Skocz do zawartości
IGNORED

PCM2702 karta muzyczna USB


karibe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, wzmak słuchawkowy nie, i tak nie da się nic innego wykombinować niż na podwójnym opampie. To samo uzyska się podłączajac od razu słuchawki bezpośrednio pod wyjście filtra. Wiele osób i tak korzysta ze specjalnych wzm. sł.

Lepiej zintegorwać na płytce stabilizator na +3.3V bo za dużo napięć trzeba doprowadzać. Najlepiej jakby było potrzebne tylko +/-12V, z tego można prosto "na miejscu" zrobić +5V i +3.3V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, mój stosunek do nich (prawie wszystkich) jest jak najbardziej pozytywny.

Po pierwsze otwory - jak pisałem, będą trójki, niewykluczone że i cztery:)

Druga sprawa - pogrubione zworki :) - owszem można je pogrubić i będzie to zrobione, choć ciekawym, o czym Ty myślisz ChUmI podczas montażu...:)

Propozycja kondensatorów SMD - będzie możliwy także ich montaż.

A teraz kwestia ostatnia, co do której mam mieszane uczucia. Mianowicie zintegrowanie wzmacniacza słuchawkowego. Mieszane m.in. dla tego, iż moje podejście jest takie - w skrócie - rozłożyć wszystko na czynniki pierwsze:) - znaczy DAC to DAC, wzmak to wzmak...raczej preferuję niezależność (np. mechaniczną) poszczególnych "klocków", by (np. w przypadku zmiany upodobań danego "szpeja") po prostu móc je wymienić nie ingerując przy tym w inne...(np. wymiana DACa USB na inny, jednocześnie zostawiając wzmacniacz słuchawkowy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> StyppaH, zgadza się, ta gonitwa nie ma końca:) i pewnie wkrótce okaże się, że znów jest jakieś inne dostępne rozwiązanie dające lepsze efekty:) (może z buforem lampowym:))...trzeba sobie chyba gdzieś poprzeczkę postawić:)

-> Molibden - bezpośrednio to nie, choć może wysokoomowe słuchawki można by spróbować. Wszystkim nigdy nie dogodzisz...:) a znów z tym zintegrowaniem zasilania...a co jeśli, ktoś będzie chciał zasilić cyfrówkę z zupełnie odrębnego zasilania (np. osobne trafo) lub zastosować lepsze stabilizatory niż przewidział projektant. Zresztą właśnie całkowite rozdzielenie zasilania było głównym celem przyświecającym mi przy projektowaniu tego PCB.

W tej chwili osobiście jestem raczej za rozwiązaniem, by pozostawić PCB bez większych zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKI, jasne, rób jak Ci wygodniej, bo przeciez każdy ma tu tyle pomysłów, życzeń..., pomyslałem tylko że gdyby to był np. stabilizator w obudowie TO-92, małej mocy to nie zająłby dużo miejsca, a poza tym, można go najwyżej nie montować w tym miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz konkretnie jakiś stabilizator na myśli, to faktycznie może warto go dodać. Tylko ważne, by jego napięcie dropoff było niewielkie (jeśli ciągniemy z +5V). Co proponujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc. uwazam, ze wstawianie stabilizatorow na nap 3.3 i 5 jest zlym pomyslem! niech kazdy sam eksperymentuje z jak najlepszym zasilaczem, wstawiajac stabilizatory zintegrujemy zasilacz z karta, tak samo mysle o integracji wzm sluchawkowego. jedyny pomysl jaki mi sie nasuwa to miejsce na 2 pojedyncze wzm op a nie na jeden podwojny. z drugiej jednak strony, majac wersje na podwojny latwiej zastosowac przejsciowke na dwa pojedyncze. mysle ze tak jak jest teraz bedzie dobrze. poza tym nie moge sie juz doczekac plytki :) a te zmiany by tylko przedluzyl moje oczekiwania. pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem zwolennikiem integracji, niemniej zauwazcie, ze wiekszosc odtwarzaczy cd wyjscie sluchawkowe posiada. a bylo nie bylo ten dac wlasnie spelnia zadanie zrodla w wielu systemach. niemniej nie naciskam - dla mnie byloby to wygodne (dac z wyjsciem sluchawkowym + prosty pre do regulacji glosnosci + GC i jest komplet) - dla wielu raczej bez roznicy (oprocz wyzszej ceny pcb). pozostawiam wam sprawe do przedyskutowania

