoidalny sygnał testowy inaczej obciąża wzmacniacz niż muzyka.

Zgadza się.

 

Panowie, ile to jest 7 x 145 WAT ? A tak widzi to przeciętny użytkownik. Nie widzi 1 x 145 tylko 7 x 145.

Jest to zwykłe marketingowe oszustwo. Na tej zasadzie można podawać nawet PMPO.

Znajdzie się głupi i kupi... :(Ale mniejsza o to.

 

Dlatego moje pytanie brzmiało w zasadzie: czy biorąc pod uwagę moje potrzeby (radio!) i możliwości amplitunera warto wymienić fronty z zestawu Magnata Motion 990, a jeśli jak to na jakie kolumny (ze wskazaniem na serie Magnata: Quantum, Vector czy może inne)?

Oceniając " na oko' - wątpię. Raczej model STX Electrino 250 byłby lepszym wyborem. Motion to MTMW z bocznym wooferem, czyli jest trudniejszy w ustawieniu od Quantum czy Vector. Masz 12" subwoofer, więc możesz być spokojny o bas z 6,5" - owych głośników w połączeniu z subwooferem. Teoretycznie najlepsze z tych trzech Magnatów powinny być Quantum 677, z uwagi na konstrukcję, a nie cenę. Są to jednak tylko moje przypuszczenia. Żeby się o tym przekonać, musisz je bezpośrednio porównać i stracić kasę na przesyłki (bo towar możesz oddać w ciągu bodajże 14 dni), albo z tym czymś o nazwie Denon AVR-1300 podreptać do salonu audio i tam sprawdzić, w podobnym do Twojego ustawieniu

kolumny o których piszesz. NIE MA INNYCH OPCJI. Ten sam sprzęt dla jednej osoby jest lepszy, a dla innej gorszy. Cena nie ma tu znaczenia.

 

W kwestii wzmacniacza jeszcze, Hajdzik ma rację, nie załamuj się negatywnymi opiniami,

to co jednemu odpowiada, drugiemu nie musi. :) Tak samo jak z kolumnami. Ale porównać

warto.

 

Pozdrawiam.

Masz 12" subwoofer, więc możesz być spokojny o bas z 6,5" - owych głośników w połączeniu z subwooferem.

Tak, ale suba planuję używać tylko do filmów. Do słuchania muzyki, pomimo że meloman że żaden, bardziej odpowiada mi stereo. Z drugiej strony tak niskie "grzmoty" jak w filmach rzadko występują w słuchanej przeze mnie muzyce. Te motiony mają chyba większy głośnik niskotonowy niż 6,5 cała, się na papierze i Motion i 677 przenoszą pasmo od 20 Hz.

Jeśli te Motiony mają 20 Hz przy f3 to ja jestem żoną papieża i mieszkam na Marsie... :/

Kolejne marketingowe kłamstwo. To samo dotyczy 677.

 

Teoretycznie co 8 " to nie 6,5", ale nie całkiem bym się tym sugerował. Cienkie obudowy,

mogą powodować dudnienie tego woofera, do tego, jak Ci pisałem, są bardziej wymagające w ustawieniu.

Poza tym kwestia basu to również strojenie kolumn i akustyka pokoju.

 

Te kolumny w stereo poszły niedawno za dwie stówy na "Sprzedajemy.pl", więc niewiele zaryzykujesz próbując je zmodyfikować. Zacznij od wklejenia wewnątrz dwóch, trzech wzmocnień i wymiany okablowania

jeśli jest liche. Kable powinny być z miedzi OFC, najlepiej 2 x 2,5 mm. Kosztują około 3 zł za metr.

Nie muszą być nawet głośnikowe, mogą być też zwykłe, elektryczne, byle linka a nie drut. Liczy się przekrój. Minimum to 2 x 1,5 mm. Do tego możesz wytłumić je niewielką ilością miękkiego filcu - pamiętaj ze to Bas - reflex, więc nie przesadzaj ! To powinno poprawić jakość basu, ale będzie go nieco mniej.

 

Następnie wyjmij zwrotnice i sprawdź co tam siedzi. W sekcji wysokotonowej lepiej, żeby był kondensatory foliowe niż elektrolity. Możesz kupić zwykłe, nawet z tolerancją 10 %, tylko poproś o ich sparowanie pi razy oko. Wysokie tony staną się nieco wyraźniejsze, choć nie będzie to duża różnica.

