Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?


koteczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Redaktorzy

Herbata w torebce, tak... Będąc w Anglii stwierdziłem z niesmakiem, że w 90% miejsc można napić się tylko herbaty w torebkach. W zw. z tym powiedziałem tam raz w tzw. towarzystwie, że herbata w torebkach wymyślona została dla wygody wojska i więziennictwa, a nie dla mnie. Parę osób nawet załapało. Na edukację nigdy nie jest za późno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Hameryce tez wszyscy pija herbate W BIBULE :) To jest barbarzynstwo ! Zwyklej sypanej Yunnan dostac w markecie nie mozna (a juz o mojej ulubionej Golden Yunnan to moge tylko pomazyc...).

A tak wogole to w sluchaniu muzyki to chyba wazniejsze jest cos innego jak "vinylowy ceremonial", tak samo jak w herbacie wazniejszy jest jej smak (choc w tym przypadku zachodzi wyrazna korelacja miedzy sposobem parzenia a smakiem).

Daleki jednak jestem od porownania formatu CD do saszetek herbacianych w stylu Lipton. PRECZ Z BIBULA !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Niestety, nie dość że zaparzona bibuła ma włąsny smak, to jeszcze zdarza się, że w papierku sprzedawana jest całkowicie inna herbata, niż ta sama luzem. Przykład: Tetley Earl Grey. Warto porównać zaparzoną sypką i zaparzoną wysypaną z okrągłego papierka. Teeoretycznie powinna co najwyżej mocniej naciągnąć, jako bardziej rozdrobniona. W rzeczywistości smakuje zupełnie inaczej. Niestety, gorzej. Coś jest w tej teorii spiskowej. W wypadku herbaty mówi ona, że do torebek idą zmiotki z podłogi magazynu. Co do mnie, to herbatę w torebkach akceptuję tylko w naprawdę trudnych warunkach terenowych. W tak trudnych, że jeszcze w takich nie byłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Natomiast analogia leży trochę gdzie indziej. Otóż tak jak w przypadku herbaty można uznać, że parzenie herbaty sypkiej, pochodzącej z dobrego źródła, jest nadmiernym zawracaniem głowy w czasach, gdy wszyscy są zajęci, tak podobnie można traktować wymagania gramofonu i płyty winylowej. Najpierw będą to ramiona z autopowrotem i autonakładaniem, oraz wkładki piezoelektryczne nie wymagające przedwzmacniacza korekcyjnego, no a potem już CD. Efekt może być różny, ale warto pamiętać że CD wygrało na rynku masowym z gramofonem głównie ze względu na wygodę użytkowania. I dlatego SACD nie może wygrać z CD, bowiem pod względem wygody nie oferuje postępu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, ale nagrywanie vinylow z zrodel cyfrowych to tez nie jest postep jakosciowy, a spory krok wstecz wlasnie ze wzgledu na wygode (i dla tych co wierza w niesmiertelnosc vinylu jest to straszny cios)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sie ciesze, ze dyskusja poszla w tym kierunku. Pamietam aspekt fotografii analogowej vs. cyfrowej, teraz herbaty w torebkach vs. tej do parzenia, fast food vs. slow food, etc. Co to ma wszystko wspolnego?

Ogromnie wazna sprawe: swiat i my w nim jestesmy istotami analogowymi i szukamy analogowych bodzcow bo sie czujemy z nimi po prostu lepiej i wygodnej. Pamietam, byla taka moda w Detroit wiele lat temu, gdy analogowe liczniki predkosci w samochodach zastapiono cyfrowymi, bo to tanej i szybcej. Wzrosla liczba wypadkow, kierowcy wymusili powrot do bardzej naturalnego, konfortowego analogowego miernika predkosci.

