Jump to content
Sign in to follow this  
Łotr_1

Naprawa Marantz PM75

Recommended Posts

Witam szanownych forumowiczów

Na wstępie podkreślę że nie jestem żadnym elektronikiem potrafię posługiwać się lutownicą w miarę sprawnie ale gorze z zakresem wiedzy. :)

Jestem w trakcie naprawy wzmacniacza Marantz PM-75 okazało się mój egzemplarz jest dość zmęczony zwarte rezystory drutem itp. Ma również przypadłość opisaną w tym wątku:

Ciekawe jest to że w moim egzemplarzu nie ma kondensatora  22uF/50V znajdującego się między dwiema Elnami  (2200 uF/35 v). Nie ma wlutowanego również kondensatora C818. 

Dlatego pytam doświadczonych kolegów czy powinienem wlutować te kondensatory czy też nie.

Druga kwestia jest znalezienie odpowiedniego kondensatora C815 (3300 uf/10v) 

-rozstaw nóżek - 5mm

- szerokość - 12mm

- wysokość obojętnie

Wiem że można zastąpić go kondensatorem o wyższym napięciu zachowując tą samą pojemność szukając w internecie natrafiłem na dwa kondensatory które zmieściły by się na płytce:

https://www.piekarz.pl/pl/?item=24322

https://allegro.pl/oferta/kondensator-el-3300uf-10v-jackcon-low-esr-10szt-7303229200

nie wiem czy któryś z wymienionych jest odpowiedniej jakości wolał bym nie wstawiać byle czego aby uniknąć kolejnego serwisu.

Może któryś z kolegów zna sklep gdzie mógł bym dostać wymieniony kondensator w odpowiedniej obudowie i dobrej jakości. 

Przesyłam również linków z instrukcją - https://www.manualslib.com/manual/904186/Marantz-Pm-75.html

Z góry dziękuje i przepraszam jeśli jest coś nie jasne :)

Kolego najpierw sprawdź czy te kondensatory były w ogóle wlutowane fabrycznie, czyli czy pola lutownicze od strony druku noszą ślady lutowania . Jeśli tak to znaczy że ktoś je wylutował . Wtedy musisz je wstawić. Na allegro znajdziesz takie dobrej klasy bez problemu. 

Już sprawdzałem w instrukcji i C815 ma 3300 uf/10v w moim egzemplarzu siedziała jeszcze stara ELNA. Zaznaczę że wymieniłem już wszystkie kondensatory na Nichicona kilka FG, KA i KW. Pozostał mi do wymiany już tylko nadmieniony C815 którego nie potrafię odszukać w tak wąskiej obudowie i odpowiedniej jakości. A te kondensatory do których link podałem nie znam i nie wiem czy to jakiś szajs czy nie. Po prostu patrząc na cenę za sztukę wydają się jakoś podejrzanie tanie :) 

Ojj sorry źle cię zrozumiałem . Jedno miejsce wygląda jakby było lutowane natomiast drugie wygląda na nietknięte i zaślepione cyną. Tak jak pisałem był grzebany i nie wszystkie elementy były oryginalne a ja chce doprowadzić do stanu gdzie będzie wszystko funkcjonowało poprawnie. Bo jak zaczynałem to 2 rezystory były zdrutowane nie wiem po co. 

Posted (edited)
2 godziny temu, Łotr_1 napisał:

Ciekawe jest to że w moim egzemplarzu nie ma kondensatora  22uF/50V znajdującego się między dwiema Elnami  (2200 uF/35 v). Nie ma wlutowanego również kondensatora C818. 

Dlatego pytam doświadczonych kolegów czy powinienem wlutować te kondensatory czy też nie.

A to nie ten sam kondensator? Albo może to C818 i C819?

Na moje oko mają blokować szumy diody C813/C814 i rezystora które są napięciem odniesienia dla źródła prądowego. Prawdę mówiąc rzadko w takim miejscu widuję elektrolity, szumy przewodzącego złącza nie są duże. Tak więc możesz sobie darować (oczywiście to tylko moje zdanie).

Edited by Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

32 minuty temu, Jaro_747 napisał:

A to nie ten sam kondensator? Albo może to C818 i C819?

Na moje oko mają blokować szumy diody C813/C814 i rezystora które są napięciem odniesienia dla źródła prądowego. Prawdę mówiąc rzadko w takim miejscu widuję elektrolity, szumy przewodzącego złącza nie są duże. Tak więc możesz sobie darować (oczywiście to tylko moje zdanie).

Chyba kolego masz racje że to C818 i C819 ale jak na nieszczęście po oczyszczeniu płytki z kleju i elektrolitu napis jest niewyraźny. Na domiar złego ktoś tak tu pomodził że nie wiadomo co było wcześniej a co jest efektem ingerencji. Dodatkowo wzmak działał ale tydzień temu uszkodziła mi się jedna kolumna dlatego go otworzyłem i zacząłem wnikać. W instrukcji jak patrzy się na rysunek rozmieszczenia elementów na płytce jest błąd w miejscu miedzy kondensatorami C805 i C806 (2200 uf/35v) jest zaznaczony drugi raz kondensator C815 co jest niezgodne z prawdą.

Dodatkowo przesyłam zdjęcie na którym widać jak ktoś zwarł drutem nóżki od rezystora w jakim celu nie wiem :)

Rezystor.png

Jeszcze jedno pytanie może ktoś będzie mi w stanie pomóc. Nie mogę odszukać wartości rezystorów R801 i R802. Na schemacie odnalazłem informacje że są to rezystory 2,2 k ohm. Ale ile one mogą mieć W? Nie są uwzględnione w wykazie elementów.

2 hours ago, Łotr_1 said:

Ale ile one mogą mieć W

1/4 styknie.

Godzinę temu, januss73 napisał:

1/4 styknie.

Super dzięki za odpowiedz. Mam nadzieję że w weekend wreszcie skoczę i okaże się czy czegoś nie sknociłem :) Jak wszystko się uda wrzucę zdjęcia a nóż komuś coś pomogą. Zastanawiam się nad wymianą opa na jakieś lepsze. Czy możesz doradzić coś w tej kwestii. 

A co tam siedzi?

Lepszy oryginalny NE jak podrabiany OPA 😉

• Like 1

Oznaczenie na elemencie: 5534DD JRC 8007 a w wykazie komponentów ma nazwę NJM5534DD. Szczerze nie mam za bardzo pojęcia o co z nimi chodzi wiem tylko tyle że to wzmacniacze operacyjne które wzmacniają sygnał audio no i tyle :)

Nareszcie lutowanie zakończone. Oto efekty pracy:

Marantz po naprawie 1.jpg

Marantz po naprawie 2.jpg

W dniu 14.03.2019 o 21:30, Łotr_1 napisał:

Oznaczenie na elemencie: 5534DD JRC 8007 a w wykazie komponentów ma nazwę NJM5534DD. Szczerze nie mam za bardzo pojęcia o co z nimi chodzi wiem tylko tyle że to wzmacniacze operacyjne które wzmacniają sygnał audio no i tyle 🙂

To by się zgadzało, JRC to producent układów NJM.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

No mały sukces. Wznacniacz się włączył i nic nie płonie 😛 Słyszę jak włącza się przekaźnik od głośników. Jutro odbieram kolumny i zobaczymy czy zechce grać 😉 Jeśli chodzi o te wzmacniacze operacyjne to na co mógłbym ewentualnie je wymienić. Słyszałem o formie burr-brown. Tylko nie wiem który model tu pasuje.