 

a projektantom i ludziom bardziej zorientowanym w elektronice proponuje spojrzenie na DAC by DMA - byc moze pewne rozwiazania stamtad powinny pojawic sie w nowej wersji pcb msfalcon? ja osobiscie jestem za brakiem kompromisow - chyba, ze ow kompromis nie wplywa na jakosc dzwieku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, ja poszedłem spać a tu jeszcze burza pomysłów :))) No cóż nie będzie wzmacniacza słuchawkowego – trudno – dostawi się na osobnej płyteczce :) Ale jest inny pomysł … może faktycznie rozdzielić opampy :))) wtedy można by wstawić doskonale pojedyncze polecane przez darkula OPA551/552 – naprawdę fajne kostki i wyjście słuchawkowe mamy załatwione – darkul co Ty o tym sadzisz ??? :) bez dodatkowych komponentów można by problem rozwiązać :) Trzeba by to tylko sprawdzić czy to by ruszyło … szkoda ze nie mam przejściówki 2*DIP8 -> DIP8 :( to bym cos na szybko spróbował … ale może jak wrócę z pracy to pokombinuje cos na piechotę na płytce uniwersalnej i opisze co mi wyszło. Jak moje 12 Ohmowe słuchawki z 50mm przetwornikami pójdą w takiej konfiguracji to myślę ze już każde inne powinny iść :))) Myślę ze rozdzielenie opampow zadowoliło by wtedy i purystów dźwiękowych i takich co chcieli by mieć zintegrowany wzmacniacz słuchawkowy :)

 

Co do zasilania to z kolei ja nie jestem do tego przekonany :) każdy ma jakieś swoje pomysły co do zasilania i wiadomo ze to ono ma tak naprawdę największy wpływ na dźwięk :) Pytacie o użyte elementy - dla przykładu mój zasilacz:

 

- 3,3V – z trafa dostaje po wyprostowaniu około 9V, to idzie na wstępny stabilizator LDO TLE4255-2 obciążony pojemnością Rubycon YXF 47uF/25V a następnie stopień na stabilizacji na 3,3V na TPS79633 obciążony już tylko Wima MKP 1uF.

 

- 5V – tu jest klasyka LM317, rezystory do podziału napięcia to 243R / 715R na każdym mały niskoimpedancyjny Nippon LXF 27uF/35V i całość wyjścia obciążona Wima MKP 1uF

 

- +/- 15V dla opampa to stabilizatory regulowane National Semiconductors LM2941 / LM2991 – dokładnie posadzone według pdf’a i na wyjściu znowu Wimy MKP 1uF

 

- +/- 15V dla wzmacniacza słuchawkowego to stabilizatory National Semiconductors LM2937-15 / LM2990-15 – gotowe na +/-15V i za nimi kolejne Wimy MKP 1uF

 

Niestety nie mam gotowego schematu bo nie mam czasu go narysować :( Każdą wolna chwile wykorzystuje na lutowanie :)

 

Chciałem się bardziej szarpnąć i zrobić zasilanie na OPA254/548 + dokładne źródło napięcia czy czymś podobnym tak jak ma kafka w swoim preampie ale zapału mi zabrakło :) Może do pre się na cos takiego szarpnę ale najpierw trzeba by takie układy dobrze przećwiczyć :)

 

Jeżeli chodzi o inne modyfikacje względem oryginalnego projektu to:

 

- C19 i C20 dałem Rubycony ZL 270uF/100V

- C1, C5 i C8 to Rubycony ZL 180uF/50V

- C7 to Wima MKP 470nF

- C13 i C14 (te na zasilaniu opampa) to Wimy MKP 1uF

- C9 i C10 mam 1n5 w miejsce 1n8 – po pierwsze miałem takie bardzo dobre Wimy a wiadomo ze jakość elementów w filtrze ma duże znaczenie a po drugie podniosło to nieznacznie częstotliwość graniczna filtru dolnoprzepustowego :) Veteran używał PCM2702 bez filtra z dobrymi rezultatami co znaczy ze nie produkuje on dużo śmieci podczas kwantowania wiec ta drobna zmiana powinna teoretycznie minimalnie poprawić dźwięk i takie wwalenie tez odniosłem podczas słuchania ale nie chciałem tu przesadzać bo może ta poprawa to tylko kwestia autosugestii – radze każdemu popróbować samemu :)

