Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie za 100 pkt. Awaria DAC PCM2702


terminus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

DAC PCM2702 gra już sobie kilka lat, jest to pcb Veterana z moimi  niezbędnymi przeróbkami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Opis sytuacji:

Wyszedłem z domu na 20 minut, więc wyłączyłem wzmacniacz mocy, DAC został pod napięciem.

Po powrocie - zonk - LED - wskaźnik zasilania świeci nadal, ale połową jasności (na wzmacniaczu).

Nie gra lewy kanał, a dotknięcie volume uruchamia wskaźnik VU wychyłowy na max.

Obudowa DAC gorąca, więc szybko wyłączyłem, po otwarciu piekło.

Obejrzałem płytkę, wszystko ok. 

Po złożeniu i sprawdzeniu napięć okazało się, że jest ok i nic się nadmiernie nie grzeje. 

Nie ma kondensatora też na wejściu mojego wzmacniacza, a w/w LED jest zasilany z obwodu zasilającego wtórnik na wejściu (op-amp).

Domniemam, że z DAC poszło duże napięcie stałe i ono zasilało LED.

Dlaczego tak się stało, dlaczego awaria sama ustąpiła ?

Nie ma mowy o zwarciach itp., DAC działa grubo nie wiem, czy nie ponad 10 lat.

Operacyjny w filtrze DAC to OP42 ceramiczny AD.

 

Dla sprawdzenia, czy wszystko ok, zapiąłem oscyloskop i przebiegi z generatora online są piękne,

o dziwo sinusy są mniej poszarpane niż wychodzące z EMU0202 (!), są wręcz wzorcowe.

Jedynie felerny kanał lewy ma 6 mV offsetu (wg pdf nie powinno być więcej jak 1 mV, prawy ma 0,5 mV), no ale nie wiem, jak było przed awarią.

 

Po zamianie miejscami OP42 stwierdzam, że dana kość ma przypisany do siebie offset j/w.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, terminus napisał:

Wyszedłem z domu na 20 minut

Powtórz z odkręcona obudowa żeby jak wrócisz ze sklepu można było zdjąć i zobaczyć co się grzeje. Niestety to wróci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

jak wrócisz ze sklepu

Akurat odbierałem od klienta YAMAHA AX-700 do przeglądu 🙂

4 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

zobaczyć co się grzeje

Cały czas obudowa zdjęta i nic się ponad normę nie grzeje ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, audiostyk napisał:

A jakiej natury obów Kolega używał był?

Co to?

8 minut temu, audiostyk napisał:

Ja stawiam na elektrostatykę

Wszelkie, nawet spiskowe teorie mile widziane, bo zgłupiałem.

Twój elektrostatyczny trop ma sens. Czy jednak jeśli już poszło to napięcie, to op-ampu nie powinien szlag trafić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry poleciałem Starszymi Panami:) Chodziło mi o to, że obuwie plus człowiek śpieszący się po sprzęt = wzmożona elektrostatyka - dotykałes sprzetu, może nie zauważyłeś zmiany w chwili dotykania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj wyżej. Nic nie dotykałem po wejściu, od razu zauważyłem świecący LED w końcówce. A buda DAC stalowa nie podłączona do masy ani do niczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, terminus napisał:

Co to?

Wszelkie, nawet spiskowe teorie mile widziane, bo zgłupiałem.

Twój elektrostatyczny trop ma sens. Czy jednak jeśli już poszło to napięcie, to op-ampu nie powinien szlag trafić?

Raczej rzadko spotykane. Zasilacz z 230V  - tak nieodwracalnie by poległ ale do op-ampa to prąd miał trochę podgórkę. Może byc stan nieustalony-odwracalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, człek cały czas się uczy.

Jak Adrian.

Czy wg Ciebie wysoki offset op-ampa świadczy o jego częściowym uszkodzeniu jednak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, terminus napisał:

Czy wg Ciebie wysoki offset op-ampa świadczy o jego częściowym uszkodzeniu jednak?

Mało prawdopodobne przeważnie zdarzały mi się sytuacje zero-jedynkowe ale rzeczywiście rozrzut zbyt duży. Ja bym na wszelki wypadek wymienił gada 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, logiczne, bo nie wiadomo kiedy i co za sobą to pociągnie. Pozostaje kwestia, jak zapobiegać takim przypadkom.

W chałupie mam po drodze do pokoju 3 warystory 275 V i iskiernik gazowany, więc przepięcia w sieci wykluczyłbym.

