Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?


koteczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzarro nie rozumiem o co Ci chodzi. Po pierwsze reżyserzy zarówno filmowi jak i muzyczni kiedyś wyboru nie mieli. Po drugie nie wypowiadam się o walorach artystycznych tylko technice po która dziś reż. mogliby sięgnąć. Po trzecie co ja na to poradzę że wolę słuchać z analogu i przekonują mnie filmy w technice tradycyjnej. Być może nie nadążamy za postępem jaki został zrobiony. Byłem kiedyś świadkiem sceny jak facet skanował kółko zrobione cyrklem bo na kompie nie potrafił może tak jest z tymi technikami cyfrowymi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miś

 

I pewnie nie dojdzienmy do porozumienia, bo to jest kwestia gustu. Dla mnie obraz cyfrowy wygląda po prostu gorzej, tak jak dla wielu cyfra brzmi gorzej od analogu, albo odwrotnie. Niedługo kupię sobię wreszcie jakis patefon, więc będę mógł zdecydować, do którego obozu jest mi bliżej. Jesli chodzi o filmy, zdecydowanie preferuje taśmę świtłoczulą. Kropka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczne z innej beczki. Czy znieksztalcenia cyfrowe tez sa lepsze od analogowych ? Ja w fotografii, filmie wole "analogowe" ziarno od pieknej "cyfrowej" pixelozy. Pixeloza rzuca sie bardziej w oczy. Jest geometryczna a wiec nienaturalna. Czy to samo mozna odniesc do znieksztalcen wystepujacych w dzwieku ? Czy sa one bardziej znosne dla ucha, eufoniczne ? A propos, czy ktos z was wie co to moze byc: od czasu do czasu w dzwieku w telewizji, w radio, takze w komputerze odzywa sie takie rytmiczne pobrzekiwanie. Trwa to pare sekund i tworzy wrazenie jakby ktos nadawal cos Morsem. Wczoraj uslyszalem to po raz kolejny podczas transmisji obrad komisji sledczej. To jakas charakterystyczna przypadlosc urzadzen cyfrowych. Na szczescie ta atrakcja nigdy nie przydarzyla sie podczas sluchania CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle sobie tak: zostawmy darkula ze swoimi problemami. Jestem piorunsko ciekawy dlaczego mimo, ze analog to wg. niego

smiec, pisze na analogowym forum, ba w tym temacie. Gdyby tak gleboko byl przekonany w to co pisze zignorowalby nasze pytanie. Wiec, nie do konca jest on chyba przekonany ze zna odpowiedz. Jezeli to prawda to jest OK.

Podobala mi sie historia corki 4321. Dzieci sa specjalne: slysza duzo lepiej niz dorosli, sa mnej skorumpowane przez uprzedzenia. Dzieci to to.

Wracajac do glownego pytania, wczoraj w nocy sluchalem muzyke. Tym razem nalozylem kapelusz melomana a zdjelem

pilotke :) audiofila (do ciezkiego pioruna, nie potrafie to zrobic na 100%). Mam kilka plyt na analogu i CD z tym samym nagraniem, tego samego utworu. Jestem w stanie zrobic wiec czyste porownanie A/B. Zrodla rozne, reszta taka sama.

Byla duza roznica miedzy analogiem a CD, zwlaszcza - w peirwszej minucie po przelaczeniu zrodel.

Starajac sie byc lapidarny: dzwiek analogowy byl bardzej organiczny, bylo wiecej muzyki w muzyce, byl naturalnejszy, zywszy,

byl bardzej "obecny". Dzwiek z CD byl tez OK, cos mi jednak brakowalo, byla dynamika, skala, ton , ale czulem sie jak czlowiek

co patrzy na swiat przez szklana szybe. Szyba byla czysta, to fakt, ale cos mnie dzielilo od muzykow, byli troche dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znieksztalcenia w swiecie cyfrowym maja inny charakter niz analogowym. Widac to czesta gdy transmisja obrazu czy dzwieku jest cyfrowa. Pamietam telewizyjne raporty z Iraku, komentator nagle dostaje atakow epilepsii, w dzwieku pojawiaja sie dziury.

Klasyczny problem cyfry: wszystko-nic, i nic po srodku. Transmisje analogowe maja wiele swoich problemow i limitacji, ale

miedzy "on" i "off" jest cos jeszcze. Troche jak roznica miedzy ucinaniem sygnalu w wzmacniaczach lampowych i krzemowych.

Krzem robi to gwaltownie dajac glosny klik, lampa robi to lagodnej, bardzej slychac to jako kompresje dzwieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem mam odczucie że dyskusję prowadze z Talibami...?

