Skocz do zawartości
IGNORED

Zaburzenie słyszenia- czy da się to jakoś leczyć?


kinimod
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prosty test, stań bokiem jednym uchem do głośników, drugie zasłoń/zatkaj. Potem zmiana ucha. Będziesz wiedział czy jednym uchem słyszysz lepiej, głośniej, wyraźniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj zrobiłem badanie słuchu, które oczywiście nic nie wykazało. Żadnego niedosłuchu nie stwierdzono, jak tu co niektórzy wcześniej pisali. Co do samego badania to sprzęt nie najlepszej jakości tam mają. Mimo wszystko wyniki dobre.

Akustyka pomieszczenia nie ma tutaj wpływu na moje oobdieranie zjawisk przestrzennych przez mój mózg albo jej wpływ jest bardzo niewielki. Szwagier i matka słyszą poprawnie w pomieszczeniu odsłuchowym a jest to pokój na poddaszu ok 15m2. Jakiś czas temu sprawdzałem na dole w salonie i dalej tak samo słyszałem czyli nieprawidłowo.

Gdy zakładam słuchawki (Sennheiser HD598) to słyszę wokal normalnie po środku. Ale słuchanie na słuchawkach to zupełnie inny świat.

Spotkaliście się z czymś takim ? Da się jeszcze coś z tym zrobić ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj zrobiłem badanie słuchu, które oczywiście nic nie wykazało. Żadnego niedosłuchu nie stwierdzono…


Akustyk nazywa niedosluchem co innego, niz ty oczekujesz.

Popatrz na Audiogram. Znajdziesz roznice miedzy lewym i prawym uchem o 5dB.
Podglosnij przy sluchaniu muzyki jeden kanal o 5dB, to zobaczysz coo sie stanie
Poza tym, pomiar konczy sie przy 8kHz, ale muzyka to wiecej niz 8kHz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Spotkaliście się z czymś takim ? Da się jeszcze coś z tym zrobić ?



Da sie. Opisywalem to juz powyzej. Jesli ci na tym zalezy, to musisz sobie zadac trudu, zorganizowac odpowiednie pliki wzorcowe (patrz powyzej pink noise, tercyjny) odgrywac je po kolei i sluchac, ktora czestotliwosc wychyla sie od srodka.

Ale w ten sposob mozesz tylko stwierdzic odchylki/asymetrie sluchu. Czyli nawet jesli to precyzyjnie stwierdzisz, pozostaje pytanie, jak chcesz to skorygowac?

Ja robilem takie testy/porownania, znalazlem odchylki, i skorygowalem je dodajac dla niektorych czestotliwosci miedzy 0,5 i 2dB (porownaj z Audiogramem +/- 5dB). Moj system umozliwia wprowadzenie takich korekcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, xajas napisał:

 


Akustyk nazywa niedosluchem co innego, niz ty oczekujesz.

Popatrz na Audiogram. Znajdziesz roznice miedzy lewym i prawym uchem o 5dB.
Podglosnij przy sluchaniu muzyki jeden kanal o 5dB, to zobaczysz coo sie stanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Poza tym, pomiar konczy sie przy 8kHz, ale muzyka to wiecej niz 8kHzIMG_8977.thumb.jpg.c662ce3164c867e1781aeb134f2c4405.jpg

Da sie. Opisywalem to juz powyzej. Jesli ci na tym zalezy, to musisz sobie zadac trudu, zorganizowac odpowiednie pliki wzorcowe (patrz powyzej pink noise, tercyjny) odgrywac je po kolei i sluchac, ktora czestotliwosc wychyla sie od srodka.

Ale w ten sposob mozesz tylko stwierdzic odchylki/asymetrie sluchu. Czyli nawet jesli to precyzyjnie stwierdzisz, pozostaje pytanie, jak chcesz to skorygowac?

Ja robilem takie testy/porownania, znalazlem odchylki, i skorygowalem je dodajac dla niektorych czestotliwosci miedzy 0,5 i 2dB (porownaj z Audiogramem +/- 5dB). Moj system umozliwia wprowadzenie takich korekcji.

Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie tematem.

