Skocz do zawartości
IGNORED

YBA P1000


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc po schemacie to wystarczy ze strzeli tranzystor przed MJE150.. np T5 lub T6 a reszta pójdzie lawinowo. To taki KRELL KSA-50 MK2 z mała zmianą jeśli chodzi o T5 i T6 własnie bo w KRELLu są one podpięte do masy a tutaj do pełnej szyny zasilania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty i za razem niestandardowy projekt. Troche przypomina Krella, lecz ciekawy. Z taką liczbą tranzystorów wyjściowych i sterującymi MJE15030-1 (prąd 8A) może to rzeczywiście dobrze zagrać.

Z problemami braku ochrony wyjścia łatwo można sobie poradzić montując układ z uPC1237. 

Może Bogdan masz rację. Warto by się tym zająć, ale uważnie. Potencjał ogromny i łatwo dostępne części. Tylko trzeba się upewnić co do oryginalności elementów półprzewodnikowych, bo jak piszecie poleci lawinowo.

  

4 godziny temu, zerob napisał:

To są płytki które nam zostały, bo Chiny umożliwiły zakup min. 10szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fakt, że poszliśmy na całość, zamówiliśmy je na laminacie lepszej klasy, niż FR4 i podwójnej miedzi. 

Płytka wygląda w sumie podobnie do Yba. Dobrze że grube ścieżki w zasilaniu i wyjściu, gruba miedź.  Skąd macie płytki?

Zerob rozwiń, co to znaczy "na laminacie lepszej klasy, niż FR4" 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bertoR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr84 napisał:

To taki KRELL KSA-50 MK2 z mała zmianą jeśli chodzi o T5 i T6 własnie bo w KRELLu są one podpięte do masy a tutaj do pełnej szyny zasilania

No właśnie to mi się w Yba podoba, że nie jest to kopia Krella, choć jest podobny.
Prócz tego co wymieniłeś. Widzę też inaczej robione sterowanie tranzystorów wyjściowych. Bezsprzecznie siła na wyjściu przy tylu parach. I co mnie cieszy większość energii nie idzie w nagrzewanie elementów, potem naszego pokoju. Bo Krell to klasa A, a Yba klasa AB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan YBA w przeciwieństwie do N.Passa był zawsze przeciwnikiem klasy A. Uważał nie bez racji, że crossover distortion są wyolbrzymiane a tak naprawdę ważne są zniekształcenia spowodowane zjawiskami termicznymi. Twierdził, że wzmacniacz powinien być "zimny".  Dawał temu wyraz w swoich konstrukcjach. Uważał , że to zasilacz a nie wzmacniacz powinien pracować w klasie A. No i transformatory w zasilaczu "klasyczne" a nie toroidy, które mają stromą charakterystykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Bogdan napisał:

Zerob czyli jakie konkretnie ?

Chyba rozumiem czemu pytasz. W serwisówce jest błąd, bo pary są z niepasujacych do siebie modeli. 

Byly u nas 2n5551 2n5401 firmy Diotec. 

 

12 godzin temu, bertoR napisał:

Z problemami braku ochrony wyjścia łatwo można sobie poradzić montując układ z uPC1237. 

No właśnie o tym pisałem, że to konieczne, by było zabezpieczenie.

 

12 godzin temu, bertoR napisał:

Tylko trzeba się upewnić co do oryginalności elementów półprzewodnikowych

Mieliśmy tranzystory wejściowe i te średnie metalowe oraz wyjściowe sprowadzane. A kosztowaly nas kilka tysięcy zł. 

Mocy też dobierane x20. To znaczy kilka takich kartek, 360szt na 18par.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Natomiast, mamy obiekcje do MJE15030/1 bo były tanie i kupowane z allegro. 

 

12 godzin temu, bertoR napisał:

Skąd macie płytki?

Zerob rozwiń, co to znaczy "na laminacie lepszej klasy, niż FR4" 

Już pisałem że robiliśmy projekt sami, a wyprodukowali w Chinach. Ale bardzo drogo to wyszło. 