- zamiast 100nF wszędzie jest 120nF bo takie miałem :)

- no i na wyjściu są ERO MKC 10uF

- jako opamp został podwójny AD797 ale jak będę miał jakieś nowe opampy to na pewno powsadzam i posłucham – OPA2604 tez się doskonale zachowywał. Spróbuję jeszcze wsadzić OPA551 i popędzić słuchawki albo wracając do stajni Analoga to może AD810/811 tez jest obiecujące :)

 

Reszta jest chyba tak jak w oryginale :) Wszystkie kondensatory łącznie z tymi dużymi MKC kupiłem u Javoreczka na allegro – pierwsza klasa elementy i cena !!! nie tylko kondensatory u niego kupowałem i na 101% polecam :)

 

Msfalcon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A może po prostu ktoś z 'bossów' zaprojektowałby oddzielną płytkę zasilacza z potrzebnymi napięciami i oddał ją do zakładu ?? Ci którzy lubią eksperymentować by eksperymentowali, a Ci którzy mają mniejsze doświadczenie mieli by gotowy zasilacz który pozwolił by na szybko stestować kartę. To tylko moja sugestia, może znaleźli by się chętni. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciw a nawet za! Choc taka plytka musiala by umozliwiac regulacje napiecia powiedzmy od +/- 15 do +/- 12 V (bo kazdy pewnie bedzie mial inne preferencje jesli chodzi o opampy) - ale to nie problem.

 

Proponuje maly konkurs, do wygrania chlapacz od fiata126p - kto zaprojektuje pcm2702 PCB premium? Nikt nie odniosl sie do mojej propozycji polaczenia najlepszych cech plytki msfalcona i np. DMA (ktora np. ma pojedyncze opampy i wzmacniacz sluchawkowy (co prawda na buf643 ale jest :)) - byc moze nie dysponujecie schematami? pozwole sobie je umiescic tutaj :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche myslalem nad posklejaniem wszystkiego, o czym tu mowa i nieco przerobilem PCB. U mnie jako kondensatory wyjsciowe sprawdzily sie BlackGate N. Graja duzo lepiej niz wiekszosc foliowych, a ich rozmiary sa niewielkie co zmniejsza plytke drukowana. Gdyby ktos byl zainteresowany - mozna je sciagnac przez Petera. To taka propozycja wersji de-luxe ;)

Uwzgednilem:

- dwa pojedyncze op-ampy, zarowno w obudowach DIP8 jak SO-8 (SMD)

- osobne zasilanie dla czesci cyfrowej i analogowej, +-15V, 5V oraz 3.3V

- od strony wyjsc mozna dostawic pod katem prostym np. plytke wzmacniacza sluchawkowego, zrobie jeszcze zlacze do jej zasilania

- rezonator kwarcowy lub generator

- dowolne diody w mostku

 

Wymiary PCB: 95x61mm. Finalnie bedzie pewnie troche mniejsza. Obok mozna zrobic odlamywana plytke wzmacniacza sluchawkowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-772-100004430 1170273115_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI, tylko popatrz na to (dwa pojedyncze WO zamiast podwójnego) tak, że takie rozwiązanie jest trochę mniej uniwersalne, bo zastosować przejściówkę z 2->1 (taką jak zastosowałeś) jest łatwo, a na odwrót, tzn. 1->2 to już praktycznie niewykonalne - ze względu na brak takich przejściówek, a na przykład jak sam piszesz OPA2604 gra nieźle i pewnie sporo osób także jego będzie chciało zastosować.

Co do zasilania, to także nie chciałbym integrować zasilania z PCB, ale mogę rozwiązać to tak, jak na poniższym, rysunku. Tzn. odłamywana płytka zasilania:), kto chce zbuduje w oparciu o ten prosty zasilacz, a jeśli ktoś woli swoje rozwiązania zasilania, to sobie po prostu ją wyłamie i zostawi samego DACa.

