Skocz do zawartości
IGNORED

Ciekawe książki historyczne .


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Do założenia tego wątku skłoniła mnie ostatnia lektura .Robert Forczyk  "Fall Weiss .Najazd na Polskę 1939 " Rebis .Autor to nie tylko historyk ale także były oficer US Army .Dlatego ta książka jest tak ciekawa bo pisana jest z perspektywy wojskowego .Oczywiście autor nie odkrywa Ameryki ,nie przedstawia nowych faktów czy interpretacji wydarzeń ( bo to już znamy ) ale trochę inaczej stawia akcenty .Przede wszystkim dowodzi ,że ówczesne Wojsko Polskie nie było tak beznadziejnie uzbrojone jak się powszechnie uważa .Podaje przykłady nowoczesnej broni na wyposażeniu i ukazuje wysiłek modernizacyjny kraju .Po drugie autor obala mit o perfekcyjnym przygotowaniu Wehrmachtu do wojny i bezbłędnym przeprowadzeniu blitzkriegu .Pokazuje ,że Niemcy tej nowoczesnej wojny dopiero się czyli i często im to nie wychodziło .W ogóle ciekawe jest to ,że Forczyk ukazuje działania obu stron obiektywnie ,bezstronnie .Również po naszej stronie .Te wszystkie błędy ,niedociągnięcia czy też sukcesy .Bez sztucznego lukru , pokrzepiania serc czy też czarnej narracji .Bardzo wartościowa książka .

Proponuję wątek o najciekawszych książkach historycznych ukazujących się na rynku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Autor to nie tylko historyk ale także były oficer US Army .Dlatego ta książka jest tak ciekawa bo pisana jest z perspektywy wojskowego .Oczywiście autor nie odkrywa Ameryki ,nie przedstawia nowych faktów czy interpretacji wydarzeń ( bo to już znamy ) ale trochę inaczej stawia akcenty .Przede wszystkim dowodzi ,że ówczesne Wojsko Polskie nie było tak beznadziejnie uzbrojone jak się powszechnie uważa .Podaje przykłady nowoczesnej broni na wyposażeniu i ukazuje wysiłek modernizacyjny kraju .(...)Bardzo wartościowa książka .

Raczej bezwartościowa. Podaj za tym amerykańskim historykiem, jakie przykłady nowoczesnej broni i w jakich ilościach miało ówczesne Wojsko Polskie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bardziej polityczna, nie mniej dotyczy historii współczesnej.

Douglas Murray - Przedziwna śmierć Europy.

Dlaczego Stary Kontynent popełnia samobójstwo?
Spadająca stopa urodzin, masowa imigracja oraz pielęgnowanie braku zaufania do siebie i nienawiści do własnych wartości składają się na to, że Europejczycy nie potrafią wystąpić we własnej obronie ani oprzeć się kompleksowym przemianom swojego społeczeństwa, które w końcu doprowadzą do jego unicestwienia....

Warto!

ps. Nareszcie fajny wątek, gratulacje Wojciechu!

Myślę, że okładki będą mile widziane.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Zajrzyj do książki .

Chciałem, żebyś w ten sposób pogłębił tę rekomendację. Chyba jednak nie czytałeś tej książki, skoro nie chcesz podać takich przykładów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeczytasz to podyskutujemy .

Zwróć uwagę na rozdziały Reorganizacja Wojsk Polskiego 1923- 1930 , Modernizacja wojska 1930 - 1939 ,Ograniczenia modernizacji .Jeśli chodzi o wrogów to Wehrmacht tworzy zespoły broni połączonych ,Wielki skok Stalina .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Jak przeczytasz to podyskutujemy .

Poczekam, jak sam przeczytasz , a potem podasz te kilka przykładów.

Ciekawie byłoby skonfrontować opinie Forczyka np. z opiniami Mariana Prowita z jego trzytomowych "Komentarzy do historii polskich działań obronnych 1939 roku" (wyd. II, Czytelnik, 1983). Autor był pułkownikiem dyplomowanym przedwojennego WP, walczył w wojnie polsko-bolszewickej oraz w I i II WŚ.

778121-352x500.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Zwróć uwagę na rozdziały Reorganizacja Wojsk Polskiego 1923- 1930 , Modernizacja wojska 1930 - 1939 ,Ograniczenia modernizacji .Jeśli chodzi o wrogów to Wehrmacht tworzy zespoły broni połączonych ,Wielki skok Stalina .

Nadal nie rozumiem, co stoi na przeszkodzie, abyś zacytował krótkie fragmenty z tych rozdziałów.