A może jednak coś poszło w sieć podczas wyłączenia końcówki (łuk na wyłączniku), warystory są jednak kilka metrów dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, terminus napisał:

Pozostaje kwestia, jak zapobiegać takim przypadkom.

W chałupie mam po drodze do pokoju 3 warystory 275 V i iskiernik gazowany, więc przepięcia w sieci wykluczyłbym.

Taka dygresja może trochę obok tematu: zauważam u D. Selfa, ze w każdym mostku równolegle z diodami daje 47nF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, audiostyk napisał:

w każdym mostku równolegle z diodami daje 47nF

W moich konstrukcjach to standard. Nawet dzisiaj czytałem na blogu chyba zjj_wwa (jeśli pomyliłem, to przepraszam), że od ręki usuwa to przeszkadzające sybilanty- dotyczyło lampowca, ale pewnie też tranzystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, terminus napisał:

W moich konstrukcjach to standard. Nawet dzisiaj czytałem na blogu chyba zjj_wwa (jeśli pomyliłem, to przepraszam), że od ręki usuwa to przeszkadzające sybilanty- dotyczyło lampowca, ale pewnie też tranzystora.

No właśnie to zabawne, bo sporo było projektów w Elektronice Praktycznej, gdzie projektujący używali super-niskoszumnych LDO a mostek był jak wypisz-wymaluj: gołe diody ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu fabrycznych sprzętach z lat 70 i 80-tych tak jest, np. w moim nowym nabytku PHILIPS CD360, potem, z początkiem lat 90-tych chyba odeszli od tego patentu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.06.2021 o 19:46, Grzegorz7 napisał:

A co zacz ten dławik L1 przed stabilizatorem +5V...?

To dławik w.cz. U mnie w postaci koralika ferrytowego w formie rezystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałeś pod uwagę, że może być przyczyną wzbudzania. 

Nie stosuje się tu (przed stabilizatorem) dławików lecz kondensator o niewielkiej pojemności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale to nie ten obwód... Ten dławik jest w zasilaniu części cyfrowej PCM. Stałe poszło z WO, po kondensatorze blokującym DC z DAC (jest ok 0,5 V).

Dla potomnych dodam, że na schemacie i płytce Veterana brakuje kilku kondensatorów w obwodach zasilania samego PCM, ja dodałem je wg fabrycznego pdf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2021 o 23:20, audiostyk napisał:

No właśnie to zabawne, bo sporo było projektów w Elektronice Praktycznej, gdzie projektujący używali super-niskoszumnych LDO a mostek był jak wypisz-wymaluj: gołe diody ...

Że tak sie zaptyam co ma piernik do wiatraka? Niskoszumne LDO sa po to żeby same nie szumiały i tę funkcję spełniają. Kondensatory równoległe do diod prostowniczych były po to by elminować sygnały AM indukowane na przewodach i poddawane detekcji przez diody prostownicze mostka. Jak masz gdzieś blisko sliny sygnał AM na przykład z nadajnika na falach średnich, lub krótkich  to super. Tylko ze w naszym kraju to wszystko dawno zostało wyłaczone, poza jednym pracującym na falach długich. Teraz masz w eterze od cholery silnych sygnałów powyżej 400MHz modulowanych tak że lepiej nie pytać. Może dlatego dzisiaj nikt tych kondesatorów nie stosuje bo szkoda kasy. No ale kto bogatemu zabroni? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, tomek_j napisał:

Że tak sie zaptyam co ma piernik do wiatraka? Niskoszumne LDO sa po to żeby same nie szumiały i tę funkcję spełniają. Kondensatory równoległe do diod prostowniczych były po to by elminować sygnały AM indukowane na przewodach i poddawane detekcji przez diody prostownicze mostka. Jak masz gdzieś blisko sliny sygnał AM na przykład z nadajnika na falach średnich, lub krótkich  to super. Tylko ze w naszym kraju to wszystko dawno zostało wyłaczone, poza jednym pracującym na falach długich. Teraz masz w eterze od cholery silnych sygnałów powyżej 400MHz modulowanych tak że lepiej nie pytać. Może dlatego dzisiaj nikt tych kondesatorów nie stosuje bo szkoda kasy. No ale kto bogatemu zabroni? 

