Skocz do zawartości
IGNORED

Temperatura koloru białego piksela w telewizorach OLED.


KrzysiekA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam krótkie pytanie. Wie ktoś może jaką temperaturę koloru ma biały piksel w panelach OLED LG. Dostałem za darmo mały mikroskop i oczywiście z ciekawości chciałem sobie obejrzeć jak wyglądają piksele w różnych wyświetlaczach. Przy OLEDzie wpadłem na pewien pomysł. Okazało się że jeżeli odpowiednio długo bawię się suwakami ustawienia barwy bieli to w pewnym momencie świeci tyko i wyłącznie biały piksel. Teraz pytanie. Czy ktoś wie jaką temperaturę ma biały piksel w wyświetlaczach OLED od LG. Jeżeli miałby 6500 oznaczałoby to że żeby ustawić właściwy odcień bieli nie trzeba mieć ani spektometru ani kolorymetru.  Wystarczyłoby ustawić tak żeby przy białym świecił tylko biały piksel. Próbowałem szukać informacji na ten temat ale w google nic nie znalazłem. Ma ktoś może skalibrowany telewizor i może sprawdzić jak to wygląda u niego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że temat ciekawy. Niestety na Twoje pytanie nie odpowiem, bo nie mam OLED-a, ale tak na chłopski rozum, to byłoby najlepiej gdyby właśnie świecił wyłącznie biały subpiksel, bo w końcu od tego on tam jest. Tylko sprawdź, czy nie nie wpływa to na inne kolory, bo ustawisz idealnie biel, a spaprzesz sobie pozostałe kolory.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat byłby naprawdę interesujący gdyby biały piksel miał naprawdę 6500K.   Gdybym dostał w swoje ręce coś czym się kalibruje OLEDy można by sprawdzić.  No i trzeba przyznać że temat interesujący dla wąskiego grona kinomanów a mianowicie tylko dla tych co mają OLEDa.  

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za white point odpowiadają wszystkie pixele nie ważne czy jest to matryca RGB czy WRGB (chyba że znowu mnie coś ominęło). Biel buduje proporcja (więc nie rozwalisz sobie kolorów).

Pamiętaj że wszystkie pixele są białe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodziłbym się z tobą gdyby nie to że bardzo blisko ustawień kinowych wystarczy nieznacznie przesunąć suwaki balansu bieli żeby przy kolorze białym zgasły wszystkie piksele innego koloru niż biały. Mam Philipsa i prawdę powiedziawszy nie wiem jak zachowują się telewizory innych firm być może zachowują się inaczej i kolor biały składany jest ze wszystkich pikseli.  Przy czym sprawdzałem to dla kontrastu 50. Być może przy wyższych kontrastach zapala się reszta pikselu żeby uzyskać maksymalnie możliwą jaskrawość.  Zaraz to sprawdzę. Zauważyłem też że w ustawieniach kinowych świecą piksele biały, niebieski i czerwony. Zielony nie świeci się  w ogóle.  Moja pytanie ma dwa powody. Powód pierwszy jest taki że jeżeli nie świeci kolor zielony a jak wiadomo OLED się zużywa to czy z czasem nie spowoduje to zaburzenia balansu bieli aż do momentu gdy biały nie będzie już biały a zacznie być zielonkawy.  Po drugie dobrze by było mieć możliwość kalibracji temperatury koloru białego bez jakichkolwiek urządzeń do kalibracji używając mocnej lupy. Ale to byłoby możliwe tylko i wyłącznie gdyby biały piksel miał temperaturę 6500K. Ta możliwość jest na tyle kuszące że warto by temat gruntownie zbadać.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zdjęcie żeby nie być gołosłownym. Kontrast ustawiłem na 100, kolor na 0. Trochę przebija niebieski i zielony ale w zasadzie świeci tylko biały. A więc twierdzenie że OLED składa biały z wyszytkich kolorów nie jest do końca prawdziwe przynajmniej w wypadku Philipsa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

punkt bieli ustawiasz manipulując RGB dla konkretnych parametrów obrazu, tj jasność i kontrast, analogicznie do twojego testu musiałbyś podbić pozostałe pixele do wartości 255.