Widzę że jest różnica na audiogramie na 1kHz o 5 dB mniej dla ucha lewego. Pomieszczenie badania jest blisko ulicy jeżdżą samochody i jeszcze przyszedł mi sms podczas badania- mogłem tego nie usłyszeć akurat wtedy jak był podawany sygnał na słuchawki. Wiem że to trochę tłumaczenie... ale takie panowały wtedy warunki.

Kręciłem balansem w lewo i dalej nic to nie dało, słychać że lewa gra głośniej a ja dalej mam wokal na prawo... różnica prawie żadna

Stojąc przodem wokal przesuwa się na prawo to rozumiem bo lewe ma mniej te 5 dB na 1kHz ale jak mi wytłumaczysz to że stojąc tyłem do kolumn (czyli przy odwróconej orientacji prawo lewo) schodzi mi na lewo  a przecież przy lekkim niedosłuchu (tak nazwijmy te 5dB mniej) powinno dalej na prawo. Dlaczego  tak jest?

Muszę spróbować z tym szumem różowym... ale już nie disiaj 🙂

Dziękuję i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze potencjalnie mozesz znalezc 3 rozne przyczyny asymetrycznego brzmienia

1. Asymetryczna charakterystyka zestawow glosnikowych (z wiekiem/czasem przetworniki zmieniaja conieco parametry, albo jedna strona byla naprawiana/wymieniana)

2. Asymetryczne warunki akustyczne, patrz zalacznik. Jeden zestaw stoi np. Ablizej sciany, okna, mebli,… ktore mocniej odbijaja okreslone czestotliwosci niz ten drugi, wiec po tej stronie fale odbite sumuja sie z fala bezposrednia i sprawiaja, ze ta jedna strona jest w okreslonych zakresach glosniejsza.

3. Asymetria uszu

Te pierwsze 2 mozna latwo sprawdzic za pomoca pomiaru mikrofonem. Wynik jest „OBJEKTYWNY“

Wszystkie 3 mozna wyslyszec na ucho (patrz powyzsza metoda z sygnalami tercyjnymi). Wynik jest SUBJEKTYWNY.
Trzeba powtorzyc kilka razy.

Co ciekawe, pomiar przez „ucho“ jest tez po czesci zalezny od naszej aktualnej „kondycji“. Jesli jestesmy wypoczeci, slyszymy troche inaczej niz jak jestesmy zmeczeni, zestresowani

Obracanie tylem albo bokiem jest troche bez sensu, bo zmieniamy ustawienie malzowin ucha, ktore takze dzialaja jak „filtr“/EQ zmieniajacy odbierana charakterystyke w zaleznosci od kata padania/kierunku fal bezposrednich i odbitych

PS 1.
Spedzilem dziesiatki godzin na mierzeniu, porownywaniu i analizowaniu tego efektu w samochodach, gdzie ze wzgledu na asymetryczne rozmieszczenie przetwornikow, asymetryczne miejsce siedzenia i asymetryczne warunki akustyczne (szyba przy lewym uchu) efekt ten jest szczegolnie upierdliwy. Ale znalazlem metode na skorygowanie tego efektu.

PS 2.
Im wieksza zbieznosc kanalow L/R, tym wezsza, bardziej precyzyjna scena (szerokosc)
Im wieksze roznice, tym bardziej rozmyta i szersza scena.

Dlatego czytam z duza sceptyka relacje o ekstremalnie szerokiej scenie i zastanawiam sie, czy ci dumni wlasciciele takiej sceny sa swiadomi tego, z czego to moze wynikac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyzej zapomnialem zalacznik obrazujacy asymetryczna akustyke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

Powyzej zapomnialem zalacznik obrazujacy asymetryczna akustyke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziękuję Ci za odpowiedzi i wyjaśnienie.

Jeśli chodzi o asymetrię akustyki pomieszczenia to napiszę tyle że stereo stało wcześniej tam gdzie wersalka czyli zamienione miejscami czyli asymetria pomieszczenia była po lewej stronie w stosunku do aktualnej pozycji (zestaw stoi bliżej prawej ściany) i ja dalej słyszałem nie poprawnie czyli przesunięte w prawo.

