Jump to content
IGNORED

Zaślepka bass refeks szukam jakiegoś sklepu.

LAIK HIFI
 Share

Recommended Posts

Witam o poradę pytam. Szukam zatyczek zaślepek do bass refleksu. Powkładałem gąbki ale wygląda źle i nie dopasowałem do rozmiaru. Bass dudni akustyki pomieszczenia nie zmienię, proszę o poradę. Gdzie mogę nabyć taką zaślepkę. Cokolwiek logicznego aby stłumić niskie tony. Będę dźwięczny za pomoc 

Godzinę temu, audioburak napisał:

Zrób to od środka; można wtedy tylko krążek nawet z pomalowanej sklejki,

a jeśli tunel się rozszerza, to trzymany np plastrem 3M - na pewno wystarczy.

Wtedy zrobi obudowę zamkniętą a nie wiem czy Kolega jest na to przygotowany? Audioburak ma rację, że krążek załatwi sprawę pod względem wizualnym.

De gustibus non est disputandum

Może zrób szkic pokoju z ustawieniem kolumn i mebli, jak to wygląda, jaki metraż i jakie masz kolumny? Popróbuj z odsunięciem kolumn od ściany.

Xonar ST(coaxial)-->Nostromo 5H(OPA2134) + regulator głośności DIY na ALPS RK168 + Hegel H200 po modzie końcówka mocy (kondy Auricap XO + Audio Note Kaisei) + Audio Physic Yara Evolution(SB Acoustics 29RDC)

Ja potrzebowałem czegoś na zmniejszenie bass refleksu, zamiast całkowitego zamknięcia. Użyłem czegoś takiego:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli szary odcień przeszkadza ( mi nie ), można ewentualnie od czoła potraktować czarnym sprayem. 

4 godziny temu, halik napisał:

Taki gdzies widziałem

Hidden Content

Oryginalne😂

Xonar ST(coaxial)-->Nostromo 5H(OPA2134) + regulator głośności DIY na ALPS RK168 + Hegel H200 po modzie końcówka mocy (kondy Auricap XO + Audio Note Kaisei) + Audio Physic Yara Evolution(SB Acoustics 29RDC)

Idealnene, by sprawdzić, czy koncepcja działa.

Także skarpetka sprawdza się w docelowym układzie. Samą gąbkę często trudno włożyć, bo wykazuje duże tarcie. Bierzemy czarną skarpetkę, zakładamy ją na gąbkę i... wchodzi idealnie. W dodatku gąbka może mieć wtedy dowolny kolor.

😁👍

• Like 1

• 2 weeks later...
W dniu 18.07.2021 o 20:53, LAIK HIFI napisał:

Witam o poradę pytam. Szukam zatyczek zaślepek do bass refleksu. Powkładałem gąbki ale wygląda źle i nie dopasowałem do rozmiaru. Bass dudni akustyki pomieszczenia nie zmienię, proszę o poradę. Gdzie mogę nabyć taką zaślepkę. Cokolwiek logicznego aby stłumić niskie tony. Będę dźwięczny za pomoc 

Popróbuj z cyfrową korekcją DSP.

Można też w przemyślany sposób ustawić głośniki i meble w pokoju. Mój wygląda zwyczajnie, bez żadnych "wspomagaczy akustyki", które w pomieszczeniach mieszkalnych nie są mile widziane, a charakterystyka w miejscu słuchacza jest bardzo przyzwoita- nie widać żadnych dokuczliwych pików i dziur w zakresie długości fal porównywalnych z wymiarami pokoju. (Wykres czerwony. Zdjęte szybko przestrajanym sweep'em 20-20000 Hz, program Spectroid na telefon, mikrofon kalibracyjny z kpl at kina dom., interfejs wykonany własnoręcznie).

Hidden Content

Edited by porlick

2 godziny temu, porlick napisał:

Można też w przemyślany sposób ustawić głośniki i meble w pokoju. Mój wygląda zwyczajnie, bez żadnych "wspomagaczy akustyki", które w pomieszczeniach mieszkalnych nie są mile widziane, a charakterystyka w miejscu słuchacza jest bardzo przyzwoita- nie widać żadnych dokuczliwych pików i dziur w zakresie długości fal porównywalnych z wymiarami pokoju. (Wykres czerwony. Zdjęte szybko przestrajanym sweep'em 20-20000 Hz, program Spectroid na telefon, mikrofon kalibracyjny z kpl at kina dom., interfejs wykonany własnoręcznie).

Hidden Content

Niestety na mody pomieszczenia rozłożenie kolumn ma znikomy wpływ. Dodatkowo wykres z komórki nijak ma się do wykresu ze skalibrowanego mikrofonu i Rew 🙄

Przybliżony pogląd daje. Niestety, nie mogę znaleźć pomiaru sprzed zmiany ustawienia, czy raczej przeorientowania kolumn z układu symetrycznego na obecny, a uwierz, że różnice były dobrze widoczne. Teraz oś stereo mam skręconą o 20-25° względem osi wzdłużnej pokoju i jest dużo lepiej. Chodzi o pierwsze odbicia- były dokuczliwe. Teraz z lewej miejsce odbicia przypada na szeroki otwór bez drzwi, a z prawej, na wnekę między meblami ze stojącym, piętrowym kwietnikiem, co znacznie je osłabia. Za kanapą dźwięk również nie napotyka równoległych płaszczyzn i odbicia są bardziej rozproszone i mniejsze. Jest znacznie lepiej, jak przed zmianą ustawienia. 

Jeśli masz jeden otwór, zatkanie podnosi dolną granicę pasma. W przypadku wielu otworów, może być różnie- może obniżyć, choć nie musi, bo jak zatkanie jednego kanalu przestroi rezonans b-r w dół, może się okazać, że będzie z pozostałego otworu (ów) obniżony poziom basu. Nawet na tyle, że trzeba będzie przyjąć, że dolna granica pasma przesunie się do góry.

Poza tym, zmniejszy się powierzchnia kanału, co rodzi innego rodzaju problemy- związane z prędkością przepływu powietrza, zwłaszcza przy wyższej głośności.

Ciężko powiedzieć, co się naprawdę stanie, jak będziesz zatykał po kolei kanały, bo dużo zależy, jak kolumna jest strojona.

• Like 1