Skocz do zawartości
IGNORED

Różne wersje TDA1541 - jak to w końcu jest


fallow

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

No tak. No tak, po latach różnych różności i eksperymentowaniu z wszelakiej maści DACami gotowymi i nie, w końcu mi siadło. Siadło jednak, że to co mi gra to jak przypuszczałem NOS, jako że większość ESS Sabrów i innych Delta-Sigmowców mi po prostu nie gra (poza szczytnymi wyjątkami jak konstrukcje Antelope Audio i Metronome Technologie - te bardzo mi się podobają). Błądziłem tak od AD1865, AD1862, PCM56, PCM63, PCM1704 i innymi aż w końcu na mojej szarej liście był ten zachwalany Philips TDA1541. Nie wiem czemu sięgnąłem po niego tak późno bo siadło od pierwszego wejrzenia. Siadło w aplikacji a'la Pedja Rogic.

 

===

 

Główne pytanie. No i jak to w końcu jest z tymi wersjami TDA1541.

 

1) Na początku była TDA1541 bez żadnych A i tym podobnych. Szacunkowo 1985 do 1989. Celowany w Error < 0.5 LSB dla Bitów 1..16

Pózniej:

2) TDA1541A

3) TDA1541A R1

4) TDA1541A S1 aka Single Crown

5) TDA1541A S2 aka Double Crown lub Gold Crown

a następnie w ostatnich latac produkcji (kolo 1997)

6) TDA1541A N2 - tutaj informacja niejasna bo spec Philipsa podaje ze również występowała klasyfikacja TDA1541A/N2, TDA1541A/N2/R1 oraz TDA1541A/N2/S1.

 

Spec Philipsa z 1991 podaje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

TDA1541A/N2

Error = Bit 1..16 < 1 LSB

 

TDA1541A/N2/R1

Error = Bit 1..16 < 2 LSB

 

TDA1541A/N2/S1

Error = Bit 1..16 < 2 LSB

Bit 1..7 < 0.5 LSB

Bit 8..15 < 1 LSB

Bit 16 < 0.75 LSB

 

Ze wszystkich zródeł to są właśnie spece wersji bez "N2".

 

 

 

Pytania:

 

1) Jakie są osiągi wersji TDA1541 S2?

2) Czy w takim razie TDA1541 (bez niczego) powinien być lepszy niż wszystkie inne? Dziwne by to było biorąc pod uwagę, że proces wytwarzania poprawial się w czasie i na początku nie był taki dobry, stąd gradacja

3) Co jest do cholery z tymi N2. Coż to jest.

 

Odpowiedż z duchaudioclassics.nl:

"The N2 chips are a redesign of the original TDA1541A for better linearity and its performance is better then the (older) S1 and approaches the performance of the S2 double crown chip.

The production of the N2 chips are from the same production line that made the S2 chips.

The N2 chips are manufactured here in Holland at Nijmegen, the assembly (wafer testing, marking, cutting and molding) took place in China."

 

Wynikąc by mogła z tego iz N2 jest lepsze od S1 a gorsze od S2. Natomiast spec Philipsa tego nie potwierdza. Jest to jakby dodatkowo podwersja chipa rowniez o gracacji R1 i S1.

 

Zglupiałem :)

 

Jest ktoś mądry?

 

Obecnie mam 2 x TDA 1541A R1 oraz 2 x TDA 1541A S1 Single Crown (HSH). Myślę, czy by sobie dla testu nie zamontować tych N2 bo S2 to jednak duży wydatek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6) TDA1541A N2 - tutaj informacja niejasna bo spec Philipsa podaje ze również występowała klasyfikacja TDA1541A/N2, TDA1541A/N2/R1 oraz TDA1541A/N2/S1.

Moim zdaniem, biorąc pod uwagę treść noty Philipsa oraz fakt, że nikt nie widział kości TDA1541A z nadrukiem "N2" należy przyjąć jako pewnik, że:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1. "N2" odnosi się po prostu do oznaczenia wersji chipa "2" - jako ostatecznej, w przeciwieństwie do wersji rozwojowych oznaczanych jako 1Y, 2Y:

post-11942-0-59460700-1512329893.jpgpost-11942-0-89364500-1512329914_thumb.jpgpost-11942-0-51697300-1512329942_thumb.jpg

 

2. "Katalogowe" (z noty Philipsa) wersje TDA1541A S1 z wczesnych i póżniejszych lat produkcji:

post-11942-0-21393000-1512330129_thumb.jpgpost-11942-0-74673400-1512330158_thumb.jpg

 

3.Poza "katalogowe" (co nie znaczy, że fałszywe) wersje TDA1541: S1 z dwiema koronami i S2 z dwiema koronami:

post-11942-0-17646500-1512332152_thumb.jpgpost-11942-0-09583300-1512330538_thumb.jpgpost-11942-0-54302400-1512330751_thumb.jpg

 

Wersję "R1" pominąłem jako posiadającą najgorsze parametry wg noty katalogowej Philipsa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka - kiedyś wylutowałem TDA1541A S1 ze starego odtwarzacza Grundiga , więc był w 100% oryginalny . Sprzedałem go człowiekowi z forum . Zadzwonił od mnie z pytaniem czy to na pewno jest oryginał bo gra gorzej niż zwykłe wersje- TDA1541,TDA1541A R1 i TDA1541A .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..] jako że większość ESS Sabrów [..]

 

A możesz w dwóch zdaniach porównać Sabre ES9018 z TDA1541 (mam przeróżne TDA* a zastanawiałem się nad Sabre ale nie chcę wszystkich daców na świecie kupować i sprawdzać) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arturp

To ja kupiłem od Ciebie tę kość. I faktem jest, że po pierwszym uruchomieniu zagrała gorzej od tej TDA1541, która była w tym moim Philipsie CD960. Jednak szybciutko się wygrzała i gra do tej pory. A TDA1541 leży w szufladzie. I jakoś nawet mnie nie korci, żeby bawić się w porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TDA1541A zazwyczaj kazda kosc gra troche inaczej...

Jak sie trafi na dobra to jest ciekawie, dla niektorych lepiej niz tda1541s1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak zapytam czy te kości wyglądają na oryginalne? Sądząc z kodów i czcionki raczej nie fejki ale? 66f6fcff97bff2d2213d5cde65e25055.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.