Jak dla mnie to duża niekonsekwencja - jak stosuje się niskoszumne LDO to dla polepszenia parametrów sygnału (np. audio) z nich zasilanego. Brak równoległych kondensatorow w mostku przypomina klienta kupującego w sklepie rowerowym rower DH bez napinacza łańcucha. 🙂

Kondensatory te przede wszystkim mają usuwać  wszelkie zakócenia impulsowe od strony sieci,  kto ich nie stosuje ten gapa 🙂 . Drugi powód to tłumienie prądu "reverse recovery" diod prostowniczych.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat zachodni projektanci układów stopniowo zwiększali pojemność tych kondensatorów od 33nF do około 100nF w nowszych projektach, co pokazuje ile syfu pływa w sieci, najwidoczniej  nasza narodowa sieć energetyczna jest sterylna skoro kondensatory te są niepotrzebne😛

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiostyk
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, audiostyk napisał:

reverse recovery

Trzeba zrozumieć to zjawisko. Dioda przewodzi prąd w kierunku przewodzenia. Nagle zmienia się potencjał na przeciwny i idealna dioda powinna stanowić zaporę. Ale rzeczywista przewodzi (przewodzenie wsteczne) dopóki nie usuną się ładunki z obszaru złącza diody. 

Dodawanie pojemności to dokładanie następnego elementu magazynującego ładunek. 

Te kondensatory równolegle z diodami stosuje się w w celu o jakim wspomniał @tomek_j. Tworzą kanał obok złącza p-n  tak aby nie modulowały się w nim prądy zakłócających pól... Nazwałeś to:

32 minuty temu, audiostyk napisał:

Kondensatory te przede wszystkim mają usuwać  wszelkie zakócenia impulsowe od strony sieci

 

32 minuty temu, audiostyk napisał:

Na przestrzeni ostatnich 30 lat zachodni projektanci układów stopniowo zwiększali pojemność tych kondensatorów od 33nF do około 100nF w nowszych projektach, co pokazuje

Niczego nie pokazuje. Te wartości dobiera się z sufitu. Jest ogólna zasada: 10-100nF.

LDO (low drop-out) to cecha nie mająca związku z szumami tylko małym wymaganym napięciem między wejściem a wyjściem stabilizatora do poprawnej pracy. Właściwość ważna w zasilaczach niskiego napięcia, oszczędnych układach (bateryjne),...

NIskoszumne mogą być LDO i zwykła stabilizatory. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Grzegorz7 napisał:

LDO (low drop-out) to cecha nie mająca związku z szumami

Święte słowa.

 

8 godzin temu, tomek_j napisał:

Kondensatory równoległe do diod prostowniczych były po to by elminować sygnały AM indukowane na przewodach i poddawane detekcji przez diody prostownicze mostka. Jak masz gdzieś blisko sliny sygnał AM na przykład z nadajnika na falach średnich, lub krótkich  to super. Tylko ze w naszym kraju to wszystko dawno zostało wyłaczone, poza jednym pracującym na falach długich.

Stop. Dlaczego mój odbiornik DCF 77,5 kHz jest niezakłócony tylko kilka godzin na dobę?

52 minuty temu, audiostyk napisał:

Na przestrzeni ostatnich 30 lat zachodni projektanci układów stopniowo zwiększali pojemność tych kondensatorów od 33nF do około 100nF

To fakt, a potem  zastosowali 0.

Unitra stosowała różnie. Jest opracowanie zasilacza zalecanego przez NS / TI do końcówki, jak będzie zainteresowanie to... piszcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Trzeba zrozumieć to zjawisko. Dioda przewodzi prąd w kierunku przewodzenia. Nagle zmienia się potencjał na przeciwny i idealna dioda powinna stanowić zaporę. Ale rzeczywista przewodzi (przewodzenie wsteczne) dopóki nie usuną się ładunki z obszaru złącza diody. 

Dodawanie pojemności to dokładanie następnego elementu magazynującego ładunek. 

-może tak być ale nie musi zależy od konkretnego ukladu i pojemności jakiej użyjesz - najlepiej sobie przeanalizować na oscyloskopie

Te kondensatory równolegle z diodami stosuje się w w celu o jakim wspomniał @tomek_j. Tworzą kanał obok złącza p-n  tak aby nie modulowały się w nim prądy zakłócających pól... Nazwałeś to:

- no to jest stara polska szkoła tak twierdzi każdy wykładowca w Polsce. W zachoniej wykładni nie ma juz tego pewnika o nadajnikach.

Niczego nie pokazuje. Te wartości dobiera się z sufitu. Jest ogólna zasada: 10-100nF.

Poproszę jakiś dowód, że są z sufitu: zwykłe zdroworozsądkowe założenie, że mamy w środowisku sieci energetycznej coraz więcej śmieci bardziej mnie przekonuje.

LDO (low drop-out) to cecha nie mająca związku z szumami tylko małym wymaganym napięciem między wejściem a wyjściem stabilizatora do poprawnej pracy. Właściwość ważna w zasilaczach niskiego napięcia, oszczędnych układach (bateryjne),...