Analog i vinyl to nie tylko organiczny dzwiek to duzo wiecej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koteczek

Analog tak, vinyl nie. Obawiam sie, ze w przypadku vinylu to "duzo wiecej" lezy tylko w glowie sluchacza (beauty is in the eye of beholder). Wystarczy ze powiemy, ze w pewnych aspektach jest lepiej. I wielu osobom to wystarcza, z kolei inni wola zastosowac odmienne "natchnione ceremonialy" jak zaparzenie dobrej herbatki lub kawy przed posluchaniem muzy na CD dzielonym wadii - ja niestety do nich sie zaliczam :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Americano, wybacze Ci brak politycznej poprawnosci, trudno. Jak musisz to sluchaj sobie tej Wadii. Bede sie modlil za Twoja dusze zblakana. Moze pomoze i zobaczysz swiatlo :).

Dostepnosc muzyki na CD oraz jakosc dzwieku sprawia, ze trzeba byc bardzo pokreconym, zeby zrezygnowac z cyfry.

Wiele nagran jest dostepna tylko na CD, zrezygnowac z nich tylko dlatego bo to nie jest vinyl jest troche idiotyczne.

Slucham cyfry i wcale nie jest zle. Ubolewam tylko, ze mogloby byc lepiej, bo jak wiesz najwiekszym wrogiem dobrego jest lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cyfrze od lat robią koło pióra tzw.pomocnicy finansowi.

Nie wierze w to by spece {np.SONY} z działu konstrukcyjnego nie mieli pojęcia o dobrym brzmieniu.

Wszystko jest [dzwięk]diablone w masówie..tzn.produkcji masowej.

Znamy Wadie,Krell'e itd...mam namysli cedeki które są solidne...wypasione jak kto woli z dobieranymi [niby]elementami...1 czy 5 % tolerancja.I co?

Ano pupcia blada... w pomiarach porównawczych kanałów L > R okazuje sie że klamot gra zdziebko inaczej... raz sobie na chłodno zrobiłem Neutrikiem A2 pomiar wysokiego modelu [Coplanda]...

Byłem bardzo zdziwiony...co i rozbawiony... Biorąc pod uwage kwestje przesunięc fazowych i równomierności charakterystyki były to dwa urządzenia w jednym!

Bynajmniej nie jest to od osobniony przypadek....a słyszalne jest .

Czyli im szybsze urządzenie przetwarzajace tym potzreba stosowania wiekrzej precyzji doboru zewnetrznych elementów..itd..

W lampoidach sprawa wygląda lżej... Jak wiemy tubki nie są elementami o duzej stabilnośći pracy.

Tak naprawde różnica L > P jest znacznie wiekrza niż to ma miejsce w zródełkach czy stopniach wyjśćiowych cedeków z zabudowa elementami dyskretnymi.

Tubki mają miłe czy tez bardziej tolerowane zniekrztałcenia przez nasze uszy...

Zmierzam do tego że tory lampowe daja czy też narzucaja pewna forme brzmienia.

Ta forma ładnie skrywa częste ubytki zródła analogowego lub tez nie ukazuje pewnych niedociagnięc przetwornika mechanicznego [gramofonowego].

Mrrraaaaau!?

Zagęściłem.... cholera wolę rozmawiać na żywo niz stukać te kwadraciki..myśli uciekaja..a i tak literówki są!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koteczek

Błąd,kij ma dwa końce wiele nagrań dostępnych jest tylko na czarnej płycie. Ile trzeba sie nabiegac aby kupić na CD to co się chce ? A jak to sie już ma to wychodzi szydło z worka szkoda słów... Dlatego warto mieć gramofon aby słuchać dobrej muzyki w dobrym wykonaniu starej lub nowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4321, co prawda to prawda, jest wiele nagran dostepnych na vinyli a nie na CD ( i na odwrot). Jeszcze nie poznalem nikogo kto posiadal CDP i gramofon i mu to wyszlo na zle. Czy dozyjemy tych czasow, ze jakosc dzwieku bedzie nieodroznialna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koteczek raczej nie. Ale dlaczego wielu wydaje mnustwo kasy na sprzęt audio bez gramofonu i twierdzą że to dobrze gra?Dopiero gdy usłyszą dzwięk z niego mówią że byli w błędzie i chcą go mieć.Kupują płyty zanim wejdą wjego posiadanie.Prawda jest taka Vinyl jest zarażliwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkul, moze istotnie chlopcy z Sony itp. fabryk, (tak, fabryk) nie maja pojecia o dobrym dzwieku ? Tzn. maja ale czasami. Na przyklad nikt nie slyszal o dobrych kolumnach japonskich. Moze oni obok skosnych oczek maja tez cos w uszach i nie potrafia docenic brzmienia winylu ? Tylko ze wzmacniaczami i zrodlami cyfrowymi im sie udaje, bo skosne oczka nadaja sie do oceny krzywych wyswietlanych przez oscylograf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudi

