Skocz do zawartości
IGNORED

Amphion Argon 3l vs stary Spendor FL9 - niedosyt?


LoneRaver
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gram od dłuższego czasu na Spendorach FL9, kolumny za rok będą kończyć 20 lat. Lubię je bardzo, ALE: są bardzo duże i ich wygląd trochę trąci myszką.

Przeprowadziłem się do małego mieszkania więc pomyślałem że fajnie by było je zastąpić czymś innym. Poczytałem poszukałem i stwierdziłem że Amphion Argon 3l to idealne zastępstwo. Kompaktowe, łatwe do ustawienia, nowoczesne wzornictwo no i te recenzje i opinie.. no nie było opcji, żeby to nie zagrało.

Podpiąłem je pod wzmacniacz, usiadłem, odpaliłem muzyczkę i... zamiast zatapiać się w dźwiękach pierwsze co rzuciło mi się w uszy to: wydaję się, jakby Amphiony miały jakieś braki między średnimi a wysokimi tonami (albo sama średnica była nieco wyeksponowana) a samym wysokim brakuje rozciągnięcia. Jest fajna scena ale w brzmieniu brakuje otwartości i jest jakby nieco matowe.

Wiadomo, jak dam im pograć przez pare dni, przyzwyczaję się i jest ok, ale wtedy znów podłącze Spendory i mam wrażenie że słucham głośników nie tylko 2x droższych ale i...nowszych.

Sprzęt to sotm sms-200, smsl m300 i primare i30 (reszta w o mnie).

Spodziewałem się innego grania ale w sumie nie w ten sposób. Więc moje pytanie do osób które mają / miały Amphiony, czy tylko ja tak to odczuwam? Jeśli nie Amphiony to co? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzał bym się w kierunku wstęgi, albo równie klasycznych kolumn, co Spendor.

Przykłady to Wharfedale EVO 4.3, Audiovector QR 3 czy AP Classic 5 bo nie znamy metrażu.

Niewiele metrów wypełnią monitory np. Polk Audio Legend czy Audiovector QR 1.

Pewne cechy Amphionów wynikają chyba z zastosowanej tubki i jednak niskiego podziału:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

spore THD, a co do średnicy, to chyba miałeś rację ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również stawiałbym na charakter grania Primare. Amphion wyższy środek/niższą górę ma raczej czytelną i dobrze doświetloną. Z Primare fajnie zgrywają się Gato FM15 lub Buchardt S300. Szukałbym kolumn brzmiących muzykalnie i ciepło gdyż Primare prezentuje raczej analityczny styl brzmienia.

 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc podłączyłem Roksana Caspiana M1 i to jest zdecydowanie ciekawsze połączenie tonalne z Amphionami, stety niestety...  Primare + Spendor = super, Roksan +Amphion = przyzwoicie.

Jako że Amphiony to nowy nabytek i chciałbym zobaczyć co potrafią - jaki wzmacniacz, szanowni polecicie? Najlepiej żeby był dostępny w podobnej kasie co Primare bo nie chcę inwestować i dobrze by było gdyby był zbalansowany bo pozbyłem się dobrych kabli RCA : /

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, piotrek7 napisał:

Poczytaj

Trochę właśnie czytałem, Moon 340i, Accuphase...ekhem:D. W niezłe bagno się wpakowałem.

Ale faktycznie, moje doświadczenie jest tożsame z innymi użytkownikami od odnośnie parowania z neutralnym wzmacniaczem. To może jeszcze w klubie popytam, dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LoneRaver napisał:

Moon 340i, Accuphase...ekhem:D. W niezłe bagno się wpakowałem.

Ale także Hegel, Naim, mocne lampy. Amphiony to zajebiste głośniki tylko wymagają dobrania odpowiedniego wzmacniacza i wtedy sporo potrafią pokazać 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym te Spendory, ale też za duże do mnie 😐

Może kiedyś mi się FL6 np trafią ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, piotrek7 napisał:

Ale także Hegel, Naim, mocne lampy

Do Hegla jestem trochę uprzedzony, dobry Naim za drogi, lampa odpada. Jedyne co widzę to czekać jakiąś mega okazję na Hegla typu H300.

 

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

Może kiedyś mi się FL6 np trafią 😉

FL6 są ponoć do dupy. Z serii Elegance (FL) ponoć tylko FL9 (naprawdę polecam) i flagowy FL10 są dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, LoneRaver napisał:

FL6 są ponoć do dupy. Z serii Elegance (FL) ponoć tylko FL9 (naprawdę polecam) i flagowy FL10 są dobre.

no to słabo, za duże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo mocne końcówki - sam amphion do swoich studyjnych paczek ma cyfrowe bodaj koncowki po 300W, albo nawet więcej. z naima nie musisz od razu szukać bardzo wysokich modeli. xs3 jest udany z aktualnej serii i coś mi mówi, że może by grał z 3L. miałem je więc coś tam pamietam 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dekoracja napisał:

xs3 jest udany z aktualnej serii i coś mi mówi, że może by grał z 3L.

