Skocz do zawartości
IGNORED

Objawy zużycia lamp mocy KT 88


mdavis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakie są typowe objawy zużycia lamp mocy ?

Obserwuję od około 2 tygodni lekkie trzaski, pyknięcia z głośnika wysokotonowego w kolumnach.

Najpierw tzw. trzask był słyszalny 1 raz na godz., obecnie co kilka minut po rozgrzaniu lamp. 

Bias był ustawiony kilka dni wcześniej, już po pierwszych objawach (trzaski, pyknięcia)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Bez pomiarów ciężko stwierdzić - czasem źródłem mogą być też lampy sterujące. Jeśli masz możliwość zmierz bias na rozgrzanym wzmacniaczu np po godzinie grania. Czasem lampa po rozgrzaniu zaczyna przewodzić większy prąd co ją dodatkowo rozgrzewa a to powoduje kolejny wzrost prądu. Kiedyś spotkałem się z przypadkiem odlutowania rezystora katodowego na skutek jego zbyt wysokiej temperatury spowodowanego "rozbiegania" się lampy mocy (akurat KT88).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Czyli jeżeli bias jest w normie nie zmienia się to lampy sterujące ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mdavis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem mogą generować niepewne styki lamp z podstawkami.

Zamieniałeś lampy miedzy kanałami? Efekt przenosi się po zmianie lamp na drugi kanał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz jeszcze, jaki przebieg mają te lampy, i jak wygląda getter? Czy podczas grania widać blue glow, w jasnym świetle / po ciemku? Może jakieś inne widoczne objawy, po jakim czasie? Nie stuknąłeś ich gdzieś mocno, nie upuściłeś ostatnio? No i jakiej produkcji są to lampy, starsze chińskie Shuguang lub rosyjskie współczesne powinny grać naprawdę bardzo długo 🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Ricambi napisał:

Problem mogą generować niepewne styki lamp z podstawkami.

Zamieniałeś lampy miedzy kanałami? Efekt przenosi się po zmianie lamp na drugi kanał?

Lampy sterujące są OK Zamieniłem miejscami i po godz odsłuchów zero trzasków Gdy wyłączyłem wzmacniacz to po chwili z głośnika wysokotonowego po lewej stronie pojawił się taki mocne pyknięcie Przyjrzałem się lampa mocy i jedna po lewej stronie lekko minimalnie się rusza na cokoliku tym brązowym od lampy Podejrzewam że to może być przyczyna 

14 minut temu, Łukasz_62438 napisał:

Może napisz jeszcze, jaki przebieg mają te lampy, i jak wygląda getter? Czy podczas grania widać blue glow, w jasnym świetle / po ciemku?

Lampy Shuguang KT 88 (z logo Cayin) grają około 16 miesięcy od nowości Tak po ciemku lekko widać taka poświatę kolor niebieski 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Godzinę temu, mdavis napisał:

Lampy sterujące są OK Zamieniłem miejscami i po godz odsłuchów zero trzasków Gdy wyłączyłem wzmacniacz to po chwili z głośnika wysokotonowego po lewej stronie pojawił się taki mocne pyknięcie Przyjrzałem się lampa mocy i jedna po lewej stronie lekko minimalnie się rusza na cokoliku tym brązowym od lampy Podejrzewam że to może być przyczyna 

Odklejenie się cokołu lampy od bańki, jeszcze o niczym świadczy, ja nie spotkałem się by ruszający cokół miał jakikolwiek wpływ na dźwięk. Chociaż faktycznie zdarza się to raczej w niskiej jakości lampach. Uważaj teraz jak wyciągasz te lampy, ciągnij tylko za cokół, a nie za szklaną bańkę, bo możesz ją wyrwać całkiem. Pamiętaj, że po wyłączeniu wzmacniacza, wysokie napięcie utrzymuje się jeszcze jakiś czas (czasem 30-45 minut), tak więc zachowaj ostrożność. 

Mi to wygląda raczej na problem ze wzmacniaczem lub lampą sterującą. Na początek przeczyściłbym styki lamp sterujących i zrobił roszady lamp, by jednoznacznie wykluczyć/potwierdzić winę leżącą po stronie lamp. Po zmianie kanałami powinien objaw zmienić miejsce w głośniku również. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, z Twojego opisu wynika, że lampy są szczelne. Ja też sugeruję przeczyścić piny wszystkich lamp, zarówno w stopniu końcowym, jak i w przedwzmacniaczu (najlepiej bardzo drobny papier ścierny lub wełna stalowa do renowacji mebli). Do tego sprawdzenie i oczyszczenie podstawek pod lampy; często fabryczne są niskiej jakości i te cienkie niklowane blaszki mogą się zagiąć lub wyłamać. Zobacz, czy punkty styku są czyste, a luty trzymają.

Tak naprawdę, jeśli są sprawne - a tak je opisujesz - same lampy rzadko bywają przyczyną awarii. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Okazało się, że winna była lampa KT88. Wymieniłem na nowa   kwadre Shuguang KT 88 - 98.  3 lampy zostaną jako zapasowe 👌

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mdavis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.