Skocz do zawartości
IGNORED

Cyfrowa Regulacja Głośności powodem utraty jakości przekazu


Kris_54701

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam 24 bit i jest duza roznica gdy na wyjsciu jest 10% w porownaniu do 90%, na wyjsciu usb do zewnetrznej karty dzwiekowej

Bo dochodzą takie sprawy jak czułość wejścia wzmacniacza (i optymalny poziom sygnału na wejściu), czy zauważalnie większy poziom zakłóceń przy bardzo małych poziomach głośności w kablu niesymetrycznym, szczególnie jak jest dłuższy.

 

Trzeba wtedy przeprosić się z regulacją analogową.

Ja już się przeprosiłem z cyfrową, jak na analogowej wiecznie były problemy z balansem przy bardzo cichym słuchaniu, a czasami nawet była słyszalna zmiana barwy (na różnych sprzętach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę że różne mogą być przypadki.

 

Niektóre wzmacniacze jeśli mają wysokie wzmocnienie to szumią na wysokiej impedancji źródła, albo na całkiem rozwartych wejściach.

Teoretycznie jeśli źródło ma impedancję 500 omów lub mniej, to pasywny ściszacz nie będzie obniżał jakości dźwięku czy wprowadzał szumu.

Ale czy zawsze tak będzie nie dał bym głowy.

Potek z buforem czy ściszanie na układach PGA też wnoszą własne szumy.

 

Ściszając cyfrowo korzystam z połączenia symetrycznego interfejsu ze wzmacniaczem, zakłócenia czy pętla masy mnie nie obchodzą.

Po USB do interfejsu na szczęście nic się nie przenosi.

 

Trochę znaczenia ma też kwestia ergonomii.

Regulacja cyfrowa może być niezdrowa dla głośników, bo w praktyce trzeba używać zakresu ściszania 50 dB, i otwierając jakiś plik potrafię zapomnieć jakie zostało ustawienie głośności.

Dlatego używam albo fizycznego pokrętła w interfejsie (regulacja 24 bit), albo presetów w programie na którym chodzi zwrotnica.

I dodatkowo tylko reguluję głośność w foobarze czy spotify (w foobarze można wydłużyć suwak głośności).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić sprawdzania cyfrowej regulacji głośności na ucho, ponieważ głośność się zmienia, a minimalne zmiany głośności, to jakby nowe warunki odsłuchu. Do tego jeszcze zmiana poziomu sygnału analogowego...40dB to jest tłumienie 100x, 46 to 200. Przy napięciu 2V tłumienie 50 dB daje 6mV napięcia na wyjściu, więc sygnał podawany do wzmacniacza jest dosyć niski, może to mieć wpływ na jakość, mniejsza dynamika, większe zniekształcenia.

W praktyce 50dB, to chyba dolny zakres do słuchania w nocy...w dzień to będzie 20-40 w zależności od czułości wzmacniacza, tyle że w nocy czułość słuchu jest jakby większa.

 

Wniosek z tego jest taki, że ewentualny spadek jakości jest spowodowany najbardziej niskim sygnałem sterującym wzmacniacz, niż operacjami na bitach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na stałe ustawione -6db i na ucho gra mi lepiej. Ciekawa sprawa. Wzmak ma wbudowany dac. Można się przełączać między rca i usb dac. I teraz puszczamy nagranie bijące po 0 dbfs z komputera. Słychać przestery i ogólnie ściana dźwięku. Daję -6db i podgłaśniam anakogową gałką. Dźwięk dużo lepszy. Czystszy i bardziej rozdzielczy. Z RCA problem nie występuje. Mocny sygnał nie powoduje takich zniekształceń. Tak już mam... W każdym razie regulacja cyfrowa może być przydatna gdy z jakichś powodów chcemy ograniczenia mocy sygnału do wzmacniacza. Degradacji dźwięku nie stwierdziłem. Informatyka to nauka opierająca się na matematyce i zasadniczo nie ma tu miejsca na jakieś voodo. Jeśli ludzie którzy się na tym znają twierdzą że po upsamplingu do 24 bit plik 16 bit może być a nawy jest ściszany bez utraty danych idących do Daca to... pewnie tak jest. A złotousze teorie zostawmy oszołomom z hi-end :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę³ testów ostatnio przeprowadziłem na zmianę ściszając źródło jakim jest TV Box na androidzie i gałę na wzmacniaczu. Oprócz delikatnych różnicach w głośności raz dla Androida raz dla wzmacniacza różnic żadnych nie zauważyłem.

Android 4.4.2 wypuszcza jedynie 16 bitów co jest najbardziej narażone na utratę jakości podczas ściszania a jednak różnic żadnych się nie dosłuchałem. Czy możliwe jest że system Android / aplikacja odtwarzająca przeprowadza regulację głośności na 24...32...64 bitach bo tyle obsługuje np. Neutron MP i tak obrobiony sygnał przetwarza na wyjściowe 16 bitów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz delikatnych różnicach w głośności raz dla Androida raz dla wzmacniacza różnic żadnych nie zauważyłem.