Laminat był do zastosowań profesjonalnych Roger. 

 

5 godzin temu, moltos napisał:

Twierdził, że wzmacniacz powinien być "zimny".  Dawał temu wyraz w swoich konstrukcjach.

Dlatego chcieliśmy potężny wzmacniacz, ale bez nagrzewania. 

5 godzin temu, moltos napisał:

No i transformatory w zasilaczu "klasyczne" a nie toroidy

My mieliśmy wykonywane klasyczne na zamówienie, jak miał oryginał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, faktycznie podeszliście poważnie do projektu, szkoda że próby nie zrobiliscie z jedną parą tranzystorów końcowych lub wręcz tylko z driverami, strata byłaby mniejsza. jeśli płytka jest bez błedów , to raczej tylko jakieś felerne elementy.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, zerob napisał:

Mocy też dobierane x20

Odnośnie dobierania/parowania jaki to ma wpływ na prace wzmacniacza, jak dokładne musza być pary? Czy wpływa to w jakiś sposób na brzmienie, czy może tylko na techniczne aspekty pracy wzmacniacza jak np. stabilność czy offset na wyjściu.

19 godzin temu, bertoR napisał:

I co mnie cieszy większość energii nie idzie w nagrzewanie elementów, potem naszego pokoju. Bo Krell to klasa A, a Yba klasa AB

Tak tylko że w przypadku Krella można zmniejszyć prąd biasu znacznie np: do 50 -100mA na parę tranzystorów. Zresztą układ jest tak skonstruowany że samoczynnie przechodzi z klasy A do AB jeśli już poziom sygnału jest odpowiedni, tzn przekroczy/zbliży się do ustawionego prądu biasu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bogdan napisał:

szkoda że próby nie zrobiliscie z jedną parą tranzystorów końcowych lub wręcz tylko z driverami, strata byłaby mniejsza

Dodatkowo można odpalać z zasilacza laboratoryjnego, osobiście tak robię. Ustawić prądy ograniczające i badać/testować urządzenie. I na mniejszej liczbie par tranów wyjściowych. Jak układ stabilny to można iść dalej z testami i próbami odsłuchowymi. Odpalanie od razu z poteżnego zasilacza/trafa przy takim napięciu i liczbie tranzystorów jest dość ryzykowne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Piotr84 napisał:

Odnośnie dobierania/parowania jaki to ma wpływ na prace wzmacniacza, jak dokładne musza być pary? Czy wpływa to w jakiś sposób na brzmienie, czy może tylko na techniczne aspekty pracy wzmacniacza jak np. stabilność czy offset na wyjściu.

Pary muszą być jak najdokładniejsze, przyjmuje się max. rozrzut 5%. W konstrukcjach wieloparowych, jak ta tutaj, dotyczy to wszystkich tranzystorów, czyli wszystkie 16 sztuk musi mieć dobrane jednakowe wzmocnienie. W przeciwnym wypadku tylko część tranzystorów będzie przenosić większość mocy (ograniczy to moc / wydajność wzmacniacza).

Na brzmienie wpływa, bo nie sparowane tr. powodują zniekształcenia sygnału.

Parować należy w zakresie prądów małych i dużych (np. od 20 mA do 2 - 3 A), jak i częstotliwości (raczej niepraktykowane).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.06.2021 o 14:52, Bogdan napisał:

jeśli płytka jest bez błedów , to raczej tylko jakieś felerne elementy...

Na pewno jest bez błędów,  koledzy elektronicy analizowali ją. Jeszcze opierali się na fotkach pcb oryginału kolegi z diyaudio, bo trochę się różnila od tej z pdf w sieci. 

Sprawdzali dokładnie, bo 10 tych Pcb w wersji Roger kosztowało w Chinach ponad 1200zl.