2 minuty temu, skynyrd napisał:

Porwita czytałem, ale bardzo dawno.

Też czytałem dość dano, ale ponieważ stoi na półce wojskowej części mojego niewielkiego księgozbioru, mogę zawsze po nią sięgnąć. Ot taki nawyk z czasów przed internetem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością przypomnę sobie również Najnowszą historię polityczną Polski 1864-1945, Poboga-Malinowskiego.

Też na szczęście półce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alberto Angela - Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety

Właśnie jestem po pierwszym rozdziale i świetnie się czyta.

 

"Autor zabiera czytelników w wyimaginowaną podróż po Cesarstwie Rzymskim w okresie jego największej potęgi i rozwoju terytorialnego, za panowania cesarza Trajana, w latach 115–117 naszej ery.
Książka stanowi swego rodzaju kontynuację "Jednego dnia w starożytnym Rzymie" (wydanie polskie – Czytelnik, Warszawa 2016 r.), poświęconego życiu codziennemu w stolicy cesarstwa.


Tym razem Alberto Angela oprowadza nas po największym imperium świata starożytnego, podążając śladem jednej ówczesnej obiegowej monety – sesterca – która przechodzi z rąk do rąk. Wraz ze swymi kolejnymi właścicielami sesterc dociera zarówno do głównych ośrodków cesarstwa, jak i jego prowincjonalnych zakątków – od Brytanii, Hiszpanii i nadreńskiego limesu po Ateny, egipską Aleksandrię oraz azjatycki Efez i Antiochię. Przechodzi przez ręce i legionisty, i właściciela ziemskiego, i bogatego handlarza garum (słynnego sosu rybnego), i chirurga wykonującego niebezpieczną operację, i niewolnika, i kobiety lekkich obyczajów… Wreszcie trafia nawet do samego cesarza, prowadzącego wówczas kampanię wojenną w odległej Mezopotamii.


Dzięki temu zabiegowi czytelnicy mogą zetknąć się z różnymi postaciami i grupami społecznymi tamtej epoki. Mogą poznać ich wygląd, otoczenie, domy, zajęcia, ubiory. Przyjrzeć się relacjom społecznym, rozrywkom, sprawowaniu kultów religijnych, a nawet zabiegom magicznym. Taki jest bowiem główny cel autora – w sposób bardzo przystępny, interesujący i zrozumiały pokazać kulturę i życie codzienne ludzi zamieszkujących starożytne Imperium Rzymskie.


Zrelacjonowana w książce wędrówka sesterca jest oczywiście hipotetyczna, ale całkowicie prawdopodobna, a wszystkie opisy miejsc i ludzi oraz realia ich życia są prawdziwe, oparte na rzetelnych badaniach historycznych i archeologicznych.


W sumie "Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety" – podobnie jak i "Jeden dzień w starożytnym Rzymie" – oferuje czytelnikom zarówno wciągającą lekturę, jak i sporą dawkę wiedzy historycznej, przekazanej w bardzo atrakcyjnej formie.
Tekst uzupełniają: mapka Imperium Rzymskiego w czasach panowania cesarza Trajana z zaznaczoną trasą wędrówki sesterca oraz czternaście ilustracji – rysunków, których autorem jest artysta grafik Luca Tarlazzi."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie kiedyś urzekł niezupełnie historyk, na którego w kibelku donosy do SB pisała własna żona: aUXk9kpTURBXy8xZTU5ZjJhNzQwNDFlZjc2NWMzY

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zacząłem poznawać jego twórczość od "Polski Piatów". Skończyłem na "Polskiej anarchii", "Rozważaniach o wojnie domowej" i "Pamiętnikach". Ciekaw jestem czy ktoś jeszcze czyta tego autora w czasach, kiedy "quantilla sapientia regitur mundus".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zyzol napisał:

Mnie kiedyś urzekł niezupełnie historyk, na którego w kibelku donosy do SB pisała własna żona

Ale fajnie - "niezupełnie historyk". To nawet cenniejsze niż bycie historykiem, kiedy autor ciekawie gawędzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, xetras napisał:

Ale fajnie - "niezupełnie historyk". To nawet cenniejsze niż bycie historykiem, kiedy autor ciekawie gawędzi.

Masz rację. "Polskę Piastów" zacząłem czytać w lipcowy wieczór, a skończyłem nad ranem. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wędrówki po dziejach przemysłu polskiego" (1966 - 1971) Aleksander Bocheński.

