Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

"Warcholstwo " Kamila Janickiego też już przeczytane. To bardzo ważna pozycja historyczna dla zainteresowanych okresem Rzecz. Szlacheckiej . Bo ukazuje genezę przejęcia władzy tej formacji w Polsce ( XIV i XV wiek ) i obala wiele mitów czy stereotypów na temat szlachty . Chodzi o rzekomą demokrację i równość szlachty, o swobody wyznaniowe, o unikanie płacenia podatków , o brak odpowiedzialności za kraj i jego obronę itd.

  • 2 tygodnie później...

Jestem świeżo po lekturze arcyciekawej i oryginalnej książki A. Chwalby " Wisła . Biografia rzeki ". Oryginalnej bo tym razem ten znany krakowski historyk napisał monografię rzeki . To ciekawe spojrzenie na dzieje Polski w kontekście królowej rzek polskich .Z książki można się dowiedzieć m.in. jak historycznie kształtował się jej bieg , jakie były stosunki własnościowe samej rzeki i jej brzegów w różnych okresach historycznych , jaka był gospodarka nad rzeką ,czym i jak się po niej pływało, jak wyglądały porty i przystanie , jaki był stosunek do rzeki zaborców, jakie były mosty i promy, jak rzekę regulowano itd. Bardzo wartościowa książka.

Książka „Po Zagładzie. Praktyki asymilacyjne ocalałych jako strategie zadomawiania się w Polsce (1944/45–1950)” Ewy Koźmińskiej-Frejlak.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wstępowanie ocalałych do PPR/PPS/PZPR i udział w ruchu komunistycznym to jedne z form asymilacji w celu przetrwania po II wojnie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 5 tygodni później...

Kolejna książka Sławomira Leśniewskiego " Drapieżny ród Piastów " przeczytana .Wydana w 2018r. ale przeczytana teraz . Jak zwykle u tego autora ciekawa ,żywa narracja  ukazująca dzieje przedstawicieli tej dynastii od X wieku do ostatnich potomków w wieku XVII . Sporo nieznanych faktów i interesujące interpretacje .

  • 2 tygodnie później...

NATALIA JUDZIŃSKA „Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie", Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2023

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Judzińska punktuje milczenie większości kadry akademickiej i jej zgodę na przemoc, dokumentuje działania rektorów, by wprowadzić segregację. To zapis hańby, którą okryły się szkoły warszawskie, krakowskie czy lwowskie (o Poznaniu nie ma nawet sensu wspominać, tam studentów pochodzenia żydowskiego po prostu nie przyjmowano na uniwersytet) i o której nadal – poza Uniwersytetem Warszawskim, gdzie wmurowano tablicę – się milczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Coś dla zainteresowanych problematyką rosyjską . Właśnie czytam i jestem pod wrażeniem . Książka prof. Andrzeja Nowaka " Powrót Imperium Zła. Ideologie współczesnej Rosji ,ich twórcy i krytycy ( 1913-2023 ) ". Autor mierzy się z historią  pojęcia ,które jak wiadomo w polityce zastosował prezydent Reagan .To wybór esejów tego wybitnego historyka z ostatnich lat pozwalających zapoznać się ze sposobem myślenia i mentalnością Rosjan . Od początków imperialnych Moskwy w XV wieku ( drugi Rzym ) , poprzez imperium Romanowych , okres ZSRR aż do putinizmu obecnego .

  • 2 tygodnie później...

A teraz coś dla zainteresowanych historią wojskowości . Właśnie skończyłem ." Dzieje kawalerii. Od podków do gąsiennic " Bellona . Autor , Amerykanin Roman Jarymowycz kreśli historię konnicy od starożytności  aż do XX wieku a nawet współczesności ( traktując wojska pancerne jako kontynuację kawalerii ) . Sporo faktografii , są nawet polonica ( husaria , ułani ) .

  • 2 miesiące później...

Moja ostatnia lektura to " D-Day. 6 czerwca 1944. Przełomowa bitwa drugiej wojny światowej . " Stephen E. Ambrose . To fundamentalne dzieło  ( 700 stron ) amerykańskiego historyka poświęcone lądowaniu w Normandii . Autor szczegółowo analizuje drobiazgowe przygotowania Aliantów do największego desantu morskiego w dziejach  oraz samych walk . Nie można się oderwać od lektury .

Najnowsza książka S. Leśniewskiego " Kościuszko . Rysa na pomniku ? " przeczytana. I godna polecenia . Jak zwykle u tego autora ciekawa narracja, sporo faktów i ciekawych interpretacji . Zaskoczyło mnie to jakim szacunkiem i uznaniem cieszył się Kościuszko w ówczesnej Europie. Nie tylko w Stanach .

Tu prawdziwa kopalnia wiedzy z dziedziny historii wojskowości. Dla zainteresowanych tematyką

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 4 tygodnie później...