Zrobiłem jeszcze jeden test mianowicie do winampa zainstalowałem wtyczkę dsp w postaci wielopunktowego equalizera który ma możliwość oddzielnej regulacji prawego i lewego kanału. Podgłośniam pasma 880 i 1224 Hz lewego kanału najpierw o +5dB później +7 i na końcu +10 I co 🙂 i nic to nie dało, wokal dalej mi ucieka na prawo. Equalizer działa dobrze, sprawdziłem to na słuchawkach.

Pozdrawiam

z Jezusem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłącz obie kolumny do jednego kanału wzmacniacza, będziesz miał na pewno mono. Tylko nie daj w palnik za bardzo. 

Zamień kolumny stronami. 

Może któryś głośnik ci szwankuje, może któryś element w zwrotnicy się poddał i masz rozjechaną fazę... Jak zamienisz i będziesz słyszał tak samo to albo uszy, albo pomieszczenie. Innej opcji nie ma. 

 

Uszy sobie zbadaj sam generatorem i słuchawkami - sam sobie możesz zaznaczyć kropeczki. Tym bardziej że nie interesuje cię głośność bezwzględna, tylko różnice między uszami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kinimod napisał:

Zrobiłem jeszcze jeden test mianowicie do winampa zainstalowałem wtyczkę dsp w postaci wielopunktowego equalizera który ma możliwość oddzielnej regulacji prawego i lewego kanału. Podgłośniam pasma 880 i 1224 Hz lewego kanału najpierw o +5dB później +7 i na końcu +10 I co 🙂 i nic to nie dało, wokal dalej mi ucieka na prawo. Equalizer działa dobrze, sprawdziłem to na słuchawkach.

Hi,

Wokal to nie tylko te dwie czestotliwosci, ale domyslam sie ze wybrales te, bo audiogram pokazuje tam roznice.

BTW.

Czy umiesz lutowac (dwa druciki)?

Jesli tak, to mikrofon zmajstrowany za kilka EUR i darmowy program pomiarowy REW powinien rozwiazac zagadke 🙂

All you need

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Mikro3.thumb.JPG.468148194fc4970eb85638b5668df88f.JPGMikro2.thumb.JPG.bbb12483a6f449eaa54bf1e069a95a07.JPG

 

BTW. Najlepsze dwa wokale do oceny jakosci / wzorce -> moje dwie absolutne referencje to Anette Askvik "Liberty" i Allan Taylor "Scotty"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, micwoj napisał:

podłącz obie kolumny do jednego kanału wzmacniacza, będziesz miał na pewno mono. Tylko nie daj w palnik za bardzo. 

Zamień kolumny stronami. 

Może któryś głośnik ci szwankuje, może któryś element w zwrotnicy się poddał i masz rozjechaną fazę... Jak zamienisz i będziesz słyszał tak samo to albo uszy, albo pomieszczenie. Innej opcji nie ma. 

 

Uszy sobie zbadaj sam generatorem i słuchawkami - sam sobie możesz zaznaczyć kropeczki. Tym bardziej że nie interesuje cię głośność bezwzględna, tylko różnice między uszami. 

Dzięki na pomysł. Puszczałem już mono tylko inaczej- po prostu mono sygnał na oba kanały. W efekcie to samo. Wiesz że przez te kilka lat przerobiłem już kilka par kolumn i kilkanaście wzmacniaczy i dalej to samo... Zmieniało się brzmienie tak czy inaczej ale problem był i jest ten sam.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Hi,

Wokal to nie tylko te dwie czestotliwosci, ale domyslam sie ze wybrales te, bo audiogram pokazuje tam roznice.

BTW.

Czy umiesz lutowac (dwa druciki)?

