Skocz do zawartości
IGNORED

Kwarc TCXO 0.1ppm - dobre to, czy do piachu?


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak być może czytaliście, przymierzam się do instalacji w Xindak DAC-9 dedykowanego master clocka.
Obecnie mam założony taki kwarc, jak niżej (tj. JUMP 24.576MHz).

I tu pytanie... Testowaliście może te generyczne kwarce TCXO 0.1 ppm?
Występują na Ali w dziesiątkach nazw i oferowane są przez wielu sprzedawców (Vanguard, Weiliang, etc.), ale jest to ten sam generyczny kwarc - czasem z pseudo brandingiem.

Przykładowo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nadaje się taki kwarc na "podmianę" w moim przypadku?

Patrząc po cenie (kilkadziesiąt zł vs kilka zł kwarce standardowe), to tanie nie są i chyba musi się to wiązać - pomimo mało markowego produktu - z dobrymi parametrami?
Można liczyć realnie na zysk jakościowy, czy jednak "co master clock, to master clock"?

Resampler w tym DAC to CS8421.

Pozdrawiam,

L

CLK.jpg

image.thumb.png.b1721de4adda19196ede394d65e8871a.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet najlepszy zewnętrzny zegar - można spartaczyć ostateczny efekt.  Przez dwie kwestie: 
a). niechlujne i brudne zasilanie tego zegara, oraz 
b). zbyt duża odległość między nóżką zegara a układem, do którego go trzeba doprowadzić ( .. i/lub brak terminacji linii ...)

Tak więc zalecałbym do tego zegara rozważyć: osobne uzwojenie lub wręcz osobne małe trafko, najlepiej z ekranem elektrostatycznym między pierwotnym a wtórnymi; Prostownik na sensownych diodach (a nie np. dziewki typu 1n4007); dobry niskoszumny regulator za prostownikiem.  a co najważniejsze, dobry SMD regulator w BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE do tego zegara.  Nie zapomnij też o jakichś dobrych szerokopasmowych odsprzęgach wprost na nogach zasilania zegara. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lete napisał:

Można liczyć realnie na zysk jakościowy, czy jednak "co master clock, to master clock"?

A ten "master clock" to co to jest?...

Na jakichś kamieniach księżycowych zbudowany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Grzegorz7 napisał:

A ten "master clock" to co to jest?...

Na jakichś kamieniach księżycowych zbudowany?

Odrębne zasilanie, bufor, dokładność. Może lepiej działa, niż wymieniony kwarc, nawet taki 0.1ppm? Nie znam się, ale chętnie się douczę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lete napisał:

I tu pytanie... Testowaliście może te generyczne kwarce TCXO 0.1 ppm?

Testowali? Co to znaczy?

0,1 ppm to przy wskazaniu na częstościomierzu o typowej rozdzielczości 8 cyfr wskazanie 24576000 Hz. Niedokładność tego oscylatora jest na poziomie 1/10 rozdzielczości przy bramkowaniu 1s tego częstościomierza. 

Co chciałbyś zobaczyć przy pomiarach wysokiej klasy częstościomierzem? Pomiary różnicowe są trudne i wymagają już jakiegoś złożonego układu pomiarowego. 

Sądzę, że pytasz o słuch? ?

To odpowiem, że człowiek nie jest w stanie odróżnić fluktuacji na poziomie 1 Hz w sygnale 1kHz. Daje to 1000 ppm. Można to mniej więcej transponować na zegar DAC`a. Nawet wybitnie słyszący Człek nie usłyszy fluktuacji na poziomie 100 ppm. 

PS: 

TCXO Temperature Compensated Xtal Oscillators. W tej obudowie jest układ elektroniczny kompensacji temperatury.

Ta podana tolerancja dotyczy określonego parametru tego oscylatora w określonych warunkach. Jak najbardziej dobre zasilanie i stabilizacja termiczna  o której już się zapomina. Bo z danych katalogowych rozmaitych producentów wynika, że na stopień zmiany wynoszą dużo więcej niż te 0,1 ppm. Zresztą w cenie kilkudziesięciu zł 0,1 ppm to ściema. 

Zresztą mogę kilka takich oscylatorów podgrzać jak będę w domu i zobaczę czy fluktuacje temp. są poniżej rozdzielczości przyzwoitego częstościomierza...

W kartach katalogowych podają również szumy fazowe i jitter. Szczególnie ten ostatni to przedmiot fantasmagorii złotouchych.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to 0.1ppm to ja bym raczej z przymrużeniem oka patrzył. Pytanie czy to ma znaczenie.