Zaraz,zaraz... przeciez to właśnie japońce mają "kocura" w postaci pioruńsko drogich lamp SE i poteżnych tub!

=========

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby te tuby, tak. Slyszalem jak Japonczycy robia tuby, tudziez labirynty: poswieca sie strych lub jakis pokoj. w ktorym wymurowuje sie odpowiednie ksztalty. Tylko kto to slyszal ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkul, masz 100% racje. Japonczycy, w duzym stopniu, odpowiedzialni sa za renesans "single ended direct heated triod" manii. Gdy do Stanow w latach 70' przyszla moda na piasek bo to: " ja jestem lepszy od ciebie, bo mam wiecej mocy w pudelku", zaczeli dyskretnie nabywac stare Western Electric, Mac'i, Alteci, budowac cudownie

brzmiace wzmacniacze na 300b, 2a3, 45, px4, px25, etc oparte na super prostych minimalistycznych schematach z lat 20', i 30'. Okruchami tego nurtu jest Audio Note ( nie ten z UK, ten z Japonii) inne konstrukcje.

Posluchajcie sobie jak brzmia wzmacniacze MacikaP z Nadwislanskej Krainy, a wszystko stanie sie duzo klarowniejsze. Zrozumiec, ze to nie ilosc a jakosc jest kluczowa to jedna sprawa, ale miec tyle determinacji by to implementowac to jeszcze inna bajka.

Dlatego Duduvanie, nie kotor skory ani ksztalt oczu jest tu istotny, ale wrazliwosc, determinacja i koneserstwo.

Piszac, sarkastycznie o skosnookich zapominasz, ze kiedy Twoi i moi dziadowie zyli jeszcze w jaskiniach i wkladali skory zubra na grzbiet, Chinczycy pili parzona zielona herbate z porcelanowych naczyn.

I zapewniam Cie, mozemy sie wiele od nich nauczyc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Japonia jest głównym rynkiem "miałczenia"...wystarczy zobaczyc i przeliczyc ceny segmentów z ich rynku..albo przeznaczonych na ich rynek...załamka!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dodać należy jakośc wydawanych płyt..cd i analogów...

Graja doskonale..a raczej brzmią!

=========

Często jestem posądzany o antylampkowość... hm...w tym coś z pewnościa jest.

Ja ten temat nie staram się traktować po łebkach... =======

Co do czarnych płyt ,hm..no cóz .

Ogromna ilośc materiału na "analogach",głownie starszego...brzmi pięknie[wręcz]i ich reedycje na cedekach w więkrzośći przypadków pozbawione sa nawet szumu...czyli brzmia do pupy.

Lubię Shadows,Ventures,Presleya,Pat Boona,Jimi Revesa....i to gra ...to lubię i mi wisi z jakiego zródła..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darkulu, mysle sobie tak: nie jest najistotniejsze czy to lampa czy krzem, czy CD czy vinyl. Mimo, ze moje preferencje i sympatie znasz juz do znudzenia, duzo bardzej istotna sprawa jest implementacja.