XS2 też pewnie dałby radę 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary, do których kolega audioburak dal link dotyczą  Amphion Argon 3 a to chyba znaczna różnica bo 3L to podłogówki i te charakterystyki pomiarów będą się znacznie różniły, zwłaszcza w zakresie niskotonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dekoracja napisał:

albo mocne końcówki - sam amphion do swoich studyjnych paczek ma cyfrowe bodaj koncowki po 300W, albo nawet więcej. z naima nie musisz od razu szukać bardzo wysokich modeli. xs3 jest udany z aktualnej serii i coś mi mówi, że może by grał z 3L. miałem je więc coś tam pamietam 😉

Tylko Integra, chcę ograniczyć ilość klocków. XS3 jest zdecydowanie poza zasięgiem.

 

3 godziny temu, piotrek7 napisał:

XS2 też pewnie dałby radę

XS2 już bardziej przystępne, ciekawe jak się ma do primare i30. Myślę jeszcze o Krellu s300i, ponoć nieco po cieplejszej stronie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, LoneRaver napisał:

Myślę jeszcze o Krellu s300i,

Nie szkoda kasy? 

50 minut temu, LoneRaver napisał:

XS2 już bardziej przystępne, ciekawe jak się ma do primare i30.

Przeciwieństwo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, piotrek7 napisał:

Ale także Hegel, Naim, mocne lampy. Amphiony to zajebiste głośniki tylko wymagają dobrania odpowiedniego wzmacniacza i wtedy sporo potrafią pokazać 

Mnóstwo głośników wymaga odpowiedniego dobrania wzmacniacza i odwrotnie... tzw. "oczywista oczywistość" 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc może trochę z innej beczki, bo jestem w kropce. Czy z połączenia Amphion + (wstaw odpowiedni piec) mogę liczyć na podobną synergię co z Primare + Spendor? Wiem, że to teoretyzowanie, ale nigdy nie miałem głośników o brzmieniu jak Amphion, zawsze albo duńska albo angielska szkoła.

Nie chodzi mi o sygnaturę brzmienia, ale o typowe uzupełnienie i brzmienie w którym niczego nie brakuje, tak że można się zrelaksować i zagłębić w brzmienie i potupać nogą. Stawiam na muzykalność. Nie ukrywam, że gdyby Spendory były trochę mniejsze i nowocześniejsze z wyglądu to bym się z nimi nie rozstawał.

Żal mi trochę rozstawać się z obecnym zestawem a niestety nie jestem w stanie ani finansowo ani powierzchniowo mieć tyle klocków na stanie żeby kombinować.  2 pary kolumn i  2 wzmacniacze w kawalerce to już stanowczo za dużo:).

Poza Naimem, co szanowni myślą o integrach Rega? elex-r ewentualnie elicit-r? Albo Hegel h80, może h100? Czy ma to szanse zagrać z Amphionem? Scenariusz jest następujący: sprzedaję i30 (oraz M1), kupuję inny, jeśli nie zagra z Amphionem to już się poddaję, pozbywam się Amphiona i zostaje Spendor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega elex r to zupełne przeciwieństwo Naima xs2/3. Jednemu brakuje wypełnienia i jest bardzo oszczędny na basie a drugi bardzo gęsty, z mocnym "kopem" na średnim basie, z bardzo mocno nasyconą ale i otwartą górą która idealnie pasuje do paczek o charakterze wysokich tonów jak u np. ATC scm 7. Dwa całkiem inaczej grające piece. Do paczek takich jak Dynaudio czy Dali prędzej Elex r, do takich jak ATC 7 zdecydowanie naim. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LoneRaver napisał:

Czy z połączenia Amphion + (wstaw odpowiedni piec) mogę liczyć na podobną synergię co z Primare + Spendor?

Oczywiście, tylko trzeba będzie na spokojnie poszukać i przetestować różne połączenia. Najbardziej realny Naim i Moon. Świetnie grają a przy tym pojawiają się na rynku wtórnym w dobrych cenach. Warto pomyśleć o wzmacniaczach hybrydowych gdzie brzmienie można w bardzo dużym stopniu modyfikować poprzez dobór lamp . Może trafiłbyś Pathosa Classic? Jeśli chodzi o połączenie z Heglem, podobno warto sprawdzić H200 jako najfajniej grający

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2021 o 16:34, piotrek7 napisał:

Może trafiłbyś Pathosa Classic?