2 godziny temu, KrzysiekA napisał:

Po drugie dobrze by było mieć możliwość kalibracji temperatury koloru białego bez jakichkolwiek urządzeń do kalibracji używając mocnej lupy. Ale to byłoby możliwe tylko i wyłącznie gdyby biały piksel miał temperaturę 6500K. Ta możliwość jest na tyle kuszące że warto by temat gruntownie zbadać.  

nie ma takiej możliwości, nawet po tygodniu pracy punkt bieli może ulec zmianie.

punkt bieli zmierzy praktycznie każdy gadżet do profilowania.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten biały subpiksel jest prawdopodobnie po to, aby uzyskać idealnie odcień bieli. Widocznie to daje lepszy efekt niż klasyczne ustawienie 3xRGB na max.
Na 99% jest też wykorzystywany przy efektach HDR, gdzie trzeba uzyskać punktową dużą jasność: wtedy matryca korzysta z białego subpiksela oraz 3 RGB i teoretycznie możemy dostać podwójną jasność. Klasyczne panele RGB bez tego białego piksela miałyby problem z uzyskaniem podobnej jasności.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, fetek napisał:

punkt bieli ustawiasz manipulując RGB dla konkretnych parametrów obrazu, tj jasność i kontrast, analogicznie do twojego testu musiałbyś podbić pozostałe pixele do wartości 255.

 

 

To odpowiedz mi dlaczego przy maksymalnym kontraście świeci się jedynie biały piksel przy białym ekranie. Wygląda na to że biały piksel wysterowany jest luminancją a reszta chrominancją.  Ewentualna korekcja punktu bieli następuje przez dodanie luminancji do jednego z pozostałych kolorów. Nie udało mi się przy białym kolorze jak już ustawiłem tak żeby świecił  tylko biały piksel. tak rozjaśnić maksymalną jaskrawość żeby zaczęły świecić inne piksele.   

Mi w zasadzie nie chodzi o to żeby uskuteczniać teoretyczne dyskusje. Mi chodzi o to żeby ktoś sprawdził jaką temperaturę ma biały piksel gdy wszystkie inne kolory są wyłączone albo ewentualnie wkleił jakiegoś linka do specyfikacji wyświetlaczy OLED od LG gdzie napisane jest jaką temperaturę barwową ma biały piksel w wyświetlaczu. 

Już praktycznie sprawdziłem. Jak obraz jest cały biały to świeci tylko biały piksel. Jest to fakt a o faktach się nie dyskutuje. 

52 minuty temu, fetek napisał:

punkt bieli zmierzy praktycznie każdy gadżet do profilowania.

 

 

Nie, nie zmierzy. Każdy kolorymetr ma założone filtry które nadają się jedynie do konkretnego wyświetlacza ponieważ filtry mogą mieć inne pasmo widma niż pasmo poszczególnych kolorów wyświetlacza. Jeżeli widmo poszczególnych filtrów kolorymetru nie trafia w widmo kolorów wyświetlacza a szczególnie szczyty tego widma to pomiar jest zafałszowany. 

Mam Spyder 3 i ten kolorym etr nie nadaje się ani do mierzenia OLEDów ani do wyświetlaczy z poszerzonym gamutem. Powiem szczerze nie mam pewności czy nadaje się on do czegokolwiek bo przy takim samym ustawieniu każdy ekran który kalibrowałem miał trochę inny kolor. 

Producent musi wyraźnie powiedzieć że danym urządzeniem można mierzyć dane wyświetlacze.

43 minuty temu, qbakos napisał:

Ten biały subpiksel jest prawdopodobnie po to, aby uzyskać idealnie odcień bieli. Widocznie to daje lepszy efekt niż klasyczne ustawienie 3xRGB na max.
Na 99% jest też wykorzystywany przy efektach HDR, gdzie trzeba uzyskać punktową dużą jasność: wtedy matryca korzysta z białego subpiksela oraz 3 RGB i teoretycznie możemy dostać podwójną jasność. Klasyczne panele RGB bez tego białego piksela miałyby problem z uzyskaniem podobnej jasności.