Więc na dzień dzisiejszy, sprawa wygląda tak, że płytka zostaje taka, jak jest (bezpośrednio na PCB DACa nie dodaję ani zasilania ani wzmacniacza słuchawkowego) natomiast jest możliwość zamówienia z odłamywanym zasilaczem.

Co Wy na to? Zamawiać PCB z odłamywanym zasilaczem (będzie droższe), czy zostawić samego DACa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~msfalcon

 

Wiekszosc 'ciekawych' wzmacniaczy operacyjnych jest wykonywana w wersji pojedynczej (OPA627/637) ;) OPA2604 = 2xOPA604, cena rowniez jest proporcjonalna 20zł = 2x10zł. Z tego co wiem, wersja pojedyncza gra nieco lepiej :) Jak wspomnial Chumi - na wyjsciu mozna zastosowac uklady OPA551/2 i po niewielkiej korekcji LPF mamy wydajny wzmacniacz sluchawkowy. W tej chwili mam podpiety do sluchawek LM6171 (Darkul wspominal, ze je stosuje) - 100 mA Iout i niezle sobie radzi.

 

Duza zaleta Twojej PCB jest druk jednostronny :) Ja caly czas chce miec mase cyfrowa w postaci plane w top layer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> veteran, ogólnie zgadzam się z tym co piszesz, jednak jak wspomniałem zostasowanie przejściówki w przypadku wersji na podwójny WO nie stanowi dużego problemu i także na takiej przejściówce można posadzić OPA551/2 - odwrotnie już tak łatwo nie jest (a niektórzy posiadają już podwójne WO i cheliby je wykorzystać:)). Taka jest moja koncepcja.

Poza tym nie chiałem rozbudowywać PCB m.in. z tego względu, że jest ono jednostronne, a tą jednostronność chciałem zachować ponieważ mimo wszystko taki druk jest po prostu tańszy.

Tak wieć, mój druk zostaje taki jak jest i jeśli jesteście zainteresowani proszę potwierdzać na maila, jeśli ktoś woli mieć pojedyncze WO bez przejściówki to zapraszam do veterana (bo pewnie także ma zamiar produkować, skoro już zaprojektował:) ). Aha rozmiar mojego PCB (wersji z zasilaczem) to 87x72cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie - trudno jest trafic we wszystkie gusta ;) Kompromis jest nieunikniony.

 

Dwie plytki z AVT, ktorymi sie bawilem, po czestym lutowaniu i zmianie elementow nie nadaja sie juz do niczego ;) Plytka pod PCM2702 chodzi za mna od dawna i kiedys trzeba ja bedzie oddac do zakladu. Jezeli tak sie stanie - chetnie sie z Toba wymienie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos wykozystywal ten ukladnik jako wzmak sluchakowy do lapka

mam w lapku karte dziwkowa ale jest lipnej jakosci ,szumi i slaba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, u mnie pracuje jako zewnetrzna karta dzwiekowa przy laptopie (tamta jest podla) i pececie. Do sterowania sluchawek uzywam TPA6120. Jak juz bylo wspominane wczesniej - uzywajac OPA552 lub LM6171 mozna 'napedzac' sluchawki bezposrednio z wyjscia tej karty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisalem w mailu

wezme od ciebi plytke do wzmaka sluchawkowego na tpa6120 ( chetnie 2 szt )

sory ze tu ale nie bylo jak inaczej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcacego nic trudnego !!! :) tak jak wczesniej napisalem sprawdzilem jak sie zachowa podwojne OPA551 do bezposredniego pedzenia sluchawek z wyjscia karty :) Lutowalem ta przejsciowke ponad godzine - az trudno uwierzyc :) a jednak, ale wreszcie wsadzilem kostki i poszlo :) zmienilem tylko rezystory wyjsciowe na mniejsze bo moje sluchawki maja 12 ohm wiec nie bylo sesu zostawiac rezystorow 100 ohm tak jak w oryginale - cala moc szla w rezystory :( ostatecznie dobralem sobie optymalne 22 ohm. Jak to gra ??? niezle, ale nie jestem jakos super zachwycony. Na umiarkowanej glosnosci bardzo czysto i lekko, bardzo przyjemnie sie tego slucha i wlasnie w tym momencie siedze ze sluchawkami na uszach :) Sluchanie nowej plyty Marka Napiorkowskiego "NAP" daje naprawde duzo satysfakcji. Wczesniej byl Fourplay i Marcus Miller :) bardzo duzo detali i krystaliczne wysokie tony - gitara i wokale pierwsza klasa :) niestety gorzej jest z basem - poprostu jak sie da glosniej to go niestety troche brakuje - szczegolnie jak sie slucha gitary basowej Marcusa Millera. Moze na innych sluchawkach bedzie inaczej ale u mnie taka konfiguracja nadaje sie jedynie do wieczornego slychania do snu :) Probowalem jeszcze AD810 ale kompletna pozazka - wzbudzil sie i zgrzal momentalnie - bez obciazenia i z obciazeniam to samo :)