Po pierwsze nigdzie nie napisałem panie niedowidzacy że czarny krążek to śmieć!!!?

Widze tu brak zrozumienia tematu,tylko pierdolenie o dupie Maryńci..juz pomijam sam TEMAT.

Jaki temat takie dyskusje... tyle.

Saida!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brzmi podejrzanie. Darkul buduje preampy gramofonowe. Dlaczego do zglaszajacych sie klientow nie powie: Panowie, dajcie sobie spokoj z zabawa w czarne krazki, proponuje rewelacyjny DAC czy antijitter clock. Dopiero uslyszycie jak brzmi muzyka !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie Dudivan. Jak mialem 8 lat i podobala mi sie jakas dziewczynka, ganialem za nia po korytarzach i ciagnelem za warkocze, a jak bym mogl to bym ja kopna. Im bardzej mi sie podobala, tym mocniej chcialem ja skrzywdzic.

Znam takich ktorym to nie minelo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koteczek

 

Klasyczny problem cyfry: wszystko-nic, i nic po srodku.

 

Nie chcę Cię martwić ale jesteś w błędzie. Słyszałeś kiedyś o kodach korekcyjnych? A o stopie błędów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jest stosowane. Tylko dlaczego rzeczywiscie od czasu do czasu na ekranie telewizora jest pixeloza ? Dlaczego Ptaszyn zapuscil w nocy muzyke i wyszedl sobie ze studia, po czym musial wracac po minucie i zziajany rzucic do mikrofonu "...eee...juz jestem, juz jestem" bo radiowy Studer dostal czkawki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dudivan

 

Ponieważ stopa błędów była zbyt duża :-)

 

A tak na poważnie: jeśli warunki transmisji sygnału są wyjątkowo niesprzyjające (duży deszcz bądź śnieg, typowo inżynierskie oszczędności dt. rozmiaru anteny nadawczej czy odbierającej, okablowanie, straty na złączach itepe) to może się faktycznie zdażyć, że otrzymamy 'pikselozę' i nic na to nie poradzimy. Z drugiej zaś strony w analogu mamy wzrastający szum toru odbiorczego, który sam w sobie jest także dokuczliwy. Choć prawdą jest, że zakłócenia odbioru toru analogowego są bardziej znośne.

 

A wspomniany przez Ciebie przypadek dt. Jana Ptaszyna-Wróblewskiego. Powiem Ci szczerze, że to nie był pierwszy raz, kiedy w 'TrUjce' zdarzyła się taka sytuacja. Nie wiem co mogło być tego przyczyną, ale chyba nie odtwarzacz CD, ponieważ - jak może pamiętasz - Ptaszyn powiedział wtedy, że 'dzisiaj niestety nie posłuchacie Państwo tego nagrania'. Tak więc obstawiałbym za złym wykonaniem kopii (zresztą same zakłócenia były stosunkowo dziwne, to nie było typowe skakanie CD sensu stricte), ale oczywiście mogę być w błędzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dudivan

 

A możesz to wykluczyć na 100%? Nie wiem, to tylko moje przypuszczenie. Z uwagi na to, że nie był to pierwszy raz próbowałem się czegoś dowiedzieć od kolegów pracujących w 'TrUjce', ale niczego mądrego nie wyniosłem z tych rozmów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Eeee. Coś ta dyskusja nieprofesjonalnie się odbywa. A to odniesienia do sztuki filmowej (wg. mnie generalnie nietrafne), a to oświadczenia że jest świetnie, bo jest świetnie... Potem darkul się wkurza, że nikt nie podaje konkretnych argumentów. Ale to trochę dlatego, że już tytuł wątku podpowiadał konkluzję i zbiegli się wierni zamiast mędrców ze szkiełkiem i okiem.

Co do mnie, to nie podejmuję się odpowiedzieć dlaczego itd. Z mojego doświadczenia wynika, że raczej brzmi lepiej, a przynajmniej może zabrzmieć lepiej. Zapewne trochę dlatego, że tradycyjnie podawana przewaga CD, czyli wysoka dynamika, w warunkach realnego odsłuchu nie ma istotnego znaczenia. Ale o tym ktoś już napisał. A kiedy porzucimy sprawę odstępu sygnał-szum, wyjdą na jaw takie sporawy jak szersze pasmo przenoszenia i wysoka rozdzielczość dobrego systemu analogowego. Proponnukję zaopatrzeć się w nasz z Arturem odsłuch porównawczy w Magazynie - LP12 vs. CD12. Tam jeszcze nie było bradzo dobrego toru analogowego, a wynik był przynajmniej zastanawiający.