Jesli tak, to mikrofon zmajstrowany za kilka EUR i darmowy program pomiarowy REW powinien rozwiazac zagadke 🙂

All you need

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Mikro3.thumb.JPG.468148194fc4970eb85638b5668df88f.JPGMikro2.thumb.JPG.bbb12483a6f449eaa54bf1e069a95a07.JPG

 

BTW. Najlepsze dwa wokale do oceny jakosci / wzorce -> moje dwie absolutne referencje to Anette Askvik "Liberty" i Allan Taylor "Scotty"

 

Pewnie można sprawdzać akustykę pomieszczenia w różnych punktach pokoju. Twój pomysł jest dobry ale już nie chce mi się z tym walczyć... problem jest z moją głowa...

Umiem lutować. Składałem nawet kiedyś wzmacniacz na płytkach od Foksika - był to Aleph 5 DIY, prawdziwy kolos waga ponad 20 kg. Bardzo ładnie budował scenę, dźwięk wychodził poza kolumny w głąb, całkowicie oderwany od kolumn. Prawdziwa iluzja. Ale cóż jak mi się wszystko rozjeżdżało na bok w prawo..

Pozdrawiam i dobranoc

DSCF4109.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2021 o 14:05, przmor napisał:

Położyć się na boku i do słabiej słyszącego ucha wlać wodę utlenioną. Odczekać kilka minut i wypłukać. Jeśli nie pomoże to wizyta u lekarza.

Zrób sobie taki zabieg . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2021 o 12:57, kinimod napisał:

Spotkaliście się z czymś takim ?

Jakbyś słuchając czuł smaki albo widział kolory to byłoby coś...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2021 o 14:05, przmor napisał:

wlać wodę utlenioną

Nie!

Zwróć uwagę na skład choćby psikacza Aflofarm AkusTone.

Nie ma nawet wody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z preparatów jest AkusTone a jest też Fonix i Vaxol.

Sam używam tego pierwszego zwłaszcza w sezonie grzewczym bo neutralizuje mi ból głowy wywołany przesuszeniem przewodu słuchowego.

I w związku z tym:

1. Skoro nie występuje ból głowy (nie wspominasz nic o takim objawie) to nie jest sprawa dla lekarza.

2. Lokalizacja pozornego źródła dźwięku to wrażenie, które jest bez związku z ubytkiem słuchu, którego u Ciebie nie ma. Skoro to nie chodzi o ubytek słuchu to też brak wskazań lekarskich.

Sam dyskomfort ma nieznaną przyczynę, ale to wrażenie.

W dniu 17.12.2021 o 21:10, kinimod napisał:

... problem jest z moją głowa...

To nie problem a cecha tego jak główka pracuje 🙂

Tak interpretujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś kiedyś u laryngologa na "zabiegu" usuwania zalegającej woskowiny? Woda i strzykawka to dwie rzeczy których laryngolog używa. Porada z wodą utlenioną jest od laryngologa. Sam tego nie wymyśliłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale generalnie asysta innej osoby jest potrzebna.

Dodatkowo - woda utleniona to chyba w jakimś rozcieńczeniu ? Jakoś tak z odkażaniem ran jej użycie mi się kojarzy.

 

Usuwanie czopa jest i pod wpływem ciśnienia i pod wpływem ciepła.

Konieczne, bo niewyrównana różnica ciśnień między przewodem słuchowym a uchem środkowym może być nawet bolesna a szum przeszkadza bardzo.

Robi się ten zabieg bezzwłocznie, ale nie samemu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Roztwór 1,5 albo 3% kupiony w aptece.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadłem w szok jak po raz pierwszy w życiu z powodu zapalenia zatok, padło mi również na uszy. Po prostu zatkały mi się zatoki i uszy i przestałem dobrze słyszeć. Bylem przerażony! To jest straszne nie słyszeć. Cale szczęście ze to była tylko chwilowa dolegliwość która można wyleczyć.

Współczuje jednak osoba które na trwale nie mogą odzyskać swojego słuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przmor

Masz poniżej:

[cytat]

woda utleniona do ucha powinna zostać podana do 12 godzin od wystąpienia pierwszych symptomów choroby; środek ten nie zadziała na rozwinięty stan zapalny.

Tu akurat nie ma stanu chorobowego.

Generalna zasada

Przy leczeniu jakiejkolwiek patologii, czyli stanu chorobowego liczy się czas, tzn. im szybciej tym skuteczniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.