To w końcu tylko 8$ i miesiąc czekania. Zamów, wymień oceń. Jak ci nie podejdzie odkupie ten generator od ciebie za pół ceny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, januss73 napisał:

Na to 0.1ppm to ja bym raczej z przymrużeniem oka patrzył. Pytanie czy to ma znaczenie.

To w końcu tylko 8$ i miesiąc czekania. Zamów, wymień oceń. Jak ci nie podejdzie odkupie ten generator od ciebie za pół ceny ?

W przypadku tego Xindaka (DAC-9) jedynym dla mnie wyzwaniem "na ucho" jest budowa sceny wgłąb, tj. dokładność prezentacji planów 3D - tak, aby przede mną (i na boki) słychać było "hektary" przestrzeni. Taki efekt (scena za głośnikami, wycofana, ale z bardzo dobrą głębią) był już u mnie słyszany przy wykorzystaniu starszej wersji tego dac'a, tj. Xindak DAC-5 (miałem niedawno). Ale ze względu na brak USB (i niechęć do konwerterów zewnętrznych, etc.) kupiłem w dobrej cenie DAC-9, który gra jeszcze lepiej, ale z jednym "ale"... No właśnie, tym "ale" jest budowanie głębi 3D - w tym przypadku mam pewne zastrzeżenia, więc zacząłem "grzebać" w okolicy zegara, bo wg wszelkich znaków na ziemi i niebie, to może być przyczyna słabszego 3D (scena w dal). Tani, niedokładny kwarc, może coś z jego zasilaniem, etc. Stąd pomyślałem, że skoro dobry kwarc 24.576MHz w obudowie DIL14 5V jest praktycznie niedostępny (np. Crystek występuje tylko, jako SMD 3.3V), to kupię sobie takiego Weilianga, który - jak widać na filmie, który podałem wyżej - jest jednak nieco bardziej precyzyjny, niż dobre kwarce 10ppm. U siebie podejrzewam, że ten zamontowany w DAC ma znacznie więcej, niż 50ppm, a może i powyżej 100ppm... ?.

Jest też opcja montażu master-clocka XO3, którą mam na warsztacie, acz tu już wiedza nie wystarcza, aby to zrobić solidnie... Zwłaszcza, że mówicie, że trafo toroidalne i przemyślana zabawa z zasilaniem, to obowiązkowa kwestia. No, ale czy XO3 nie ma już dobrego zasilania "ogranego" w swoim projekcie, więc pozostaje tylko trafo i po problemie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie zasilasz tego zegara z sieci, tylko z zasilacza tego DAC`a. Inaczej wpadniesz w kłopoty. 

Nie mówimy tu przecież o zegarach zewnętrznych za pierdylion i takiż DAC`ach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Oczywiście, że nie zasilasz tego zegara z sieci, tylko z zasilacza tego DAC`a. Inaczej wpadniesz w kłopoty. 

Nie mówimy tu przecież o zegarach zewnętrznych za pierdylion i takiż DAC`ach.

 

Mam w tym DAC kilka miejsc, gdzie mogę "ukraść" stabilizowane 10V i coś ok. 300mA (w Xindak DAC-9 są dwa trafa toroidalne), więc powinno być dobrze? Wtedy dedykowany kabelek SPDIF i takiż koncentryk (może ok. 5 cm) + zasilanie z trafo Xindaka, a wtedy po problemie, jak rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, lete napisał:

bo wg wszelkich znaków na ziemi i niebie, to może być przyczyna słabszego 3D (scena w dal). 

Wg wszelkich znaków na ziemi i niebie to ślepa uliczka. Szukaj gdzie indziej.

Parametr 1ppm jest praktycznie mało istotny,  jak już wczesniej pisali koledzy. 

Najważniejszy jest poziom szumu fazowego zegara i jakość jego zasilania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie nazywajmy tego generatora "kwarcem".

Druga sprawa - co to w ogóle jest? No niestety nie wiadomo.

W zasadzie może to być wszystko. Tu ciekawa dyskusja - niestety bez zdecydowanej konkluzji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jedno hasło które mi się spodobało - "They seem to be especially popular with audiophools"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowałem trochę tych Vanguard 0.3 i 0.1ppm i zwykle dźwięk był spokojniejszy a scena trochę bardziej poukładana. Te ppm akurat nie mają żadnego znaczenia, bardziej zwracaj uwagę na szum fazowy i jitter. Inne masterclocki dają jeszcze większą poprawę, jednak najlepiej jak to zrobi elektronik, najlepiej jeśli się dorzuci osobny zasilacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.