 

W dniu 27.06.2021 o 21:25, Piotr84 napisał:

Odpalanie od razu z poteżnego zasilacza/trafa przy takim napięciu i liczbie tranzystorów jest dość ryzykowne

No 100% racji , ale kto wiedział...

Tym bardziej że sprzęt zawiozłem  do domu, miałem poczekać na kolegę ekektronika, ale stwierdziłem że podłącze tylko sprawdzić.  

 

57 minut temu, Bogdan napisał:

zbudowałbym chętnie coś , co by zagrało nie gorzej ...

No właśnie ten wzmak gra ponoć obłędnie. 

A jego największa zaleta ponoć, że YBA nie ma innych stopni na wejściu, tylko jego prostota i wydajność.

 

Tak myślę czy go nie ruszyć jescze niebawem.

Wiecie co?  Mam go dość i choć mnie rozczarował.  Z drugiej strony, wydane sporo kasy na jedną osobę. Te drogie trafa ei na zamówienie. To nie powinno  iść tak sobie w zapomnienie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zerob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zerob - jak chcesz wykorzystać graty , to kupujesz taką płytkę do końcówki na LME49810 i też jest szansa na znakomity dźwięk - Jeff Rowland 625 jest zrobiony na tych napięciówkach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wzmak, firma znana, ale odpada.

Jeff Roland słynie z przekłaman barwy i narzuceniu własnej sygnatury brzmienia. Po prostu gra po swojemu, słuchałem na wystawie, a ile razy u znajomych.  

Ja chcę wzmacniacz bez układów i prosty. Chciałbym neutralny w brzmieniu i potężny. Yba się w to wpisuje na 102. 

 

Zagadką jest ta płytka. Projekt chiński, nie wiadomo czy ta płytka jest zaprojektowana z oryginałem.

Znajomi elektronicy mówią o chińskich klonach jako rozbój w biały dzień. Od płytki po elementy wszystko inne dają, oklamują na potęgę. 

 

Postanawiam, że wrócę w krotce do tego projektu. Bo sam wtopilem w niego już ponad 4tys zł. 

Musze tylko znaleźć pewne źródło tych MJE15030/1. Byle nie z allegro. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie, że warto byłoby go dokończyć

kupuj z onsemi np w mouserze, tme chyba też jest dystrybutorem onsemi, nawet na Fairchildy się naciąłem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, zerob napisał:

Musze tylko znaleźć pewne źródło tych MJE15030/1

Z częściami i dostępnością coraz trudniej. W farnellu są jeszcze dostępne z OnSemi..

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zerob-nie załamuj rąk, kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije 😉

Jesteś pewny PCB i masz wsparcie kolegów elektroników, trafa są..  

Wszystko robią ludzie, to nie technologia obcych, zaszczepiłeś temat na forum, będzie paru wariatów żeby to zagrało! 

Ja się piszę na to,na tym polega DIY. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2021 o 11:41, zerob napisał:

Te drogie trafa ei na zamówienie

Jak to jest z tymi transformatorami, w praktyce lepszy toroid czy klasyczny EI. Dla przykładu pierwsze Krelle były na transformatorach EI a już kolejne pokolenia wzmacniaczy na toroidach. Toroid na pewno ma mniejsze rozpraszanie pola magnetycznego od EI i przy tej samej mocy może być mniejszy gabarytowo. Jaki wpływ może mieć transformator na prace/brzmienie wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2021 o 23:36, freedi napisał:

nie załamuj rąk, kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije 😉

Masz absolutną rację, tym bardziej że tyle dobrych elementów i trafo pod wzmacniacz leżą zakupione. 

 

Dowiedziałem się też, że we Wrocławiu jest sklep zajmujący się automatyka i mają ponoć tranzystory w tym te 15030/15031 Pojadę zobaczyć, i może ruszy to szybko. 

Wtedy mam od razu, no i taniej niż sprowadzone z Farnell czy Mouser. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i są.