 

msfalcon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3138-100004414 1170273139_thumb.jpg

post-3138-100004415 1170273138_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

czytajac ten watek dobilem sie jeszcze bardziej, gdyz wychodzi na to, ze pomimo najszczerszych checi jestem pierwsza osoba ktorej ta karta nie dziala ; /... licze ze moze jakas pomoc uda mi sie tu znalezc, bo w elektronice jestem powiedzmy sredni wiec nie mam pojecia co moze byc nie tak w tym konkretnym przypadku...

 

pcma i opampy kupilem na allegro (2xOPA627), sam zrobilem plytke z przejsciowka na nie, sam zrobilem plytke z zasilaniem itp. plytka pod pcm'a to kit AVT. Zasilanie dziala poprawnie (daje napiecia jak trzeba), po zlutowaniu glownej plytki sprawdzalem miernikiem czy wszystko laczy jak trzeba no i wydawalo sie ze jest jak nalezy, po pierwszym podlaczeniu zasilania zdziwilo mnie, ze swiecila sie nie ta dioda co trzeba, a mianowicie dioda PLAYBACK. chwilowo sie tym nie przejalem bo uznalem, ze po prostu diody przylutowalem na odwrot albo cos... po przyniesieniu tego do kompa i podlaczeniu do zasilania ponownym dioda zaczela mrugac, poruszanie nia albo plytka powodowalo gasniecie lub swiecenie, zapewne wiec pcm nie byl zbyt dobrze przylutowany... podlaczenie kablem USB - nieznane urzadzenie (system to XP i 2003), poszedlem podlutowac pcm'a troche bardziej i dokladniej - zaczela sie swiecic dioda SUSPEND (wiec ta co nalezy), ale po podlaczeniu do kompa - nieznane urzadzenie... szybki test kabla - dobry, gniazda - dobre, polaczenia wtyczka -> 4 wejscia sygnalu w pcmie - OK... ale po podpieciu do kompa - nieznane urzadzenie... wkurzylem sie zdeczka i przy kolejnej prubie podlutowania pcm'a chyba troche przesadzilem bo przegrzalem jedna czy dwie sciezki ; / (o dziwo wciaz wszystko laczy), ale karta jak nie dzialala tak nie dziala... zdolowalem sie troche, bo kasy na to wydalem dosyc sporo i trudu tez w to troche wlozylem, wiec moze teraz wy mi cos pomozecie, gdyz widze ze sa tu osoby obeznane w tych sprawach... czy to walniety uklad? przygladajac sie aplikacji ukladu dochodze do wniosku, ze do poprawnego wykrycia karty przezz kompa wystarczy kilka rezystorow i kondensatorow przy wejsciu, no i zasilanie, a cala reszta nie powinna w tym przeszkadzac, a jednak nie dziala...

 

chcialbym sie jeszcze spytac msfalcona czy oferta zamowienia u niego plytek (samej pod pcm'a) jest wciaz aktualna, gdyz bylbym zainteresowany... przypuszczam, ze po odlutowaniu pcma te dwie przegrzane sciezki odpadna i plytka bedzie do wyrzucenia, a ze nie jestem z warszawy to nie chce mi sie po raz 3ci placic 13zl za przesylke, wolalbym lepsza plytke msfalcona, albo nawet zrobic sam...

 

stad tez nastepne pytanie - msfalcon - plytke robiles termotransferem, ale czy wytrawiales w B327 czy w chlorku po prostu? nie ma to jak satysfakcja wlasnorecznie zrobionej plytki ; ]

 

z gory WIELKIE dzieki za jakas odpowiedz i pomoc, dzis jeszcze poprubuje posprawdzac moja plytke czy wszystko laczy jak nalezy, ale cos nie sadze zeby to wiele pomoglo...