 

Biały piksel daje się po to żeby jak się zużywa wyświetlacz nie zmieniał koloru. Różne kolory zużywają się w różnym stopniu i gdyby nie biały piksel to ekran stawałby się z czasem coraz bardziej zielony bo czerwony kolor zużywa się najbardziej. To był największy problem pierwszych wyświetlaczy OLED i po to wprowadzony biały piksel żeby się przed tym uchronić. Teraz wprawdzie spada jasność białego piksela ale przy tym nie zmienia się balans bieli. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej dopytać gmera z hdtvpolska, który ma trochę lepszy sprzęt do testowania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lyngdorf TDAI-1120, Technics SL-1500C, Bowers&Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Jack Frost napisał:

Nie lepiej dopytać gmera z hdtvpolska, który ma trochę lepszy sprzęt do testowania?

Pomysł dobry ale nie mam tam konta. Może ktoś by się spytał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie konta to chyba nie problem dla osoby, jeśli jest faktycznie zainteresowana uzyskaniem odpowiedzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lyngdorf TDAI-1120, Technics SL-1500C, Bowers&Wilkins 606 S2 Anniversary Edition

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, KrzysiekA napisał:

Mam Spyder 3 i ten kolorym etr nie nadaje się ani do mierzenia OLEDów ani do wyświetlaczy z poszerzonym gamutem. Powiem szczerze nie mam pewności czy nadaje się on do czegokolwiek bo przy takim samym ustawieniu każdy ekran który kalibrowałem miał trochę inny kolor. 

niby coś wiesz a kupujesz najbardziej gówniane urządzenie na rynku, poprawnie nie zmierzy nawet zwykłego starego monitora.

8 godzin temu, KrzysiekA napisał:

Nie, nie zmierzy. Każdy kolorymetr ma założone filtry które nadają się jedynie do konkretnego wyświetlacza ponieważ filtry mogą mieć inne pasmo widma niż pasmo poszczególnych kolorów wyświetlacza. Jeżeli widmo poszczególnych filtrów kolorymetru nie trafia w widmo kolorów wyświetlacza a szczególnie szczyty tego widma to pomiar jest zafałszowany. 

najtańszy sensowny sensor to i1, producent przewidział kalibracje TV, ekranów z różnym podświetlaniem itd. W przeciwieństwie do pajączka sporą cześć ustawień możesz zrobić manualnie w danym ekranie a soft na bieżąco informuje Cie o zmianach i mówi co masz zmienić.

z tego co widzę ludzie kalibrują nim oledy od lg, czy poprawnie radzi sobie z WRGB.. nie wiem, nie sprawdzałem.

9 godzin temu, qbakos napisał:

wtedy matryca korzysta z białego subpiksela oraz 3 RGB i teoretycznie możemy dostać podwójną jasność

tam wszystkie cztery pixele są białe.

9 godzin temu, KrzysiekA napisał:

Mi w zasadzie nie chodzi o to żeby uskuteczniać teoretyczne dyskusje. Mi chodzi o to żeby ktoś sprawdził jaką temperaturę ma biały piksel gdy wszystkie inne kolory są wyłączone albo ewentualnie wkleił jakiegoś linka do specyfikacji wyświetlaczy OLED od LG gdzie napisane jest jaką temperaturę barwową ma biały piksel w wyświetlaczu. 

Już Ci pisałem że nikt tego nie sprawdzi, inna wartość będzie dla kontrastu 50% inna dla kontrastu 75%

9 godzin temu, KrzysiekA napisał:

To odpowiedz mi dlaczego przy maksymalnym kontraście świeci się jedynie biały piksel przy białym ekranie. Wygląda na to że biały piksel wysterowany jest luminancją a reszta chrominancją.

strzelam... bo na głupa podbiłeś kontrast ? czyli to co gratisowy pixel ma uwydatnić ? od kiedy kontrast odpowiada za punt bieli ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego nie zrozumiałeś. Można tak ustawić punkt bieli że niezależnie od kontrastu świeci tylko biały piksel.  Czerwony, zielony i niebiski jest wyłączony. Wkleiłem ci zdjęcie jak to wygląda. Ja sobie tego nie wymyśliłem.  Tak jest w moim telewizorze i biały wygląda całkiem prawidłowo. Oznacza to że biały piksel ma najprawdopodobniej 6500K co byłoby logiczne bo dlaczego producent miałby robić biały innego koloru niż standard, a to oznacza że nie potrzeba niczego do ustawienia punktu bieli poza lupą przy pomocy której widać czy się świeci tylko biały piksel. . Może być tak że z powodów technologicznych nie da się zrobić białego 6500k. Wtedy całe moje rozważania nie mają sensu.  Nie chcesz mi chyba powiedzieć że biały piksel zmienia kolor w zależności od jasności. Dopóki reszta pikseli nie świeci oznacza że w całym zakresie szarego punkt bieli jest taki sam. A może ja się mylę i biały piksel faktycznie zmienia barwę w zależności od jasności. Ale to trzeba by było też potwierdzić. 