 

Skoro nie slyszysz zadnych roznic to po co szukasz problemu na sile? :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest sens inwestować w lepsze źródło z androidem przetwarzającym 24 bity ale i również nad sensem porzucenia cyfrowej regulacji na rzecz mało ergonomicznej regulacji przy pomocy analogowego potencjometru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłumiki od gaina działają nie trzeszczą

sciszam

tam był :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić sprawdzania cyfrowej regulacji głośności na ucho

Odkręcasz maksymalnie sprzęt audio na 100% głośności. W Foobar 2000 ustawionym na 16 bit (w starszych windows dało się to ustawić), ostre ściszenie na Foobar i słychać spore ilości charakterystycznego "cyfrowego" szumu, przy puszczonym nagraniu. Po przestawieniu na 24/32 bit już tego "cyfrowego skrzeczenia" w tle muzyki nie ma. Także da się na ucho pewne rzeczy skontrolować.

 

Ja mam na stałe ustawione -6db i na ucho gra mi lepiej. Ciekawa sprawa. Wzmak ma wbudowany dac. Można się przełączać między rca i usb dac. I teraz puszczamy nagranie bijące po 0 dbfs z komputera. Słychać przestery i ogólnie ściana dźwięku. Daję -6db i podgłaśniam anakogową gałką. Dźwięk dużo lepszy. Czystszy i bardziej rozdzielczy.

To tylko świadczy o spapranej części cyfrowej tego wzmacniacza. Bo gdyby dobrali poprawnie poziom na wyjściu DAC do czułości wejściowej wzmacniacza, to problemu z przesterem, w okolicach -0dB by nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki daców zazwyczaj pozwalają ustawić 16 bit, wystarczy wejść w "urządzenia do odtwarzania" i sprawdzić obsługiwane rozdzielczości.

Sygnał będzie miał ściszanie w 16 bitach mimo że poza foobarem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upsampling do 24 bitów będzie tu jedynym słusznym rozwiązaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upsampling do 24 bitów będzie tu jedynym słusznym rozwiązaniem.

A co chcesz osiągnąć przez to upsamplowanie (jeśli sprzętowo będzie redukcja poniżej rozdzielczości 16 bitów?)?

Jeśli odtwarzasz 16 bitowy plik czy strumień andek będzie go ditherował, więc jeśli nawet DAC jest na 16-bitowej kostce to tragedii jakościowej IMHO nie powinno być.

Ditherowanie cyfrowego audio mimo że dodaje nisko położony biały szum, przeciwdziała o wiele gorszemu szumowi kwantyzacji.

 

Android 4.4.2 wypuszcza jedynie 16 bitów

To chyba bardziej skomplikowane

 

Według autorów andka każdy format audio ma swoje osobne ograniczenia, ale głównie dotyczące samplowania a nie głębi bitowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

czy możesz odtwarzać w jakości hi-res, wydaje się zależeć tylko od możliwości sprzętowych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem trochę na stronach developerów ale nadal niejasne mi jest czy regulacja głośności w Androidzie odbywa się po przekonwertowaniu dowolnego pliku na sygnał PCM 16bit/48kHz czy jest to na poziomie dekodowania dźwięku przed przekształceniem do postaci którą android wypluwa na wyjściach urządzenia.

Aktualnie mam w TV Boxie Androida 4.4.2 jest to ostatni ROM napisay dla tego urządzenia.

Jako że cyfrowa regulacja obcina dynamikę przy 16 bitach, rozważam zakup urządzenia z Androidem 7.1 który to ponoć wypuszcza na wyjściach dźwięk w 24 bitach. Z kolei trafiały się już urządzenia na Androidzie 4.2 które obsługiwały wyjścia 24 bit jednak sam developer deklaruje dzwiek tylko 16 bitowy do wersji 4.4. W androidzie 5.0 ponoć już jest 24 bity. Czy to zależy od urządzenia, tego nie wiem ale sami deweloperzy wraz z wersją 5.0 wdrożyli 24 bity.

 

ciekawy eksperyment wczoraj przeprowadziłem za pomocą Neutron Music Player z 64 bitowym przetwarzaniem na Androidzie.

Jest w tym programie funkcja tzw. preampa z opcją regulacji głośności.

Otóż wyciszyłem maksymalnie preampa a pogłosiłem do maksimum systemową regulację głośności urządzenia. Efekt był taki że aplikacja zagrała ciszej a System z pełną mocą bez utraty dyamiki na systemowym sygnale 16bit/48kHz. Różnic w dźwieku nie usłyszałem żadnych a teoretycznie powina się porawić dynamika. Przypomnę że przy sciszeniu o połowę głebia bitowa spada do 11bitów a w praktyce słucham na 2 max 3 kreski w skali do 10.

Wysuwa się zatem jeden wiosek, że cała ta systemowa regulacja głośności odbywa się na pliku o większej liczbie bitowej od 16 a przy 24 wpływ cyfrowej regulacji głośności jest na tak małym poziomie, że stosuje się ją w studiach nagraniowych.

Jako że na co dzień słucham najwyżej FLACów 16/44,1 a w większości radia internetowego, zastanawiam się nad sensem inwestowania w androida z przepustowoscią 24 bitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.