Również dobrze mi się czytało . 

(Teraz chyba bym nie zdołał, ale to inny problem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasienica... wszystko, co napisał na półce, lub audiobooki na HD czytane przez najwspanialszego polskiego lektora - Ksawerego Jasieńskiego.

Ostatnio słuchałem audiobooków Iwony Kienzler - kobieta naprawdę fajnie pisze, podaje masę faktów historycznych.

Gorąco polecam. Absolutnie, nie jest to literatura "kobieca" ? 

Piastowie od Mieszka do Kazimierza. Miłość i władza

Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii

Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności

 

Szczególnie ta ostatnia jest warta uwagi.

 

Poza tym kiedyś Biografie Ossolineum i Biografie PIW.

Za Ludwika XI, Paula Murray'a Kendalla zapłaciłem prawie całą wypłatę ?

Ale handlowałem całe lata książkami na Skrze i Wolumenie, więc sobie odbiłem. Nawet byłem zatrzymany za sprzedaż za Dziennika Tyrmanda i W cieniu Katynia, Swianiewicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje od rozróżnienie literatury popularono- naukowej , opracowań ( zawodowych historyków i archeologów ) oraz źródeł . To zupełnie różne literatury . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od autora wątku.

Ja bym nie zawężał drastycznie, bo można wyłapać parę perełek.

Bunscha czy Kraszewskiego nikt chyba nie będzie wklejał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej widziałbym pozycje naukowe lub popularnonaukowe a nie powieści historyczne .I raczej nowe niż te sprzed lat .

Przykładem tych drugich może być niedawno przeczytana pozycja Jana Wróbla "Grunwald 1410.Największy  trumf polskiego oręża ".

Sporo ciekawych informacji jak dotąd mniej znanych . Choć nie ze wszystkimi tezami bym się zgodził np. z wyjaśnieniem zadziwiającej bierności i powolności działań Jagiełły po bitwie .Tu zgadzam się z Jasienicą ,który był zdania ,że król nie chciał zupełnej zagłady zakonu aby nie rozpadł się związek Polski i Litwy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poprzednich lektur to wspomnę jeszcze "Mohacz 1526 " S.Reka z serii historyczne bitwy . To geneza i przebieg słynnej bitwy ,która zadecydowała o upadku Węgier .

A w kolejce już czeka książka wybitnego historyka emigracyjnego Adama Zamoyskiego "Warszawa 1920.Nieudany podbój Europy.Klęska Lenina ".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas Asbridge - Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie

 

Przed dziewięciuset laty zachodnią Europę zelektryzowało papieskie wezwanie do świętej wojny. Dziesiątki tysięcy ludzi opuściło domy i przemierzyło niemal cały znany podówczas świat, żeby wyrwać z rąk muzułmanów Jerozolimę. W drodze przez cztery lata zmagali się ze skrajnym wyczerpaniem i śmiertelnymi chorobami, a przy tym toczyli krwawe bitwy. Pokonali śmiertelnie groźną turecką jazdę i mimo niewyobrażalnych trudów zdobyli niedostępną starożytną Antiochię. Latem, konając z pragnienia, niektórzy pili końską krew, zimą, cierpiąc potworny głód, uciekali się do kanibalizmu.
Pod mury Jerozolimy dotarło niewielu. Niegdyś dumni rycerze dosiadali teraz osłów i wołów, lecz zaprawieni w boju i pewni, że „Bóg tak chce”, zdobyli Święte Miasto. Dopuścili się jednak takich okrucieństw, że wśród muzułmanów pamięć o nich przetrwała wieki, a nienawiść przechodzi z pokolenia na pokolenie. Do dziś zbieramy ich owoce.
Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie, książka tyleż pasjonująca, ile odkrywcza, rzuca nowe światło na złożone pobudki ludzi, którzy walczyli w imię Boga, wyjaśnia, jak udało im się zwyciężyć i dlaczego ich czyny zmieniły bieg historii.

 

Jako wielki fan "Krzyżowców" Zofii Kossak, pochłonąłem dosłownie.

 

Thomas Asbridge wykłada historię wczesnego średniowiecza na University of London i jest autorytetem w dziedzinie wypraw krzyżowych. Autor The Creation of the Principality of Antioch, 1098–1130 oraz współautor Walter the Chancellor’s ‘The Antiochene Wars’. Podróżował po Bliskim Wschodzie szlakiem pierwszej krucjaty.