Ależ podpowiedź! Zacząłem czytać o nim i mam przeczucie że to będzie to. No i ten wygląd. A więc poluję na Pathosa Classic One a w międzyczasie słucham raz Amphiona raz Spendora;). Z tego co widzę, najbardziej realne jest dostanie mk2 albo mk1, czy orientujesz się czy warto brać staruszka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od możliwości finansowych.
Jaka jest różnica pomiędzy starszą wersją a nową, nie wiem. Starszej nie widziałem na oczy. Nowa to świetnie grający wzmacniacz a przy doborze odpowiednich lamp miałbyś jak sądzę to, czego szukasz 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Miałem te głośniki u siebie kilka lat temu (może to nie była wersja L, nie pamiętam). Szukałem głośników do dużego pomieszczenia, sprzedawca mi je wepchnął w brzuch niemal na przesłuchanie, choć i tak wiedziałem, że są maleństwa, bo właśnie chciałem zastąpić ProAc studio 140. Dla mnie to nieporozumienie. Wtedy była moda na te głośniki, dużo, pewnie wykupionych recenzji. Grałem z naimem nap 250 i całym setem do tego. No katastrofa. Jakże te małe głośniczki się męczyły. Żal było patrzeć i słuchać - bo czy aby nie wylecą z tej gumki?  Oddałem czym prędzej. Wg mnie to tak sobie grające głośniki dla designerów bardziej robiących klientom lofty. I tyle. Przerost formy nad treścią. Już te PraAc były dużo lepsze, choć właśnie zbyt małe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło mnie poważnje irytować, że co jakiś czas sotm przycina odtwarzane z usb pliki (na Squeezelite), więc stwierdziłem - czas zaktualizować oprogramowanie, najlepiej wypalić na nowo kartę. To co było obecnie to anno domini 2018.

Cały proces miał trochę trwać więc w międzyczasie popsikałem kontaktem na wszystkie złączki i gniazda. Gdy ściągnąłem najnowsze, okazało się, że fabryczna 8gb karta nie jest w stanie pomieścić nowego obrazu pliku, bo jej ubyło ok 150MB. Wgrałem na inną, 16GB, włożyłem do sotma, odpaliłem muzykę i zacząłem się przygotowywać do wyjścia. Spóźniłem się 2h bo to co usłyszałem od pierwszych dźwięków dosłownie zwaliło mnie z nóg, usiadłem na kanapę  i słuchałem. Jakbym słyszałem zupełnie inny sprzęt, 2 klasy lepszy. Wszystko to o czym pisałem na początku jest nieaktualne, 2gi dzień słucham i słucham. Jak to możliwe, że software wprowadził zmianę tak ogromną? I nie mówię tutaj o zmianie na poziomie nowego kabla. Wciąż jestem w szoku. Podłączyłem Spendory i też jest lepiej niż było, szczególnie w rozdzielczości, ale to na jaki poziom wskoczyły Amphiony to jest coś niesamowitego. Otwarte, czyste brzmienie z bardzo dobrym wypełnieniem i rewelacyjnym rytmem no i scena w końcu dostała świetnej głębi. Mój pokój zamienił się w mini klub jazzowy.

Szkoda więcej pisać, wracam do słuchania. Kto by na to wpadł, że wystarczy po prostu nowe FW?

PS na Pathosa wciąż będę polować, dla świętego spokoju;)

W dniu 29.10.2021 o 17:22, pantagruel napisał:

Przerost formy nad treścią. Już te PraAc były dużo lepsze, choć właśnie zbyt małe.  

A więc najwidoczniej coś nie zgrało się w torze, takie moje wnioski

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, LoneRaver napisał:

Kto by na to wpadł, że wystarczy po prostu nowe FW?

Po prostu te głośniki bardzo wyraźnie pokazują jak gra system. Zarówno wzmacniacz jak i źródło. Bo przecież ono ma ogromny wpływ na brzmienie końcowe. Jeśli coś jest nie tak, takie głośniki jak Amphion od razu to pokazują. I na tym polega "problem" z nimi. 

A na Pathosa poluj. Warto. Ale zwróć także uwagę na Audia Flight bo ona może być równie ciekawym połączeniem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Atmosfera Dźwięku napisał:

Ze swojej strony polecę Ci Regę Aethosa, z Amphionami i Spendorem dogada sie wyśmienicie:)

Nie no spoko, ale za taką kasę to ja mam cały nowy system;). Czekam aż Patos się pojawi, a w tzw międzyczasie zastanawiam się czy warto pokusić się o Primare i32? W sumie niewiele do niego się dopłaca od i30. Wiem, że to już inna konstrukcja, ale bardzo jestem ciekaw czy jest "progres" poza chłodniejszą sygnaturą. Zawsze to nowszy sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Ja mam amphiony 3L (starsze) i graja z luxmanen 505u. I dołu to brak.Jak juz jest to nie konturowy i rozlazły.I nie wiem czy wymienic wzmacniacz czy raczej te głosniki?Nie słyszałem amphiojnów z Heglem.Moze maja potencjał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno wyleczyć źle zestrojone kolumny wzmacniaczem. To może być kwestia

zbyt dużego litrażu. Wszystko po to, żeby uzyskać z małego woofera zejście

które jest możliwe z głośnika większego o przynajmniej 2".

Ja bym raczej myślał o nowych kolumnach, ale poprzedził to może jakimś

wypożyczeniem kolejnego wzmacniacza, jako próbą ucywilizowania Amphionów.

Ale słabo to widzę ... Wydawanie porównywalnych czy dużo większych kwot

na te cele uważam za przesadę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli raczej wymieniac najpierw kolumny?Najgorsze ze nie mam mozliwosci wypozyczyc wzmacniacza.Bo moon 340i czy Hegel H390 to jest drogo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez andrzejzalewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.