Wziąłem po 20 szt, myślę że z takiej ilości dobiorę dwie jakoś pasujące pary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy waszym zdaniem te MJE15030/1 to oryginały? Prosto je rozpoznać?

Tamte co miałem z allegro, to nie miały nalotu i miały ładniejsze w ogóle czcionki.  Miały też błyszczące nogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bogdan napisał:

mam oryginały z Onsemi

Spoko, bo nie ma jak to sprawdzić z tym od producenta. 

Jak możesz, to zrób zdjęcia z bliska, bo jakość jest pogorszona. Rozczarowuje wgrywanie tutaj zdjęć. Zachowało rozdzielczość, patrzę, ale skompresowało mój plik z 480kb na 85kb. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz z ciekawości zajrzeć do środka tranzystora tego nowego i tych poprzednich żeby porównać strukturę i wykonanie.

Ja rok temu kupiłem w TME parki ON 2N6488G/2N6491G . Pierwszy ma wzmocnienie 730, drugi 181. I pytanie o co chodzi, przecież to za dużo. Kiedyś zamówię z ciekawości u producenta, ale wniosek że teraz tranzystory to loteria i nie ma nigdy z nimi pewności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje to sample od Onsemi , więc na 100% pewne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

te ładne to z wcześniejszej dostawy , ale wszystkie to oryginały

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, panterka napisał:

Możesz z ciekawości zajrzeć do środka tranzystora tego nowego i tych poprzednich

Do starszego mogę, do nowego nie ma to najmniejszego sensu, bo chodzi aby dobrać jak najdokladniesze pary ze zbioru za który zapłaciłem.

 

45 minut temu, Bogdan napisał:

moje to sample od Onsemi , więc na 100% pewne

Ot ciekawostka, czyli robili w dwóch fabrykach albo w całkiem innej linii produkcyjnej.

Ale to też oznacza, że te całe w białym nalocie co zakupiłem mogą być oryginałem jak twoje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te białe są ROHS, błyszczące już nie - dlatego inaczej wyglądają.

Zerob, zawsze trafi się jakiś tranzystor z bardzo niskim lub wysokim hfe i nie będzie do pary z innym, myślę że warto rozbić tranzystory i zobaczyć jak wygląda struktura, budowa miedzianej blaszki (ja tak robię). Szkoda spalić cały wznak przez takie maleństwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

49 minut temu, panterka napisał:

myślę że warto rozbić tranzystory i zobaczyć jak wygląda struktura, budowa miedzianej blaszki

Partnerka zgadzam się.  Przed złożeniem, jak dobiorę pary to zgoda. Warto wtedy poświęcić po jednym z każdej puli. 

 

Mam nowe info co do zakupów z allegro i moich poprzednich 15030/1.  Są one 100% podróbkami.

Znajomy co właśnie zaszczepił we mnie ten wzmacniacz, powiedział teraz, że trzy razy podmieniał je i jak tylko dostały wysokie napięcia na jednej nóżce, to na następnej miały przebicie. 

Zamawiał też wszystkie opcje z allegro - 7 razy i dokonywał zwrotu. Ciekawostka taka, że z 4 różnych sklepów nawet były te same, co nasze podróbki.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem kiedyś o prostej metodzie, jak można łatwo zrobić test na wartość napięcia przebicia, bez uszkadzania półprzewodnika.

O, proszę:

Oczywiście można bez transformatorów, ostrożnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to się z pewnością przyda. 

 

Myślałem, że czeka mnie lutowanie wszystkiego od nowa na zapasach Pcb. Na szczęście płytka po eksplozji tranzystorów końcowych, nie ma śladów uszkodzeń. 

Jestem początkującym praktykiem, ale wiem że dla rezystorów to nic,  póki nie wydzieli się na nich spora moc. Wtedy się odbarwią, zwęglą Ale półprzewodniki są czule na strzały.    

Czy polecacie wylutować wszystkie tranzystory małej mocy i zbadanie miernikiem? Czy odważnie wstawić nowe pary 15030/1 ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.