Jump to content
Pasqual

Poszukuję filmu o skandynawskiej wiosce

Recommended Posts

Wiele lat temu oglądałem skandynawski film i nie wiem, jaki miał tytuł (więc go nie mogę znaleźć :() Fabuła jest taka: W małej wiosce mieszka biedna wdowa z córką. Kobieta zadłuża się u miejscowego sklepikarza, a gdy nie może mu już płacić ustalają, że będzie o ile pamiętam raz w roku mu się oddawać. Sklepikarz przychodzi do niej i "odbiera dług". Po pewnym czasie kobieta umiera, a dług przechodzi na jej córkę, która spłaca go w ten sam sposób. Córka wychodzi za mąż i taki układ całkowicie nie odpowiada jej mężowi. Przed kolejnym aktem spłaty córka umawia się z mężem, że ten zaczai się z nożem pod łóżkiem, a gdy sklepikarz będzie z nią współżył mąż odetnie mu członek. Tak też się dzieje - sklepikarz owija to, co mu pozostało jakąś szmatą i wraca do siebie. Gdy nadchodzi kolejny termin sklepikarz przychodzi, a kobieta pyta go spokojnie, czy będzie mógł robić to co zwykle. Ów odpowiada, że będzie próbował, bo dług jest długiem i należy go zwrócić. Wszystko odbywa się spokojnie, bez żadnych awantur. Gdy sklepikarz usiłuje odebrać dług z gór schodzi lawina i zasypuje całą wioskę; w domyśle wszyscy giną.

Atmosfera tego filmu jest niesamowita i dlatego od wielu lat usiłuję go wytropić. Będę Wam bardzo wdzięczny za podanie mi tytułu filmu albo chociaż za podanie reżysera Z góry dziękuję i życzę wszystkim wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku

Edited by Pasqual

A ja od lat szukam tytułu filmu ,gdzie naprany ksiądz na rowerze jeździł...

jaki to był rower?

Nie. To był film z lat siedemdziesiątych.

A brzydki był, jak kupa.

Choć nie ten francuski!

Edited by Bezlitosna Niusia

Pasqual, jak namierzysz film, to daj znać, bo zarysowana przez Ciebie fabuła zainteresowała mnie.

Integra Abrahamsen V2.0 UP, CD Abrahamsen V1.0 UP, monitory Chario Constellation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, przewody głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, przewody zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium

Przeca - czarny.

przeszło mi przez myśl że ksiądz mógł być postępowy... nie?

Guest HQ150
W dniu 23.12.2017 o 00:10, Pasqual napisał:

Wiele lat temu oglądałem skandynawski film i nie wiem, jaki miał tytuł (więc go nie mogę znaleźć :() Fabuła jest taka: W małej wiosce mieszka biedna wdowa z córką. Kobieta zadłuża się u miejscowego sklepikarza, a gdy nie może mu już płacić ustalają, że będzie o ile pamiętam raz w roku mu się oddawać. Sklepikarz przychodzi do niej i "odbiera dług". Po pewnym czasie kobieta umiera, a dług przechodzi na jej córkę, która spłaca go w ten sam sposób. Córka wychodzi za mąż i taki układ całkowicie nie odpowiada jej mężowi. Przed kolejnym aktem spłaty córka umawia się z mężem, że ten zaczai się z nożem pod łóżkiem, a gdy sklepikarz będzie z nią współżył mąż odetnie mu członek. Tak też się dzieje - sklepikarz owija to, co mu pozostało jakąś szmatą i wraca do siebie. Gdy nadchodzi kolejny termin sklepikarz przychodzi, a kobieta pyta go spokojnie, czy będzie mógł robić to co zwykle. Ów odpowiada, że będzie próbował, bo dług jest długiem i należy go zwrócić. Wszystko odbywa się spokojnie, bez żadnych awantur. Gdy sklepikarz usiłuje odebrać dług z gór schodzi lawina i zasypuje całą wioskę; w domyśle wszyscy giną.

Atmosfera tego filmu jest niesamowita i dlatego od wielu lat usiłuję go wytropić. Będę Wam bardzo wdzięczny za podanie mi tytułu filmu albo chociaż za podanie reżysera Z góry dziękuję i życzę wszystkim wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku

Nie było mnie tutaj, więc nie miałem jak odpowiedzieć na tę zagadkę.

To bardzo dobry film, niezwykle dołujący, przygnębiający.

,, Droga węża na skale'' Bo Widerberga.

Guest HQ150

Nie ma za co.

Nawet mnie ucieszyło, że jeszcze takie rzeczy pamiętam. Oglądałem go już chyba ze 25 lat temu. Nawet pamiętam że to było w ramach jakiegoś klubu filmowego w krakowskiej Rotundzie i siedziałem na piętrze:-)

I jeszcze pamiętam z kim....

Guest HQ150
Posted (edited)

No jak pisałem, ja to widziałem jeszcze w czasach studenckich w kinie. 

I było to z naszymi napisami.

A najlepszą rekomendacją dla tego filmu jest fakt, że po ćwierćwieczu w dalszym ciągu go pamiętam. Naprawdę klimat jest niepowtarzalny i robi na widzu duże wrażenie.

Edited by HQ150

Znalazłem w w sieci zestaw DVD z filmami Bo Widerberga , ale tylko w oryginalnej wersji bez napisów . Będę szukał dalej, ale jak ktoś z Kolegów znajdzie to będę niewymownie wdzięczny za podzielenie się owym znaleziskiem :)

Guest HQ150

Na opensubtitles niestety nie ma.

super, też sobie obejrzę.

W dniu 23.12.2017 o 23:39, Bezlitosna Niusia napisał:

A ja od lat szukam tytułu filmu ,gdzie naprany ksiądz na rowerze jeździł...

a Tobie może się udało? :)