Skocz do zawartości
IGNORED

Pozbywam się Hegel H300. Co dalej?


RoKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

To mój pierwszy post na tym forum audio.

Mój dotychczasowy zestaw składał się z: NAS->RPi3(Moode audio)->DAC SMSL SU9->Hegel H300->Elac Vela 407. Poszczególne elementy nabywałem w różnym czasie i często decydował o tym przypadek. Źródłem są pliki flac - hard rock, jazz, metal.

Pozbywam się wzmacniacza Hegel H300 - wkrótce wydam jako prezent w rodzinie. Szukam czegoś co go zastąpi i wpasuje się w sprzęt, który mi pozostał. Reszty nie chcę zmieniać z powodów finansowych.

Hegel grał, bo grał. Nie było zachwytów, źle też nie było. Już mi się osłuchał. To co mógłbym mu zarzucić, to że grał mało dźwięcznie w zakresie wyższych tonów. Skąpił też basu, tzn. był bas, ale taki "oszczędny".

Chcę kupić używany kilkuletni wzmacniacz, tak w okolicach 10 tys., może ciut więcej, klasowo nie gorszy niż Hegel H300. I nie lampowy. Chcę używkę, żeby przy ewentualnej odsprzedaży, jak chybię w wyborem, nie stracić za dużo. Dobrze, żeby miał XLR-y. Nie musi mieć DAC. Mógłby mieć lepszy, pełniejszy bas.

Co polecicie, czego szukać?

Nowszego Hegla nie chcę, bo brumi trafo - myślałem, że mój H300 był pechowy, ale empirycznie sprawdziłem, że ten problem występuje też w H360/H390. 

Czy np. Leema Tucana II (nie Anniversary) to ta sama półka, co H300?

 

Pozdrawiam!

Kaz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RoKa napisał:

I nie lampowy.

Właśnie mocne lampy lub hybrydy dobrze sprawdzają się przy 

Godzinę temu, RoKa napisał:

hard rock, jazz, metal.

Ale wiadomo, nic na siłę. Choć klimaty w rodzaju Motorhead bardzo dużo zyskują po przejściu przez szklane bańki (nie mówię o tych do picia). Masz dwa rozsądne (i pozornie wykluczające się)  wyjścia. Albo iść w kierunku maksymalnej neutralności i szybkości albo barwy i nasycenia dźwięku. Przy pierwszym podejściu T+A E1000 lub Lyngdorf TDAI-2170. W drugim przypadku szukaj na rynku wtórnym wzmacniaczy Audia Flight. Cenione głównie z uwagi na barwę ale dynamiki też im nie brakuje. A do jazzu jest wręcz idealna 

Godzinę temu, RoKa napisał:

Dobrze, żeby miał XLR-y.

To akurat traktuj jako najmniej istotne kryterium. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego , że brumi , zresztą to losowe jest. Mi brumienie absolutnie nie przeszkadza w słuchaniu, nawet go nie słyszę  a często słucham w nocy , dla  kogoś to byłoby mega cicho. Nie wiem jak 360 i 300 ale porównywałem 390 z lampą Yaqin MS-90B i na górze nie słyszałem żadnej różnicy, a wsłuchiwał się w nią znawca lamp większy ode mnie, bas chudy , nie wiem też nic takiego nie zauważyłem, Reduktor Szumu skrytykował bas i co może lubi jego inny rodzaj, poza tym nie wiem czy kolumnami nie można go regulować, może jakieś 30 cm przetworniki i byłby mięsisty. Może i ja kiedyś wypróbuję lampy.