Teraz moje najnowsze lektury z zakresu historii najnowszej, ostatniego stulecia .Najpierw przeczytałem " Odrzanię " Z. Rokity , laureata nagrody Nike z 2021 r. To bardzo interesujące podejście do historii tzw. Ziem  Odzyskanych bądź Zachodnich . Autor doszedł do wniosku ,że historia Polski to głównie dotyczy dorzecza Wisły , kresów . Czyli w jego nomenklaturze Wiślandii , a ziemie zachodnie ( przez analogię Odrzania ) to w literaturze terra incognita . I ta książka stara się tę lukę wypełnić . Mamy tu ukazane dzieje Śląska ( Dolnego jak i Górnego ), ziemi lubuskiej, Pomorza Zach. ( bardzo ciekawy wątek o Szczecinie ) i Warmii. Czyli wszystko co uzyskaliśmy na zachodzie po II wojnie. To dzieje zniszczeń wojennych, włączania do struktur państwa polskiego ,stosunku do Niemców, kultury niemieckiej, odbudowy ze zniszczeń , miejsca we współczesnej Polsce. To bardzo oryginalne i ciekawe spojrzenie na te ziemie i ludzi je zamieszkujących .

Zachęcony Odrzanią sięgnąłem po wcześniejszą książkę Rokity " Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku ". Autor rocznik 1989 urodził się i wychował w Gliwicach . Na przykładzie losów swoich prapradziadków, dziadków i rodziców ukazuje dzieje Śląska od końca XIX wieku do końca XX. Porusza trudne kwestie relacji polsko - niemieckich , tożsamości narodowej , językowej spraw obyczajowych , kultury. Bardzo ciekawe spojrzenie na problem w wykonaniu człowieka młodego .Nie obciążonego przeszłością .

  • 2 tygodnie później...

Właśnie jestem po lekturze kolejnego tomu amerykańskiego historyka Stephena E. Ambrose o walkach na zachodzie Europy w czasie II wojny . " Żołnierze " bo taki ma tytuł obejmuje okres od 07 .06 . 44 do 07. 05 45. czyli od wyrwania się z przyczółka normandzkiego , poprzez zdobycie Francji, operację Market Garden, sforsowanie linii Zygfryda , Ardeny do końca wojny . Tak  jak poprzednio mamy tu pełną panoramę walk , obraz  na różnych szczeblach działań . Autor dzięki temu pokazuje jak zacięte i krwawe były to walki .I że dla Aliantów nie była to taka sobie łatwa operacja.

  • 3 miesiące później...

Dawno nie pisałem w wątku choć lektur oczywiście nie brakowało. Jakoś brakowało weny. Aby nadrobić choć część zaległości napiszę o kilku pozycjach . A więc kolejna książka w dorobku cenionego popularyzatora historii Sławomira Leśniewskiego . " Jagiellonowie . Złoto i rdza " WL . Tym razem autor mierzy się z legendą Jagiellonów prezentując aktualny stan wiedzy naszej historiografii . Legendą złotą j i czarną . Jak zwykle u tego autora książka napisana bardzo komunikatywnie.

Martyn Rady " Wspaniałe Królestwa .Dzieje Europy Środkowej " Bellona . Brytyjski historyk pisze dzieje państw i narodów Europy Środkowej , od wczesnego średniowiecza do współczesności. Oczywiście na tle dziejów całego kontynentu. Mamy tu dzieje Niemiec ,  Austrii ,Czech , Polski ( Polski i Rzecz. Obojga Narodów ) , Węgier , Litwy , Chorwacji .Bardzo ciekawe ( jak dla nas ) spojrzenie na nasze dzieje. Choć jak dla mnie za dużo Węgier a za mało Polski . Ale to pewnie skrzywienie i fakt znaczenia Austro-Węgier.

Jeremy Black " Wojna. Krótka historia " RM. To znakomita historia wojen od paleolitu do Zimnej Wojny podana w skondensowanej formie , autorstwa brytyjskiego historyka.

I kolejny tom amerykańskiego historyka Hugh Ambrose o II wojnie czyli " Pacyfik .Piekło było za oceanem " Bellona. Tym razem to nie tyle panorama walk na Pacyfiku co zbiór relacji czy wspomnień uczestników walk . Nie można się oderwać .

I to by było na tyle.

Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
  • 3 miesiące później...