 

W sumie wydasz kilkadziesiąt złotych na wszystko.

Rewolucji nie będzie, ale dźwięk się poprawi. Może warto spróbować?

 

Zakładam, że ustawienie masz poprawne (na tyle, na ile pozwala ci na to Twój salon),

 

A subwoofera w stereo się nie bój, tylko dostroj go i ustaw odpowiednio. Powinien uzupełniać pasmo, a nie dominować w stereo.

 

Pozdrawiam.

Jeśli te Motiony mają 20 Hz przy f3 to ja jestem żoną papieża i mieszkam na Marsie... :/

Ale zdajesz sobie sprawę, że producenci kolumn zwykle podają pasmo dla -6dB a często nawet dla -10dB?

Inna sprawa, że nie jest łatwo znaleźć nagranie muzyczne z 20Hz basem :)

popej - dlatego właśnie producenci podają różne wartości, przy różnych opornościach

Podawane są moce sinus przy wzmacniaczach i moce muzyczne przy kolumnach

choć kazdy wie, że moc muzyczna ma tylko zachęcić klienta do kupna - bo np jest mocniejszą kolumną od innej.

choć już mało kto patrzy na decybele.

heretic - nie zamierzam się z tobą wykłócać - najlepiej będzie jak napiszesz do np dwóch firm obojętne jakich, yamsza, onkajo, danon, harnaś itd.

zadaj pytanie jak to jest z ich mocą na kanałow 7 i 1.

 

tutaj tez się z heretikiem zgadzam- motiony nie mają uzyskać tak niskiego zejscia. To za słaba kolumna, budzetówka, żeby mogła choć zblizyć się do takich parametrów

 

popej - bas 20Hz - czy jesteś w stanie mi zapodać program, który może to "zbadac" ?

Po raz kolejny dziękuję za zainteresowanie i porady. No właśnie taki ze mnie specyficzny słuchacz, że bas jest nie mniej ważny od innych tonów (np. w italodisco :-)).

 

A subwoofera w stereo się nie bój, tylko dostroj go i ustaw odpowiednio. Powinien uzupełniać pasmo, a nie dominować w stereo.

 

 

Ale jak to zrobić. Nie widzę trybu dźwięku 2+1 tylko albo stereo albo przestrzenny mix ze wszystkich głośników?

podłączasz go jako sub pasywny, czyli taki ktory korzysta z mocy wzmacniacza zewnetrznego.

Edytowane przez hajdzik

bas 20Hz - czy jesteś w stanie mi zapodać program, który może to "zbadac" ?

Chyba każdy edytor audio narysuje Ci spektrogram albo pokaże analizę FFT sygnału muzycznego. Np. spróbuj Audacity lub Ocenaudio.

Moze tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A na serio - sprawdź czy Twój subwoofer ma wejscia/wyjscia górnopoziomowe.

Jeśli tak, to podłącz kanały do subwoofera, a z niego do kolumn stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Herethic

popej- nigdy sie tym nie bawilem, w sumie do szczesca nie ejst mi to potrzebne, ale tak z czystej ciekawosci :)

akm - moim zdaniem kupic lepsze kolumny, niz slabsze z subem

dobre kolumny potrafia dac rownie dobry bas

jesli jestes ze slaska zapraszam do mnie

Mam jamo C97 - moglbys sie zdizwic ile basu moga dać lepsze kolumny

Nie widzę trybu dźwięku 2+1 tylko albo stereo albo przestrzenny mix ze wszystkich głośników?

Jak masz duże głośniki frontowe, to do stereo nie jest Ci potrzebny subwoofer. Jeżeli chcesz, żeby sub działał równolegle z frontami w stereo, to załącz opcję LFE+Main w konfiguracji głośników.

 

Inna sprawa, że subwoofer może być lepszy niż głośniki niskotonowe. Możesz spróbować ustawić fronty jako małe głośniki (small) i ustawić częstotliwość odcięcia na 40 czy 60Hz. Wtedy zadziała aktywna zwrotnica i sub będzie grał także w stereo, ale nie równolegle, tylko z podziałem pasma - sub poniżej częstotliwości podziału, fronty powyżej.

Przede wszystkim subwoofer akm97 już ma, więc powinien sprawdzić go w stereo,

jeśli jego kolumny grają "niemrawo". Do tego modyfikacja tych buczypudeł

też trochę zmieni.