Szum z wentylacji laptopa bardziej słyszę jak mam go przed sobą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Tucama to dobry kierunek. Będzie mocno dynamicznie i z basem ale ... Trochę "na twarz" i oby nie za ostro .
Alternatywa to jak wyżej Piotr napisał oraz posłuchaj Musical Fidelity M6si. Będzie piękny kontrolowany bas , super średnica, cieplejszy dźwięk ale nie wiem czy dynamika cię zadowoli


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powyższa kombinacja załatwi sprawę. Te same końcówki siedzą w NAD M33, który jest wysoko oceniany. Albo w Teac AP-701 (tutaj nawet słabsze). Na YT jest porównanie NAD M33 i Hegel H390. Niby Hegel jest lepszy w kwestii basu. Ale proponowana kombinacja kosztuje 10K a nie 23K 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, piotrek7 napisał:

Wyraźnie napisał, że nie chce lampy

Doczytałem, dzięki za uwagę, szkoda będzie żałował 👌

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam uważam, że mocna lampa do takiej muzyki to zdecydowanie dobry kierunek. Ale jeśli nie chce, nie pozostaje nic innego jak to uszanować 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, na giełdzie hifi jest np Yamaha 2000 za połowę planowanej kwoty, jest oryginał jak DEMIDOFF Signature, Audia Flight One

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piotrek7 napisał:

Sam uważam, że mocna lampa do takiej muzyki to zdecydowanie dobry kierunek. Ale jeśli nie chce, nie pozostaje nic innego jak to uszanować 

Dokładnie Nic na siłę 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżone preferencje do moich w których zarówno dźwiękowo jak i technicznie wzmacniacze Hegla są przereklamowane i po prostu brzmią kiepsko. Dobrze poznałem brzmienie Hegla (H80, H100NU, H200, H200A, H300, H360, H4SE, Röst) i powiedzmy sobie szczerze że w kwotach za jakie można je kupić są dużo lepsze alternatywy. Borykałem się z tymi samymi problemami jak deficyt basu i ogólna oschłość brzmienia. Spokojnie mógłbym polecić autorowi mój obecny wzmacniacz wyśmienicie uzupełniający się z moimi Elac Vela BS403 i choć przy nadażającej się okazji zachęcam to proponuję bardzo mocno rozważyć wzmacniacz który szczególnie radził sobie w ciężkich klimatach jak i bardziej ambitnej muzyce. Posiadałem co prawda wersję pierwszą jednak autorowi wyjątkowo rekomenduję wersje drugą Supernaita od Naima bardzo dynamicznego z solidnym basem i atrakcyjnie barwnego. Strzeż się producentów trudno odsprzedawalnych jak Audia Flight wiszące w ogłoszeniach latami bo pomimo obecności na rynku te wzmacniacze to lipa. Podobnie unikaj komercyjnych marek jak Yamaha czy Denon. Te Elaci zasługują na coś naprawdę dobrego a Naim będzie wyjątkowo korzystnym towarzystwem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica w Naimie jest wyjątkowa łącząca barwną naturalność z imponującą przenikliwością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Średnica w Naimie jest wyjątkowa łącząca barwną naturalność z imponującą przenikliwością.
Nie pytam jak gra. Tandeta to odczytuje,że odnosisz się do wykonania, tego jak jest skonstruowane etc.
Mówienie nawet o graniu, że tandeta rodI pytanie z czym słuchałeś, z czym porównywałeś, a nawet to co najwyżej może dowodzić, że po prostu wolisz granie naima i tyle.
Ale tutaj masa wyznawców sprzętów które są killerami innych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audia nie jest żadną wyjątkową jakością jest dźwiękową karykaturą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem odwrotnie niż reszta - wiesz co masz (miałeś), nie wiesz co otrzymasz. Jeśli choć trochę lubiłeś H300, to kup nowszego Hegla, np. H390. Gra podobno lepiej niż H300, z grubsza wiesz czego się spodziewać. Na buczenie trafa są sposoby. Nie ma co idealizować, nie tylko w Heglu buczą trafa. Dwa przysłowia idealnie tu pasują: "Trawa zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu" i "Zamienił stryjek siekierkę na kijek". Chcesz kupić używkę w ciemno? Ktoś Ci wypożyczy? Na co Ty liczysz? Tyle ile osób ma głośniki Elac Vela, tyle pewnie różnych typów wzmacniaczy mają ci ludzie i każdy powie, że jego kombinacja jest najlepsza. Bezpieczny wybór to H390 i masz spokój na lata. I sprzedasz go potem bez problemu. 

Żeby było jasne, sam nie posiadam H390, ale twoje podejście przypomina moje z przeszłości. Lepiej i taniej uczyć się na cudzych błędach.