Przez te parę miesięcy było sporo ciekawych książek historycznych ale chciałem napisać specjalnie o jednej . Timothy Garton Ash " Homelands. Historia osobista Europy ". To książka znakomitego brytyjskiego historyka o Europie . Zgodnie z tytułem bardzo osobista historia bo pisana z osobistej perspektywy . Ash ( rocznik 1955 ) pisze o tym jak nasz kontynent podnosił się z gruzów w 1945r., jak się odbudowywał , jak się jednoczył aż do współczesności . Trzeba tu zaznaczyć,że Ash to nietypowy brytyjski historyk. Nietypowy bo zna bardzo dobrze Europę Środ. i Wschodnią . Bywał tam często, zna języki, zna ludzi i ich mentalność . Zna także bardzo dobrze j. polski i ma żonę Polkę .Jednocześnie obraca się w kręgach decyzyjnych , politycznych Zachodu jako ekspert . Bardzo ciekawe spojrzenie na naszą historię po 1945r.

  • 1 miesiąc później...

" Polska krwawi Polska walczy. Jak żyło się pod okupacją 1939-1945" A. Chwalba WL. To chyba pierwsza synteza naszej wiedzy o tym okresie historii Polski pióra prof. UJ . To ogromna ilość wiedzy napisana bardzo przystępnym językiem o tych latach. O kampanii wrześniowej , o okupacji niemieckiej, sowieckiej, słowackiej i litewskiej .O życiu codziennym , terrorze, , deportacjach, germanizacji i sowietyzacji . O sytuacji Polaków, Żydów, Ukraińców . O oporze , konspiracji i jej organizacji. Bardzo cenna pozycja.

P.S. Była jakiś czas temu książka na podobny temat " Okupowana Polska w liczbach " ( pisałem o niej ) ale miała charakter raczej statystyczny .

  • 1 miesiąc później...

Właśnie kończę ostatnią książkę prof. N. Davisa " Galicja ". Oczywiście chodzi o naszą Galicję czyli Galicję i Lodomerię a nie tę hiszpańską. To chyba pierwsza tak obszerna monografia poświęcona temu tematowi. Autor opisuje jej dzieje od  I rozbioru ( kiedy to się pojawił się ten termin ) aż do XX wieku. Davis dokładnie naświetlił kulisy tego rozbioru  w świetle roszczeń austriackich ( sięgających XV wieku ) . A także ukazał fenomen zjawiska galicyjskości ,które przetrwało samą CK monarchię . Oraz tygiel kulturowy Galicji związany z mozaiką narodowościową zamieszkujących ją ludów czyli Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Wołochów, Ormian .

  • 3 tygodnie później...

Kolejna historyczna książka S. Leśniewskiego . " Na Moskwę . Polacy na Kremlu w XVII wieku " WL. Rzecz dotyczy stosunków polsko - rosyjskich po śmierci Iwana Groźnego czyli tzw. Wielkiej Smuty i polskiej interwencji w Rosji . Czasów polskiej dominacji  i upadku Rosji ( samozwańcy ).  Czyli jak chcą niektórzy naszych przewag czy też jak inni straconych szans.

  • 1 miesiąc później...

I kolejna ciekawa książka K. Janickiego " Cywilizacja Słowian " . Przedstawia najnowsze poglądy historyków na temat szeroko pojętej cywilizacji Słowian. Na temat ich pochodzenia , języka ,życia codziennego , budownictwa, uprawy roli itp. Przeciwstawia poglądy naukowe teoryjkom spiskowym o Wielkiej Lechii przemilczanej przez historyków z przyczyn ideologicznych czy politycznych .

  • 1 miesiąc później...

Dwie pozycje takie dla bardziej zaawansowanych . Najpierw " Krew i zgliszcza. Wielka wojna Imperiów 1931-1945 " R. Overy Rebis tom I. To książka brytyjskiego historyka przedstawiająca nowe spojrzenie na genezę i kulisy Ii wojny . Po pierwsze Overy traktuje tę wojnę nie od 1939r. ale od 1931 czyli datę ataku Japonii na Mundżurię  To wydaje się logiczne jeśli rozważamy tę wojnę jako światową a nie europejską .Ponadto tak jak w tytule autor uważa ,że przyczyny tej wojny to walka imperiów kolonialnych jako kontynuacja I wojny. Imperiów brytyjskiego, francuskiego , niemieckiego, włoskiego, rosyjskiego i japońskiego. To ciekaw spojrzenie.

I druga książka to dzieło T. Kutrzeby " Wojna bez walnej bitwy " Bellona. To dzieło dowódcy Armii Poznań i sztabowca WP. To rozważania o kampanii wrześniowej z uwzględnieniem bitwy nad Bzurą , o dowodzeniu, przygotowaniach , planach operacyjnych . Są też ciekawe komentarze historyków i sztabowców.

Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
  • 2 miesiące później...

Już jestem po lekturze i polecam. Kolejna książka S. Leśniewskiego i kolejna o Piastach. " Piastowie . Przeklęty testament ." Tym razem autor traktuje o dziejach Polski od testamentu Krzywoustego do koronacji Łokietka , czyli o rozbiciu dzielnicowym i o próbach zjednoczenia . Bardzo wartościowa pozycja.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.