Dlatego mam prośbę żeby nie teoretyzować. Albo znasz linka do strony gdzie jest specyfikacja paneli OLED od LG w której jest napisane jakiej barwy w Kelwinach jest biały piksel albo masz spektrometr i zmierzysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

865 nie jest standardem, a punkt bieli zależy od trybu, który obierzesz.

Sam zbudowałeś najwięcej teorii i się przy nich ślepo upierasz. Zamiast znaleźć rozwiązanie wolisz tracić czas na tą bezproduktywną dyskusję i przekopywanie ciągle tych samych stron.

Według mnie przyjąłeś błędne i zarazem głupie założenie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KrzysiekA napisał:

Dopóki reszta pikseli nie świeci oznacza że w całym zakresie szarego punkt bieli jest taki sam. A może ja się mylę i biały piksel faktycznie zmienia barwę w zależności od jasności. Ale to trzeba by było też potwierdzić. 

Przecież to jest jasne, że natężenie białego subpiksela będzie się zmieniało i punkt bieli też będzie się wtedy zmieniał. Szara barwa już nie będzie miała takiej temperatury jak idealna biel, a też osiągniesz ją jedynie białym subpikselem... nie bardzo rozumiem co tutaj napisałeś.

11 godzin temu, KrzysiekA napisał:

Wygląda na to że biały piksel wysterowany jest luminancją a reszta chrominancją.  Ewentualna korekcja punktu bieli następuje przez dodanie luminancji do jednego z pozostałych kolorów.

Tak prawdopodobnie jest. Pozostałe RGB mogą korygować balans bieli w zależności od trybu jaki wybierzesz (np. w trybie kino biel będzie inna niż w standardowym) lub od stopnia zużywania się matrycy.
Nie wiem tylko po co potrzebne Ci te wszystkie teoretyczne wiadomości do kalibracji. Patrz na obraz jako całość, a nie na pojedyncze piksele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, qbakos napisał:

Przecież to jest jasne, że natężenie białego subpiksela będzie się zmieniało i punkt bieli też będzie się wtedy zmieniał. Szara barwa już nie będzie miała takiej temperatury jak idealna biel, a też osiągniesz ją jedynie białym subpikselem... nie bardzo rozumiem co tutaj napisałeś.

Ale ty to wiesz czy tylko tak uważasz. Dlaczego biały piksel w OLEDach RGBW miałby zmieniać kolor w zależności od jasności świecenia. Skąd to wiesz. Podaj mi jakiegoś linka do tej informacji. Jeżeli tak jest jak mówisz to cały ten temat można od razu zamknąć. Ale żeby go zamknąć trzeba najpierw potwierdzić że biały piksel w wyświetlaczach RGBW zmienia kolor w zależności od tego z jaką jasnością świeci.  Ja osobiście nie wiem i nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Być może masz rację ale chyba rozumiesz że  bez źródła twoich informacji twoja informacja jest raczej tylko gdybaniem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, qbakos napisał:

Przecież to jest jasne, że natężenie białego subpiksela będzie się zmieniało i punkt bieli też będzie się wtedy zmieniał. Szara barwa już nie będzie miała takiej temperatury jak idealna biel, a też osiągniesz ją jedynie białym subpikselem... nie bardzo rozumiem co tutaj napisałeś.

Tak prawdopodobnie jest. Pozostałe RGB mogą korygować balans bieli w zależności od trybu jaki wybierzesz (np. w trybie kino biel będzie inna niż w standardowym) lub od stopnia zużywania się matrycy.
Nie wiem tylko po co potrzebne Ci te wszystkie teoretyczne wiadomości do kalibracji. Patrz na obraz jako całość, a nie na pojedyncze piksele.