Zastosuj podejście pragmatyczne!

Rob

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a takii ten hegel niby miał być świetny hehe :)

brumiące trafo we wzmaku za 27000 ???  hahahaaaaaaaa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup jakiś wzmak firmy co ma jakieś tradycje i wieloletnie doświadczenie a nie produkt jakiegoś majsterkowicza w garażu składającego jakieś frankensztajny na które jest tylko moda i nagonka . A przede wszystkim ufaj wyłącznie swoim uszom , wypożycz , posłuchaj , porównaj i wybierz . Nie wierz w jakieś mity że napis hegel czy jakiś inny zagwarantuje ci satysfakcję ze słuchania muzyki . Pamiętaj że nawet na tym forum większość opinii to czysty marketing . Jeśli nie widzę ani jednego złego słowa na temat jakiegoś sprzętu jak np na temat hegla to mogę mieć niemal pewność że to reklama. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, robbit napisał:

kup jakiś wzmak firmy co ma jakieś tradycje i wieloletnie doświadczenie a nie produkt jakiegoś majsterkowicza w garażu składającego jakieś frankensztajny na które jest tylko moda i nagonka . A przede wszystkim ufaj wyłącznie swoim uszom , wypożycz , posłuchaj , porównaj i wybierz . Nie wierz w jakieś mity że napis hegel czy jakiś inny zagwarantuje ci satysfakcję ze słuchania muzyki . Pamiętaj że nawet na tym forum większość opinii to czysty marketing . Jeśli nie widzę ani jednego złego słowa na temat jakiegoś sprzętu jak np na temat hegla to mogę mieć niemal pewność że to reklama. 

Ja wybrałem Hegla H190. Wybrałem go po odsłuchaniu rownolegle Cyrusa, Nada C388, Rotela A14, Moona Ace, Peachtree i paru innych. Wybór był jednoznaczny i nieprzypadkowy i bym nie umniejszał tej marki. Mi osobiście ten dźwięk sprawia satysfakcję. H390 można porównywać z Markiem Levinsonem albo Luxmanem. Zgodzę się z Tobą, że wszystkiego trzeba posłuchać samemu. Zawsze można szukać jeszcze wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mpokryw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś proponował Lyngdorfa. Przyznaję - bardzo dobre połączenie z Velami i dodatkowo RoomPerfect w bonusie. Tak to u mnie kiedyś wyglądało:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za uwagi. Cała masa rekomendacji. Z moim H300, jest tak jak z każdym długo używanym sprzętem - ekscytacji już nie ma. H390? Muszę to przemyśleć.

Jest jeszcze jeden problem większości wzmacniaczy - ich słabość w odsłuchu przy niskich poziomach głośności. Docelowo zastanawiam się, czy nie ograniczyć zakresu poszukiwań tylko do modeli z loudness (głównie podbiciem basu). Wiem, że aktywując kontrolę barwy dźwięku nieco zamula się przekaz, ale słuchając po cichu nawet drogi wzmacniacz brzmi płasko, jak radio Koliber. I wiem też, że jak nabędę kolumny wielkości szafy, to wówczas problem basu przy niskiej głośności zniknie, ale aż tak zdeterminowany nie jestem. Wzmacniaczy z regulacją bass/treble jak na lekarstwo - zostają tylko Luxman, Accuphase (ceny nieludzkie), ew Rotel.

Jakie macie w tym kierunku przemyślenia?

Kaz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, RoKa napisał:

Jakie macie w tym kierunku przemyślenia?

Niskie poziomy głośności to przede wszystkim królestwo zestawów dzielonych. Sam mam tranzystorową końcówkę i przedwzmacniacz lampowy. Takie rozwiązanie doskonale się sprawdza i nawet na bardzo niskim poziomie głośności niczego nie brakuje. A przy wsparciu subwoofera jest naprawdę miodzio. Jednakże równie dobrze radzą sobie w takich warunkach wzmacniacze pracujące w klasie D lub G.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Wydaje mi sie ze Phatos Logos lub wyzszy model Vincenta sprawdza sie dobrze zarowno jezeli chodzi o repertuar jak i ciche sluchanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.