 

A może kiedyś, skoro już zauważył, że durne przeszkadzajki (cyt. "zaczęły drażnić mnie przestrzenne ustawienia dźwięku") degradują dźwięk, kupi normalny wzmacniacz, wysupła zaskórniaki dokupując normalne kolumny? Nie kolejne "Magnaty", tylko coś, co gra?

 

Concept 8? Kappa 8.2?? SB 7000??? Coś lepszego ???? Miejmy nadzieję. że nie mieszka na jedenastym pietrze, bo wtedy ten AVR 1300 przekroczy zapewne "barierę dźwięku" prując na chodnik razem z Motionami. A na subie jego żona śliczną doniczkę z draceną postawi, bo i tak wyłączony będzie, a jako podstawka wygodny całkiem. Na wieki wieków.

 

Amen.

Dziękuję Panowie jeszcze raz za pomoc i zaangażowanie. Teraz już wiem na czy stoję, ale kompletnie nie wiem co zrobić. Na pewno nabrałem ochoty na odrębny zestaw stereo. Niestety słuchać muzyki jako takiej nie mam czasu. Ot po prostu wieczorem zasiadam do filmu, a muzykę jeżeli już to słucham przy okazji, wykonując inne czynności w domu, a i to tylko z radia internetowego. I do takich właśnie potrzeb chciałem uzyskać najwięcej ile się da, z tego co mam.

Co do propozycji głośników STX i Pylon, to przedstawiają się ciekawie, ale czy będą miały wystarczająco mocny bas? Jamo C97 myślę że mają, ale za bardzo wykraczają poza budżet. Propozycje Herethica są już na pewno zbyt dobre dla mnie, dostępne chyba tylko jako używane, a i to do tanich nie należą.

Moje motiony mają wystarczająco mocny bas, nie potrzebuję go więcej, ale mniej to będzie chyba za mało. Rozwiązanie 2+1 (z lepszymi niż moje frontami, ale mającymi słabszy bas nie do końca mi odpowiada). Podobnie tuning motionów wydaje mi się przerostem formy nad treścią. Co do Quantumów, to (już) się wcale przy nich nie upieram. Ale jakie kolumny nowe w cenie maks. 1000 zł sztuka możecie polecić jako bardziej wszechstronne, subtelniejsze, ale mające nie gorszy bas od nich?

Subtelniejsze, czy z mocnym basem? W tym przedziale z mocnym basem masz na przykład:

Tonsil Altus 110 - agresywna góra, bas w stylu kick. Średnica poprawna. Stworzone do Disco.

Wyraziste. Przy dłuzszym słuchaniu bardzo męczące. Zawieszenia do wymiany co 10 lat.

Tonsil Voyager 200 - znacznie lepsze. Góra nieco szorstka. Średnica ładna. Bas również podkreślony

w stylu kick. Stworzone do Rocka. Po dobrej modyfikacji (wymiana tweetera, korekta zwrotnicy,

wzmocnienie itd.) bezkonkurencyjne w swoim przedziale cenowym. Zawieszenia do wymiany co 10 lat.

INFINITY REFERENCE 61 MKII - jakość odbiegająca znacznie od flagowców Infinity. Góra lekka,

podejrzewam, że lepsza od Motionów. Średnica nieco sztuczna, ale ujdzie. Bas w miarę głęboki

troszkę rozlazły. Obudowom przydałyby sie usztywniena. Stworzone do kina.

Arcus AS95 - góra bez wyostrzeń nieco schowana, średnica czysta, bas krótki, ale miękki.

Można ich słuchać w tle, nie są angażujące. Stworzone do wokali.

Audio Design 3 way - oceniam po głośnikach niskotonowych i średniotonowym, bo je miałem.

Gwizdka nie znam. Średnica ładna, trochę ocieplona, ale inaczej niż w Voyagerach. Bas trochę nijaki,

bez wyrazu. łagodne. Stworzone do muzyki bardzo ograniczoną dynamiką i wokali ( LLewelyn ?)

 

Altusy ma mój sąsiad, obecnie w warsztacie. Voyagery mam ja, modyfikowałem je i porównywałem z różnymi kolumnami. 61 MKII znajomy wywalił do garażu bo go wkurzały. Tam grają (czasami) do dziś.

Arcus AS95 miał zaprzyjaźniony kolekcjoner audio. Dla mnie zbyt zimne. Audio Design 3 way.