 

AVE!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->veteran

A pewnie, płytkami zawsze można się wymienić, nawet jeśli Twoja koncepcja nie trafiłaby do zakładu to niekoniecznie na płytki o tym samym przeznaczeniu:)

->ChUmI i pozostali:)

Jak już wiesz, są dwa mostki z możliwością montażu jednego lub obydwu. Rozdzielają one część cyfrową od analogowej.

Ogólnie zasilacz wyszedł trochę bardziej złożony niż miał być początkowo, tzn. można go złożyć tak, że wystarczy podłączyć jedno symetryczne trafo (łącząc na PCB ze sobą 2 punkty oznaczone V+ i nie montując mostka do części cyfrowej) lub można zmontować w ten sposób, że jedno trafo zasila część analogową przez jeden mostek, a drugie przez kolejny mostek zasila cyfrówkę. Co komu pasuje:) A jak nie spasuje, to zawsze można go odłamać:)

Więc może dodam jeszcze finalną wersję PCB:)

->Freddie

Jedyne, co mi przychodzi na myśl, to właśnie słabe luty na PCMie. Sam w mojej prototypowej karcie miałem takie zdarzenie, że w pewnym momencie komputer zaczął mi wykrywać właśnie "nieznane urządzenie" jednak ponowne przelutowanie z dodaniem większej ilości cyny pomogło i problem zniknął na zawsze:).

Nie wiem jak lutowałeś, ale jeśli opierałeś się wyłącznie na cynie na polach PCB, to wg. mnie powinieneś to jeszcze raz przelutować dodając jednak cyny z zewnątrz. Sposób lutowania był już omawiany w tym wątku (grunkt to cienki grot - 0,2-0,4mm, stabilizacja temperatury, cienki stop lutowniczy - 0,25mm, no i przydałby się topnik, choć już niekoniecznie). W razie zwarcia nóg, możesz spróbować taśmy miedzianej albo/i cieniutkiej igły.

Tak sobie myślę, że przyczyną może także być jeszcze zegar (kwarc i kondensatory towarzyszące) - także sprawdź te elementy (mogłeś np. kondensatory przegrzać).

Co do nowej płytki, jeśli masz wprawe, to zrobienie jej termotransferem jest w zasięgu tej technologii, choć pewnie lepiej by wyszła metodą chemiczną (emulsją światłoczułą), której ja osobiście nie stosuję bo dla mnie to za dużo z nią paprania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

msfalcon

jesli masz jedna lub dwie plytki chetnie wezme od ciebie >Uklady juz mam prawie zalatwoine wiec zrobie ta karte i ocenie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stacji lutowniczej nie posiadam niestety, mam lutownice grotowa 40W, lutownica do SMD to troche drogi dodatek... cyne mam bodajze 0,7mm... zaraz ide sprobowac poprawic te luty jakos tym co mam, wylutuje tez kondensatory z pobliza kwarcu i wstawie nowe, zobaczymy czy to cos pomoze... ehh...

 

jesli mozesz to zostaw w zapasie jedna plyteczke dla mnie, postaram sie zdecydowac ostatecznie dzis lub jutro najpozniej...

 

AVE!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Od dłuższego czasu nosze się ze zrobieniem czegoś na tym pcmie, ale z umiejetnościami potrzebnymi troche kiepsko, wiec szukam tez innej opcji. Zastanawiam się też jak ta karta, w omawianym projekcie, będzie wypadać w poruwnaciu z juli@ esi (ta taka odwracana biała) czy emu04040, bo nie są one aż takim strasznym wydatkiem a dla mnie sprawa była by prostsza... jakieś opinie? ktoś miał okazje do porównania? z góry dziękuje za wszelką pomoc :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również witam wszystkich.

 

Posiadam kartę USB od montera taką jak tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy ktoś z szanownych przedmówców zdecydowałby się na jej solidny upgrade? Oczywiście za stosowną opłatą :)

Ja niestety mogę zlutować kabel, ale z elektroniką nie dam rady.

Byłbym wdzięczny za pomoc - majl w "o mnie", a jestem z Łodzi.

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.