Potrzebne po to że jeżeli biały piksel ma kolor standardowy czyli D65 jak to jest w Rec 709 i Rec 2020 to żeby skalibrować prawidłowy punkt bieli nie potrzeba drogich spektometrów i kolorymetrów gdzie ceny takowych które nadawały by się do kalibracji OLED zaczynają się od 1000 złotych, tylko wystarczy ustawić tak punkt bieli żeby świecił jedynie piksel biały a czerwony, niebieski i zielony był kompletnie wyłączony.

Ale żeby było wiadomo że tak można trzeba najpierw wiedzieć czy biały piksel ma taką samą temperaturę barwową jak D65 i czy przypadkiem nie zmienia koloru w zależności od jasności ewentualnie czy nie zmienia koloru w trakcie jak się zużywa. Potrzebuję odpowiedź na te trzy pytania i mam prośbę żeby mówić jak się zna na nie odpowiedzi a nie gdybać.  Być może biały nie jest d65, może świecie innym kolorem niż d65 w zależności od jasności i może zmienia kolor w trakcie jak się zużywa. Może.  

Ja chciałbym to może zamienić wiem. Dlatego gdybanie jest raczej mało produktywne. 

11 godzin temu, fetek napisał:

865 nie jest standardem, a punkt bieli zależy od trybu, który obierzesz.

Sam zbudowałeś najwięcej teorii i się przy nich ślepo upierasz. Zamiast znaleźć rozwiązanie wolisz tracić czas na tą bezproduktywną dyskusję i przekopywanie ciągle tych samych stron.

Według mnie przyjąłeś błędne i zarazem głupie założenie.

 

W Rec 709 i Rec2020 punkt bieli to D65  i taki punkt bieli ustawia się przy kalibracji w trybie kinowym. Reszta trybów mnie nie interesuje.  

Jak ktoś ustawia inny tryb niż kinowy to mu kalibracja raczej do niczego nie jest potrzebna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2021 o 10:02, KrzysiekA napisał:

Dlaczego biały piksel w OLEDach RGBW miałby zmieniać kolor w zależności od jasności świecenia.

Koloru to zmieniał nie będzie, bo biel pozostaje bielą, ale temperaturę musisz mierzyć przy max. świeceniu tego piksela, bo inaczej nie masz bieli, tylko barwę szarą, więc jak chcesz zmierzyć temp. bieli? O tym pisałem... ale nie wiem czy Ty miałeś to samo na myśli. Po prostu pomiar trzeba wykonać na tle idealnie białym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, qbakos napisał:

Koloru to zmieniał nie będzie, bo biel pozostaje bielą, ale temperaturę musisz mierzyć przy max. świeceniu tego piksela, bo inaczej nie masz bieli, tylko barwę szarą, więc jak chcesz zmierzyć temp. bieli? O tym pisałem... ale nie wiem czy Ty miałeś to samo na myśli. Po prostu pomiar trzeba wykonać na tle idealnie białym.

Moim zdaniem to powinno się zrobić tak jak przy kalibrowaniu. Kilka pasków od czarnego aż do białego na całym ekranie i na wszystkich stopniach szarości musi być tak samo.  Ewentualnie można by dyskutować dla którego paska ustawić prawidłowo gdy telewizor nie ma aż tak rozbudowanych możliwości kalibracji i nie da się wyregulować balansu bieli dla wszystkich stopni szarości. Ja bym wtedy kalibrował na pasku białym albo przynajmniej w pobliżu białego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, qasd napisał:

Ciekawa dyskusja, ale moim zdaniem plazma dawała cieplejszą i bardziej naturalną barwę. OLED jest trochę bardziej "neonowy".

i czego fajnego się dowiedziałeś ? bo według mnie zaraz polegnie druga osoba, usiłująca wytłumaczyć oczywiste.

to ja może przypomnę.. najpierw ustawimy PRAWIDŁOWĄ jasność i kontrakt (nie rozkręconą do maksimum możliwości tv), dopiero potem korygujemy punkt bieli, który ma wpływ na odwzorowanie wszystkich barw.