Marzyłem o takiej konstrukcji, ale te niskotonowe bardzo mnie rozczarowały i sprzedałem je za pół ceny.

Rzecz gustu i oczekiwań. Najbardziej neutralne z nich są AS95, grają czyściutko, bez podbarwień, przez co jednym mogą się podobać, inni uznają je za bezduszne. Voyagery neutralne nie są. Grają z charakterem, czasem nawet nieco nieczysto, ale zawsze dynamicznie i ciepło. Audio Designy są raczej dla wzrokowców, no chyba, że tam jakieś super dobrze zrobione zwrotnice są. Dla mnie te głośniki niskotonowe po prostu nie grają, tylko są . Potwierdziło to również dwóch moich znajomych.

 

Tyle ode mnie w tym budżecie z 8"-wooferami*.

 

*Altus ma 10", ale charakterem grania bardziej 8" przypomina.

Edytowane przez Herethic

Dziękuję za propozycje. Są jednak zbyt egzotyczne dla mnie. Moje motiony to niewątpliwie kiepskie głośniki, które jednak posiadają duży, bodajże 8 calowy głośnik niskotonowy. Za mało mam doświadczenia w tej kwestii, ale nie wydaje mi się, aby ten głośnik miał pełniejszy bas niż powiedzmy inne kolumny z 8, a może nawet 6,5 calowymi głośnikami. Gdzieś w sieci znalazłem informację, że głośnik niskotonowy z tej kolumny waży ok. 70 dkg. Myślę, że może z takich kolumn, ale ogólnodostępnych, może mógłbym coś wybrać. Mam za mało doświadczenia, aby kupić kolumny używane. Czy pozostać przy zaproponowanym wcześniej Pylonie i STX, czy jest coś jeszcze podobnego z mocnym basem?

Głos rozsądku z innego wątku:

Można inaczej- czasem wystarczy (jak u mnie) "rozbić symetrię" bazy stereo względem pomieszczenia.

A kolumny typowe - podstawkowe, choć dość duże bass-reflexy, do tego dość silny subwoofer.

.

 

Powiedz mi proszę, dlaczego boisz się subwoofera w stereo? Masz podane dwa sposoby jego podłączenia: prosty, albo wykorzystujący procek tego Kd-eka. Kolumny podłogowe które masz, sam stwierdziłeś, ze bas mają jako-taki. Jeśli chcesz kupić nowe podłogówki w tej cenie z dobrym pasmem

i basem, to będzie Ci naprawdę ciężko coś znaleźć. Każdy by chciał tyle wydać i mieć coś porządnego.

W przypadku tych STX-ów i Pylonów masz o tyle dobrze, ze w przypadku awarii - głośniki są i będą bardzo długo dostępne.

 

Modyfikacja Motionów kosztuje tyle, co dobra flaszka, dlaczego nie zaryzykujesz?

Rozwiązanie Porlick-a też jest dobre, choć ja wolałbym połączyć z subem 12-calowym MTM-y

na 6-calowych wooferach. MTM-y dają możliwość większego natężenia dźwięku przy niższych zniekształceniach.Jakie kupić? Musiałbyś sprawdzić/posłuchać w salonie audio.

Tu masz przykład takiej konstrukcji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jeśli chcesz typowe podłogówki - STX Electrino 250 jest godny uwagi. Tu masz też DIY na GDN 22:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Testowałem tego GDN-a. Miękkie zawieszenie, membrana jak szmatka do naczyń,

kosz z blachy, ale... brzmieniowo nie jest zły. Uczciwe spl, bas przyjemny, w miarę niski, dość szybki

i w sporej (z uwagi nie miękką konstrukcję) ilości. Nie lubi dużego natężenia dźwięku,

ale przy rozsądnym spisuje się bardzo przyzwoicie. W te cenie - warto przemyśleć.

 

Na marginesie tylko, tu masz ciekawostkę z naprawdę dobrym basem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kosztują niewiele, są bardzo solidnie wykonane, ale Ty przecież nie chcesz używanych...

Inna sprawa, że to raczej konstrukcja dla specyficznych słuchaczy. Nie słychać tego na filmie,

ale są bardzo chłodne brzmieniowo, techniczne. Nie zmienia to faktu, że wśród używek, jeśli dobrze poszukasz naprawdę zdarzają się perełki. :)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.