„Przeplatając analizę, narrację, wyraziste opisy i niekiedy gorzki humor, Thomas Asbridge jak nikt inny ukazuje, kim byli krzyżowcy, jak postępowali, jak zabijali i ginęli, a także to, co najdziwniejsze – jak udało im się przeżyć i odnieść zwycięstwo”.

prof. Felipe Fernández-Armesto, autor Millennium i Civilizations


„Thomas Asbridge, szukając w swym [...] «nowym spojrzeniu» na pierwszą krucjatę korzeni konfrontacji między światem islamu a Zachodem, pomaga nam zrozumieć teraźniejszość, objaśniając przeszłość”.

prof. Akbar S. Ahmed Ibn Khaldun, dyrektor Islamic Studies na American University w Waszyngtonie

 

Gorąco polecam. To chyba moja 7 czy 8 książka dotycząca tematu, wliczając monumentalne, 3 tomowe dzieło Stevena Runcimana - "Dzieje wypraw krzyżowych" z pod znaku Cerama.

ps. A propos - jeżeli chodzi o historię, to jest mi znacznie bliżej do Średniowiecza i Starożytności, niż do historii współczesnej. Taka cezura, to upadek Jagiellonów, czyli Renesans. Uwielbiam również historię Anglii od Yorków i Lancasterów, do Stuartów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja odpowiem fundamentalnym ,trzytomowym dziełem  Stevena Runcimana "Dzieje wypraw krzyżowych ".Mam wydanie z 2009r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Utopia u władzy" - Heller, Michał. Niekricz, Aleksander (pierwodruk - Instytut Literacki , Paris)

To trzeba mieć  - najlepiej w ładnym wydaniu. Czyta się rewelacyjnie.

11 godzin temu, skynyrd napisał:

świętej wojny

Miażdży religia w służbie łupów i łupieżców Papieżcy łupieżcy bardzo wpływają rownież na to co obecnie, co jest bardzo dziwne.

Dopisek:

(ale nie na oszustwie i śmierci religia polega, a na przywracaniu do życia - chyba najbardziej właśnie ta papiesko rzymsko tzw. "katolicka")

Koniec OT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, xetras napisał:

Utopia u władzy" - Heller, Michał. Niekricz, Aleksander (pierwodruk - Instytut Literacki , Paris)

Mam! Wprawdzie w druku już prawie nie widocznym, z Uniwersytetu w Karnawale Solidarności.

A teraz solidną książkę. Wiwisekcja komunizmu.

Kto nie czytał, niech nadrobi zaległości, bo to pozycja obowiązkowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

To ja odpowiem fundamentalnym ,trzytomowym dziełem  Stevena Runcimana "Dzieje wypraw krzyżowych ".Mam wydanie z 2009r.

Runcimann jest jednym z niewielu zawodowych historyków światowej klasy z umiejętnościami literackimi . Dlatego dobrze się czyta nawet tak opasłe tomiska .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z książek wcześniej wydanych .Dla zainteresowanych historią XX wieku .Dzieła wybitnego historyka brytyjskiego Tony'ego Judt'a .

Najpierw dzieła fundamentalne czyli  "Powojnie " polskie wydanie 2013 , "Rozważania o wieku XX" - to rozmowy z Timothym Snyderem ,

"Kiedy zmieniają się fakty " oraz "Zapomniany wiek XX ".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W związku z niedawną rocznicą wojny polsko - bolszewickiej ukazało się sporo książek poświęconych temu wydarzeniu .

Ja chciałbym przedstawić swoje dwie najświeższe  lektury .Pierwsza pozycja to wspomniana wcześniej przez mnie książka polskiego, emigracyjnego historyka Adama Zamoyskiego "Warszawa 1920 .Nieudany podbój Europy .Klęska Lenina ." To wartościowa pozycja ukazująca przyczyny i przebieg wojny w sposób bardzo obiektywny .

Druga książka to prof. A.Chwalby "Przegrane zwycięstwo .Wojna polsko- bolszewicka 1918- 1920 " .Nie wiem za bardzo co autor rozumie jako przegrane zwycięstwo ? Może chodziło o utratę Zaolzia czy przegrany plebiscyt na Warmi , Mazurach i Powiślu .Niemniej to również książka wartościowa  i godna polecenia .

I jeszcze coś z wcześniejszych lektur. Tym razem o średniowieczu .Jacka Kowalskiego "Średniowiecze .Obalanie mitów .Podręcznik bojowy " .To w oryginalny sposób napisana rzecz obalająca wiele mitów i stereotypów dotyczących tego okresu dziejów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.