NIskoszumne mogą być LDO i zwykła stabilizatory. 

Grzegorz - to ... przecież był skrót  - tomek_j pisał o niskoszumnych  ja składnię skróciłem do samego LDO ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do meritum. To raczej nie miało związku z problemem głównym wątku.

Ale fajnie, ok, tak trzymać, Panowie.

Czy jest  możliwe, że napięcie stałe z DAC zasiliło LED poprzez wtórnik na WO?

LED zasilany z obwodu WO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  jestem człowiek słabej wiary - jak jak czegoś nie zmierzę to mam problem z klasyfikacją . Czy problem pojawił się ponownie? Wymieniłeś op-ampa czy został? Upieram się, że początkiem było wyładowanie elektrostatyczne. Może być, że op-amp od tego doznał trwałego powiększenia offsetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, audiostyk napisał:

człowiek słabej wiary

Kwardym trza być, nie miętkim, wszystko działa ok, OP nie wymieniałem. Nie rozumiem tylko zjawiska, które zaszło.

Sam mam podobny do Twojego pogląd.

16 minut temu, terminus napisał:

Czy jest  możliwe, że napięcie stałe z DAC zasiliło LED poprzez wtórnik na WO?

bez jego uszkodzenia

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cudów jerychońskich zdarzyło mi się na niby wełnianym dywanie popierniczać w chińskich klapkach z niewiadomego plasztyku. Jakoś nieintencjonalnie dotknąłem plastikowej, bocznej ścianki ładowarki 5V Nokii, niestety od strony pcb i owa już jest "not any more" ładowarką. Taki przykład czego producent nie przewidział ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dyskusję, do następnej 👌

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, audiostyk napisał:

Brak równoległych kondensatorow w mostku przypomina klienta kupującego w sklepie rowerowym rower DH bez napinacza łańcucha. 🙂

Brak kondensatorów przypomina brak kondensatorów. Ja nikomu nie bronię ich stosować, tylko trzeba mieć świadomość po co. Jak wspomniałem kiedyś w Europie i nie tylko było mnóstwo nadajników AM dużej mocy (DCF 77 takim na pewno nie jest przynajmniej u nas) i te kondensatory problem rozwiązywały. To co się dzieje w eterze w niczym nie przypomina tego co było przed erą masowego stosowania GSM a potem dodatkowo Wi-Fi, czy kolejnej zmory IoT . Modulacji AM prawie nie ma po tym jak wyłączono telewizję analogową (modulacja sygnału wizji z tłumiona wstęga boczną)  i większość nadajników radiowych AM. Jeżeli komuś brzmi lepiej z tymi kondensatorami to ok, ale ja nie widzę żeby ich brak był jakimś błędem technicznym. 

 

16 godzin temu, audiostyk napisał:

Kondensatory te przede wszystkim mają usuwać  wszelkie zakócenia impulsowe od strony sieci,  kto ich nie stosuje ten gapa 🙂

 

Jakoś nie widzę tłumienia zakłóceń impulsowych za pomocą pojemności 47...100nF, ale może czegoś nie wiem. Bardzo ogólnie tłumienie zakłóceń indukcyjnych polega na użyciu elementu, lub grupy elementów magazynujących energię impulsu. Przepływ prądu do tego magazynu powoduje spadek na rezystancjach/impedancjach  przewodów i amplituda napięcia zakłócenia jest ograniczana. Teoretycznie kondensator mógłby taką rolę spełniać, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Pojemności rzędu nF  maja zbyt duże szeregowe indukcyjności pasożytnicze i dla napięcia o dużej prędkości narastania, a tym samym o dużej ilości harmonicznych o dużych amplitudach ta indukcyjność stanowi znaczący  opór szeregowy i jakoś to nie chce działać. Jakby się wiedziało jaki jest mniej więcej charakter tych zakłóceń to może coś by się dało zrobić, ale się raczej nie wie.  To coś to na pewno nie kondensator równoległy do diody prostowniczej. Dla impulsów o dużej energii stosuje się kalibrowane napięciowo iskierniki, warystory, lub specjalne diody lawinowe. Kondensatorów nie. Ale jest i dobra wiadomość, bo jak się zastosuje trafo sieciowe, a się stosuje, to zakłócenia impulsowe nie lubią sobie przechodzić na drugą stronę.

Jak się chce żeby jakoś było, to trzeba  smartfon zostawiać w przedpokoju, skuć ściany położyć kabelki LAN a ruter Wi-Fi na śmietnik.  Tylko co z sąsiadami? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.