Ale w żądnym razie nie mogę się zgodzić, że tani gramofon da zawsze w tubę taniemu CeDekowi. Też tak kiedyś myślałem, dopóki nie spróbowałem. Tani gramofon jest wrażliwy na wibracje, słabo śledzi rowek i ma ograniczone od góry pasmo. Natomiast w tanich cedekach technologia znacznie poszła naprzód od lat 80. Natmoiast DOBRY analog... Panowie, ktoś tu pisał że piękna gra, pomimo trzasków. Panowie, jakich trzasków? Dobra wkładka idzie przez płytę bezgłośnie, dopiero kiedy płyta jest porżnięta to owszem coś wychodzi. Ale normalnie - nie ma mowy! I tak ze wszystkim. Darek, prześlę ci tę OC9. Ale weź pod uwagę, że to jeszcze nie jest naprawdę dobra wkładka - najwyżej średnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Poszukam odpowiedniego numeru HFW. Ale nic tam tajemniczego nie było - w słabych wkładkach około przy 8-10 kHz pasmno zaczynało się zwijać albo wariowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwijalo sie, wariowalo, czyli zaczely sie jakies nierownosci w charakterystyce. Ale chyba miescily sie w jakims ogolnie przyjetym polu tolerancji, tak, ze nie mozna byloby powiedziec, ze nie przenosza powyzej 8 kHz. Bo to bylaby zgroza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same przetworniki MM czy MC maja tolerancje nierównomierności kanałów wzgledem siebie,im lepsza tym są one mniejsze ale i tak spore.Co gorsza przy duzych wzmocnienia rzedu 100V/V[+40 dB],czy tez 1000V/V[+60 dB] róznica ta ulega zwiekrzeniu.W cyfrówce jest podobnie ,lecz o co najmniej cały rzad wielkości mniej i to też za sprawa słabo dobranych wartości elementów w stopniach analogowych[filtrach].

>Dudi

Nigdy nikomu niepowiedziałem ze czarny krążek to syf.. wiec smieszy mnie tego typu dewagacja?

Nigdy też nietwierdziłem że analog[gramofon]jest lepszy od cedeka... zecz jasna zalezy to tez od przedziału cenowego.

To że cd studera uległzawieszeniu świadczy tylko o tym że albo była porysowany krażek,lub ze Studerek został zle przeserwisowany,lub wcale.

Studer 727 do dzisiaj nalezy do najlepszych cedeków[TDA1541A+bufor].

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Correct!

Im mniejsze rozrzuty nierównomierności kanałow we wkładkach tym [wiadomo]są takowe drozsze...a i tak gorsze o co najmniej rząd wielkości od [cyfrówki]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozwa, darkul mnie natchnal: moze chodzilo o roznice miedzy kanalami a nie zachwiania charakterystyki czestotliwosciowej ?

darkul, zawieszka Studera to nie wypadek jednostkowy. Czesto tak bywalo. Raz nawet, pamietam, w Trojce, prowadzaca stwierdzila "coz, nie ma to jak nasze poczciwe magnetofony" (pewnie tez Studery) :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alisci Jozwa Morynie tytul tego pod-forum to retoryczne pytanie. Bardzej teologiczne niz naukowe. Pytanie, aczkolwiek nieco religijne, jest proba uswiadomienia sobie dlaczego tak moze byc. Jak nalezy pisac algorytmy by CD brzmialo nie gozej,

moze nawet lepiej niz analog. Dlaczego, mimo, ze minelo juz kilkadziesiat lat a CD nie jest "perfect sound forever".

Czy mamy postep czy regresie? Dlaczego 20 letnie TDA 1541 jest bardzej muzykalne od wielu nowszej generacji A/D?

Uwazam, ze jezeli zrozumiemy na czym polega roznica, jestesmy w stanie cos z tym zrobic.

Nie wystarczy mi odpowiedz, to jest sprawa gustu, bo to jest duzo glebszy problem. Nie wystarczy mi stwierdzenie, ze LP

gra lepiej i juz. Chcialbym zrozumiec dlaczego tak jest. Co zrozumialem do tej pory: roznice sa realne, slyszalne przez wiekszosc z nas, a zwlaszcza robiac bezposrednie porownania.

Mam pytanie do tych co potrafia z szkielkiem i okiem cos z tym zrobic: Jak zbudowac CP-player by analog mial tylko historyczno-sentymentalne znaczenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.