W dniu 27.03.2021 o 19:48, KrzysiekA napisał:

Kilka pasków od czarnego aż do białego na całym ekranie i na wszystkich stopniach szarości musi być tak samo.  Ewentualnie można by dyskutować dla którego paska ustawić prawidłowo gdy telewizor nie ma aż tak rozbudowanych możliwości kalibracji i nie da się wyregulować balansu bieli dla wszystkich stopni szarości. Ja bym wtedy kalibrował na pasku białym albo przynajmniej w pobliżu białego. 

ta plansza nie służy do ustawiania punktu bieli ani kolorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, qasd napisał:

Ciekawa dyskusja, ale moim zdaniem plazma dawała cieplejszą i bardziej naturalną barwę. OLED jest trochę bardziej "neonowy".

zgadzam się, po latach spędzonych z plazmą i delektowaniu się obrazem plazmy, nigdy naprawdę do końca nie byłem zadowolony z Oleda, owszem czerń, jasność super, ale zawsze w pamięci zostaje ten silny kolor pd, bardziej kinowa maniera i obraz żyleta w ruchu.Po roku doświadczenia z pj,to bardziej z niego czerpie przyjemność a niżeli z Oleda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2021 o 12:25, KrzysiekA napisał:

Biały piksel daje się po to żeby jak się zużywa wyświetlacz nie zmieniał koloru. Różne kolory zużywają się w różnym stopniu i gdyby nie biały piksel to ekran stawałby się z czasem coraz bardziej zielony bo czerwony kolor zużywa się najbardziej. To był największy problem pierwszych wyświetlaczy OLED i po to wprowadzony biały piksel żeby się przed tym uchronić. Teraz wprawdzie spada jasność białego piksela ale przy tym nie zmienia się balans bieli. 

 

Gwoli ścisłości: czwarty biały subpixel ma głównie zwiększyć jasność panela oled. Bez niego nie miałby szans z LCD. Szybsze zużycie niebieskiego (nie czerwonego) jest niwelowane samą technologią świecenia paneli oled WRGBW. Wszystkie 4 subpixele RGBW są białe (kolor tworzą filtry), a każdy złożony z 3 mniejszych subsubpixeli RGB.  Tylko taki "biały oled" nadaje się do telewizorów. Wszystkie patenty posiada LG. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez philippo

... i szacunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.03.2021 o 21:44, qasd napisał:

Ciekawa dyskusja, ale moim zdaniem plazma dawała cieplejszą i bardziej naturalną barwę. OLED jest trochę bardziej "neonowy".

Coś w tym jest. Ale myślę że to kwestia przyzwyczajenie. Na początku przeszkadzały mi upłynniacze ruchu ale jak się już do nich przyzwyczaiłem to nie wyobrażam sobie oglądania bez nich.  Obecnie przeszedłem z projektora na OLED i na początku czarny na OLEDzie wydawał mi się po prostu za czarny. Musiałem stopniowo zmniejszać ustawienie jasności żeby się przyzwyczaić.  Po tygodniu już tak nie uważałem. 

W dniu 28.03.2021 o 22:00, fetek napisał:

i czego fajnego się dowiedziałeś ? bo według mnie zaraz polegnie druga osoba, usiłująca wytłumaczyć oczywiste.

to ja może przypomnę.. najpierw ustawimy PRAWIDŁOWĄ jasność i kontrakt (nie rozkręconą do maksimum możliwości tv), dopiero potem korygujemy punkt bieli, który ma wpływ na odwzorowanie wszystkich barw.

ta plansza nie służy do ustawiania punktu bieli ani kolorów.

Panu już podziękujemy bo widzę że nie zna pan odpowiedzi na maje pytanie tylko wszedł Pan tu bo ma pan ból dupy i chciałby się Pan odreagować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, philippo napisał:

Gwoli ścisłości: czwarty biały subpixel ma głównie zwiększyć jasność panela oled. Bez niego nie miałby szans z LCD. Szybsze zużycie niebieskiego (nie czerwonego) jest niwelowane samą technologią świecenia paneli oled WRGBW. Wszystkie 4 subpixele RGBW są białe (kolor tworzą filtry), a każdy złożony z 3 mniejszych subsubpixeli RGB.  Tylko taki "biały oled" nadaje się do telewizorów. Wszystkie patenty posiada LG. 