Jestem przekonany, ze mozna dojsc do perfekcji w konstrukcjach krzemowo/cyfrowych. Znajdzesz w sieci firme:

47 lab ( chyba to tak, musze sprawdzic), Krzem i cyfra w najlepszym wydaniu (subjektywne zdanie). Elementy pasywne lutowane bezposrednio do kosci ( to sie dopiero nazywa punkt do punktu, co?), wszystko to by sciezka sygnalu byla krotka, i inne jeszcze smaczki, ktore ty lepiej zrozumiesz. Jestem przekonany,ze jest wiele przykladow ogromnego wysmakowania i koneserstwa w tym co Ciebie kreci.

Troche tak: robic co sie robi najlepiej jest duzo wazniejsze niz co sie robi. No chyba, ze to dotyczy kotow, a wtedy tylko mozna jedno: glaskac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest link do 47 lab:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma przez niektorych posadzana o uprawianie szarlatanerii. Ale ciakawa niezwykle. Cos mi sie zdaje, ze darkul zaczyna sie nawracac :-)

Czy zostanie nawrocony calkowicie i za jakis czas wyrzeknie sie opampa-szatana i przejdzie calkowicie na nuvistory, ECC 83, 300 B ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaciekP moj kolega ma chyba najslynniejsza strone DIY audio w Polsce od wielu lat....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Podobnie Lukasz Fikus:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam was jak czytacie... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudivan, MaciekP buduje lampowe wzmacniacze od kilku lat. Uwazam, ze z pod jego lutownicy wychodza jedne z najpyszniej brzmiacych wzmacniaczy lampowych jaki byly (sa) konstruowane w kraju. Pierwsze jego konstrukcje byly SE, ostatnio slyszalem PP. To co czyni tego wzmacniacze niezwykle to oczywiscie wyrofinowany dzwiek.

Koneserstwo lamp ( ten sam typ, rozni producenci, np.: dla drivera triody 6SN7, czy pasywnych elemento np. : kondesatorow sygnalowych o roznych diaelektrykach i foliach metalowych), transformatorow glosnikowych. etc. sprawia, ze dzwiek jest tak wysublimowany, ze jak sie go slucha to, czasami, trzeba przelknac sline, takie mile. Wejdz na jego strone, poczytaj jego dywagacje na temat elementow elektronicznych i ich aplikacji a bedzesz mial uczucie, ze one maja dusze i to jest wszystko duze wiecej niz po prostu wzmacniacz. Maciek nalezy do tych kilku co czuja dzwiek i potrafi cos z tym zrobic.

 

Wiem, to........ bo wiem i juz. A jak kiedys odsuchasz to osobiscie to przekonasz sie, ze to co robimy teraz i tutaj nie jest strata czasu bo MaciekP jest, za rogiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuję się innowiercą.

Jestem świadomy wad lamp jak i półprzewodników,mój wybór padł na elementy dyskretne czy tez scalaki.

Lecz jestem też świadomy faktu posiadania przez słuchaczy różnych systemów .... i róznych podejśc do brzmienia.

Mozna w końcu posiadać jedno i drugie ...lub nawet dwa w jednym.

Prawda jest taka że jak ma sie dobre zestawy głośnikowe to wszystko zagra strawnie lub dobrze.

Tak samo twierdze że jeśli ktos w życiu słuchał i miał stycznośc z głośnikami koaksjalnymi czy też szerokopasmowymi o dużej efektywności będzie cierpiał....

Moimi pierwszymi "głośnikami" w zyciu były Goodmansy AXIOM 401,wcześniej miałem rózne pierdziawki...

Na dzień dzisiejszy lubie wstęgi[dobre] i wysokoefektywne i uzupełniajace speaki... nie koniecznie drogie.

Forme dzwiękową na bazie ..właśnie Alteców czy Goodmansów/Tannoyów tych duzych....

To czym karmia ludzi w sklepach nie mogę słuchac... małe to to,dzwięk uwieziony jest w speakach...efektywnośc padakowata...

Tak,tak Panowie ...jak sie słuchało np.301/401... to pózniej boli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.