Dzięki za wyjaśnienie. Czy oznacza to że Biały OLED (mam na myśli biały piksel) nie zmienia koloru w zależności od jasności i w wyniku starzenia się? Wiesz może jaką temperaturę barwową ma biały piksel?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, philippo napisał:

Gwoli ścisłości: czwarty biały subpixel ma głównie zwiększyć jasność panela oled. Bez niego nie miałby szans z LCD. Szybsze zużycie niebieskiego (nie czerwonego) jest niwelowane samą technologią świecenia paneli oled WRGBW. Wszystkie 4 subpixele RGBW są białe (kolor tworzą filtry), a każdy złożony z 3 mniejszych subsubpixeli RGB.  Tylko taki "biały oled" nadaje się do telewizorów. Wszystkie patenty posiada LG. 

W zasadzie to przemyślałem sobie to co powiedziałeś o jasności i za bardzo nie ma to sensu. Na poszczególny piksel mamy określoną ilość miejsca. Jeżeli teraz zastosujemy białe piksele z filtrami to z tych białych pikseli musimy odfiltrować w wypadku czerwonego zielony i niebieski  w wypadku zielonego i niebieski czerwony i w wypadku niebieskiego czerwony i zielony.

Oznacza to że w wypadku pikseli kolorów podstawowych świeci tylko jedna trzecia emitowanego pasma.

Do tego biały ma trzy razy mniejszą powierzchnię niż miałby gdyby nie było kolorowych pikseli i biały byłby tworzony z podstawowych kolorów.

Większą emisję w tym wypadku uzyskało by się gdyby nie stosowano białego OLEDa  z filtrami tylko OLEDy świecące w poszczególnych kolorach zajmujące całą powierzchnię bez piksela białego. 

Problem w tym jest taki że niebieski OLED zużywa się szybciej niż inne kolory co w wyniku zużycia powodowałoby zmianę temperatury koloru białego. Jedyny logiczny wniosek jest taki że nie chodzi tu o jasność bo ta w RGBW jest mniejsza z powodu zastosowania filtrów. ale o nierównomierne zużywanie się kolorowych OLEDÓW.  

Ale z drugiej strony masz rację bo jakby zastosowanego białego OLED z filtrami i nie stosowano przy tym białego piksela tylko piksele RGB to obraz byłby faktycznie o wiele ciemniejszy. 

Myślę że chodzi o to że żeby wyrównać zużywanie się OLEDów zamiast różnokolorowych zastosowano biały OLED z filtrami i stwierdzono że jest po prostu za ciemno i dołożono z tego powodu biały piksel który podnosi jasność białego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KrzysiekA napisał:

Myślę że chodzi o to że żeby wyrównać zużywanie się OLEDów zamiast różnokolorowych zastosowano biały OLED z filtrami i stwierdzono że jest po prostu za ciemno i dołożono z tego powodu biały piksel który podnosi jasność białego.

Zgadza się (resztę posta możesz skasować ;>)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Niektórzy się zastanawiają dlaczego przez tyle lat jedynym producentem paneli jest LG.

Ani Samsung, ani Japończycy czy Chińczycy nie robią swoich paneli tv oled.

Właśnie dlatego, że w dużych formatach sprawdza się jedynie "white oled".

A cała technologia i wszystkie patenty należą do LG (kupili od Kodaka).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez philippo

... i szacunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za artykuł. 

Powiem szczerze że nie rozumiem sensu tego co jest na obrazku. Skoro do uzyskania białego używają RGB OLED sandwich to niebieski w takim sandwich'u też się zużywa szybciej a to oznacza że biały może zmieniać temperaturę barwową.  Chyba muszą przeczytać ten artykuł. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że sandwich RGB składa się z różnej grubości poszczególnych kolorów i że niebieski jest najgrubszy dlatego zużywa się tak samo jak reszta. Jest go po prostu więcej. Tylko dlaczego nie regulują tego wielkością pikseli. Przecież piksel każdego koloru mają różny kształt i wielkość. Ostatnio nawet czytałem że w panelach z 2019 roku zwiększyli wielkość czerwonego piksela w stosunku do innych żeby zmniejszyć wrażliwość na wypalanie bo z nim byly podobno największe problemy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.